f Bakkersknecht bedekt. De landman vindt dan gelegen heid, deze planten te vernietigen met den ploeg; want ieder zaadje kiemt slechts éénmaal, maar tegelijk stelt hij weer nieuwe zaden ter ontwikkeling aan de lucht bloot. Op die manier gelukt het hem, het onkruid tot een minimum terug te brengen, ten voordeelt der graange wassen. België Van de 53.580 meerderjarige, mannelijke Belgen, die te Antwerpen opgeroepen waren, om d*el te neme» aan de volksstemming over het beste kiesstelsel, rijn er slechts 19,"05 opgekomen, welk cijfer eene minderheid blijft, ook ui houdt meu er rekening mede dm in deze groote handelstad van de 53.580 manne lijke ingezetenenen tusschen öOOO en 7000 door de commissarissen niet aan de adressen der bevolkingsregisters te vinden waren, zoo dat feitelijk slechts omstreeks 47.000 de op roeping in handen hebben gekregen. I)at het stelsel-Janson (algemeen kiesrecht) do meeste stemmen verwierf, kan niet ver wonderen: dit cijfer was 15,794. Voorliet stelsel-Nothomb (algemeen kiesrecht met den minimumleeftijd van 25 jaar en twee jaren domicilie; werden uitgebracht: 2(353; voorliet stelsel-Gram (de kennis van lezen en schrij ven) 414 voor het stelsel der regeeriug (wo- ningcensu8 en capaciteiten) 170 en voor het voorstel-Fróre (volledig lager onderwys) 331 stemmen. Met het sedert eenige jaren ingevoerde stelsel van voorwaardelijke veroordeeling, volgens hetwelk in lichte gevallen de straf niet voltrokken wordt, wanneer de veroor deelde binnen een zekeren tyd zich met aan een of andore overtreding schuldig maakt, heeft men tot hedon zeer gunstige resultaten verkregen. Volgens een kort geleden openbaar gemaakte statistiek heeft in het jaar 1891 de Belgische politierechter 10357 gevallen te be- oordeelen gehad; hiervan hebben slechts 581 zich ten tweeden male aan een of andere over treding schuldig gemaakt, zoodat zij de hun opgclegdo straf ondergaan moesten. In andere landen, en ook in ons land, is door deskun digen de aandacht reeds op dat stelsel ge vestigd. Frankrijk Het schijnt, dat twee dyoamiet-palronen in metalen bussen gesloten, door anarchisten in een huis gebracht zijn te Parijs, dicht bij het groote modemagazijn -Les Trois Quartiors". l)e politie, door den coucierge gewaarschuwd, heeft die bussen naar het stedelijk laborato rium overgebracht, Twee nieuwe rauziek-instrumonteu zijn onlangs door den Parijschen fabrikant F. Bes- son in den handel gebracht. Het zyn de -cla- rinette-pédale" en de «cor-tuoa. In een te Parys gehouden vergadering van toondichters onder voorzitterschap van Gouuod, werd be sloten, die beide instrumenten, -twee nieuwe kleuren voor het palet van den musicus," -zooals Gouuod zegt, definitief aan te nemen voor de orkestratie. Vele componisten, Gou nod, Massenet, God&rd, Tschaikowsky enz. betuigden hunne ingenomenheid er mee en Saint Saëns verklaarde ze voor -de verwezen- lykmg zyncr droomen," eon niet geringn lof! Engeland Ken niet nliedaagsche votkooping heeft te Londen plaats gehad. Aldaar werd deter da gen bij opbod on afslag een groote menagerie verkocht onder den naam van -Koninklijke menagerie van Wiudsnr Castle'', Een gedresseerde olifant ging voor 2580 gulden, een leeuw voor 2040 gulden, een tij ger dwed 1200 gulden, de kamesleu brachten met meer op dan 300 tot 600 gulden. De beren doden 60 gulden en de hyena's 108 gulden per stuk. De apen wei-don verkocht voor 12 gul den en een kangoeroe (geen bokser) voor 204 galden. Voor eon vaare met drie pooten, een natuur wonder, waren geen liefhebbers te vinden. Italië De prinses van Wales heeft Donderdag eene audiëntie bij den Paus gehad. Zij werd ver gezeld door den hertog van York, haren zoon, de twee princessen, liarc dochters en gevolg. In twee gesloten landauers reed het gezel schap naar het Vatikaan, waar het kwartier over tienen aankwam. De dames waren in het zwart, mot lange sluierg, de hoeren evenzeer in hot zwart. De Paus ontving de hooge bezoekster mot het ceremonieel dor bijzondere audiënties. Het onderhoud was bepaald hartelijk. Aan ieder zyner bezoekers gaf de Paus een portret in groote verschillend naar hunnen rang. Dat van de prinses van Wales droeg het hand schrift van den Paus. De Paus vroeg naar do gezondheid der Britsche en Deensche konink lijke gezinnen en verzocht (Je prinses uit zynen aaam koningin Victoria, nu zij Florence be doekt, welkom te heeten en haar te danken voor haar telegram van gelukwensching hij zijn bisschoppelijk jubilé. Om kwart over elven verliet de prinses roet haar gevolg het Vatican», na een bezoek te hebben gebracht aan kardinaal Rampolla, deu stuatssccretaris. Te Rome liep liet gerucht, dat een aan slag was gepleegd, tegen het leven van koning Humbert, maar dit gerucht had slechts een schyn van waarheid. Toen de koning Zaterdag-avond van liet Quirinaal naar do villa Borghese reed, wierp eeu armoedig gekleed man een papieren zak in hel rijtuig, die, gelijk later bleek, slechts met zand gevuld. De nuin werd iu hechtenis genomen en onderzocht, maar men vond bij hem niets dan verschillende schrifturen, welke geen bijzondere beicekenis hadden. In 1882 w as de man veroordeeld lot zeven jaren tuclit- huisstraf en na het verstrijken van zijn straf tijd was hy naai Amerika gegaan. Vandaar was hij eerst oulaugs tiaar Rome terugge keerd. Do politie had moeite om den man te be schermen tegen de menigte, welke iu deu waan verkeerde, dat hy een aanslag had ge pleegd tegen hot leven van den koning. Om dc wapenschouwing, die ter eere van den Duitschen kuizer le Rome zal gehou den worden, zoo schitterend mogelijk te ma ken, zullen troepen uit Napels, Capua, Perugia Florence, en zelfs bei ggeschut uit Turijn en Alpijnsche jagers ontboden worden. Sedert eenige dagen is te Rome en ook elders in Italië liet gerucht in omloop, dat er in de hoofdstad vele anarchisten zijn gekomeu met het voornemen om ter gelegenheid van do feesten bij 's komngs zilveren huwelijk een aanslag tegen hero on zijn gast, deu Duitschen keizer, te ondernemen. Men heeft ook opge merkt, aldus wordt vorder verhaald, dat be kendo anarchisten te Barcelona in de laatste dagen die stad op geheimzinnige wyzu ver laten hebben, en liet werd niet verheeld, dat zij naar Rome getrokken waien. De regeeriug schijnt aan die geruchten weinig waarde te hechten, lutusschen zijn strenge bevelen aan de politie gegeven, om met de meest mogelijke zorg het oog te hou den op de te Roine aankomende peiaouen. Politiedienaren uit Berlijn naar Rome gezon den, helpen de Itnliaanscue iu dit werk. Servië De wolvenplaag in Servië. In vele jaren zyn er niet zooveel wolven in Servië gezien, als dit jaar. Hoewel de koude is afgenomen en de temperatuur zeer is voor uitgegaan, is er in den toestand nog geen ver andering waar te nemen. Buitengewone maatregelen zijn zelfs noodig gebleken in den omtrek der hoofdstad. Overdag verbergen de wolven zich in de spelonken van deu borg Avola, maar tegen den avond komen zij te voorschijn. Zij klimmen zelfs de muren van den dierentuin der hoofdstad over en maken er jacht op herten, reeën enz. Reeds 200 van die dioren zijn door du vraatzuchtige wolven verslonden. Op listige wijze weten zij hun spoor voor de jagers te verbergen. In drie keeren, dat er jacht op de dieren werd ge maakt, werden niet meer dan S wolven dood geschoten. Ken schildwacht werd in de nabijheid der citadel door een grooten wolf aangevallen en vreeselijk in een aim on boen gebeten. Eerst toen een geheele patrouille aanrukte, liet het beest zijn prooi los. Naby Seinlin werd een boer door drie wolven aangevallen. De boer doodde er een 'met zijn geweer, de beide an dere dieren namen daarop de vlucht. Te Bo- zanija ging een vrouw tegen den avond uit, zij kwam niet meer terug, llaar man vond slechts haar afgeknaagd lichaam, haar kleeren waren aan flarden gescheurd. Do ongelukkige waarschijnlijk door den schrik bevangen, schijnt geen kreet geslaakt te hebben. ile parochie W'ijek met zulk een Herder. Nederland. VEN RAY, 1 April 1893. Met innig leedwezen vernamen wij, dat onze hooggeachte Heer Pastoor, de ZeerEenv. Heer W. A. Notormans, door Z. D. II. Mgr. Boermans, tot pastoor-Deken van Wijck-Maastricht is benoemd. Gedurende de zes jaren die hij alhier aan het zielenheil werk zaam Was, heeft hij aller hoogachting en liefde verworven. Hij was de wijze raadsman, wiens wetenschap cn kennis allen ten dienste stond. In ongeluk of tegenspoed bracht zijn priesterwoord steeds heul en troost. Hij was (le vriend der armen cn der rijken, dc helper van weduwen en weezen. Geen wonder dan ook dat allen zoozeer zijn vertrek betreuren. Doch God die hem met zoovele talenten heeft toegerust, wilde zijn licht op een hoogcren kandelaar doen schijnen. Hoezeer zijn heengaan ons dan ook moge grieven, wij wcnschcn onzen dierbaren Heer Pastoor van harte geluk met de eervolle promotie, en Met genoegen vernamen wij tevens, dat den WelEerw. lieer W. Ilillen, vroeger gedurende ruim 22 jaren Pro fessor aan het Bisschoppelijk College te Roermond en sedert 1885 pastoor le Susteron, de zorg van Venrays zielen heil is toevertrouwd. De vele en groote verdiensten, die hem reeds thans tot kroon verstrek ken, zijne uitstekende begaafdheden naar geest cn hart, zijn onverdroten zielenijver geven ons de verzekering, dat hij op waardige wijze en met eere den ZeerEerw. No termans zal op volgen. De nieuwe Herder zij van harte wolkom - S. uit Well, die Woensdagmiddag bij V. alhier stroo had geladen en zich daarmede huiswaarts wilde begeven, geraakte op de Kemp roet een been tusseheu bet rad der kar en een schamppal beklemd, waardoor zijn been lievige kneuzingen bekwam. Na verbonden te zyu, werd bij per rijtuig, welwillend dooi- den lieer I'll. Esser afgestaan, naar huis gebracht. Mot veel genoegen vernemen wy dat de EdelAchlb. Heer J. J. Th. Houba. Burge meester van Horst, zich candidaat stelt als lid der Provinciale Staten. Het zal veler wensch zijn dat in Horst, do hoofdplaats van hel kiesdistrict, een afgevaar digde is, die do belangen dezer streken voorstaat. Dinsdag, den dag van de sluitiug der H. Missie, vierde de wuleerw. heer G. Lummcns, sedert 1888 pastour te Grubbenvorst, ouder menigvuldige blijken van belangstelling zijn 25jarig priesterfeest, 's Ochtends 7 uur droog do hooggeachte jnbilaris eene solemueele ruis op en de zeereorw. pater Pieters vnu Venray hield eene schoone feosuede. Na de 11. Mis werd het »Te Deuin" gezongen. Het dorp prijkte in vlaggeutocii. Naar men verneemt zal de zaak V. en echtgenoote tc Venlo, die door de Rechtbank tot 2 en 1 jaar gevangenisstraf zijn veroor deeld, wegens het onttrekken van goederen aan een faillietonboedcl, den 19 April te 's Bosch worden behandeld. Zaterdag vertrokken van Venlo per extra treiu ruim Pelgrims naar Mecrlo Tienray, een getal dat lot nu toe nog niet was bereikt. Dezer dagen passeerden te Vonloo per spoor 10 wagens paaiden, waarvan negentig stuks bestemd waren voor Zuid-Duilschland. Zelden zag men zulk een transport. Do aanleg van eene stoomtram Maeseyck Maasliicht is zoo goed als verzekerd. De noodige subsidiëu zijn door de daarbij betrok ken gemeenton bewilligd. Dezo tram zal aan sluiten bij den lokaalspoorweg GlonsMaas tricht, met een zijtak naar Tongerea. De nestor van de leden dor Provinciale Staten van Liraburg, mr. C. baron de Weichs dc Wcnne, te Geysteren, heeft zijn ontslag ingediend. Werd er binnen betrekkelyk korten tijd uit Oscli tot twee malen toe melding gemaakt van een poging tot moord, thans wordt eon derde moordaanslag van daar bericht, die maar al te wel gelukt is. Wy vernemen dienaangnando het volgende: Terwyl de wachtmeester der maréchaussees de heer Hoekman, Zondagavond omstreeks half 12 ler hoogte van den «Eikenboogaard, een sliaat in de kom der gemeente Osch op surveillance was en hij zich bevond juist tegen over het woonhuis van mevrouw de wed. W. werd hij plotseling op verradelyke wijze ver moord. Twee schoten knalden, met het gevolg dat de ongelukkige Hoekman doodelijk getrof fen ineen zeeg. Slechts enkele oogenblikken leefde hij nog. Toen gaf hij den geest. De ongelukkige was sedert jaren in Osch gestationeerd. Hij stond bekend als een ijver politiedienaar, die zeer gezien was bij zijn superieuren. Binnenkort zou hij gepensioneerd zijn geworden en zou hy zijn welverdiende rust hebben mogen genieten. Het lot heeft het evenwel anders bestemd, Hoekman laat een vrouw met 5 kinderen achter, waarvai jongste slechts enkele dagen oud is. De deelneming voor de weduwe van den vermoorden is algomeen. Zijn lijk is lieden ter aarde besteld. Ecu collecte ten benoeve der weduwe gehouden heelt goede resultaton op geleverd. De vermoorde genoot aller achting en was een plichtgetrouw rustbewaarder; en juist het nauwgezet vervullen van dien plicht zonder daarom ruw op tc treden, schijnt hera ten kwade geduid tc zyn. Hot onderzoek heeft 18 korrels hagel bij Ue hartstreek gevonden en ook eene wond aan den hals. Ook scliynt het, dat hij zich bij eersten aanval heeft ver dedigd, daar uit zijn revolver een patroon werd gemist. Er werden 25 personen, meest werklieden, in verhoor genomen, doch do dader is niet gevonden. In de stad Roermcnd is een geval van pokken uitgebroken. Een jong meisjo in diexst bij een handelaar in lompen is besmet en naar 't Hospitaal vervoerd. Het woonhuis is op List der gezondheids-commissie ontsmet. Het ware te wenschen, dat men de verzamel plaat sen van lompen zoo weinig tnogclyk in de stad plaatste. Waaraan het geval toe te schrijven is, is el gegist maar nog niet uitgemaakt. Wij hopen, dat het eenige zul zijn. Woensdag' heeft op hst St. Annavold te Nijmegen in een beerput een treurig ongeluk plaats gehad. De werkman J. Willomsen, oud 42 jaren, wonende aldaar, is vermoedelijk tengevolge van eenaanval van vallende ziekte, ■oorover in dien put, welke slechts ter diepte au ongeveer 15 cM. was gevuld, gevallen en waarschijnlijk daarin gestikt, althans werd zijn lijk omstreeks half tien 's morgens door den opzichter bevonden. Dinsdag is Kardinaal Vaughan, aarts bisschop van Westminster, te Breda aangeko men teneinde een bezoek te brengen aan den bisschop. Woensdag begaf Z. E. zich naar het Missiehuis to Rozendaal, (door hem gesticht) vanwaar hij na een verblijf van twee dagen naar Londen is teruggukeert, Een predikant in een onzer hoofdsteden, ontving verleden week een brief, waarop deze titel in do latijnscho initialen gedrukt stond V. D. M. (Vorbi Divini Minister, bedienaar des goddelijken woords.) Toevallig nam de predikant, uitgaande, zelf den brief en wilde hein dadelijk openen, doch do besteller, dit ziende, merkte op vrij beslis ten toon aan: -Noem mij niet kwalijk, dominé, u vergist u, do brief is voui' de meid, zio maar daar staat immers, V. D. M. (Historisch.) - Kunnen we onzen zegsman gelooren, dan werd een joodje gepasseerde» Dinsdag to Eindhoven op de markt geweldig in 't oodjo genomen. Een boerin van dc naburige dorpen gaf een geldstuk om uit zijn kraam eenig goed to koopeu, toen 't op 't teruggeven aankwam, zei ons kereltje dat do boerin slechts du helft van het door haar beweerde gegeven had. Het was juist by liet uilgaan der fabrieken, en dadelyk was er een massa volk roudom de kraam op de boen. Ieder trok natuurlijk voor do boerin party. Men drong en stiet. on wel dra lag het kraampje overhoop en w.is het joodje genoodzaakt het verschuldigde to res- titneeren om erger te voorkomcu. Die smousjes Kerknieuws. Z. D. II. Mgr. Fr. A. H. BOERMANS, Bisschop van Roermond, heeft benoemd: tot pastoor-deken by de kerk van den H. Servatius to Maastricht den zeercerw. heer H. L A. Sovriens, thans als dusdanig te Wijk-Maastricht; tot pastoor-doken te Wijk-Maastricht den zeereorw. heer W. A. Nolernians, thans pas toor te Venray tot pastoor te Venray den weleerw. heer rl. W. Billen, thans pastoor te Susteron; tot pastoor te Susteren den weleerw. heer R. Verheggen, thans pastoor te Papenhoven; tot pastoor te Papenhoven den weleerw. heer J. M. Nyssen, thans rector aan de St. Nicolaaskork te Venlo; tot rector aan de St. Nicolaaskerk te Venlo den weleerw. heer N. L. Le Bron de Yexela, thans kapelaan te Venlo; tot kapelaan bij de parochiekerk van den H. Marlinus te Venlo, den eerw. heer A. F. Litjens thans kapelaan le Horn; tot kapelaan te Horn, den eerw. heer L. Driessen, priester uit het seminarie; tot pastoor te lloutlicm (St. Gerlach) den weleerw. heer J. L. M. Claessons, thans pas toor te ltteren tot pastoor te ltteren den weleerw. heer J. M. H. Stnssen, thans professor aan het Bisschoppelijk College te Weert; tot professor aan het Bisschoppelijk College te Weert den eerw. heer J. J. M. Rhoen, priester uit het seminarie tot pastoor te Schimmert den weleerw. heer J. W. II. Willems, thans pastoor te Wesseui; lot pastoor te Wesscm den weleerw. heer P. M Janssen, thans professor aan liet Bis- schoppulyk College te Roermond; tol professor aan het Bisschoppelijk Collego te Roermond den eerw. heer G. II. Cloots, priester uit het seminnrie tot pasioor te Ohe en Laak den eerw. heer A. II. E. bortants, thans kapelaan te Maasniel; tot kapelaan tc Maasniel den eerw. heer II. A. Dirx, thans kapelaan te Melick; tot kapelaan te Panningen den eerw. heer II. J. F. Gudden, thaus kapelaan le Grubben- vorst tot kapelaan tc Grubbenvorst den eerw. heer M. M. J. Verbeek, thans kapelaan te Panningen, tot kapelaan te Limbricht, den eerw. heer H. J. M. Boyens, thans kapelaan te Vlodrop; tot kapelaan to Vlodrop den eerw. heer W. 11. Tcuuisscn, thans kapelaan te Limbricht, GeiUustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 14. Ecco Homo, een gedicht van'Ed. Brom (met illustratie). Het lichaam van Christus wordt door de vrouwen gebalsemd (illustratie). De moedor der smarten (illustratie). Pasohen. Een gedicht van Ed. Brom. De roem van Kashgar, geïllustreerde novelle naar het Engebch ran Robert Louis Steven- Was het wel menschelyk. De pos sesion van den Czar. Wie de rykste vorst is? Op eeu stukje muziek vergasten. Drieërlei latijn. De-groote jongensvao koning Frits. Een geschiedkundige herin nering. Toonecl en werkelijkheid (met il lustratie) Anecdoten. Voor Dames Mode. Verwarming van S'.vorwegwaggona. Puz/.le. Oplossing Prijsraadsels XXV. XXVI er» XXVII. Yergeefsche moeite (met illustratei). Een buiten-model dierenvriend. Het -oorverdoovende applaus". Wat kost een modern kanonschot? Goed toege past (met illustratie.) Dc winners der Prijs raadsels XVI, XVII en XVIII. Nieuwe Prysrasdsels XXXIV, XXXV en XXXVI. Bekroonde Anecdote proeve No. 5. Jloe de Aziaten correspondeeren. Anecdote- proeve. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Schaakrubriek. Mededoelingen. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 25 tot den 31 Maart 1893. Geboorten. Antonia Anna Johanna de Haan. Maria Antouia Josephina Michel» Maria Baltesen Petronella Philipsen Hubcrta Wilhelmiua Jacobs Theodorus Arnoldus Gieleu Maria Christina Schreurs Jacoba Antonetta Petronella Willem». Huwelijken. Geene, Sterfgevallen. Johanna Arts oud 36 jaren echtgenoote van Bernard Geurt» Anna Geertrui Mintoo oud 7 maanden Maria Johanna Gertruda Win kels oud 11 dagen Johanna Joucken onge huwd oud 46 jaren. Marktberichten Venray, 31 Maart. Aangevoerd 1575 halve kilo's Boter. Prys per halve kilo 59 a 66 et. Horst31 Maart. Boter per halve kilo 54 a 66 ets. Aangevoerd 1060 halve kilo's. Venloo25 Maart. Boter per i f kg. 50 i 70 ets. Biggen aangevoerd 122 ..r stuk 13 a 15 Mk. Sambeek, 27 Maart. Pry's der Boter per halve kilo 49 a 65 cent. Aangevoerd 4286 halve kilo's. ADVERTENTIEN. *■_*!•-.®ytS7.4'_ - Ondertrouwd AA. JlüOLF j§TEEGH «Maria jÉsser. l 31 Maart 1893. ,J Venraat) Ondertrouwd i» i. j$. JlUYNSTEE en IJ JL §ASSEN. 30 Maart 1893, Venray) Aau de Ileemi Honoraire Leden. De Commissie der Fanfare brengt bij dezen hunnen hartelyken dank aan Heoren Honoraire Leden, niet alleen voor do gulle; maar oek vooral voor de hartelijk» bijdragen ondervonden by het aanbieden van de lijst. De Commissie der Fanfare, Th. v. d. BOOGAART, President. J. VERHEUGEN. Directeur. Ph. ESSER, J. AERTS, Commissarissen. GEV11AAGD-. een bekwame Adres; „Bureau Peel en Maas"

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2