België Engeland Oostenrijk Italië Rusland Turkije Amerika Nederland Gemengde Berichten Veel is van zijn leven niet beleend men nceml. aan, dat bij omstreeks 1-115 is geboren en omstreeks 1485 is oveileden. I)e nu over gedane miniaturen werden door Foticquet. ge maakt voor een gebedenboek voor zijnen ver eerder Maitre Etiemic uit Meluu, een lands heer des konings, schatkislmccster van Frank rijk. Op de twee eerste miniaturen van hot boek ziet men tmi/lre Flieunc Chevalier te genover de Heilige Maagd en zijn patroon, den heiligen Stephuiius. De verdere miniaturen geven voorstellingen uit het Nieuwe Testament. Do stijl van Foucquets werk is buitengewoon breed en nobel, zeer zuiver en tevens zeer sieiJijk. Fouoquet is een groot kunstenaar, vol oor spronkelijkheid in zijn werk. Zijn arbeid is schaarseb, maar komt te Parijs toch vaak ge noeg voor. Zulk een schat als de wakkere hertog van Aumale nu te Frankfort wist «los to krijgen", keert niet dikwerf uit den vroemde in het vaderland van een kunstenaar terug. Toen de hertog mededceling van zijn aankoop deed in de Academie, werd hij dan ook met luide bijvalsbetuigingen beantwoord. Een kinderbeul. Te Jette St. Pierre, in België, hadden Dinsdagavond eenige kinderen van negen a tien jaar een hoop hooi en droog gras op een terrein achter een klooster in brand gestoken en dansten vroolijk en uitge laten rondom het vreugdevuur. Er was geen enkel huis in de nabijheid en niet het minste gevaar bestond, dat de kinder pret gevaarlijke gevolgen kon hebben; Eens klaps naderde een man en lu-p op de kinderen toe, die verschrikt de vlucht namen. 11 ij wist een van de kleinen te pakken en hield den jongen, niettegenstaande zijn smeckcu en schreien, boven bot vlammend stapeltje. lïet arme kind gilde van pijn, maar 'nol monster bleef zijn slachtoffer martelen. Toen hij den knaap eindelijk losliet, was deze zoo zeer verblind door den rook en door de vlam men. die zijn gelaat met opgezwollen brand wonden hadden overdekt, dat bij op den tast huiswaarts kon koeren. De ellendeling, die het schandelijk stuk uithaalde, is zekere an de Kerk hove... tuinman van zijn vak. Men trachtte om verschillende redenen de zaak stil te houden, maar dit was niet naar den zin van den wakkeren geneesheer, die den knaap behandelde. Hij gaf den commissaris van politie kennis van liet gebeurde en deze stelde een scberp onderzoek in. Het is te hopen, dat de kinderbeul een lesje zal krijgen, dal hem zijn leven lang beugen zal. Het comité der uiteengespatte Parnell-partij zal te Dublin een nieuwen leider, allicht John Redmond, kiezen; dat zal dan een partijleider zijn zonder partij. William O'Brien en Dillon iiebbcn een ver gadering te Cork belegd voor het stellen van een kandidaat (voor het Lagerhuis) der na tionale partij (die zich reeds sinds geruimon tijd van Parnell bad afgescheiden) in do plaats van wijlen Parnell. Uit Singapore schrijft de ingenieur Sé- rullas, dat hij gelukkig weer een boseli van gutta pereka hoornen 111 liet binnenland heeft ontdekt; men begon reeds te vreezen dat de gutta pereha zou gaan ontbreken voor de 011- derzeesche telegraafleidingen. In I84Ü werd de eerste met gutta perclia bekleede telegraaf kabel in het Kanaal, tusschen Engeland eu Frankrijk gelegd; doch onlangs begon de voorraad voor zulke doeleinden op te raken, te meer wijl de ooderzeescho telegrafie de fijnste soorten noodig heeft. De Maleiers stellen dikwerf weinig prijs op de gomboomen en vellen gelicele bossciien, in plaats van ze te dunnen en bij to planten. Sérullas merkt er bij op dat bet. Maleisehe woord gutta peroha niet Sumatragon beduidt, maar spinraggon, daar deze gomsoort, eer ze met warm water wordt behandeld, veel op spinnewebben gelijkt. Keizer Frans Jozef heeft, den dag van zijn terugkeer uit Bohemen naar Weenon beslui ten get eek end Betreffende de oprichting van een Czechische theologische faculteit aan de hoogesehool te Praag en de benoemingen van Czechische geestelijken tot professoren. Hier door is een der Czeohiseho weilschon vervuld. De Fransche student, Michel Dreux, die op 2 October in het Pantheon te Rome gearres teerd was, omdat men hem beschuldigde «vive lc Paper in het album bij Victor Emmanuels graf geschreven te hebben is na een achtdaag- schc gevangenschap Zaterdag door de ltalia.an- scho politie over de grenzen gezet. lotus- schcn blijkt van allo kanten dat Dreux, zoowel als Choucary en Grégoire, onschuldig is en dat de geheele anti-Fransche en anti-pause lijke manifestatie voor 2 October vooraf was opgemaakt. Een gepensioneerd Italiaanscli zoo officier Josef Astulo, in burgerkleeding in het Pantheon aanwezig, speelde bij de aan klacht dc hoofdrol, terwijl een ex-Gai ihaldist pf -roodhond, advocaat Tazzoni, voor een paar honderd met knuppels gewapende schreeuwers zorgde. In «La Croix do rOine" -geeft prof. Joseph Leroux van het klein-Scminarie te See/, omtrent hot gebeurde het volgende ver haalMichel Dreux, zoowel als hij, hoorde in hel Pantheon zeggen dat "men" op net re gister wvive Je Pope gcschreveh had, waarop zij bedoelden oud-offioior Astuto aan den ve teraan Vincent Melacott, die bij het graf do wacht hield, hoorden vragen, wie het gedaan had. «V Kleine", antwoordde de veteraan. Men keek rond eu greep er maar een uit den hoop, hoewel die juist «een lange" was, nl. Michel Dreux. Men liet hem eenige woorden schrijven en moest erkennen, dat de woorden van liet register volstrekt niet van zijn hand kondei! wezenterwijl bovendien de veteraan nadrukkelijk verklaarde dat deze «niet" de dader was. "Toch arresteeren!" zei Astuto. Eu zicli tot do menigte wendende, begon hij, ofschoon pas «in het Fransch" tegenover prof. Leroux erkend hebbende dat Dreux onschuldig was, ui het -Italiaanscli" den pelgrim Dreux met allon klem als den schuldige aan te wij zen en zijn onmiddelijke arrestatie te eisclien van de twee aanwezige gendarmes, die echter bezwaar maakten, daar immers Dreux niet de dader was. Op dat oogenblik stormde Tazzoni met zijn bende binnen en nu begon een helsch getier om de arrestatie af te dwingen. Mau rice Grégoire bepleitte de onschuld van Dreux, maar werd met een knuppel zoo gevoelig op het hoofd geslagen dat hij op den grond viel en toen Choucary hem wilde te hulp komen, werd ook deze' gearresteerd. Op hel politiebureau werd de onschuld van Giégoiro en Choucary terstond erkend: toch bleven ook zij nog tot Zondag middag gevan gen, omdat do commissaris hen niet eerder «durfde" vrijlaten! Dc Fransche gezant Billot deed voor zijn mishandelde landgenooten geen enkelen slap! Evenmin nam de Italiaansche of ook do stedelijke Regeering óénigen afdoen- den maatregel om het afranselen te beletten van builenlandsche pelgrims door een steeds aangroeiende bende gepeupel. Wel werd hier en daar door de politie krachtig hulp verleend en werd o. a. het hotel Minerva" afgezet, maar in andere hotels bleven de pelgrims 011- beschörmd, zoowel als op straat. Ook den volgenden Zondag, toen het gewone en ook het gehandschoende gemeen in het Pantheon de altaren beklom en zich de erger lijkste godslasteringen veroorloofde, bleef de politie werkeloos. 01'de Paus deze kerk nu met interdict geslagen heeft, blijkt niet duidelijk. Volgens den «.Temps" had do kard.-vic. gelast dat er geen Mis meer mocht gele, en worden, voordat öf de Rogeering óf de koninklijke familie formeel zouden beloofd hebben- dat de kerk nwÉ meer zou geprofaneerd worden. Acht dagen lang werd er dan ook geen dienst meer in gedaan. Maar Vrijdag aldus verhaalt een correspondent van het «Journal des Döbats" werd er plotseling weer Mis gelezen door een priester, die bij deze kerk is aangesteld en die, zonder toe stemming te vragen, eenvoudig een voldongen feit stelde. Wat daarvan is, zal spoedig blijken. «La Croix" bericht dat de van Rome tcrug- keeronde Fransche pelgrims onderweg aan alle Italiaansche stations door woeste benden zijn lastig gevallen, die -leve Sedan riepen en, met roode mutsen op stokken zwaaiende, allerlei scheldwoorden en bedreigingen uit stieten. De -Daly News" verneemt uit Odessa dat de berichten omtrent den hongersnood in Rus land overdreven zijn De hongersnood is min der nijpend en wijdvertakt, dan voorgesteld wordt. Daarentegen is de kwijning van den handel onloochenbaar. I)e graanhandel te Ouessa staat, stil, ofschoon de enorme graan voorraad in de pakhuizen toeneemt. Hoogstens zes Engelsclie stoomeis zoeken lading, tegen anders in October dertig of' veertig. Dezelfde .stagnatie heerscht elders in Zuid-Itusland. De hoofdhnnkiers te Odessa weigeren Joodsche wissels te discontecren, hoewel vier vijfden van den handel te Odessa in handen van Jo den is. Een Turkscho rooversbende is in handen van de politie gevallen. Een bende roovers (Albauee/.en), die te Delvinon (Epirus) een aan zienlijk geneesheer trachtte gevangen to ne men. mot hei doel een hoog losgeld te eisclien, is daar zelf gevat en in verzekerde bewaring gebracht. De tegenwoordige gouverneur van Epirus moet ernstig trachten een eind te ma ken aan de roovcrijen welker daders tot dus verre aan het gerecht ontsnapten door de be scherming van eenige pacha's, die invloed hadden aau het hof te Konstantiopel. Alweer een nieuw licht! Volgens een Amerikaansch blad, moet ze kere heer \V. J. Norton, te Pittsburg, eene nieuwe soort van licht hebben uitgevonden, dat bestemd is met enkel het olectrische licht, maar zelfs de petroleum concurrentie aan te doen. liet nieuwe licht moet namelijk het goedkoopste zijn, dat tot-nog toe bestond cn daarbij zoci sterk cn zoo zuiver de kiemen te ruggevend, als lei zonlicht des middags. I)e uitvinder zegt, dat ecu lichtsterkte van 500 kaarsen voor 1 Anicnk. Cent, d. i. 2'(j cent Nedorhuidseh, te \t-rk rijgen is. Du heer Notion moet sedert jaren met. deze uitvinding bezig zijn' geweest:, maar zijn werk zeer geheim gehouden hebben. Eerst kort ge leden stond hij cenigen kapitalisten toe zijne proeven bij te wonen; en de/.c proeven moeten zoo verrassend zijn geweest, dat er dadelijk eene voorloopige vereeniging werd opgei icht om octrooi te vragen op de uitvinding cn haar te exploiteeren. Het licht moet moer eene chemische uitvin ding zijn dan van een werktuigkundigen aard. Het moot bestaan uit een bijzonder toebereid band (kous') dat door middel van een eenvou dig uurwerk wórdt gevoed. Hoewel liet licht voor straat- en dergelijke verlichting in het groot schijnt bestemd te zijn, moot het ook op draagbare lampen van toepassing te maken zijn en terwijl het in lichtkrauhs voor liet electrische licht niet onder doet, veel zachter en minder verm.oorjud voor de-oogen zijn dan liet laatstgenoemde. Het Jicht odUerhoudt zichzelf, de lamp heeft kraan noch schroef noodig en zij no sterkte kail van 300 tot 7000 kaarsen bedragen. Het materiaal is volkomen vrij van gevaar, niet aan ontploffing onderhevig, geeft geen rook af, noch ook eenige kwalijk riekende of scha delijke gassen, kan voor elk doel gebruikt worden; een kind kan er zonder gevaar mede omgaan. Ook voor de photogrufie belooft het veel. VENRAY, 17 Oct. 1891. Dc Maandag alhier gehouden jaarmarkt, was druk bezocht. Er waren aangevoerd 100 stuks hoornvee en 20 biggen. Handel was niet levendig. Met ingang van primo November a. s. wordt door de «Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen" allner onder hot be heer der onderneming-Van Gend en Loos. H. Colignon, een factorie van bedoelde Maat schappij gevestigd teil dienste van liet vervoer van bestelgoeleren binnen het Rijk. Tot rector aan het college der eerw. paters 'Jesuïoten te Maastricht is benoemd de zeercerw. pater F. M. A. Bonnike, en te Oos- terhout de zeereerw. patër G. M. Schmcits. Uit Simnslveld meldt men aan de N. R.ct,: r-< Zooals reeds1 kortelijk werd medegedeeld, is hier een tekort iu de gemeentekas ontdekt, en dit blijkt thans aanzienlijker te wezen dan men aanvankelijk had gedacht. liet nadeelig saldo verhoogde aldra van 1100 op 1000.cn naar ons thans van welingelichte zijde ver zekerd wordt, bedraagt dit f 2S00 en de borg stelling f 700. De ontvanger is geschorst. De mail genoot een onbeperkt vertrouwen. Hij was tevens klerk bij den ontvanger aan hot station en nam het sub-ontvangerschap aan de grens te Bocholtz waar. Ook van deze betrek king is hij reeds ontheven. In het dorp heerscht wegens het gebeurde eene niet geringe op schudding. Te Waldfeuclit bij den Ecbterboscli heb ben dieven getracht de kapel te bestelen 2 ambtenaren, die in dc nabijheid van do kapel hun post hadden, heeft hot mogen gelukken, een van de twee dieven in handen te krijgen, en aan de justitie over to leveren. Een vreeslijke moord, werd Donderdag 11. ontdekt in 't gehucht Del (gom. Gulpon). Zekere vruuw Korliausen, dio voorgaf dat haar man door andere personen zou vermoord zijn, deed bij nadere ondervraging der justitie de volgende bekentenis omtrent den moord Tegen S uren 's morgens kreeg zij woorden wisseling met haar man, die haar verweet te vee) brood mee naar liet veld te hebben geno men en haak met eon mes dreigde. Op zelfs ver dediging bedacht, nam zij het hout, waarmede zij het varkensvoeder klein stoot, en sloeg hem daarmede op het hoofd; nog niet terstond dood zijnde, bracht zij hem nog eenige slagen toe en wierp het lijk daarna de keldertrap af. Zij deed daarna haar voorschoot af en begaf zich naar den put om wator te halen tot schoon ma king van den bloedplas, welken zij met den gevonden rok afveegde. Zij maakte toen de noodige toebereidselen, die aan diefstal met moord moesten doen denken en begaf zich duai na naar hot boseli, waaruit zij tegen 11 uur terugkeerde. De moordenares, Anna Maria Thewissen, oud 00 jaren, geboren tc Wittem (gemeente Gulpen) toont niet het minste berouw; zij zegt thans van eene «groote plaag" verlost te zijn eu verklaart de gevangenis te verkiezen boven langer met den vermoorde te moeten leven. Zij zegt verder 26 jaren in den echt mit hein te zijn verbonden geweest, doch voortdurend wegens zijn twistziek karakter in twist met. hem geleefd te hebben. De vermoorde klaagde reeds lang voor zijn dood over dc slechte behandeling, hem door zijne vrouw aangedaan, enz., en het was te voorzien, dat lief geen thans gebeurd is, vroeg of laat er van moest komen. De ongelukkige was ziekelijk en 61 jaar oud. De justitie te Maastricht verrichtte in tegen woordigheid der vrouw de lijkschouwing, na afloop waarvan no nemVluuiSSèos haar in dc boeien sloegen en haar (evens het. stuk hout lieten dragen, waarmede zij do moord-pleegde, om zoo naar Maastricht te worden overge bracht. Met eon glimlach op het. gelaat wenschle zij haar buurlui vaarwel loc, met de woorden -nu adjukes". Toen zij te Gulpen aankwam, stond ook alles op den kijk cu begon men voor den dbode to luiden. Een en ander maakte niet den goringsten indruk op do diep verstokte vrouw. To Bocholtz is een 7jarig knaapje door een paard doodgeslagen. Dat men geen oogenblik zeker van zijn leven is, bleek te Tilburg weder. Een meisje, genaamd R., wonende in de Piuss.traat aldaar, circa 18 jaar, verliet hare woning om eene boodschap te doen. Nauwe lijks was zij buiten gekomen, of zij viel ter aarde cn had liet tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Waalwijk. Het gaat met de schoenma kerij in de Midden Langstraat eu omstreken gansch niet naar wensch. Deze tak van nijver heid, lijdt tegenwoordig een kwijnend leven. De meeste fabrikanten hebben hunne maga zijnen overvol met schoenen, die geen aftrek vinden. De reden van dit verschijnsel is daar in gelegen, dat ons land door machinale fa brieken voldoende van goedkoop sehoenma- kerswerk voorzien wordt, dat m degelijkheid niets te wenschen overlaat, zellsby de meest mogelijke krachtspanning, machteloos staat. Wij vernomen, dat er te Udenhout en ook in Tilburg zeer vele varkens plotseling sterven. Zou do oorzaak hiervan te zoeken zijn in vervalscht veevoeder? Tilb. Ct. Te Utrecht had Dinsdag een treurig on heil plaats, Terwijl namelijk twee werklieden bezig waren den ongeveer 40 meter lioogen ouden schoorsteen der gasfabriek aldaar af te breken, schijnt een hunner, de SSjarige M., tengevolge eener duizeling of wel door een an dere oorzaak, liet evenwicht te hebben verlo ren en toen naar beneden te zijn gestort, althans toon zijn kameraad op een gegeven oogenblik zijne hulp noodig had, bemerkte hij met schrik dat de plaats, waar M. even te vo ren had gestaan, ledig was. Begrijpende dat M. een ongeluk was over komen, spoedde hij zich naar omlaag en deelde don baas zijn vermoeden mede, die terstond een onderzoek instolde en M. aan den voet van den schoorsteen en wel tusschen den binnen- en buiterischoorsteenwand vond liggen zonder dat de ongelukkige echter eenig teeken van leven meer gaf. Dc onmiddelijk te hulp geroe pen geneeskundige kon dan ook slechts den dood eonstateeren. De ongelukkige, die als eon oppassend werk man bekend stond, laat eene vrouw en twee nog zeer jeugdige kinderen onverzorgd achter. Te Wen tergeest (Friesland! werd de knecht van den bakker R. des nachts wakker door het geroep van een tortelduif. Hij stond op en bemerkte, dat de bakkerij in brand stond Dadelijk werden de overige huisgenooten ge wekt, dc brandweer kwam opdagen en de ramp bepaalde zich tot het uitbianden van de bakkerij. De tortelduif welke door haar gekir oen groot onheil voorkwam, heeft zelf het le ven er bij ingeschoten, daar zij door den rook is gestikt. Inbreken, stelen, aanranden, is te Ara- sterdam tegenwoordig aan de orde van den dag en men behoeft de dagelijksclie politierappor ten maar eens in te zien om te weten, hoe het met de openbare veiligheid gesteld is. Thans is er weer een sterk stuk vertoond. In de Utrechtsche dwarsstraat drongen een viertal kerels een winkel binnen. De 74jarige vrouw, wier zaakje in den winkel gehouden wordt, werd door twee kerels vastgehouden en de twee andere roovers keken toen op hun gemak de geldlade in de toonbank na. Daai in was echter zoo weinig, dat het mede- genomone geen beteekenis heeft en de schavui ten vertrokken zonder succes. Een juffertje, loopende aan de Ruyterka- de te Amsterdam, werd door twee kerels on- veilioods aangevallen, op den grond geworpen en beroofd van haar zijzak, waarin, behalve andere zaken, zich ook een beursje bevond met ongeveer f 7. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld. Wanneer de stengels van de asperges, die na den oogst gedurende den zomer tot ver sterking der wortels blijven staan, geel zijn geworden, dan wordt het tijd de bedden to be mesten. De stengels worden dan afgesneden, de bedden gelijk gemaakt on met een laag kor ten mest belegd, waarvan do voedingsstoffen door regen en sneeuw naar de wortels gevoerd worden, Iu het voorjaar worden de bedden voorzichtig omgespit, zoodat liet overblijfsel van den mest ondergebracht wordt. Tegelijker tijd heeft het ophoogen van de regels plaats, waarop de asperges staan, opdat de nieuwe stengels, die uit den grond komen, lang zullen worden. Een welsprekend uithangbord. Iu het Rus sische stadje Chiilekt staan twee oude huizen tegenover elkaar m de hoofdstraat. In dio beide huizon zijn winkels. De een draagt de firma Mozes Kohn, de andere firma Mozes Levy. Beiden handelen in kleercn, oude meu belen cn allerhande goederen. Geefi Kohn zijn waren billijk, zoo geeft Levy die nog billijker en do broodnijd heeft hen reeds lang tot vij anden gemaakt. Tengevolge van do hooggaan de anti semitische strooming, die ook door dit Russische stadje trok, besloten de Israë lieten naar een ander land te trekken en aan de spits dier agitatie stonden Kohn en Levy, ieder met de vrome stille gedachte op zulk eene wijze van een lastigen concurrent ont slagen te worden. Beiden hadden hUnne hui zen en goederen verkocht en op den bestem den dag verlieten al de Israëlieten met Kohn en Levy als nieuwe Jozua's voorop het stadje. Toen echter de nacht aangebroken was, keert Kohn in allo stilte naar Chifleck terug. Hij had wel is waar zijn huis verkocht, maar daarentegen Had hij onderhands door een ma kelaar het huis van zijn concurrent gekocht, dat veel beter gelegen en er flinker in zijn oogen uitzag dan zijn eigen woning. «Is maar eerst Levy van de haan, een christen als con current vrees ik niet," zoo dacht hij en was bijster in zijn schik met den slimmen zet, dat hij Levy tot verhuizing gedwongen had. Hij nam dus woningen winkel in bezit. Nauwelijks was den volgenden morgen de zon opgegaan of Kohn opent zijn venster en kijkt eens naar zijn oud huis tegenover hem: dat hem nu veel kleiner en onaanzienlijker voorkomt dan vroeger. Maar..,, wie beschrijft zijn schrik en ontsteltenis, als na eenige mi nuten in zijn voormalig huis eveneens de ra men geopend worden en hij daarachter zijn zoo gehaten concurrent Levy ziet verschijnen. Deze laatste niet minder sluw dan Kohn had ook zijn huis verkocht maar dat van zijn ge loofsgenoot in ruil genomen, omdat dit hem meer geschikt voorkwam, en ook hij was slechts voor den schijp mee weggetrokken. Toen zij van hun schrik bekomen waren, en overtuigd dat de andere kapers nu ver van de kust waren verwijderd, begonnen ze een klein mondgesprek, waaruit do nieuwe firma voortkomt van Kohn en Levy, die ten doel had de christen schaapjes voor gezamelijke rekening te scheren. Op het uithangbord voor hun winkel staan Mozes en Levy hand in hand en daaronder leest men«In de onscheidba- ren". Te Parijs stond dezer dagen niet voor het eerst een meer dan vrijmoedige vrouw van 43 jaren terecht wegens openbare dron kenschap, beleediging van politieagenten enz. Toen zij tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld werd, stond zij op en zeide tot de rechters: «Gij zult u niet verwonderen, in dien ik u zeg, dat gij allen een troep beesten zijtl" Uitgenoodigd om haar leedwezen over dezen uitval te betuigen zeide zij«Ziet daart en trok een langen neus. Dit kwam haar nog maals op twee jaren gevangenisstraf te «taan. «Mooi zoo," riep zij lachend uit: «Twee jaren rustZiet daar!" En zij wierp den heeren rechters een kushand toe. Onder algemeene vroolijkheid werd zij weggebracht. Onderwijzer, gedurende een les in de geschiedenis, tot een Joodschen scholier: Hoe ging liet 't volk van Israel, nadat het aan de vervolging van Pharao was ontsuapt? Ik dank u, zeer goed. Zorg voor uw bloemen Wanneer in een woonkamer eens geduren de acht dagen do stoidock niet gebruikt werd, dan zou men gemakkelijk op alle meubelen zijn naam kunnen schrijven. Gelukkig echter dat vlugge handen dagelijks bezig zijn ora in het woonvertrek alles van stof te zuiveren. Wat gewoonlijk daarbij vergoten wordt, het zijn de fraaie planten, die in receptie- of huis kamer gekweekt worden. En men weet im mers wel, dat liet stof eindelijk alle poriën der bladeren verstopt, waardoor de planten al lengs zullen gaan kwijnen. Om dit te voor komen, moeten de kamerplanten om de acht dagen met een spons, die met lauw water is bevochtigd, van het daarop rustende stof ge reinigd worden, opdat de bladeren niet alleen hun glans herkrijgen, maar ook weder vrij zullen kunnen uit- en inademen. Te dikwijls wordt dit verzuimd, omdat men er geen waar de aan hecht. Toch zal men spoedig ontdek ken, dat de wekelijksche reiniging goede ge volgen heeft. Knap. Een negerpredikant is in ge sprek met een lid zijner kudde. «Dus, broeder, ik hoor dat je aan je zoon opvoeding geeft. Dat is uitstekend." «Ja, eerwaarde." «En maakt hij goede vorderingen?" «Dat zou ik meenen. Ily is nu vier jaren op school en schreef onlangs een brief aan een tante, dio zes ure ver woont. En ik verwed er mijn scheermes onder, dat hij binnen twee jaren ecu brief kan schrijven aan een andere, tante, die twintig uren ver woont.....

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2