St. JOSEPH, Buitenland. Bakkersknecht, blijven liggen. Wat de voeding betreft, daaromtrent bestaan verschillende meeningen: De een zegt: »voer een kip niet te sterk, want dan wordt ze veten legt geen eieren. Eon ander is van meening, dat men juist veel moet voeren om eieren te bekomen. Beide, vcol en matig voeren, moet men in praelijk brengen, uiaar op verschillende deelen des jaars en onder verschillende toestanden. Martland zegt in zijn Handleiding voor de verzorging van hoenders en ander pluimgedierte gedurende den groei lijd van hel gevo gelte kan de voeding' zelden te overvloe dig zijn, lot zoolang er goede eetlust beslaat. Wanneer de kippen rijkelijk aan het eierleggeu zijn. moeten zij goed gevoerd worden, voornamelijk met rij kelijk eiwithoudend voeder (gerst, m:as enz.) Gedurende den ruitijd is overvloe dig voedsel nuttig en noodzakelijk, daar de hoenders alsdan het meeste voedsel noodig hebben; doch zoodra de kippen des winters b. v. niet meer leggen of ruien en minder beweging hebben dan deszome.s, is overvloedig voer nadeelig daar zuiks tot velvorming aanleiding geeft, tengevolge waarvan meer hoen ders sterven, voornaamlijk in hel begin van het voorjaar, vi anneer de eierstok zich begint te ontwikkelen, dan aan an dere ziekteoorzaken. Tijdens hel broe den eten de kippen niet meer dan hoog stens zooveel als voor haar bestaan noodzakelijk is. Niet alleen dal kippen veel voer verlangen, ze houden hierin ook van afwisseling en vooral mag men haai het groenvoer niet onthouden, (gras klaver, koolbladeren, afval van allerlei groenten enz.) Ook 's winters kan men hierin, op de eene of andere wijze wel voorzien. Het groenvoer mag echter nooit oud of zuurachtig zijn. Graansoor ten zijn het meest natuurlijk voedsel voor hoenders. Gerst komt hieronder hel eerst in aanmerking, hoewel er ook duizenden kippen zijn, die met veel suc ces met mais gevoerd worden, Haver is at lekeuren op grond van haar stekelige punten, d;e den krop kunnen kwetsen, Boekweit is goed en aaidappeleuzijnaan te bevelen, vooral Als ze gemengd zijn met zemelen en karnemelk. Graan blijft echter onmisbaar. Dierlijk voedsel kan niet genoeg wor den aanbevolen vanwege zijn eiwitge halte: eiwit moet door eiwit worden voortgebracht. Zemelen zijn voor de ontwikkeling van het beendoreugestel zeer be vordel ij khennepzaad onderhoudt de dierlijke warmte en moet daarom bij guur en koud weder worden gegeven. Hoeveel eieren legt een kip in 't geheel De gewone berekening is 6(J0. De eieren worden in den eierstok gevormd en deze bestaan uit GOO A 800 cellen, die bij volkomen ontwikkeling evenveel eie ren zullen leveren. Het hangt nu van ons zelf af in welken tijd we al de eieren zullen krijgen. Wie weinig voert en zijn beestjes dus slecht onderhoudt, krijgt al de beschikbare eieren in veel minder tijd, dan hij die ondersom handelt. In ruim 4 jaar kunnen we al de eieren be komen.- wie ze in zes jaar begeert, geve den kippen weinig eivrithoudend voeder, dan heeft hij le verdriet van zijn boer derij en 2e onnoodige uitgave aan voe dingsrniddelen gedurende 2 jaar. In het 5e jaar moet men zijn kippen verkoopen. Gewoonlijk beginnen de kip pen in Februari te leggen, om hiermede onverpoosd tot Juni door le gaan; lang zamerhand komt er nu vermindering in de productie, tot deze in den winter geheel stilstaat. Frankrijk België Op verlangen van het episcopaat is hot Pausfeest in België niet op den eigenlijken datum gevierd, zooals bv. in Nederland, maar uitgesteld tot halfvasten. Zaterdag hebben de Belgische Katholieken dan ook de vlag uit gestoken van hunne huizen en kerken, en werd de feestviering ingeluid door de klokken van alle kerken en kapellen. Zondag werd overal eene plechtige Hoogmis met algemeene Communie en -Te Ileum" opgedragen. Do laatst overgeblevene der oflieieren, die met Napoleon I op St. Helena waren, Gene raal Graaf d'Aothonard de Vrnincourt, is ie Veisailes overleden, in den ouderdom van 97 jaren. Hij sireed mede bij Waterloo en nam vorder aan alle veldtochten van bet Franscliu leger deel, tot iu 1857, toen hij gepension noerd werd. Een nieuw schandaal zal waarschijnlijk, na afloop van het Panaroapi oces. de aandacht van ganscb Europa op Frankrijk blijven ves tigen: sedert 1871 bestaat tusschen den staal en de groole spoorwegmaatschappijen een ge schil. Da maatschappijen zouden den staat voor transport van troepen en oorlogsma- terieel 17 millioen francs meer hebben doen betalen dan deze meende schuldig te zijn. Nu heeft de minister van oorlog, in plaats van de zaak zelf ter hand le ncnion, die toe vertrouwd ann een verdacht persoon, dio als honorarium 25 pCt. zou ontvangen van het geen de staat van die 17 millioen teiugkrijgt. Om dat geschil in orde te brengen, beeft zich een vereeiiiging gevormd van parlements leden, die mot den bedoelden persoon de voor deelen zal deeJen, die uit de operatie zullen voortvloeien. Eerlang zal deze qunestie in de Kamer be handeld worden. Duitschland De bakkersgezellen le Muneheu hebben aan de stedelijke overheid verzocht, aan de eige naars der bakkerijen de verplichting op te leggen, hein in de werkplaats ruimer van handdoeken te voorzien, ten einde liet zweet af te drogen. Daar zij alle weken slechts één handdoek do man ontvangen, moeten zij liet zweet afvegen aan doeken, waarop het witte- bcood vóór hel bakken wordt gelegd. Treffender dan door dit request, kan de onzindelijkheid in vele (Duiische) bakkerijen wel niet aan de kaak worden gesteld. Bij de afbraak ran den dom te Berlijn heeft men bevonden, dat deze meeiendeels uit zulke kolossale zandsteenblokkcn was op- geuouwd, dat aan wegvoeren daarvan niet te denken viel. Men zal derhalve met dynamiet deze blokken deen springen. Daartoe is de toestemming gevraagd en bekomen van den Keizer, wiens paleis vlak bij den dom staat. Hevige stormen en onweders bobben de omstreken van Baden geteisterd. Te Licliten- worth vernielde het hemelvuur 15 huizen; 12 menschen kwamen in de vlammen om. De cholera te Hamburg. Volgens de offlcieele statistiek zijn in 1892 in Hamburg OïciteUeu-SoyOO personen tegen 11676 in 1891. Op de 10ÜU inwoners bedraagt 'derhalve het aantal sterfgevallen 39, tegen 23 in 1891. Aan de cholera overleden in het het laatste jaar alleen 8ÖG0 personen. In den loop dezer eeuw kwam liet slechts eenmaal voor, dat het aantal overledenen, grooter was dan dat der geboorten. Iu het jaar 1S71 heerschten te Hamburg de pokken buitengewoon lievig. In liet gei.ec-1 stierven toen 12833 personen of 38 op de 1000 inwo ners, terwijl slechts 11846 geboorten werden ingeschreven. 1" 1S92 overleden 25395 per sonen, terwyl er 23772 werden geboren. Merk waai dig is het, dat in 't laatste jaar het derde deel der jonggeborenen vóór dat. liet eerste levensjaar was volbracht, overleed. De kinderen bezweken aan cholera en zware diarrhee, op verschrikkelijke wijze. Engeland De -Times" meldt, dat Gladstone lijdt aan een lievige verkoudheid; die hem verplicht de kamer te houden. Velen vreezen, dat het een begiu van influenza is. Een nieuwe en goedkoopc manier om iemand op de kaak te stellen, wordt op het oogenblik op onwillige arbeidgevers in Picca dilly toegepast. Ernstige mannen in zwarte rokken gann daar langzaam op en neer, op hun cilindurlioeden slechts een witte kaart met het opschrift«De hoer X. wil geen stuivers per uur betalen." Op deze wijze wordt de -verharde uitzuiger" aan de ver achting der menschlieid prijsgegeven en zede lijk op de knak gesteld. Italië Volgens de -Daily News" moet het Vati- caan zeer ontstemd zijn door het bericht, dat eon Oostenrijkscli aartshertog bij gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het ko ninklijk paar te Rome komen zal. De Curie heeft een nota gezonden aan 's pausen verte genwoordigers bij de vreemde hoven, waarin gezegd wordt, dat de Paus alle niet-Katholieke vorsten audiëntie zal verleenen, doch dat de deelneming van Katholieke vorsten aan de huwelijksfeesten als een daad van vijandigheid tegenover het Vatikaan zal beschouwd worden. Oostenrijk Het aangekondigde bezwaarschrift, hetwelk dc Hongaarschc bisschoppen, tot den Keizer, den Paus en het Ministerie zouden richten, is verschenen. Daarin verlangen zij de intrek king vau de bestaande wet op de gemengde huwelijken en ontraden zij de invoering van registers van den burgei lijken stand, omdat bel le vreozen is, dat alsdan vele ouders hunne kinderen n(et zullen laten donpen Verder verklaren z(j tegen de godsdienstvrijheid der Israëlieten wol geen bezwaar te hebben, maar zij protesteeren toch tegen de gelijkstelling van de joden met de christenen en tegen de erkenning van gemengde huwelijken tusschen de belijders dezer godsdiensten. Eindelijk achten zij liet verplicht burgerlijk huwelijk in strijd met de leer der lverk eu verklaren tot hun protest verplicht te zijn wegens de gevaren, welke de Kerk bedreigen. Rusland Men beweert, dat generaal Wladmir, chef van het militaire Luis des Czaren. die dezer dagen plotseling overleed, niet gestorven is aan eene beroet te., zooals men heeft voorge geven, maar dat hy vergiftigd zou zijn dooi de nihilisten, bij middel van een paar vergif tigde handschoenen, die men hem heeft weten te bezorgeu. Amerika Een verschrikkelijke brand hoeft Vrijdag namiddag om 4 uur te Boston plaats gehad. Do brand brak uit in het magazijn van een koopman in caoutchouc, gelegen op den hoek der Essex en der Luicolusslreet. Met verba zingwekkende snelheid verspreidden de vlam men zich in de l ichting van het Albany-station. Om half 6 lagen verschillende gioote gebou wen in puin. wnaronder ook een groot maga zijn der Singer naaimachine-fabriek, dat met donderend geweld instortte. Tweo meisjes die ui het magazijn werkzaam waren, kwamen in de vlammen om. Men had vijf gewonden naar het -Hotel der Vereenigde Staten" over gebracht, toen ook dit gebouw door liet vuur werd aangetast. Het gebouw brnndde tot don grond af, allen die er in waren kwamen in de vlammen om. Vijf brandweermannen, van alle kanten door het vuur omringd, wisten geen anderen uitweg om tc niHkumon dan van 't dak af te springen. Zij bezeerden zich vree- selijk. Tol lieden zijn dertig gewonden naar liet ziekenhuis overgebracht. Vele personen worden nog vermist. Zes menschen kwamen voor zoover heden bekend bij den brand om het leven. Onder de gewonden zijn o. a. 15 vrouwen mt liet magazijn van Singer, die in doodsangst uit de vensters sprongen en waarvan er thans verscheidene op het uiterste liggen. Do brand duurde vier uur en richtte voor 4i/2 millioon dollars of ruim 11 millioen gul den schade aan. Do buizen die door het vuur vernield werden, vormden één grooteu blok opgericht --dert den grooteu brand van 18S9. Nederland. VEN RAY, IS Maart 1893, Hedenmorgen ontvingen de Eerw. Hceren A. Esser, van Von ray, en N. van den Bergh, van Oostrum. in de kerk van het Groot-Se- minaiie te Roermond, het 11. Subdiukonaat. Maandag morgen wns de kneebt van den bierbrouwer de beer M. Jansson, in de schuur bezig stroo te halen, toon hij ontdekte dat zich iemand daaronder verscholen had. Spoedig stelde hij om hulp, daar bij dat zaakje met vertrouwde. Bijgestaan door een 3-tal eonfraters, ging liet c-r op los, 6n weldra kwam de aap uit de mouw. Een klein magere kereltje kwam uit liet stroo te voorschijo, waar bij volgens zijn verklaring, den vorrgen dag om elf uur was ingekropen. De intus- sciien geroepen politie was spoedig ter plaatse en bracht licra naar een beier kwartier, waar hy tot des avonds heel op zijn gemak kon rusten, tot de ontboden marechaussóe hem over de grenzen brachten. AaD zijno spraak te booten schoen hij een Duitscher. Wat dit ventje in zijn schild voerde is nog niet bekend, maar zeker niet veel goeds. Nog maar altijd houdt de Duitsche re geering de(grenzen gesloten voor het vee uit ons land afkomstig. Geen wonder dan ook dat mon van die kanten hoort klagen over de geringe vetprijzen en weinig handel. af dc jaarmakt, Woensdag alhier gehouden, o k een bewij». Zeer veel hoornvee was er aaawezig, waai van slechts een enkel tocht word. vonden voor don prijs vau f 6 tot ck. wenscben, dat zoo spoedig moge stuk vee De biggen f 11 veel afi Het is tl Iu den dusverre on keiier Ch. liet daarin a uit den 's morgeus ii De onbek kenden te zich den winkel hebbt i tot lijk bet vei l id worde opglieven, daar dit zeer nadeelig is voor onze veefokkers en landbou weis. Voor: ditjaar is de sluiting dor grenzen nadealigor tan govolge van de slechte oogsten iu de vorigi jaren, waardoor de welstand van den landbouf is afgenomen, lacht van 10 op 11 dezor hebben okendon bij den bakker en win- teeglis te Horst, de geldlade met nwezige geld, ongeveer 7 gulden, el ontvreemd, terwijl die lade den tuin van S. werd gevonden, nden schijnen ochter goede be- geweesi, daar zij door don stal mg tot het woonhuis eu den verschaft. Yiijdngavond ovgevocr ten elf ure, brak in dc schuur vnn den bakker 11. Sch. te Horst een felle brand uit. In een oogenblik waren een groot aantal bereidwillige banden bezig, om het vernielend element in zyn voortgang le stuiten, hetgeen hen ook gelukte. l)e brand bepaalde zich tot de schuur en stalling, die dan ook geheel in de ascli werd gelegd, ter wijl er tweo varkens in de vlammen zijn om gekomen. Hoewel do bewoners bereids ter ruste waren, zijn er gcene persoonlijke ongelukken voorgekomen. I)e schade wordt geraamd op p. m. f2000, een en ander tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is tot dusverre onbekend. OP dc Maandag gehouden voorjaarmarkt te Well waren aangevoerd ruim 70 stuks hoornvee, benovens enkele paarden en biggen. Deze laatste werden verkocht a f 9. Overigens was de handel slap. Ten nadeele van do .Maatschappij -llcle- iiaveeii" is Maandagavond eene gruote uitge- sterktheid jonge denncubosch afgebrand gele gen tc Helcnaveen. In den namiddag van 12 dezer terwijl do R. C. kerk te Tegelon open was. hebben tot dusverre onbekenden tweo gegoten, rood en geel koperen kandelaars staande voor het St. Josephsaltaar ontvreemd. De politie heeft eeu streng onderzoek ingesteld. Een zwaar beladen kar, die van de voor- jaarsmarkt te Deurne kwam geraakte aan deu overweg by Helmond met de wielen'tusschen de rails beklemd. Terwijl men vele vergeefsche pogingen aan wendde, om de wielen te bevrijden, kwam er inlusschen aan beide kanten van de lijn een trein aan. Het gelukte der wacliteres een der treinen te doen stoppen. Doch de andere trein, waarop men haar waarschuwing niet scheen bemerkt te hebben, reod in volle vaart legen de kar aan, met bet gevolg, dat deze on de daarop geladen goederen voor liet grootste gedeelte vernield werden. Het paard werd tegen den grond geslagen, doch bekwam ove rigens wonderlijk genoog geen letsel. Daar vele arbeiders iu Schoterlnnd geen Merk kunnen krijgen in de veenderijen, heb ben zij zich tot den burgemeester gewend met verzoek hun van gemeentewege reisgold te verschaffen, om naar Helcnaveen le trekken en daar werk tc zoeken. Reeds kievitseiereu gevonden! In een weiland onder Vleuten (bij Utrecht) werd Zondag door een buitenman een kievits nest met drie eieren gevonden, liet boertje had een goed daggeld, daar hij het gevondene ia ITtrecht dudelijk verkocht voor één gulden per stuk. De moord tc Zundort! Door da justitie uit Breda is in gezelschap van dr. Külino een onderzoek in loco to Zun- dert ingcs'efd, waar Vrijdag een moord werd gepleegd. De echtelieden J. leefden daar in onmin, de vrouw nam do wyk bij bareouders G. v. d. B. Dc schoonzoon vei langde zijd vrouw te spre ken, doch werd do deur gewezen, waarop J. de ruiten inwierp; v. d. B. ontstak daarop zoo in drift, dat hij een schot op -T. loste en deze in de knie raakte, de dood volgde evenwel spoedig. Niet alleen treurig, maar diep beschamend is het aantal moorden en zeer zware verwon dingen in den laatsten tijd in de omstreken van Breda gepleegd. Een bowoner van de Sweelinckstraat te Amsterdam ontdekte toen hy 's avords thuis kwam, tot zijn niet geringen schrik, dat de vloermat in het portaal aan liet branden was, Ilij slaagde or in de vlammen spoedig te doo- von en ontdekte toen, dat do mat mot petrole um was overgoten. Hij heeft niet hot minste vormoeden wie dit schelmstuk bedreven kan hebben. De buren die een kwartiertje te voren de trap waren afgegaan, hadden niets bijzon ders opgemerkt en ook geen petroleumlucht geroken. Een soldaat met een kunstbeen 1 Te Oss is Dinsdag een loteling ingedeeld en naar het garnizoen te 's Hortogenboscb ge transporteerd, die zich heeft te behelpen met een kunstbeen. Door dit gebrek niet op te geven veroorzaakte deze persoen zich zelf veel last, aangezien hij naar 's Hertogenboseh werd opgezonden om daar te worden afgekeurd. Eerst daarna kon hij huiswaarts keeren. In Noord-IIolIand is de handel in jonge kalveren en vetle varkens zeer levendig. Na geslacht te zijn, worden zij per eerste gelegen heid naar Engeland, voornamelijk naar Londen vervoerd. Een slager te Twisk slachtte o. a. de afge- loopen week op één dag zelfs 113 vaikens. Geïllustreerd Zondagsblad Inhoud van No. 12. Gevaarlijk sporen (mot illustratie). In hot boseh ynct illustratie). Nauwkeurig antwoord. Ik heb honger (Novelle;. Ook eon tuin (met illustratie). Onze dienstboden (met illustratie). De jeugd ziet geen gevaar (illustratie). Eeu vergissing. Goedhar tigheid van Napoleon. Eeu jacht mot lui paarden in Engelsch I.idiö (met illustratie). De kunstkenner en de schilder, of hoe liet palet de beste voornemens kan verijdelen (met 3 illustraties). Onze Prysnovelle. Kin derlijke vergissing (met ïllrotaiie). Wat er al niet in handen der politie komt Hoe veel een moderne oorlog kost. Barroecide- stokjes. Do bekroonde Anecdote. Even sterk. De handschoenen van den Czaar. Yalsch. Een barbaarsclie marteling. Anecdoten-proeve. Nog iets over dieren processen. Oplossing Prijsraadsels XIX, XX en XXI. Een foliciintte waard. Verkeerd begrepen. Een paar uitingen van Alplionsc Karr. Tegen lasteraars en kwaad sprekers. Een snedig antwoord. De winners der Prijsraadsels X, XI en XII. Puzzle. Nieuwe Prijsraadsels XXVIII, XXIX en XXX. Zoo rein als de sneeuw. Anecdoten. Waar het speldegeld van daan komt. Een schaker als kunstkenner. Er voor in de wieg gelegd.Nog iets over Bliicher. De levensmiddelen tijdens het beleg van Parijs. De Prijswinucr der Anecdote-proeve No. 3. Schaakrubriek. Mededeelingcn. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 11 tot den IS Maart 1893. Geboorten. Tlieodorus Gerrits Maria Elisabeth Jan zen Wilhelmus Johannes Hendrikus van Gestel Tlieodorus Jacobus Cox Maria Christina Bartholina Janssen Maria Johan na Gertruda Wintels. Huwelijken. Geene. Sterfgeval 1 en Michiel van Knippenberg weduwenaar van Johanna Moclitildis Clabbers oud 81 jaren Gerardus Theodoras Swinkels 6 maanden Peter Antoon Titz ongohuwd oud 66 jaren Mechtilda Mm ia Peelers ongehuwd oud 24 jaren. Marktberichten Venray, 17 Maart. Aangevoord 1550 halve kilo's Boter. Drys per halve kilo 60 a 70 ct. Horst, 17 Maart. Boter per halve kilo 53 a 70 ets. Aangevoerd 980 halve kilo's. Venloo11 Maart. Boter per 1/2 kg. 50 70 ets. Biggen aangevoerd 122 per stuk 13 a 15 ilk. Sambeek, 13 Maart. Prijs der Boter per halve kilo 44 a G5 cent. Aangevoerd 5006 halve kilo's. Het Feest van Patroon der Christelijke Huis gezinnen, van een gelukkigen levens staat en van een zaligen dood, te SMAKT-VENRAY, «al dit jaar wederom PLECHTIG gevierd worden. Zondag 10 Maart, het Feest van St. Joseph om tien uur Hoogmis met preek; na den middag om 3 ure plechtig Lof met preek. Maandag 20 Maart, aankomst van de processie der II. Familie van Venray eu om 9 ure Hoogmis met preek. Zaterdag 25 Maart, het Feest van O. L. Vi', Boodschap, na den middag om 3 uor Lof met preek. Zondag 20 Maart, om 10 nur Hoogmis met preekna den middag oin 1 uur aan komst der Congregatie van O. L. Yr. uit Cuyk. en ten 3 ure plechtig Lof roet preek. Zondag 23 April, liet Beschermgeest van den II. Joseph, aankomst der Congre gatie van O. L. Vr. uit Venray, en om 9 uur Hoogmis met preek. Na don middag om 1 uur aankomst der H. Familie van Beugen en om 2 uur plech tig Lof met preek. Maandag 22 Mei, tweede Pinksterdag na den middag aankomst der processie van Ovcrleou en om 3 uur pleohtig Lof met preek Gedurende do Octaaf van St. Joseph en op Woensdag 11a de octaaf zal de M. Mis beginnen om 8 uur, op de andere dagon om 7 uur. KB. Aan de pelgrims naar St. Joseph te SMAKT wordt in herinnering gebracht dat liet Station Vierlingsbeek op 30 minuten afstand van de Kapel gelegen is. ADVERTENTIEN. GEVRAAGD een bekwame Adres s „Bureau Peel en Maas"

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2