Buitenland. Frankrijk Duitschland Engeland Italië Oostenrijk Rusland Nederland Gemengde Berichten opeenvolgende nulkingen is het, dre liet meerdere of mindere boter vet, door her haald melken, bepaalt, 't Is meer da:i eens bewezen, dat de meerdere melkop- brengst bij driemaal daags melken ruim 20 percent was; soms ook was ze min der, maar in alle gevallen toch meer dan bij tweemaal daags melken, 't Is de prikkeling der melkkl'n ren, die hier tol een verhoogde melkafscheiding voert en daardoor dient er aan gedacht te worden, dat even doormolkon, nadat het eigenlijke melken is afgcloopen, een zeer aanbevelenswaardige zaak is. Door de flinke, krachtig opgewekte prikkeling, wordt het melkgevend ver mogen der koe veihoogd, behoudens natuurlijk de voorgeschiktheid van het beest oimeii goede hoeveelheid melk te geven. Vooral bij jonge beesten denko men om die prikkeling. Ook ten opzichte der melkcis of melksters mag men dus zeggen, dat niet alle hout timmerhout is en het zal wel geen tegenspraak vinden, als beweerd woult, dat er melkers zijn, die een koe bederven. Het driemaal meil&ên per dag heeft ook zijn schaduw z jde. Veronderstel dat een boer weinig krachtig land heeft of dat hij er nog niet van overtuigd is, dat in de veeteelt een alleszins vol doende voeding en een zorgzame ver pleging van do dieren hoofdvoorwaar den zijn, hoe dan? lloe dan? Wek dan melke hij op zijn meest tweemaal per dag, want deed hij het meermalen, do noodlottige gevolgen zouden niet uitblijven. Do koe is geen pomp. waar men maar uithaalt zonder te geven/ Neon, ze is een fijn bewerkte machi ne die stilstaat alsze niet gevoed wordt. Kn als de weiden te ver af liggenzoo dat er aan het melk veel arbeid is ver bonden en er veel tijd mee gemoeid is! Dan oordeele de boer zelf, wat te doen staat. Wat het zwaarst is, moet ook het zwaarst wegen. Bij zijn overwegingen denko hij er ook aan dat bij di iemaal melken, de melk dan eens per dag door de wanne buitenlicht zal moeten wor den vervoerd, wat natuurlijk alles be halve goed is. Slotsom: driemaal per dag melken geeft meer en vetter melk, maar ver dient niet altijd de voorkeur. Ix'. X. De haven Cherbourg zal binnenkort bof. be zonk ontvangen v«n een Russisch eskader. Iczaar beeft nan de Russische officieren van dal gedeelte der vloot verlof gegeven om. evenals de Franschen te St. Peter-burg, eenige dagen te Parijs door le brengen, bij wijze van contra-visitie. Be Borner berichtgever der Xorddfidschc Adi/. y.ty. schrijft: Ofschoon de Zwit.sersche b'iiulsregeering hoogen prijs er op stelde, door middel coner volksstemming licht te versprei den over de positie van Zwitserland met be trekking tot het nieuwe hnndelstraclaat met Duiischlnnd, is het haar toch niet mogelijk geweest, voor «lie stemming een vroegeren dii'um dan 18 October vast te stellen. Want er de stemming kan worden gebonden, moet ei aan ieder der 057.770 stemgerechtigden een exemplaar van liet zeer omvangrijke ta- ri'-l' zijn ter hand gestild, .liet drukken dezer exemplaren kost Zwitserland on;.ev;er 300,000 fr.mcs'. Nu z.ou de Uondsregeeriug wol gaarne terstond de stemming doen hou den, zootlra de exemplaren zouden •zijn oml- ge h e'd, maar dat kan niet, daar er in do wet In p aid is dat eone volksstemming eerst vier weken na zulk een ronddeeling mag plaats lubben. Volgens een bericht uit Chicago heeft de aldaar gevestigde groothandelaar in vlceseh, Aimour, zich-bij de lUiitsnlïé regeering be reid veikbard om, inns in Duitschland het verbod op invoer van Ainei ikaansch spek worde opgeheven, ecne verbintenis aan te gaan van de volgende strekking: Jo. Ilij zal te Toü'.ston, in den slaat Indiana, eene groo.'e slacht ei ij oprichten, die ten opzichte van zin delijkheid in het «jachtbedrijf door geene slachtplaats ter wereld zal worden overtroffen. 2e. Hij zal het tractement betalen voor een vleesehkeurder, die aldaar door de Duitsctio i'cgeci'ing kan worden benoemd. 3e. Hij zal eene afzonderlijke stoomvaarIlijn aanleggen, uitsluitend bestemd om do producten dezer slachterij naar Duitschland over te brengen. Ter toelichting wordt hierbij aangegeven, dat er ia deze reusachtige inrichting ook niets anders zal worden geslacht en verpakt dan hetgeen voor uitvoer naar Duitschland be stemd is, terwijl Armour zijne slachterij to Chicago zal blijven voortzetten, omdat deze tot nog toe voor de aldaar beslaande behoefte voldoende is. I)at bij zoo nadrukkelijk spreekt van eene zindelijke behandeling, ligt hieraan: dat de inspecteur, die onlangs door de Duitsclje regeering naar Amerika was ge zonden om er de slachtplaatsen te bezichtigen, in zijn rapport vorklaart dat in de tegenwoor dige Ame ikann.sehe slachthuizen volstrekt niet die inato van zindelijkheid kan worden verkregen, die men in Duitschland nioct wenscheu. De laatste trein van Miinchen kwam ver leden week in zeldzaam gehavenden toestand te Neurenberg aan. Aan den eonen kant wa ren allo raampjes gesprongen en do glasscher ven lagen door de coupés verstrooid. De trein kon niet doorrijden naar Bamberg; men liet de passagiers overstappen. De oorzaak was de volgende: Toen de trein Ingolstadf. even gepasseerd was, werd in het legerkamp, niet ver daar vandaan, een nieuw soort van ge schut beproefd, juist toen de trein er langs reeJ. De dreuning deed alle ruiten, aan de zijde van het kamp, springen. In verband met de onlangs weder opge doken geruchten over de onmiddelijke ooi za ken van Bismarcks ontslag, was ook opnieuw gewaagd van Bismarck.-» toenmalig onderhoud met W'iudthorsfc, waarvan, zei men. de keizer indertijd tevergeefs de strekking trachtte te vernemen. Ren correspondent van de Jïssener I olksz. verhaalt nu dienaangaande dat hij. met indthorst te Fms zijnde en hem dit praatje toen reeds uit een dagblad voorlezende, v m de Kleine Excellentie ten antwoord kreeg: -Dat is een'onmogelijkheid, want toen ik met B.smarck op diens verzoek confereerde, stond zijn aftreding reeds vast. Twee ontmoetingen hebben op rnijn herinnering een onuitwisbare» iudiuk gemaakt: toen ik aan koning Georg van Ilaniiovor m< est mededeelen dat het met zijn heerschappij gedaan was. stond ik aan het morecle steifbed van een onttroonden koning; en toen Bismarck mij met tranen in de oogen zeide: zij willen mij niet meer, ik moet heengaan, toen stond ik bij het morecle sterfbed van een gevallen grootheid". "En dus gmg Windthorst voort ik antwoordde hem, dat ik m dat geval Caprivi als zijn oventueeleu opvolger hcschou ^de. Datzelfde had ik trouwens reeds voor vijf jaar eens in besloten kring gezegd, en later hid iemand van dat gezelschap mij medege deeld dat. hij mijn gevoelen aan keizer Frie- drich had oververteld, die geantwoord had -Ja, Caprivi is een uitmuntend soldaat, maar ol hij een goed diplomaat is. daartoe zullen wo hem eerst nog eons op de proef moeten stellen." Zie dus besloot de Kleine Excel lentie zóo ben ik missei ien wel de aanlei ding geweest, dat de keu? op Caprivi is ge vallen. Ik zeg dit echter pod hoc en niet propter hoc'. Te Leicester is op hoogen ouderdom over-» loden kolonel Kuiglit, die als officier bij het 10. regiment lapciers zich onderscheidde in den veldtocht van het jaar 18-10, langs de rivier do Sinled.sch, (Noordwestelijk Indië) in de veldslagen van Buddewall en Aliwai. \va..r generaal sir Harry Smith met 12000 man een leger van den Sikh, dat. minstens tweemaal zoo sterk was, versloeg. Daarna ging hij over bij het 7. gaideregiment dragonders, aan de Kaap de Hoede Hoop en diende bij den stal' van genoemden generaal gedurende de cam pagne van 181748. Zoo insgelijks toen de oorlog opnieuw in 1851 uitbrak en later, na dat generaal Smith gepensioneerd was, bij den staf van sir George üathenrt. Zelf gepensioneerd werd kolonel Knight benoemd tot magistraat van bet graafschap L'irester. Hij was hot hoofd der familie Knight, die sedert hot jaar 1370 in Lincoln shire was geves'igd en steeds, ondanks ver volging. hei katholiek geloof onafgebroken bewaard heeft. Tot de voorname personen, die dit jaar tot de Katholieke Kerk bekeerd zijn, lieliDO- r nGeorge Skeffiiigton Usclier, afslamme ling in de rechte linie van den protestantscbeii aartsbisschop en primaat van Ierland; de be roemde schrijver I'arsons Latiuop, zoomede zijn echtgenoote, een dochter van Nathaniel Hawthorne; do majoor-generaal Whin vales en echtgenooteEdward Horatio Nelson, afstammeling van den beroemden admiraal, die ook katholiek geworden is; buichlgraaf Si. Cvres, oudste zoon van den graaf van Iddcsleigli. Onlangs is de predikant Thomas Cato, pro fessor aan het college Oriel ('Oxford; in den sc!i<>ot der Katholieke Kerk opgenomen. In de 15 dioceezeii van Engeland zijn gedu rende den laatsten tijd 700 a 1000 personen jaarlijks tot hot ware geloof bekeerd. Men verwacht dat kardinaal Lavigerie, ge noeg/aam hoisteld zijnde, in het begin der volgende maand de eerste greep Fiatisehe pel grims naar Homo zal begeleiden, gelijk zijn voornemen was. Maandag morgen bedreef do officier bij den gemra'en staf Franz Khucnfeld von Khuen- feld, een neef van den Yorigen minister van Oorlog, zelfmoord; hij sctioot zich een kogel door liet hoofd. Als aanleiding wordt genoemd dat hij in langen tijd bij do bevordering van officieren met in aanmerking kwam. L'it Parijs werd als gerucht gemeld dat de gewezen koning van Servië, Milan, aldaar eene poging tot zelfmoord had gedaan. Gelijk men weet had hij echtscheiding aangevraagd en verkregen, had- hij zelfs don bijnaam van een tweede Hendrik VIII van Engeland en was sinds dien tijd zwervende. Het geiuclit heeft zich tot nu toe riet bevestigd. Uit Ischl wordt gemeld dat de jeugdige koning van Servië Woensdag avond naar Munchen is vertrokken om daar zijnen vader Milan te spreken. In hot officieele blad wordt hekend gemaakt dat een verbod op den uitvoer van granen niet beoogd wordt; do li het gedeeltelijk mis lukken van den oogst gebied allereerst, ver zorging dér noodlijdende districten en zal dus eene beperking van den uitvoer ten gevolge hebben. VENRAY, 11 Augustus 1891. Maandag had alhier in de kloosterkerk der E.E. P.P. Minderbroeders ecne plechtigheid plaats die, niet zoozeer wegens hare zeldzaaam- heid, dan wel wegens hare indrukwekkende ceremonieën dient vermeld te worden. De Eerw. Bioeder Andreas een der twee eersten die 19 Augustus 1811 (de Eerw. Pater de Jungh nog in leveni voel; op Yeniaai's grond zetten om hun oud klooster to betrekken, vierde zijn gouden Jubilé als Franciscaan.'s Morgens werd bijsloot* zijne ordebroeders in kerkelijk gewaad, jeinpelwnaris geleid, na- dal lietn vooral' ^belkruk weid aangebo- boden Onder liet statig gezang van den Ps. Lau dato Dominum dé Coelis. toog men ternpel- waarts. De Z. E. Pater Gardiaan beklom bet- smaakvol versierd altaar, ten einde bet II. Misoffer op le dragen waaronder alle klooster lingen, de priesteis alleen uitgezonderd, de H. Communie voor hem opdroegen. Na afloop schetste de celebrant in korte doch gevoel volle taal het geluk dat den Jubilaris thans to beurt viel en na hem de gouden kroon op bet hoofd gedrukt te hebben, sloot Z. E. met den wénscli dat eenmaal eene kroon door de hand des Aimachligeu gevlochten zijn hoofd moge s.oren. Onze wvnschen bij deze voegende, wenscheu wij den Jubilaris een lang leven en eenmaal eene unverwelkbre kroon in den Hein el. Nabij bet gehucht Merselo onder onze gemeente hebben tot dusver onbekenden, den aan het St. Odakapellelje voor een gedeelte in den grond staaiulcn offerblok uitgegraven en geledigd. Verleden Maandag ging te Yonlo het gerucht, dat de schoenmakersgezelleii het werk hadden gestaakt en voor tiet vroeger loon niet meer wilden werken. Maandag zag men dan ook de volgelingen van St Crispijn met het schootsvel voor m Hoopjes door de straten llaiieeron en moeite doen om den dorst die hun van Zondags was bijgebleven, zooveel mogelijk te stillen, 's Avonds hebben zij eene vergadering gebonden, om hunne belangen to besprelfcn en om een schoon mak et sbond op te richten, doch of de gedane voorstellen niet naar bun zin waren of dat Catnbrinus hun in het hoofd was gekropen, zooveel is zeker, dat ze aan het «stoeien" raakte en blauwe oogen en dikke neuzen tor gedachtenis mee naar huis namen, 's Dinsdags waren al de brave werk stakers weer bij hunne patroons, alsof er niets was voorgevallen; maar ze hebben mooie be loften moeten deen, om aan het werk te kun nen blijmi, w anl de patroons waren liet met de werkstakers nog lang niet eens. Bij de Dinsdag gehouden landsvergade ring te Yenlo worden de geloofsbrieven uer gekozen leden van den gemeenteraad nagezien en goed bevonden. Aan den onderwijzer Terbeek werd op ver zoek met ingang 1 October eervol ontslag verleend Het bedrog van den borgtocht van don ge meente-ontvanger werd vastgesteld op f8000, waarvoor eerstdaags eene oproeping za} plaats he.bbcu. i Het voorstel Van den beer Tbeunissen om de jaarwedde van den gemeente ontvanger met f 200 te verhoogon en te brengen op f 1200, werd verworpen. De lieer Tbeunissen stelde voor, een ad junct-secretaris aan te stollen of den tegon- woordigen secretaris wegens ouderdom eer vol ontslag te geven. Hierover ontspon zich eene hevige discussie tussclien de heeren van Rijn en Tbeunissen. liet voorstel werd ver worpen. Dinsdag morgen werd zwaar geboeid en onder sterk geleide van 's Ilertogenbosch naar Groningen getransporteerd de beruchte J. 11. Leuuisscn, die in de gevangenis aldaar een begin zal maken met de 16 jaar, voor hem weggelegd. I)e export varkensslachterij van de firma Thompson Co., te Assen, heeft druk werk. lil 1890 werden ongeveer 89 duizend varkens geslacht voor uitvoer naar Engeland. Op som mige dagen 800 tot 9t0. Door IIH, MM. de Koningin en de Ivo ningin-Kegcntes is Dinsdag bij haar bezoek aan de legerplaats te Oldebroek een som van f 250 geschonken om onderofficieren en minde ren te onthalen. Uit Goes wordt gemeld: De kersentijd behoort dit jaar weer tot het, verledenö. De feestelijke stemming bij 't pluk ken der laatste mandjes, die vroeger getooid naar huis werden gebracht, ontbrak, en het onthaal aan de plukkers bleef dit jaar ook achterwege. De opbrengst was wel goed en het plukken verschafte vele handen werk, maar het weer liep erg tGgen. waardoor vele vruchten rotten, vóór zij rijp waren, en vele pachters met een grooten of kleinen schade post sluiten. Er zijn boomgaarden waar meor dan f 100 op verloren wordt. Met het pruimonplukkcn is een begin ge maakt de vrucht geelt een middelmatige op brengst. Van peren werden ook reeds de eerste ingezameld, deze zijn er veel vooral grauwe jutten. De appelen zullen maar een middelmatige opbrengst geven. I)c verccniging "Het Nedorl. Rundvee- Stamboek." heeft de volgende prijsvraag uitge schreven: Wat loeren wetenschap en practische erva ring omtrent de voorttelling in bloedverwant schap bij hot rundvee Met andere woorden: Wat is de rationeelste wijze van veefokking, vooral met bet oog op bet al of niet voorttelen in bloedverwantschap? Voor de best. gekeurde en voldoende beant woordingen worden uitgeloofd: een prjjs van f 200 en een prijs van f 100. terwijl-aan beide zal worden toegekend een loffelijk getuigschrift hetgeen voor andere goedgekeurde antwoor den kan worden uitgereikt. Do veldvruchten lijden in Drente onder den zwaren en aanhoudenden regen. I)e plat geslagen haver begint hier en daar reeds to ontkiemen; de rogge wordt wckelijk en de aardappelziekte breidt zich uit. To Gent (Betuwe) bevond zich Woensdag de 11 jarige zoon van B. op den zólder van een in aanbouw zijnd huis, stortte naar beneden en viel met den hals op een in den kelder staan de flescli. Daardoor word hem in don hals een slagader doorgesneden, zoodat dc dood bijna onmiddelijk volgde. Voor een raam van een bovenverdieping te Breda las men eergisteren: is dood, waarschuw dc politie." Men bevond bij liet openen der woning, dat de man, die daar al leen woonde, zich door ophanging van het leven beroofd had. Een merkwaardig verschijnsel doet zich dezer dagen te Rijpwetoi ing in do vogelen wereld voor: ln een boom nabij dc woning van den vee houder L. S. had een vogeltje, misschien oen roodborstje, zijn nest gebouwd. Van dit nest maakte ook een koekoek gebruik, om er een ei in le leggen en dit verder naar koc- koeksgebiuik aan zijn lot over té luien. liet ei werd door bet röodbors'je uitgebroed en jjet jong trouw door bot lieve diertje verzorgd. Voor veertien dagen viel de jonge koekoek uit het nest en daar hij nog niet kon vliegen, bleef hij op den grond spartelen. Dit werd dooi' L. S. opgemerkt. Deze nam don vogel op, plaatste hem in eene groote kom waarvan do openingen in de traliën ruim 2 e.M. breed zijn, en hing die aan de buitenzijde van den nmur zijner woning. Hel duurde niet lang of het roodborstje kwam met een worm pje in den snavel <p do kooi aanvliegen, werkte zich er door en voorzag den koekoek van dit worm-Je, Van dien tijd af tot heden heeft dit dagelijks dikwijls plaats gehad, en ofschoon de koekoek thans vrij grout is en waarschijnlijk al vliegen kan. gaat hei rood- bors'je steeds met zijne trouwe \erzorgi:g voort. Op een dor drukst bezochte wegen even buiten Londen, leest men aan deu voet van een heuvel het volgende opschrift. Verzoekschrift van een paard aan een voerman. Bij het stijgen sla mij niet; Bij het dalen jaag mij niet; In den stal vergeet mij niet; Hooi en graan misgun mij niet; Onthoud mij 't frissche water niet; Spaar mij spons en borstel niet; Ontneem mij 't droge stroobed niet; Ben ik te warm, verkoel mij niet; Ruk mij aan de teugcis niet; Zijt gij boos, dan beul mij niet; Waarbij men nog moest voegen: Plaag mij met den opzet') niet En bedekt rnijn oogen niet. In Rusland worden geen oogkleppen ge bruikt en daardoor schrikken do paarden zel den. Als zij leven hooren, kunnen zij daar do oorzaak van zien. De oogkleppen werden uitgevonden door een Eugelscli edelman, ten einde daarmede een ge brek aan de oogen van een kostbaar paard te verbergen. Toon de adel bedacht, dat zij daarop hun wapen konden schilderen, kwamen zij spoedig in de mode. Zij zijn nadeelig voor do oogen van liet paard en beletten hot achterom to zien. Reeds hebben velen in Amerika de gewoonte liun paarden, zoowel voor liet rijtuig als onder liet zadel, zonder oogkleppen te dresseeren en hun toe t.o staan hun oogen weer te gebruiken. Te Amsterdam volgen eenige ingezetenen dit practische voorbeeld. Opzetteugel. Woensdag kon men te Wijk. bij Maas tricht beleven, dat eene vrouw haar weder hol ft op den grond wierp, baar knie op zijn borst zette en hem duchtig toetakelde. Deze amazone was zoo woedend op haar gemaal, dat drie andere vrouwen noodig waren om den man te bevrijden. En dan spreekt men nog van het -zwakke" geslacht. In de eerste jaren zijner regeering hield zich de groote Karei August van Weimar vaak een gcruituen tijd van liet jaar te Ilme- nau op, deels ook om door zijne aanwezigheid meer leven en kracht aan den mijnbouw al daar bij te zeiten. Op zekeren dag was de Hm aldaar na eon stortregen hoog gezwollen en steeg liet water met elk uur hooger. Daar werd aan den hertog die zooeven van de jacht teruggekeerd was en zich men Goethe, Knobel en de andere cavaliers van zijn gevolg aan lafel had gezet, bericht dat aan genen oever van de Ilm ecne boerin mei haren zuigeling op den arm op het punt was te verdrinken, daar wegens liet hoogo en alles wegsleepende water niemand aan de ongelukkige eenige hulp kon biedennoch had de bediende niet uitge sproken, of de jonge vorst was van tafel op gesprongen, liet zich een paard zadelen en zonder eenige begloiding snelde hij naar de plaats van het dreigend gevaat1-. Het water was inmiddels zoo hoo gestegen, dat hot do arme vrouw reeds tot onder de armen kwam. Zij hield met eene hand den tak vast, met den andere hare zuigeling, dien zij boven zich uit, tussclien twee takken van denzeil'den boom had ingeschoven; zij hoopte alleen nog op Gods hulp, daar geen nieusch haar die meer scheen le kunnen biengen. Hare laatste hoop werd met beschaamd. Karei August was aan bet gewezen punt aan dezen oever van do llm aangekomen, alwaar eene menigte gapende en klagende lieden waren bijeeugesohoold. Spoedig was zijn besluit genomen. De sterkte en vaardigheid van zijn ros vertrouwend, stort de edelaardige vorst zich m den onsiuimigen, alios meèslependen stroom en bereikt na vele worstelingen en met eigen levensgevaar ge lukkig den anderen oever, laat zich door de moeder, die van doodsangst en gekerm bij kans uitgeput is, den zuigeling in do armen geven en redt dezen gelukkig aan den oever, waar hij het wicht aan de zorg der omstaan de vrouwen overlaat. Doch de moeder moei aan het kind wedergegeven worden. Een# tweede sprong in dc rivier, nieuwe afmatten-' de kamp, maar ook nieuwe zegeDe hertog bracht na vele moeite de reeds dood gewaan de voor zich op het paard on bereikte ook dit maal gelukkig den oever, alwaar juist de po litie der plaats was aangekomen, om do meest geschikte maatregelen tot redding te bera men. Haar droeg Karei August dc verdere zorg voor de geredden op, liet een aanzien lijk geschenk in geld achter, en was, eer een half uur verloopen was, in den kring dor zij nen terug, met wie hij onder gepaste scherts over zijn avontuur, weder aan tafel plaatste til. in het bew ustzijn dat hij eene edele daad had volbracht, het overige deel van den dag recht opgeruimd en blij te moede sleet. A: Leen me eens even twintig gulden. B: En gisteren bofte je, datje geld als wa ter bad. A: Ja, maar toen bad ik geen water ook. Kleine Louise kreeg voor haar kennis con zakje ulevellen. Hebt ge vroeg haar moeder nu wel met broertje eerlijk gedeeld? Zeker, ma, ik heb hem al de papiertjes ge geven; hij leest zoo graag! 't Is gemakkelijk genoeg goed bier to brouwen aldus liet ziel: een brouwer hooren, in 't vak vergrijsd maar slecht bier te brou wen, dat de mensehen toch drinken, dat is de kunst!

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2