„CE SAR" Afkondiging HENGST Vasten avond HARDDRAVERIJ Want wat iloet turfslrooisel? Don ammoniak, die waardvolle stol in Jen mesi binden, dat is voor voortvluch tige» bewaren. Geen sprake dus, bij gebruik van dit strooisel, van eenigo schei pe lucht in den stal. Nu is er wel onder scheid tusschen turfmolm en turfmolm. Dc grondstof, waaruit ze bereid wordt, is niet altijd van dezelfde sainenstellig. Bevatte do veenlaag, waaruil het turf strooisel bereid werd veel mossen, dan is dit beter dan wanneer het afkomstig is van veen, dal grassen of heidestruiken droeg. Was het veen zeer zanderig, dan ook kan het niet de beste pualiteit strooisel geven. Immers, dan zal het ook zand bevatten en komt dit mede in den stal, dan moet daar noodwendig een modder boel ontstaan, die het gebruik van het turfstrooisel doet veroordeelen. Nog wijzen we er op: dat het bedoelde strooisel nooit droog genoeg kan zijn: eersious, omdat het niet aangaat een vochtige stof te outvangen, waar men een droge begeert, en iweedens, omdat de nuttige uitwerking van de stof zich dan niet vertoont, want wat vochtig is. kan niet zooveel water vasthouden als wat droog is. Goed turfstrooisel moet dus aan de volgende eischen kunnen voldoen: het moet zooveel mogelijk droog zijn, veer kracht boz.ueu en niet samenpakken, vrij wezen van aarde of zand. Voldoet het hieraan, dan is 't een uit munt nd materiaal in den stal en zal zeer zeker het gebruik van siroo als strooisel tot een minimum beperken. Eu hoe voldoet het op den akker, met name op het bouwland? Tc onzent zijn daaromtrent nog te weinig proeven genomen, maar in het buitenland is men er beter mee op de hoogte. België Pe diefstal ten paleize van den graaf van Vlaanderen moet in den nacht van 1 op 2 Fe bruari tusschen 8 en 12 uur hebben plaats ge had. maar omtrent den dader heeft mon geen andere aanduiding dan dat de schildwacht verklaart te 10 ureu een persoon met een groot pak ondc-r den arm liet paleis te hebben tien verlaten en op den hoek der straat in een rijtuig stappen, waarmede hij verdwenen is. I)at -groote pak" geeft ook al weinig licht, als men bedenkt dat mets anders vermist wordt dan de juweelen en sieraden, geborgen in een mahoniehouten kistje, hetwelk in het slaapvertrek der gravin gewoonlijk achter slot bewaard wordt. Üf dit nu ook dien avond .het geval geweest is, blijkt niet; wel dat het kistje is opeugebrokeu en van den geheelen inhoud beroofd. De iuhoud bestaat in ecne lange lyst van sieraden, gezamenlijk geschat op eene waarde van 700.000 frs. liet paleii is den ganschen avond electrisch verlicht ge weest, terwyl de inwendige dienst er zeer streng is. Het geheele dienstpersoneel is dan ook in de cersto plaats aan een scherp ver hoor onderworpen. Weinige maanden geleden werd er uit het paleis van den graaf van Viaanderea voor eene waarde van eenige duizenden aan zilveren voorwerpen, mei-rendeels, gestolen, van wel ken diefstal de dader ook niet ontdekt is. gr is eenige mogelijkheid dat de dieven ontdekt worden althans er is, zeer toevallig, eene eerste aanwijzing. Een oud heer, vroe ger consul van een Zuid-Araerikianschen staat, heeft Woensdag avond in de tram langs de boulevards van het Noorder- naar liet Zuiderstation gezeten met twee hecreo, die ieder een rei3zakje bij zich hadden en samen portugeescb spraken, en in het onderhoud heeft de oude heer zeer duidelijk dit verstaan: Nu, ik hoop dat er bij de verdeeling van den buit ook voor ons een mooie diadeem over schiet." Dc oud-consul heeft zich uit eigen beweging Dy don rechter van instructie aan gemeld en een nauwkeurig signalement der twee personen gegeven, dat in alle richtingen verspreid ia. Het antwoord was: Zwygt, rakkers, het is noch de hertogin d'Usós, noch do reactio iaire partij Gabncl heeft Basly doen verzoeken dio woorden in te trekken of met hem te dnel- leeren, maar deze beeft geantwoord, dat hij niets te herroepen had en dot hij ook geen getuigen zou aanwijzen. Bij de ontvangst der twee nieuw be- noemde Fiansche kardinalen, wien hij. v°l- gens het gebruik, de baret moest opzetten, heeft de president der Republiek in antwoord op de toespraken der pielaten, een kleine rede gehouden, welke van tact en verzoenings gezindheid getuigde. De karJinalen hadden nadruk gelegd op de jongste uitingen des Fausen. ten doel hebbende alle Franschen van goeden wil aan te sporen het bestaande re gime te aanvaarden en naar de bevestiging van den cliristelijken geest in het land te streven. De lieer Carnot aniwooidde hierop o. a. het volgende -In navolging van Zyne Heiligheid Paus Leo XIII, wiens roemvol en zegenrijk ponti ficaat de Kork voornemens is te vieren, bij welke feestviering het gouvernement der Re publiek zich aansluit, hebt gij behoefte aan vrede en harmonie tusschen de zonen van eenzelfde vadorlund begrepen. Door aan Uwe Eminenties het purper te veileenen, heeft de II. Vader, in overeenstemming met het bur gerlijk gezag, den ijver willen huldigen, waarmede gy de gedragslijn hebt gevolgd aan de geloovigen voorgeschreven, zoowe. als de daden van uw bisschoppelijk bestier. Hij heeft terzelfder tyd willen aanduiden, dal rechtschapenheid van karakter, gezag van woord en pen en onberispelijke levenswandel aanspraak geven op de hoogste waardigheid in Frankryk's geestelijkheid, wier geschiede nis zoo nauw aan die der natie is verbonden.'' Duitscliland Het legerbestuur heeft Zaterdag jl. geant woord op de vraag of manschappen uit het leger gebruikt worden om by jachtpartijen van het hof dry versdiensten te verrichten- Er werd gezegd, dat men de soldaten niet ge commandeerd heeft, maar dat ze zich vrijwil lig aangeboden hadden. Tengevolge van het koude weer hadden 30 soldaten winterhielen gekregen. Overigens hadden xe geen audero nadeelige gevolgen er van ondeivonJcn. Een onderzoek van andere zijde heeft echter bewezen, dat men niet vrijwillig de lieden zich heeft doen aanmelden, maar dat slechts gevraagd is, wie deze diensten niet wilde be wijzen, waarop natuurlijk niemand sprak. Overigens wordt er op gewozeu, dal zulke diensten, al worden ze ook vrijwillig bewezen volstrekt niet te rechtvaardigen zijn. schoen hem uoqë de hand te zullen vallen, Z'xï verklaarde tij er had zich een hlanr op zijne hand gevormd. Druppelt het water voortdurend op*«en steen, dan zal het water den steen ten la «tsto doorhorenhet is een oude, bekende waarheid, door dit nieuwe feit bewezen. Nederland. Frankrijk Een hevig tooneel'je heeft Woensdag in de Pransche Kamer plaats gehad, tengevolge van een gezegde van Basly, den sociaal de mocrat ischan werkman-afgevaardigde, die uit riep, dat zij, die de Panama-maatschappij s'eunden, de afgevaardigden, die voor de lo terij leening gestemd hebben, als dieven be handelden. Basly werd van alle kanten in de rede gevallen door de boulangisten, dio hem ▼ruegvn, wie zijn verkiezing betaald hadden. Engeland Volgens bericht uit Ferrol blykt het uit pompen van de -Howe" vergeefs. Men vei» raoedt, dat cr nog niet ontdekte gaten in de kiel bestaan. De duikers stelden een nieuw onderzoek in. Middelerwijl worden de pogin gen tol lichting weder verdaagd. Een nieuw plan voor de verbinding van Engeland met Frankrijk door middel eener brug over het Kanaal, is dezer dagen te Lon den verschenen. De kosten werden daarbij °P 31 tot 40 raillioen pond sterling begroot. Da gelijks moeten de ontvangsten 2700 pond sterling bedragen, als de aandeelhouders zich willen tevreden stellen met een dividend van 2j t pCt. Het is niet waarscbynlyk, dat de thans levenden nog gebruik zullen kunneu maken van de nieuwe geprojecteerde route. Italië De kerkelijko over heid te Rome waarschuwt alle geestelijken en leeken tegen een zich noe mend -Agentschap ter behartiging van ker- kelijke zaken," gevestigd blijkens zijne cir culaire aan Yialo Principessa Margherita 73. Rome. De directeur van dat agentschap, zo kere Ferdinand de Deo. eigent zich onwettig- lijk den titel van kapelaan der II. Paleizen toe, terwijl hij met aU zoodanig bekend staat bij de Congregatiën of audere kerkelyke cor poration te Homo. Rusland Een verschrikkelijke ontploffing heeft te Kasan plaats gehad in de aldaar gevestigde fabriek vaa rookvrij buskruit. Drie werkiio- den bleven op de plaats dood, een bekwam zeer ernstige verwondingen. Onder de puin hoopen vond men nog een werkman, die ge heel ongedeerd was gebleven. Amerika Een merkwaardige gebeurtenis, die de kracht van het water bewyst, wordt gemeld, als onlangs in de Vereenigde Staten te zijn voorgevallen. In een sociëteit wedde men, dat de sterkste man niet zou kunnen verdra gen, dat een liter water, van een hoogte van drie voet. druppel voor droppel in zijne baud viel. Een der aanwezigen, een heer, die als zeer sterk bekend stond,- verklaarde zich be reid de weddenschap aan te nemen, meeoende deze geraakkelyk te zuilen winnen. Voordat echter dc 500ste druppel gevallen was, ver nam men aan zyn schreeuwen, dat hij de weddenschap verloren had. Iedere druppel VENRAY, 11 Februari 1S93. OVERZICHT van den lo«p der bevolking over 1892. Er werden voltrokken 36 huw-elijkeu, waarvan tusschen jonkmans en jongednehters 34, jonkman* en weduwen 2. Het aantal geborenen bedroeg 158, waarvan 80 mnnneljjken «i 72 vrouwe!ijken behoorende tot do werkalykl bevolking der gemeente. Het aantal overledenen binnen de gemeente bedroeg 109 wtiarvan 80 man nel ijken en 72 vrouwelijken. Levenloos werden aangegeven 4 manuelijken en 8 vrouwelijk". Het aantal ingekomenen bedroeg 223 waarvan 124 munneiijken en 99 vrouwclyken. Het aantal vertrokkenen bedroeg 215 waarvan 118 mannelijk eu 97 vrouwelyken. De totale bevolking der gemeente op 31 Dcc. 1892 bedroeg aldus 2906 mannelijke en 2937 vrouwelyken, te ramen 5843 zielen, tegen 5792 op 31 December 1891. Op de Vrijdag gehouden publieke aanbe steding van heistellingswerken aan de vicarie te Castenrny werd ingeschreven door de aan nemers, Pingen van Meerloo, eu Oudenhoven, Pouwcls, Schatflers, Jakobs en Ambrocius van Venray, respectievelijk voor 169, 130, 128, 124, 122 en 107 gulden. Het werk il aan den iaagsten inschrijver gegund. Uitslag van de verkiezing voor een lid van de Gemeenteraad te Horst den 8 Februari 1893. Aantal kiezers 169. Opgekomen 150, van onwaarde 4. Uitgebracht op: W. do Bruyu 90. M. Rutten 52. P. J. Tacken 4. In den avond van G dezer vervoegde zich te Yenlo in den winkel van W. Peelers in de groote Beekstraat een duitscher, genaamd E. J, ouJ 19 jaren, kellner, wonende teCoblenz, die aan de dochter des huizes om eene aalmoes vroeg. Toon het meisje zich een oogenblik uit den wiukel verwijderde, maakte J. van deze gelegenheid gebruik en ontvreemde een van op de wml^ltoonbank slaande gewichten, hetwelk hij by zjjue arrestatie door de gemeen - te-politie te Yenlo, nog in een zijner zakken aanwezig had. J. werd te dier zake achter slot cn grendel gebracht en Woensdag naar de gevangenis tc Roermond getransporteerd. Hy schynt geen nieuweling in dit vak to zijn, want eerst kortelings geleden herkreeg hij uit de gevangenis te Bocholt de vrijheid, waar hij oer.e gevangenisstraf wegens diefstal had ondergaan. In den nacht van Zondag op Maandag is brand uitgebroken in den paardenstal van H. Peetors te Venloo. Het paard is gered kunneu worden. De brandweer heeft zich bepaald tot het vrijhouden der omliggende woningen, die dank de krachtige pogingen der bewoners zeiven, niets hebben geleden. De stal is geheel uitgebrand. Oorzaak onbekend. Op de jaarmarkt dezer dagen te Lottum gehouden, die vry druk bezocht werd, waren aangevoerd 15 paarden en 40 stuks rundvee. Dc handel wat levendig. De geachte familie De Nógri, te Bruns- sura zoowel als eenige ingezetenen, zijn do dupes geworden eener sluwe ophchlery. Een persoon, gekleed in withabyt. en voor gevende pater Augustijn te zyu was sedert e«nige dagen de gast van de familie De Négn onder voorwendsel, dat hij door de Orde der Karthuizer8 was afgevaardigd het kasteeltje der familie te koopen. Na inzage der papieren van don zoogenaamdon pater, bleek het dat deze maar ten halve in orde waren, en men hier met geen pater maar met een oplichter te doen had. Naar men nader verneemt, heeft deze per soon zich reed? eemgen tijd in die streek opgehouden, en is daardoor bet gerucht in omloop gekomen, dat daar een klooster zou worden geslicht. Vanwege de Vereeniging ter bevordering van Tuin- en Landbouw in Limburg zullen in die provincie door twee rondgaande leeraars lessen in de ooft. woud, boom en groententeelt worden gegeven, waartoe ook ouderwijzers kosteloos toegang zulleu hebben. Zaterdag namiddag passeerden te Gre- renbicht door de Maas een sleepboot waar achter een groot ijzeren schip van den heer E. Janssen te Luik, geladen met hardsteen. Dewijl dc Maas buiten hare oevers is, kwam boot en schip buiten het vaarwater op het drooge torecht ter plaatse genaamd de Koe weide te Greveubicnt. Zondag-namiddag om half vier uur was ne menigte menachen op den Belgischen oever, tegenover het gestrande schip. Door de schippers werd een touw aa» land gebracht om de vergaderde menigte te laten trekken. Een der opvarende schippersknechts een jongen van 22 jaren, geraakte met een been tusschen het touw. waardoor hy in deu stroom terecht kwam en verdronk. Een on- ge'uk komt maar zelden alleen; dit bleek nu ook weder duidelijk, want tot nog toe is het lijk niet opge%isclit. Ofschoon de lading bal- lastsieenen van het gestrande schip reed* is overhoord geworpen, bestaat er nog geen hoop bet schip en do boot vlot te krygen. Het was dan ook, volgens deskundigen, veel gewaagd, by zulk hoog water te varen. Te Dinxperlo is een kind oveileden, ver giftigd door hel gebruik van schadelijk suiker goed. H. M. Koningin Wilhelmina hoeft voor de in Augustus e. k. te Nijmegen te houdeu laudbouw-tentooneteiling, door de GelJersch Overysclsche Maatschappij van Landbouw, eene groote zilveren medaille met hare beelte nis beschikbaar gesteld. De gemeenteraad aldaar heeft voor die ten toonstelling eene subsidie van f 1500 verleend. Middeleeuwsclie toestanden in bet Noord- brnbantsche I Daar een ingezetene van Stratum zijne vrouw vaak op schandelijke wijze kastydde, had hy een straf verdiend. Die werd hem verleden Zondag op harde wijze toegediend. De vrouwen uit de ganscbe buurt liepen te zaam, bonden hem handen en beeneu en spanden lieni daarna in de ploeg. Door exemplaren van het zwakke geslacht, die editor ditmaal nogal kracht ont wikkelden, voorafgegaan,door andere vrouwen met den stok in de hand, geflankeerd en ge volgd door een grooten stoet, werd de in de ploeg gespannen wreede echtgenoot voortge stuwd, geruimt-n tyd, over een langen weg, totdat de vrouwen, moe geloopcn eu moe ge schreeuwd, in eene herberg eene versnapering ginger, gebiuiken, terwijl de ongelukkige, wien zy zoo'n wreede straf deden ondergaan, bij de zoogenaamde -paardsknbbe" aan een boom werd vastgohondeu. Na nog een tochtje liet mon hem vry. Beloven, dut hij zijn vrouw voortaan niet meer mishandelen zou, deed hy echter niet! Uit de residentie wordt aan den Tyd van welingelichte zijde medegedeeld, dat H. M. de Koningin-Regentes graaf generaal Du- monceau. chef van het Militaire IJuis van 11. M. dc Koningin, heeft belast roet het over brengen van Hoogstdozelver golukwensshen aan den Paus, ter gelegenheid van diens gouden Bisschopsjubiié. betreflende de in 1893 te houden KEURING VAN SPRINGSTIEREN IN LIMBURG. Burgerlijke Stand. VENRAY Van den 4 lot den 11 Fcbr. 1893, Geboorten. Mnrtinus Jacobus Huhertus Rongen. Huwelijken. Michel Baltissen smid oud 33 jaren en Wilhelmina Van Puyenbroek oud 20 jaren beide wonende te Venray Hendrik Hubert Philipsen schoenmaker oud 33 jaren wonende te Venray en Hondrika Giclcus oud 35 jaren wonende te Venloo. Sterfgevallen. Martinus Josepbus Manssen oud 11 maan den Mathijs Unsters oud 1 jaar. Marktberichten Venray, 10 Fobr. Aangeroerd 1465 halve kilo's Boter. Pry* per halvo kilo 57 a 08 et. Horst, 10 Febr. Boter per halve kilo 50 a 58 ets. Aangevoerd 920 halve kilo's. Venloo4 Feb. Boter per i/t kg. 55 60 ets. Biggen aangevoerd 108 per stuk 13 14 Mk. Sambtek. 6 Feb. Prys der Boter per halve kilo 42 a 72 cent. Aangevoerd 4180 halve kilo's. ADVERTENTIES. De Burgemeester van Venray, brengt tengevolge art. 15 der wet op de grondbelasting van den 26 Mei 1870 [Stbl. no. S2) ter algemeene kennis dat den staat aanwijzende dc uitkomsten der ge bouwde en ongebouwde cigeudonimen in deze gemeente, 1. der meting, naar de artikelon 9 cn 10. der schatting, naar do artikelen 11 tot 13. 3. der afschrijving van belastbare opbrengst, naar artikel C. 4. der verbeteringen, naar artikel 23. 5. der regeling van den aanvang der ter mijnen, naar artikel 42. ig ontvangen en te rekenen van heden, ge durende DERTIG dagen ter Secret rie dezer gemeente is nedergelegd en dat binnen dien tijd een ieder zijne bezwaren by verzoek schrift aan Heeren Gedeputeerde Staten in dit gewest knn inbrengen. Venray, 6 Februari 1892. De Burgemeester voornoemd, De Burgemeester. PH. ESSER. De Burgemeester der Gemeente Vbxray. Gelet op het bepaalde bij art. 2, tweede lid van het provinciaal reglement op het houden van Springstieren in Limburg, Doet te weten: dat, voor wat de bovengememelde gemeente betreft, de keuring van Springstieren in 1893 zal plaats hebben te MEERLO, op een perceel weiland aan het einde van de kom. tegenover het huis van J. Lichteveld Inngs den weg naar Wanssum, op Vrijdag 3 Maart, des voormiddags ten 11 uro. Aldus afgekondigd den 6 Februari 1892. De Burgemeester voornoemd, Pb. esser. Waarschuwing. De personen die hunne stieren aun de boven bedoelde keuring wenscheo te onderwerpen, zyu verplicht minstens acht dagen vóór de keuring door tusschenkomst van deu Burge meester hunner woonplaats aan Gedeputeerde Staten in te zendon een certificaat als bedoeld by art. 12 van het provinciaal reglement op het houden vaa springstieren. Exemplaren van gemeld certificaat zyn ter gemeente secretarie verkrygbaar. Bij niet- *f niet tydige inzending van dat certificaat worden de stieren niet ter keuring toegelaten. Fanfare Gezelschap ..Euterpe'' TE VENRAY. EN Tooneel voorstel ling, □ut medewerking van PROFESSOR KROESS, prtatidigiUteur, op Vastenavond-Zoiulag. 12 Februari 1893, IN DE MUZIEKZAAL. Aanvang precies 7 ure. DE COMMISSIE. Op de a, s. Markt te Venray zal aanwezig zijn. .11 A A I> A G 1> INSD A G zyn te bekomen 's morgens om zeven uur versche WARME BROODJES. Bij vooruitbestelling worden zij aan huis bezorgd. O- -A.. WINTELS. J 'astenarond-Binsdag by Tl» kLAASSi:.\S, aan de barióre om 3 flinke prijzen, Trent», KfljgbengelH en llijiacep. Aanvang 's namiddags 3 uur. De Ondergeteekende bericut het geachte publiek van Vkskat en Omstreken dat by zich beleefd aanbeveelt tot het van alles wat in dit vak voorkomt. Tevens is by hom te verkrygen eigen gemaakt Linnen en: P. J. Beerkens, Groote Straal, Venray.

Peel en Maas | 1893 | | pagina 2