s over zaaizaad* ZATERDAG 24 OCTOBER 1891. TWAALFDE JAARGANG m mm Uitgever: W. VAX DE.\ MUXCKIIOF-Sasscii. Doze Courant verschijnt icderen Zaterdag. Feuilleton. No. 4:1; Vrijdaj Stand «Ier ^Hanii. E.K. 0e Vrijdag V.M. 10 Vrijdag L.K. 23 Vrijdag Stand «lot* /on, 1, 11.21, Sept. op 0,0; 6,10; 0,S:i; v/itt.; odder 5.30; 5.if; 4.50; n'rri. Abonnementsprijs per kwartaal. voor Yenray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der A.dvertentiën: Tan 1—5 re?fcl» 30 c. elko regel meer 6 c. groóle letters en Titrnetien nsnr pin:, tsrtiimle. AtlreitcnUën. Stttual pepl.-iutst., werden Sui.ial (..rellend. Advertentiën of Ingezonden Stukken gelieve men Vrijdag vóór 2 uur 's-middags te be zorgen aan het Bureau »Peel en Maas" te Venray. Tot slot van ons artikel - hen c Ittcaal des tijdslaten wij hier een schrijven volgen van Kaïdinaal Manning, de roem van hot Katholicisme in Engeland en ook daar buiten. Zijne Eminentie heeft deler dagen een belangrijken brief aan zijne diocesanen gericht. De geleerde Kerkvoogd wijst daarin op de kwaal van onzen tijd, op het misbruik van sterken drank, een mis bruik, dat reeds zoovelen diep ramp zalig heeft gemaakt. Iu zijne beschou wing en ontwikkeling van de kwaal dezer dagen stelde de prelaat zicli niet te vreden met den vinger te leggen op de wondepiek, die liet volksleven bederft, maar hij geeft ook het middel aan, dat genezing kan biengon, liet middel dat alleen heilzaam werken kan. Overwegende hoe moeilijk het is dronk aards te bekeeien, geeft de Kerkvoogd den raad om niet slechts bij deze pogingen in het werk te steller, om hen van het misbruik van sterken drank af te houden, maar ook de hoofden van huisgezinnen in do toe komst voor het misbruik van sterkeu drank te vrijwaren. Men moet aan bet kind een alkoor en haat tegen den sterken drank inboezemen, voordat liet van bet gevaarlijk vergift beeft ge proefd. Do zegenrijke kruistocht moet op de school begonnen worden, daar moeten de grondslagen voor matigheids genootschappen worden gelegd, zegt Z. Eminentie. «De hoop van den oogst ligt in liet zaad," aldus schrijft do Kardinaal. »Do kinderen van heden zijn de inau- Ja X door J'.IA' RIET HO VEX. 11. Deze onverwachte woorden deden Hassan's toorn weer bedaren; hij was in zijn zwak. aan getast; evenals allo Museiinannen kende hij de plichten der gastvrijheid, en had die leercn hoogschatten en beoefenen. Daarom ant woordde hij -Welnu, Matliilde, wees welkom in mijn huis en wees er mijn gast. Ik zal u door mijne slaven van het noodige laten voorzien. Vaarwel dan, straks zien wij elkander weder!" Met die woorden stak hij zijne zuster de hand toe, en begaf zich naar buiten in de vrije liatuur. Al wilde Hassan liet zicli niet bekennen, toch stormde het iu zijn boezem; deze zoo onverwachte ontmoeting had hem lievig ge schokt, en al wat hem vroeger dierbaar was voor zijn geest teruggebracht. Wel bleet' hij vastbesloten den Islam getrouw te blijven, en verwierp hij den door zijne zuster voorgespie- gelden terugkeer naar Frankrijk, en het ouder lijk huis verre van zich, maar tevens gevoelde hij, dat het herdenken aan zijn oud-vaderland en aan zijne ouders hem niet geheel en al- koud liet. De ondragelijke toestand, waarin hij zich bevond, maakte hem meer dan ooit wrevelig en toen hij na cone lange ca docLLoozc nen cn do vrouwen der toekomst." l)e kindsheid van heden is liet zaad. De eerste gewoonten, die het kind aan neemt zullen, dit is de algemeene regel, voor ai de individuen, het bijblijven tot op zijn sterfbed. Van wicn zijn deze gewoonte af hankelijk? In de eerste plaats van de ouders. De gowoonten worden aange nomen in de eerste jaren, als de kin deren nog niet verantwoordelijk zijn. En wanneer een zaadkorrel in hun hart is geworpen, dan schiet hij daar in wortelen, die men er waarschijn lijk nimmer zal uitroeien. Is de zaad korrel goed, dan zal hij er ontkiemen en rijpen tot mannendeugd. Is hij slecht, dan zal hij welig opschieten, want het kinderhart is als de aarde, de zaden van hot kwaad daarin ge strooid, zullen zijn karakter vormen tot het kwaad» «Er zijn huisgezinnen, waarin het geluk der ouders, broeders en zusters verwoest werd door do onmatigheid van een zoon, soms zelfs van oene dochter. Wie heeft den eersten zaad korrel van dezen rampzaligen oogst uitgestrooid? Do ouders of de kinde ren? Voorzeker niet de kinderen, die gedurende vele jaren lijdende werk tuigen waren in de handen hunner ouders. Wie heeft hen den eersten druppel gegeven, die den onleschba- reu dorst en den teugelloozen üarts- locht der onmatigheid heeft opgewekt. «Indien de vader en moeder van het tegenwoordig geslacht waren op gevoed met afkeer van en haat tegen do onmatigheid, dan zouden het ou derlijk gezag en kinderlijke liefde in de gezinnen hecrschen. «Indien de Kinderen van den tegen- woordigen tijd in de matigheid woT- den opgevoed, dan zullen de huisgezin nen en de ouders van het komend wandeling huiswaarts keerde, maakte zich op nieuw een gevoel van onwil en toorn van hem meester. Daarom sprak hij met bitterheid tot zijne zuster -Luister, Matliilde, uwe vruchtelooze poging heeft ons beiden in eciic val.sche stel ling gebiacht, cn in mijne ziel zonder noodzaak onaangename herinneringen opgewekt. Aan mijn lot is niets te veranderenmag ik u een raad geven, keer dan zoo spoedig mogelijk tot uwe lundgeuooten terug. Ik zal u eenige ver trouwde slaven medegevcn, die u geleiden en deshouds beschermen zullen. Verlaat mij dus, en vermoei mij niet langer met uwe nuttelooze aanzoeken." -Bi oeder," sprak Hassan's zuster, <zóó kan ik u niet verlaten; ik heb u nog veel over onze ouders mede te deden. Veroorloof mij dus nog eenige dagen ton uwent te ver toeven." -Zooals gij wilt," antwoordde Hassan ontevreden; -thans hen ik echter ui geene stemming, om u aan te hoeren. Misschien, dat ik op een anderen tijd uwe incdedeelingen met meerdere kalmte ontvangen kan." Zuster Angeline begreep, dat overhaasting van hare zijde alles bederven kon, zwoeg, en wachtte een gelegener tijdstip af. Den volgenden dag was Hassan kalmer; hij had zich voorgenomen zich iu zijn noodlot te schikken, cn alles aan te liooren, wat zijne zuster hem- zou willen mededeelcn. Reeds vroeg liet hij haar bij zich komen, eu deed haar in zijne nabijheid ncdcrzilten. -Ik ben gereed u aan te hooren," sprak hij; -ik bid u echter lieve zuster;- maak uwe med-edeeling. zoo kort mogelijk." geslacht gelukkig zijn. «Om deze redenen en andere tc veel om op te noemen, spoor ik de ouders ten dringensle aan hunne kinderen zoo op te voeden, dat zij niet in verzoe king komen zich aan sterken drank te buiten te gaan. Het kwaad te voorkomen is gemakkelijker dan het uit te. roeien. Zorgt er voor, dat alles van hen verwijderd blijve wat hunne matigheid in gevaar zou kunnen bren gen, opdat zij opwassen tot een ge lukkig leven en eenmaal een troost op ons sterfbed zijn." Aldus spreekt de beroemde Prelaat tot zijne diocesanen. 't Zijn woorden getuigende van zijne innige bezorgd heid voor het heil van do aan hun toevertrouwde kinderen. O, mochten de ouders gehoor geven aan de ver maningen van dezen geestelijken Va der. Mochten ook de onderwijzers medewerken om ue onmatigheid uit de wereld tc helpen. Zij zullen eene schoone taak vervullen wanneer zij de aan hunne zorgen toeveijtt fuwdö jeugd de onmatigheid loeren 'haten. De af keer van don alkohol zal den mensch gelukkig maken, zal hem bewaren voor uitspattingen, zal zijne gezond heid, zijne waardigheid als .mensch behouden, zijne werkkrachten venneer- deren, hem welvaart schenken, liefde voor den kuiselijken haard en zijn ge zin. Wie zelf verbouwd graan tot zaai zaad wil gebruiken, moet daartoe op het land reeds nagaan wat hij daar voor bestemmen wil en die granen zorgvuldig behandelen en zooveel mo gelijk vrij van onkruid houden. Zaad van nat land, van een geil gewas of van legerend graan is niet geschikt voor zaaizaad. liet koorn I planten. moet droog binnengehaald en droog I Men dient nog verder in aanmerking bewaard worden, zoodat liet zoo min I nemen, dat de kieinkraclit door dé mogelijk broeit. En is dit gebeurd, dan dient toch nog de kiem kracht vóór het gebruik onderzocht te worden. Het tot zaaizaad bestemd koren mag niet overrijp worden, want dan zouden de beste korrels uitvallen en de in de aren blijvenden tc dikseha- Ü8 worden, waardoor de ontkieming Zuster Angeline vertelde nu, hoe hunne ouders den geliefden zoon dood gewaand had den, maar hoe het verpletterend bericht van een ontvluchten slaaf als een donderslag op den armen vader neergevallen washoe de ontzette grijsaard langen tijd op don rand van liet graf gelegen had, en nog altijd van het gebruik zijner verstandelijke vermogens verstoken was. «Charles," zoo besloot hot meisje haar verhaal, -gij kunt misschien alies nog herstel len; o, blijf niet doot voor de stem uwer zus ter en de inspraken van uw geweten." I)c aanhoorder was te zeer aangedaan, dan dat hij bij de laatsto woorden zijner zuster in zijne vorige aanvallen van toorn herviel. Zijn oog werd zelfs vochtig, en met gesmoorde stem sprak hij -Ik beklaag mijne ouders, zij hebben veel geledenmaar het stond in liet bock des noodlots geschreven, dat het zoo wezen moest.. Keer tot hen terug, zuster, en wees hun troost en steun. Dat zij in u hervinden, wat zij in den zoon verloren hebben." "Niet zonder u, broeder; ik keer slechts met u naar bet ouderlijke kuis weder!" Hassan fronste de wenkbrauwen: "Spreek zoo niet, meisje! Nooit kan of mag ik Frankrijks grond meer betreden gij weet niet, welke banden n.ij aau mijn aange nomen vaderland hechten." -Broeder, zóó hcciit kunnen ze niet zijn, dat Gods almacht ze niet zou vermogen te verbreken." -Ik herhaal u, zuster, dat ik geen an doren God keil. dan dien van Mahomed *M<oar gelooft gij dan in ernst aan uw vertraagd wordt en voor de kiem het gevaar ontstaat, dat zij te lang van de voeding van de korrel moet leven. liet boste is daarom den oogst vóór de rijpheid te maaien, terstond te bin den en in de mijt nog een weinig te laten narijpon. De invloed van den bodem en de vruchtopvolging is op de qauliteit ook van groole beteeken is. Van de haversoorten groeien die uit zuidelijke streken sneller; de haver heeft in de noordelijke streken iti 't algemeen ecuo grootere hoeveelheid warmte noojdjg dan in 't. zuiden, De stroo- opbrengst is bij zaad tiii noordelijke streken altijd grooter dan bij de soor ten uit het zuiden. Die uit het zuiden weerstaan hitte cn droogte beter dan die uit het noorden. De lichtste korrels geven ook het lichtste zaaizaad. Dij do roggesoorten is op te merken, dat alle soorten uit T zuiden spoediger uitvriezen dan die uit 't noorden; bij vroegen zaai weerstaat de Johannes rogge het beste de natte en is onder anders gelijke omstandigheden het meest van alle soorten tegen den win ter gehard. Roggezaad, dat met moe derkoren verontreinigd is, wat tenge volge van de natte in dit jaar buiten gewoon erg is, mag nictwordengezaaid, omdat het giftige zwamineije zich op nieuw op de nieuwe vrucht kan ovrr- zoogenaainden Profeet «Wie zegt, u hot tegendeel In elk ge val, ik blijf Muselman, en daarmede is mij elke terugkeer lot hot ouderlijk huis afgesne den. Maar het gesprek wordt voor ons beiden weer onaangenaam. Ga naar uwe kamer terug, ik verlang alleen te zijn." Met een diepen zucht verlet Angeline haren broeder. In hare kamer gekomen, stortte zij lmar geprangden boezem in een vurig gebed uit, om den barmhartigen God nogmaals de bekoeling baars broeders af to.smoeken. Ilassan zat ïntnssclien in diep gepeins ver zonken; hij gevoelde zich zeer ongelukkig maar kon hij terugkeeren van den eenmaal ingeslagen weg? Kon hij ooit zijn diep bolec- digden vader onder do oogen komen, hij, de afvallige, de verrader l Zelfs al wilde bij naar de ouderlijke woning wederkeeien, zou hij dat kunnen: zou zijn vader den dolzimiigen bestrijder zijner eigene landgenooten kunnen opuomen? -Neen neen! geen terugkeer!" riep hij in nameloozo vertwijfeling uit. "Nim mer Den volgenden morgen kwam een slaaf zus ter Angeline verzoeken, hij Hassan te komen. Toen zij voor haren broeder verscheen, lag deze nog te bedeen felle koorts had hem aangetast. -Goede zuster," sprak de zieke, voor het eerst op vriendelijken icon, -ik gevoel mij zeer ziek eene brandende koorts verteert mijn binnenste; gij ziet het, dat ik u in dezen toestand niet meer aatihooreu kan. Ik smeek u dus, ter wille uwer eigene veiligheid, ver laat mij en keer naar Algiers terug. Weldra zou misschien uw teiugkcer onmogelijk. soort van dorscheu meer of minder lijdt. Mot de machine godorschen graan levert dikwijls zelf tot 50 pet. niet kiem krach tige korrels. Onder alle omstandighe den is met de vlegel godorschen graan het hoste voor zaaizaad. De zaadteelt, gelijk die door Ilallet in Engeland is uitgevoerd, is zeer aan te bevelen. Het gelukte hem, do oor spronkelijke tarwe aren binnen 5 jaretï tijds in de lengte te verdubbelen en hei aantal korrels te verdrievoudigen, «et uitstoelingsvermogen der plant zelfs tó verdrievoudigen Zijne methode berust op het volgender Elke flink ontwikkelde plant van eenr halmgewas heeft céne aar, die eene hoó- gcre productiekracht heeft dan al do andere aan die plant. Z.ulk een aar toont één korrel, die productieverloout te zijn, dan elke andere korrel van die aar. Do beste korrel bij cono graanplant bevindt! zicli in de beste aar van dezelfde plant erf de hoogirre kraéht van dc'fc korrel ie: in verschillende gtaden op de nakome lingschap der plant over te dragen. I)oor voortgezet uitzoeken der beste korrels wordt de voortbrengingskracht der plant versterkt, maar de verbetering, die in' 't begin snel gaat, gaat later langzaam, tol eindelijk eene grens bereikt is. Gaat men met de uilzocking altijd voort, dan- woidt de verbetering behouden en prac- lisch is een vaste type het resultaat. Iti de aren van rogge, tarwe en gerst bevinden de lichtste korrels zich in het onderste cleel en aan de spits, de zwaar ste in het midden. Van de plaats der korrels aan de aar is in den regel niet alleen liet absolute gewicht er van, maar ook de qualitatieve hoedanigheid afhan kelijk. l)o beste korrels hebben ook altijd hot grootste specifiek gewicht; worden -Hoe, broeder," riep /.u ier Angelina' met warrute uit, -gij zijt ziek cn ik zou u verlaten? Neen, neen. ik blijf: hieraan uwe sponde is mijn pont.deze plaats sta ik niemand af, zelfs al zag ik deu dood voor oogen -Goed en edelmoedig wezen," sprak do zieke aangedaan, cn greep liaro band, -gij vergeldt bet kwaad met goed, o, koude ik u slechts voor zooveel zelfopoffering hcloonen!" "Charles, ik ben een mensch; als ieder ander heb ik mijne fouten en gebreken maar het goede, dat in mij is. heb ik aau do evan gelische lessen van den heiligen christclijkeii godsdienst te danken, en wat mijne belooning betreft ik begeer geene andere dan uwe be- keering Ditmaal werd Hassan niet boos op zijuo zuster; had de koorts zijne geestkiacht ver lamd, of had can straal der Goddelijke genndo hom getroffenZuster Angeline geloofde' het laatste, en hernam d oiom meer bemoe- digd; -Lieve broeder, uwe ziekte is misschien eeno waarschuwing des Hemels; o sla die niet! in den wind; wellicht is dit het laatste gena debewijs, dat God n verióetion wil." Weer zweeg ilassan maar uit zijne blik ken las zijne zuster, dat liet gesprek hem ver moeide; daarom oordeelde zij het raadzaam' hot er voor ditmaal bij tc Ihtcn, en ging zijt een huismiddel tegen de koorts gereedmaken, dat zij in het hospitaal steeds met vrucht ge bruikt had. Wto"It vervolge#,-

Peel en Maas | 1891 | | pagina 1