St. JOSEPH, TUINZADEN, Buitenland. BLOEMZADEN, Bakkersknecht Elke plant kreeg een stuk wol van 2 .vierk. palm, en niets anders: ze waren later weergaloos zwaar en trokken aller aandacht. België Te Gent had Zondagavond een groole volks vergadering plaats, waar propaganda gemaakt werd voor liet algemeen .stemrecht. Naafloop was het ut de ruo St. Jean vrij rumoerig. Onder liet zingen van hot -liud dor werksta kers" trokken verschillende groep6ti do straat door, tot dat de menigte door de politie waaronder 20 bereden gendarmes uiteen werd gejaagd. Verscheidene arbeiders werden min of meer ernstig gewond. Niet minder dan 000 werklieden uit- de mijnen te Paturages eu Quarcgon hebben liet werk gestookt, niet tevreden als zij zijn met de vermindering der loon en. Dc justitie beeft ten huize van liet meisje, waannoïle do gearresteerde anarchist Renny Schouppo op trouwen stond, een aantal juwee- len in beslag genomen. Mathieu, een berucht medeplichtige in den aanslag op het restaurant VCry te Parijs, die vaak bij Scbouppe aan huis kwam, is niet naar Rijssel gevlucht, men lieell de zekerheid, dat hij zich te Brussel ophoudt. Frankrijk Jules Ferry heeft niet lang gezeten op den voorzitterstoel van den Franschei: Senaat, tot welks president hy voor drie weken verkozen word. Vrijdag avond is hy onverwacht wegge nomen uit het land der levenden. Den vorigen dag nog had Jules Ferry den Senaat gepresideerd eu sprak hij eemge woor den van hulde aan de nagedachtenis van een overleden Senator, 't Was do eerste en laatslo ■lijkrede" die hij van den rooiziuersstoel uitsprak. Tegen den nacht voelde Ferry zich al minder welhij kreeg een aanval van zijn oude kwaal. Toen nl. in Januari 1888 een moordaanslag op den oud-minister gepleegd werd, werd o. a. het beneden gedeelte van het hart aangedaan; en dat is nooit geheel genezen. De laatste veertien dagen zoo vertelt mevr. Ferry kon haar man maar moeilijk ademhalen; en toen hij Donderdag avond om 10 ure naar bed ging, gevoelde hij zich zeer ziek en afgemat. Terstond werden de geneesheeren ontboden. Dr. Worms wend de dadelijk morphine eu ether aan, benevens koppen; maar geen beterschap kwam, zoodat men besloot du 's nachts gevolgde behandeling op te geven. Tegen half tien, den volgenden dag, stond Ferry op eu ging naar zijn werkkamer, waar hij voor zijn actiryftufel plaats nam en bewus teloos neerzat. Een uur later stond hij weer op, roepende: Ik kan geen lucht krijgen, hij doorliep alle vertrekken, naar lucht hijgende. Zoo ging een groot deel van den dag voor- b'y. Op een oogeublik dat zijn broeder en zijn vrouw hem oprichtten, keek hy hen strak aan, zeggende: -Help my Dit waren zyii laatste woorden. Men deed nog eenige inspuitingen met morphine, doch het baatte niet: te kwart over zessen overleed Ferry, in zijn leunstoel zitten de, in zyn werkkamer. Zyn vrouw verzorgde hem don gansclien nacht en dag; lot het laatste oogenblik vol boog. Haar droefheid moet zeer groot zijn. Alweer ecnJ Een Parijsche bedelaar, die een afschuwe lijk, uit planken en cement samengesteld krot bewoonde, is daarin dood gevonden op een met siroo bedekte plank, in een oudo kachel vond de politie papieren ter waaide van 50,000 frs. en in een p.iar oude schoenen 2ÜU0 frs. aan goudgeld. Duitschland Te Kleef, aan bet spoorwegstation, is dezer dagen gevangen genomen do Duitsclie anar chist Peller, die van Arnhem kwam, waar heen hij met den trein vertrokken w;.s, om anarchistislisehe geschriften uit Eugeluild af te halen. Over den gezondheidstoestand van vorst Bismarck loonei» weinig geiustellendo be lichten. De oude zenuwkwalen hebben zich opnieuw doen gelden, zoodat do geneesheeren bom bobben aangeraden zich zeer in acht te nomen. De 4-dubbele moord te Salmdorf. Ongeveer 2 uren gaans van München tus- schen Rien en OfFendiclil aan den Altöltinger straatweg, ligt het vriendelijke dorpje Salm dorf. Het telt niet veel meer dan 10U inwo ners en is een rustige, vreedzame gemeente, welker inwoners zich over 't algemeen in een zekeren welstand mogen verheugen. Verleden Zondag heerschte in Salmdorf een geheel on gewone drukte. Naar overoud gebruik werd de z. g. Rozenzondag gevierd, een kerkelijk feest, dat alle lieden van liet land in den om trek bijwonen. Onder de kerkgangers bevond zich ook de weduwe Anna Reitsberger, met haar drie knappe dochters Kreszenz, Anna en Maria. Zeker hebben zij wel niet vermoed, dat, zij alle vier voor de laatste maal naar de kerk waren geweest eu dat haar gebeden, sterfgcbedeïi waren. Nu de godsdienstoefening begaf de familie zich naar huis, om verschillende huiselijke bezigheden te verlichten en dan de weiver- diende Zondagsrust te genieten. Moeder Roitsberger bestuurde met haar drie dochters, de boerderij geheel alleen. Tot Lichtmis, had dc familie een knecht, die na twee jaren werkzaam geweest te zijn vertrok. Moeder en dochters waren algemeen bemind. De ge- lieele familie was uiterst goedhartig, vriende lijk en welwillend en steeds vroolijk en op gei uin.d. Aan zwaren arbeid ontbrak liet niet, wilde alles op zijn tyd in orde zijn. En dat was bet. Moeder en dochters waren van 'a morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer. Daarbij waren zij zuinig en spaarzaam. In den stal stonden 8 stuks vee, koeien en ossen. Buiten de familie woonde er niemand in buis. Het gezin was niet bemiddeld, in't geneel niet, maar door vlijt en spaarzaamheid sloeg men zich door liet leven heen. Het kleine lan delijk feest was ten einde, de gasten waren naar huis gekeerd. Rust en vrede waren op hot dorp nedergedaald, toen legen middernacht plotseling uit hm. huis der familie Reitsberger de vlammen sloegen en wel aan twee verschil lende kanten Iegelijk. Toen de brandweer kwam opdagen, yond zij liet buis gesloten, niets hoorde men daarbinnen. Op het roepen en kloppen kreeg men geen antwoord, zoodat do huisdeur met geweld moest worden open gebroken en men vermoedde dat de bewoners in den rook waren gestikt. Men drong bet slaapvertrek binnen, dat geheel met rook gevuld was en begon toen dc vrouwen weg te dragen. Ontzetting maakte zich van allen meester, teen men ontdekte, dat hot gezin bet offer van een vreeselijke miedaad was geworden. De moeder, die 57 jaren oud is, had een vreeselijke slag met een zwaar voorwerp, waarschijnlijk met een bijl, op de rechterwang gekregen. De recluerkaak was veibrijzeld en het gelaat was vreeselijk verminkt. Naast haar in bed lagen de twee dochters, Kreszenz 23 jaar oud en Anna, 10 jaar oudzij waren op dezelfde wyze toege takeld als de moeder en eveneens buiten kennis, Do derde dochter, de 1-1 jarige Marie schijnt getracht te hebben te ontvluchten, zij was in een hoek gekropen bij de kachel, maar ook baar had de bijl weten te bereiken. De 4 slachtoffers gaven nog teekei»9n van leven, toen men ze opnam, maar geen der ongeluk- kigen kon eenige aanwijzing meer geven. De vroegere knecht richtte de stervende moe der op, zij sloeg de oogen wezenloos op en keek hem strak en vol ontzetting aan. Op de vrnag van den knecht of zij de daders niet keude, schudde zij ontkennend met het hoofd, rochelde toen een paar maal eu gaf daarna den geest. De 16 jarige Anna volgde haar het eerst in den dood, om 3 uur 'e morgens. Om 5i '-i uur overleed de 23-jarige Kreszenz en om 6 uur de jongste dochter de l-l-jarige Maria. Inlusschen had het vuur snel om zicli heenge- grepcii. Het vee kon nog gered worden. De inboedel daarentegen werd een prooi der vlam men. Van de gebouwen bleef niets over, dan enkele buitenmuren, die later door do brand weer weiden omgehaald. De lijken werden .zoolang in een ledigstaand huisje gebracht en daar op een paar stroozakken nedergelegd. De meisjes hadden de doodelijke slagen allo ontvangen op de linkerzijde van het gelaat, de moeder op de rechterzijde. Mond en oogen der moeder waren wijd geopend. De meisjes lagon niet gesloten lippen en de oogen dicht, alsof zij sliepen. Om haar oogen vertoonden zich evenwel zwarte kringen en haar trekken walen door het bloed roodgeverfd. Ook haar nachtgewaad was met bloed bevlekt. Het was een vreeselijk schouwspel. Een gausche familie verwoest. Daar lagen zij, in den dood vereenigd, zij die tijdens haar leven elkaar zoo teer hadden bemind. En dat alles hadden de dieven gedaan om in 't bezit te geraken van een 100 mark of 00 gulden. Onder de bevolking in het dorp lieerseht over het voorgevallene een vreeselijke opge wondenheid. Sedert menschenhcugenis werd in Salmdorf geen misdaad gepleegd. Boven dien genoten de slachtoffers aller achting en sympathie. De daders zijn tot heden op vrije voeten, hoewel de justitie een ernstig onder zoek heeft ingesteld en een dnglooner uit Ti udering, een groote woeste kerel, op wien zware verdenking rust, zich reeds in verzeker de bewaring bevindt. Italië 't Gerucht loopt, dat 's-Pausen lijfarts, Dr, Ceccarrelli, liet slachtoffer zou zijn geweest var. een misdaad (vergiftiging) en dat een ge rechtelijk onderzoek is ingesteld. Met betrekking tot den dood van Cec carrelli, den geneesheer van Z. H. Paus Leo XIII, zegt de •Moniteur" het volgende: ■Tijdens de ziekte van Ceconrelli ontving het hoofd der politie tal van anooyrne brieven, houdende mededeeling, dat Ceccarrelli vergif tigd was. Daar nu eiken dag meer dergelijke brieven wei'don ontvangen, raadpleegde de procureur-generaal de geneesheeren van den zieke, die eenparig verklaarden, dat zij alleen buikvliceontsteking hadden geconstateerd en er in geen geval sprake kon zijn vpn vergif tiging.1 Tot heden is nog geen bevel gegevon om het lijk op te graven. Wederom is te Rome een dynamietaan- slag gepleegd, thans op het paleis van mar kies Sacehetti, kamerheer des Pausen. De slag was geweldig, zoodat verschillende ruiten en vensters verbrijzeld werden. Ook ondekte men een dynamietbom op de trap van een niet ver afgelegen gebouw. In twee maanden tyds heeft «men" nu te Homo juist 30 dynamiet- bommen verbruikt. Oostenrijk Volgens te Weenen ontvangen bericht uit Territet verergert de geestestoestand van kei zerin Elisabeth voortdurend, hetgeen tevens een allernadeeligste uitwerking heeft op hare lichamelijke krachten. Do geneesheeren wan- hopen eraan, haar te behouden, en men vreest dat het drama van Maijerling, waarbij kroon prins Rudoif onder zoo treurige omstandig heden den dood vond, weldra ook do arme moeder in liet graf zal geholpen hebben, want sinds dien tijd dagteokent bare zinsver bijstering. Spanje Een Fransch luchtreiziger, die te Sévilia in in Spanje was opgestegen, viel, toen hij bezig was met op do mand eenige kunsttooren te verrichten met een duizelingwekkende vaart op het dak van een huis. In stukken en brok ken nam men hem op. Eusland De Katholieken en Joden zijn de eenigen niet, die het in Rusland moeten ontgolden; ook tegen het Protestantisme, dat nog veel aanhangers heeft in de Oostzee-provinciën, keert zich de schismatieke Russische kerk. Door de rechtbank te Riga werden twee Lijf - landsche predikanten veroordeeld, omdat zij kerkelijke diensten volgens Lutherschen ritus hadden voltrokken jegens personen, die bij de popen op boek stonden nis behoorende tot het schisma. De eene dominé word voor vier maanden maanden in de gevangenis gezet met verbod nog ooit geestelijke bediening uit te oefenen, en de ander werd voor den tijd van zeven maanden in zijn ambt geschorst. Turkije Mgr. Azarian, Katholiek patriarch van Con- stantinopel, die door Abduel Hamid als bui tengewoon gezant naar Leo XIII was gezon den is door den Paus belast met liet overbren gen van een brief voor den Turkschen keizer, wien Z. H. daarin dank zegt voor do vrijhe den, die de Sultan zijnen Katholieken onder daiicn vevleont. en wil weten, dat Mgr. Azarian in het eerstvolgend consistorie tot hot kardinaliaat zou verheven worden. Als dit waar mocht zyn, zal het de eerste maal wezen, dat Turkije een vertegenwoordiger kreeg in het II. College. Amerika Tan ellende gestorven. Genei'ani Daily, de oudste overlevende der veteranen uit den Amerikaanschen vrijheids oorlog, is dezer dagen gestorven in den ouder dom van 98 jaren. Hij had als een held tegen de Engclscheu gevochten, was op het slagveld tot generaal benoemd, en liet dankbaro vader land droeg liern, bijwijze van pensioen, het eervolle ambt op, om op nationale feest dagen de schansen eu batterijen van Williamsburg, met vlaggetjes le versieren. Daarvoor ontving hij 8 dollars por maand een brigade-generaal! De arme grijsaard leefde in een hutje in de bitterste ellende; weinige dagen voor zijn dood beeft hij nog zijn uniform, zijn stok en zijn degen naar het pandjeshuis moeten bren gen om wat brandstof te kunnen koopen. Nu werd hij natuurlijk met groote militaire praal grafwaarts gevoerd. Waarschijnlijk krijgt bij ook een gedenkteeken, omdat hij voor liet vaderland den (honger) dood stierf. Nederland. VENRAY, 25 Maart 1893. Evenals andere jaren, begaf zich ook dit jaar de H. Familie van Venrny naar de Smakt, Maandag morgen om half acht verzamelden de leden der II. Familie zich in de Kerk, van waar men op processie-gowijzcn naar St. Jo sephs heiligdom toog. Nadat alle waren neer- knield voor den troon van St. Joseph, begon de Hoogmis, opgedragen door onzen beminden Herder, den ZKcerw.Heer Notermans, voor de H. Familie en zijn parochianen van Venrny. Hut koor, onder directie van den Eorw.''heer Gitmans, voerde een prachtige muziekmis uit. Na bet Evangelie beklom de Eerw. Pater Seraphin den kansel en schetste den Heilige Joseph als patroon van alle standen. Na de Hoogmis begaven zich do vrome pel grims in dezelfde stichtende processie huis waarts. Voorzeker zal de H. Joseph met welbehagen de gebeden verhooren, die zoo talrijk in zijn heiligdom werden uitgestort. In een paar bladen komt het boricht voor dat a. s. Maandag alhier de jaarmarkt zou plaats hebben. Dit berust oven wel op eene dwaling. I)e eerstvolgende jaarmarkt wordt eerst gehouden op Woensdag 26 April. Te Blerilc is mon dezer dagen, bij hot omspitten van den grond achter liet woonhuis van den kleermaker H. Driossen, gestuit op een onderaardsch gewelf hetwelk bij onder zoek bevatte: een degen, een dolk on twee gebroken speren. Deze wapenen moeien van zeer ouden datum zijn. Zij zijn opgezonden naar het Oudheidkundig Museum te Leiden, aldaar onderzocht te worden. Als eene merkwaardigheid meldt men uit Venloo, dut Zaterdag namiddag door den stadsomroeper werd bekend gemaakt., dat liet geslacht rundvlceseh ill de stedelijke vleesch- bal verkocht wordt voor 36 cent per kilogram. Dinsdag werden per spoor govankelijk naar 's Bosch overgebracht twee personen uit Afferden, beiden genaamd S., veroordeeld tot zes on zeven maanden gevangenisstraf wegens diefstal van steenkolen, hovendien een wegens bet schieten op een rijksambtenaar, die hom vroeger verbalisecrd bad. Door het vallen van de Maas is de te Welk gezonken stoomboot «P. J. Berger" ge deeltelijk zichtbaar geworden. Hiervan is door eenige onbekenden gebruik gemaakt om een paar pompon en eenige kettingen te ontvreem den. Daar de gestolen voorwerpen nog al ge makkelijk te herkennen zijn bestaat or kans, dat de daders ontdekt worden. L. K. De beer Meeuwis slager te Weert, die eenigen tijd geleden eene groote exportslagerij van kalveren beeft opgericht, zal ook voortaan voor de verzending naar het buitenland in grootcr getale vette varkens opkoopon. De gepensioneerde luitenant-generaal C, II. F. graaf Dumonoeau, groot-oflicior der Kroon, is door Z. H. den Paus benoemd tot Grootkruis in do orde van deu II. Gregorius den Groote. Vee invoer in Belgie! Als een gevolg van de bepalingen van den minister van landbouw in Belgie, wordt dage lijks te Terneuzon, per provinciale stoomboo- ten van Vlissingen, een groot aantal hoornvee aangevoerd, om, na eenige dagen quarantaine, in Belgie te worden ingevoerd. Het getal pelgrims, die zich tot doelne- raing aan de Nederlandsehe bedevaart naar Rome hebben laten inschrijven, bedraagt tlinns 85. Men verwacht, dat het aantal wel tot 200 stygen zal. Inktvlekken op schooljurken of op kleed jes maken dikwyls de wanhoop uit van een zindelijke huismoeder. Een uitstekend middel om zo te doen verdwijnen is, om ze onmiddel lijk met citroensap te bevochtigen en do vlek daarna uit te wasschen. Men laat daarna een en ander goed drogen. Daar kan men het- een heel eind mee brengen1 Uit de Staatscourant verneemt men dat H. Willems, brugwachter aan de Brunstinger- draaibrug een pensioen is verleend van f7 zegge: zeven gulden! 's jaars, Duizend gulden voor oude tegeltjes! Bij het wegbreken van cone.bedstede in eene kelder 7an een aan de Breedstraat te Leiden gelegen woonhuis kwam een rij antieke tegels te voorschijn, welke bleken groote waarde te hebben. Reeds korten tijd na de ontdekking kwamen een paar handelaars in oudheden er op los, waarvan een bod van f 1000 het gevolg was. Door de politie is te Helmond in beslag genomen een rijksdaalder, die vaiscli bleek te zijn. Dat moest tegengegaan worden! Te Rozcndaal houden zich sedert eenige dagen twee Fransehen op, die dagclyks voor üe vangst van kikvorschen uitgaan. Duizenden dezer arme dieren worden met sleepnetten gevangen en onmiddellijk de aehtsrsle pooten afgeknipt. Do pootjes worden aan een draad geregen en voorts, tussclien ijs verpakt, voor de consumptie naar Frankrijk verzonden. De verminkte beestjes, die nauiurlijk een smarte- lijken dood ondergaan, werpen zij in do sloot terug. In België is deze kikvorschen moord verbo den. Voor één kikvorsehenpasteitjo heeft, men 12 pooten noodig. Op de mijn ■Maria" te Alsdorf bij Kerk- rade had andermaal een droevig ongeluk plaats De mijnwerker K. met het delven van steen kolen bezig, werd plotseling onder een hoop kolen begraven on men kon slechts zijn deer lijk verminkt lichaam met afgescheurd hoofd uithalen. De ongelukkige was gehuwden vader van 7 kleine kinderen. Nu de invoer van vee uit Nederland in Duitschland is verboden, is zeker niet van belang ontbloot te weten hoe greot die invoer anders is. Uit o/ficieelc berichten omtrent den algemcenen invoer in Duitschland in 1891 blijkt, dat uit Nederland kwamen van de in gevoerde 132527 koeien 37000, van de ingo- voerde 8309 stieren 34, van do ingevoerde 75310 stiiKsjongveo (beneden 21/2 jaar) 10000. Gemengde Berichten Een handelsreiziger nadert een vreemde ling even voordat de trein van Rotterdam vertrekken zou en zegt: Gaat u ook met dezen trein? Ja. Heeft u ook bagage? Neen. Dan kan u my een dienst bewijzen, die u niets kost. Ik heb twee zware koffers en voor den een moet »k dus betalen. Wil 11 die Yoor u rekening nomen? Maar ik heb geen kaartje. E11 u zei, dat u met den trein mee moest? Dat is zoo, maar ik ben inspecteur. O, zoo. E11 de man betaalde de vracht. Reiziger: -Waarom heb jo drie klassen in je omnibus? De passagiers zitten in een en hetzelfde rijtuig en betalen toch drieeilei pry- zen." Koetsier-conducteur: -Dat zal ik u zeggen mijnheer, dat is zoo: wanneer we aan een berg- komen, raag de eerste klasse blijven zitten^ de passagiers tweede moeten uitstappen en dn* van de derde moeten mede duwen." Geïllustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 13. Palmzondag (met illustratie). Do door nen kroning van Christus (illustratie). I)e kus van Judas (illustratie). Kruisigt hom, kruisigt hem(illustratie). Lelietjes der dalen. De bewoners onzer diergaarden. Het verdwenen bankbiljet (Geïllustreerde no velle). I11 <le Prairiën (met illustratie). Een oude Engelsche gewoonte, op Goeden Vrijdag (met illustratie). Een betooverd huis. Anecdoten. Oplossing Prijsraad sels XXII. XXIII en XXIV. - Rheumatiok en jicht. De portemonaie. Voor do huis houding. Schadelijkheid van den alkohol. Vertaling der klassieken (met 2 illustratie-?.) Oplossing Rebus No. 4. Nieu-ve Prysraad- seis. Ieder i:i zijn soort (met illustratie). Wonderlijke genoegens. Een gestatouëerd koning. Een paar kleine nuances. Ab sent (met illustratie.) De Prijswinners dop raadsels XIII, XIV en XV. Schaakrubriek Mededeelingon. Het Feest van Patroon der Christelijke Huis gezinnen, van.een gelukkigen levens staat en van een zaligen dood, te SMAKT-VENRAY, zal dit jaar wederom PLECHTIG gevierd worde». Zaterdag 25 Maart, hot Feest van O. L. Vr. Boohsciiap, na den middag om 3 uur Lof met preek. Zondag 26 Maart, om 10 uur Hoogmis met preek; na den middag om 1 uur aan komst der Congregatie van O. L. Vr. uit Cuyk, en ten 3 ure plechtig Lof met preek. Zondag 23 April, liet Beschermfkert van den H. Joseph, aankomst der Congre gatie van O. L. Vr. uit Venray, en om 9 uur Hoogmis met preek. Na den middng om 1 uur aankomst der H. Familie van Beugen en om 3 uur plech tig Lof met preek. Maandag 22 Mei, tweede Pinksterdag na den middag aankomst der processie van Overloon en om 3 uur plechtig Lof mot preek ft'B. Aan de pelgrims naar St. .Tosoph te SMAKT wordt in herinnering gebracht dat het Station Vierlingsbeek op 30 minuten afstand van de Kapel gelegen is. ADVERTENTIEN. Steeds voorradig alle soorten van do beste kwaliteiten tegen ongekende LAGE PRIJZEN- Tevens eene mooie sorteering| in verschillende soorten. Onder beleefde aanbeveling, Jos. GEOMINI, Groote Straat, Venray. GEVRAAGD een bekwame Adres» „Bureau Peel en Maas".

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2