De RENEGAAT, VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1891. TWAALFDE JAARGANG No. 33. Uitgever: W. VAX DEX MU.NCKIIOF-Sasscn. Deze Courant verschijnt iederen Zaterdag. Rusland en Frankrijk. jFeuilleton. Twee- of driemaal melken? SIiiihI «lor .Maan. N.M. 4'Dinsdag E.K. 2 Woensdag V.M. 18 Woensdag L.K. 25 Woensdag. Abonnementsprijs per kwartaal. voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Slnncl «Ier /on. 1, 11,21, Aug. op 4.26; 4,41; 1.56; v iu.; onder 7.46; 7.28; 7.0; n'm. Prijs der Advertentiën: ran 15 regels 30 c. elke regel meer 6 c. groote letters cn vignetten naar plaatsruimte. Advertentiün, 3mnal geplaatst, worden 2tnaai berekend. Advertentiën of Ingezonden Stukken gelieve men Vrijdag vóór 2 uur 's-middags te be zorgen aan het Bureau »Peel en Maas" te Venray. Wie zou 't vroeger ooit gedacht hebben? De Fransche vloot werd de zer dagen in de haven van Kronstadt door de Russische vloot begroet, en groothertog Alexis, groot admiraal van Rusland, voerde het bewind. De Marseillaise, in Rusland verboden, weerklinkt thans voor den Czaar, dio de Fransche zeelieden otlicieol ont vangt. Cainot de president der Repu bliek is van plan twee Russische dra- peaux, sinds den Krimoorlog als ze- geteekeneu in de Lieve Vrouwekerk te Darijs opgehangen, aan den allcen- heerscher uit het Noorden terug te scheuken. Wie heeft dat wonder gewrocht? 't Is niets anders dan een gevolg der evenwichtswetten. De wereld rust op het evenwicht tussclien belangen en krachten. Met instinct des behouds brengt dikwijls lieden te samen, die er verbaasd over staan zich vercenigd te zien en niet geroepen schenen vriendschappelijk saam te gaan. Zoo gaat hot ook met de volkeren. In 't begin dezer eeuw was Engeland Riis- lauds bondgenoot, cn heden zijn zij door een afgrond van elkander ge scheiden. Op 't gebied van politieke instellingen, van volksneigiiigen, taal en goevernement zijn or geen landen in Europa dio onderling een groeier verschil aanbieden dan Rusland en Frankrijk. En titans zijn ze innige vrienden geworden, .natuurlijke bond- genooten," zooals de St. I'etersburg- sclte bladen met toelating der over- door JaN van riktiio ven. 1. Kr lieerschte eenc groote drukte in de ha ven van Toulon, liet prachtige fiegAt Ata- tante, met 00 metalen monden gewapend, lag zeilree, om een kruistocht tegen de Algeriju- sclie zeeroovers te ondernemen. Het was in het jaar 1823. De Algerijnen, eenige jaren vroeger door de Engelsclie en is'cdt 11 mdsche vloten nadrukkelijk voor hun zeeroof getuchtigd, hadden die rechtmatige tuchtiging reeds vergeten en begonnen zich opnieuw met hunne roofschepen in de Miildel- laudsche Zee te vertooncn. Daarom had de Kransche Kegecring een der suelzoilcndstc en bestgevvapende oorlogsscbcpen uitgerust, om den overmoed der stoute zeeroovers te beteu gelen. Honderden menschcn, duor belangstelling of nieuwsgierigheid gedreven, waren aan de haven samengestroomd, om van de'afvaart der "Atalanta" getuige te zijn. Onder die gdvendc inensclienmassa onderscheidde men vooral eene groep, welke uil een bejaard lieor en zijne vrouw, hunne vijftienjarige dochter ,en hun twintigjarigen zoon bestond. Deze laatste droeg de uniform van ollicicr van do Kransche marine, en aan de tranen, welke y oor al de moeder en den zoon overvloedig hoid zich uitdrukken. Natuurlijke Ixmdgenoolcn ja, dat ia volkomen de waarheid. Even als alle Europeanen dit zijn tegenover een gempenschap- pelijk gevaar in een wild land, merkt een blad niet onjuist op. Er is geen traktaat noodig tusschen Frankrijk en Rusland. Hun samengaan wordt door onderlinge belangen voorgeschre ven. Den dag dat liet drievoudig ver bond bezegeld werd, werd eene meer duidelijke toenadering tusschen Frank rijk en Rusland aangewezen. Op den dag dat Engeland zijne neigingen blootlegde voor den grooten vrede bond door do zegevierende ontvangst van Duitschlands keizer te Londen, drong het Fransch-Russisch verbond zich meer en meer op. Zoo werden de plannen rijp. De Franschen zijn dit aan Wilhelm II verschuldigd. Zoo de jonge keizer niet zooveel ijver getoond had om zijn vredebond tc versterken of zoo zijne pogingen minder gelukkig ge weest waren zou Rusland zeker nog langer geaarzeld hebben om zich te vei klaren. Rusland en Frankrijk vormen op deze wijze eene weerstandskracht van den eersten rang. Men zal er twee maal aandenken alvorens hen aan te vallen. Zeker vormen ook Duitschland Italië, Oostenrijk Hongarije en Ei.ge land, een onverbfeekbaren bundel, waartegen men slechts het hoofd zou kunnen verbrijzelen. En 't gevolg daarvan is dat noch Rusland, noch Frankrijk er aan denken zal den wereldvrede te verontrusten. liet even wicht is volkomen. Ziedaar een voor name historische datum. Men zou hoog in Europa's annalen moeten op klimmen om een tijdstip te vinden, dat de vrede op zulken ernstigen van de wangen stroomde, was liet blijkbaar, dat, hel bier een afscheid gold, cn dat de jeug dige luitenant tot de bemanning van den zeil- recliggcnden oorlogsbodsn behoorde. Werke lijk lichtte de/.e laatste, van zijne ouders en zuster gevolgd, zijne schreden naar de - Ata lanta" cn betrad hot dok van het fregat. De matrozen zongen vadorlandsche liederen en maakten alles tot de afreis gereed; aan den voorsteven slechts was een eenzaam plekje daarheen trad het viertal, de jongeling aan de hand zijner moeder, cn achter hen vader en dochter. "Lieve Charles," sprak de bedroefde moeder, toen zij uit 't gewoel der heen en weer lnopeude matrozen waren, -gij gaat ons dan weer verlaten en thans voor lang. God weet, wanneer wij u zullen wederzien O mijn zoon, het wordt mij hang om het hart, als ik aan de gevaren denk, welke u bedreigen. Gij zult te strijden hebben tegen de verraderlijke elemen ten en tegen de nog valscher cu wrecder zee roovers. Houd God steeds voor oogen! Did Hein in elk gevaar om Zijne machtige bescher ming. Laat ook vooral uwe overdrevene eer zucht u nooit tot rockelooze of, erger nog, tot zondige daden verleiden. Denk altijd aan do lessen van deugd eu godsvrucht, welke ik u in uwe jeugd trachtte iu te prenten: be looft gij mij dit, lieve Charles?" Zoo sprak de zoigvolle. vrome vrouw, en zag hem tegelijkertijd met een oog vol tee- derheid aan. Charles drukte vurig hare hand cn antwoordde; -Ja, goede moeder! ik beloof het u; in al mijne daden zal ik mij uwer en uwe heil zame raadgevingen herinneren. Steeds wil ik grondslag rustte. Sinds 1870 reods strekten de Fran schen de armen uit naar Moskou ei» in den laatsten tijd was men onge duldig geworden, daar Rusland niet voldoende teekenen van toenadering gaf. Rusland denkt diep over den toestand na," was er te St. Peters burg gezegd, en dit begon de Fran schen te vervelen. Doch daar trekken dc Dnitsche keizer en de prins van Napels eens klaps naar Londen, onmiddellijk na de ontvangst der Eugelsche vloot door den Koning van Italië en Kei- Frans Jozef, om eenc bijzondere boleekenis aan liet drievoudig ver bond te hechten. "Welnu op den dag, toen de feestelijkheden te Lon den bekend werden, stond het ook vast, dat te Kronstadt feest zou wor den gevierd. En er beslaan wellicht alle rede nen dit toe te juichen. Ieder wil den vrede; welnu dit is Cyiie bezegeling van den vrede. Misschien zint de keizer niet niet boos oog hetgeen er thans gebeurt. Dc pers althans legt eene groote reserve aan den dag cn men weet dat de keizer naar den naam van vredevorst schijnt le dingen. Eu om deze redenen kan men niet anders dan zich verheugen over het geen er gebeurd is. Er moet, ten opzichte van het hoe veelmaal per dag melken, een keus worden gedaan tusschen twee of driemaal, want niemand zal zijn koeien eens, evenmin vier keer per dag aan de kuur onderwerpen. liet koe veelmaal melken hangt, ge lijk veel dingen, ook alweer van om standigheden af, en wat b. v. hier Goil voor oogen houden!" «Goed gesproken, mijn zoon," sprak de vader, een gepensioneerd zeekapitein, -gij spreekt als een vroom Christen en braaf Franse-liman. Wees steeds dapper in eiken strijd; uwe leus zij: Voor God eu Frankrijk!" - Voor God en Frankrijk!" herhaalde de jongeling met vuur, -dit z.il voortaan mijn wapenkreet zijn, goede vader! Voor God en mijn Vaderland, o, mot die leus ben :k onoverwinnelijk -Lieve, beste Charlqs," sprak op bare beurt liet meisje, dat tot nu toe met. betraando oogen naast baren broeder gestaan had, -ik zal Onzen Lieven lieer dagelijks bidden, dat Hij u op uwen gevaarlijken weg bescherme eu u ongedeerd weder tot ons vucrc. Zie broe der," ging zij voort, een zilveren kruisbeeld van baren hals nemende, -draag dit steeds bij u. Dit kiuis is door onzen eerwaarden pas toor gewijd; hij verzekerde mij, toen hij het mij schonk, dat het gebed, voor dit beeld van den gekruisten Jezus uitgestort, voor alle lampen der ziel cn als het tot ons best is ook voor die des lichnams behoedt." Charles was aangedaan door liet vrome, kinderlijke, geloof van lier meisje, kuste haar hartelijk en hing het zilveren kruisbeeld om zijnen hals. Vader en moeder waren door dit laatste blijk van godsdienstig geloof huns zoons zoo zeldzaam, helaas! bij de zeelieden diep bewogen en omhelsden hem hartelijk. Eens klaps werd door den kapitein van de -Atalan te" het toeken tot vertrek gegeven. Voor het laatst omhelsden «ie bedroefde ouders hunnen Charles en verlieten het vaartuig. Het fregat goed is, deugt elders weer niet, of wat het eene dier schaadt, hindert het andere niet. Ergo, men raadplege eerst zijn verstand, lioude vooral re kening met den tijd des jaars en vrage vóór het doen der keuzehoe heeft mijn koe het en hoe ben ik van plan het haar te geven. Immers als we in het voorjaar zijn en het moc- derdier haar jong geworpen heeft en zij een overvloed van molk geeft, dan zou het wreed zijn. de koe niet drie maal te ontlasten van de melk, die haar den uier strak doet staan en dientengevolge pijn veroorzaakt. Het melken geeft aan het betrokken beest dan een ware verlichting. Hield men hier met den oisch geen rekening, dan zou er in de melkorganen ont steking kunnen ontstaan en het mo gelijk zijn, dat de melkproductie ge ducht verminderde, ja, ton laatste schier geheel ophield. Maar ook het kalf doet zijn aanspraken gelden. Het moet betrekkelijk geruimen tijd met moeders melk gevoed worden, do natuu wil het; en niet eens. maar minstens driemaal per dag. En men geve het de melk versch, in tegen stelling dus met hen, die vijf of zes uur oude melk soms warm maken en ze daarna toedienen. Maar, het meer dan tweemaal melken om liet kalf cu ook om de koe te gerieven, bepaalt zich slechts tot een korten tijd. Zooals boven reeds is gezegd, staat met de vraag: twee- of driemaal mel ken, in verband do voeding die het melkvee geniet, 't Is bekend, dat de melk uit liet voer moet komen, wel niet direct maar toch indirect. Waar «geven" niet vooraf is gegaan, kan van «trekken" geen sprake zijn. Wie dus driemaal per dag wil mel ken, verzuime vooral niet om rijk lo stevende langzaam door het mastbosch van oorlogs- en koopvaardijschepen de haven van Toulon uit; do zeilen werden geheschon, liet gesel.ut tot afscheid gelost en de vlugge -Ata lanta" kliefde statig de blauwe golven van de Middellandsche Zee. Houderden monden aan de reede riepen liet wegsnellende vaartuig 't vaarwel toe, met aandoening door de bemanning beantwoord. Charles stond aan den achtersteven eu wuifde met zijn zakdoek ton af*chcid. Tot nog toe was hij, ais adelborst op een wachtschip, meestal in do nabijheid zijner geboortestad Toulon gebleveneerst onlangs tot tweedo- luiteuant bevorderd, zou hij thans zijne eerste groote icis ondernemen, welke wellicht maan den duren kou. Geen wonder dus, dat l ij zich weemoedig gestemd gevoelde, toen bij zijne ouders en zijne geliefde geboorteplaats gmg verlaten. Reeds kon hij zijne beminde bel rekkingen, die nog altijd van de reede liet schip nastaarden, niet meer herkennen; reeds doken de welbekende huizen van Toulou eu do forten met hunne geduchte batterijen iu de zee wegreeds was de berg Farou. teu noorden der stad, met zijne prachtige olijven- dndel en citroenboschjes, waar hij als kind zoo dikwijls gespeelu, en als aankomend jon geling zoo vaak gemijmerd had. iu eeu nevel gehuld en nog altijd staarde zijn vochtig oog naar die dierbare plekken, en dacht hij aan hetgeen hij verlaten had. Nu het vaartuig zich iu volle zee bevindt, nemen wij den tijd waar. om onzen jongeling meer van nabij op te nemen. Het uiterlijke v^n Charles GuCwet. zoo heette de jeugdig zeeofficier was bevallig en innemend; liet voeren. Iu Duitscliiaiid melkt men op on derscheidene plaatsen in den Zomer de koeion driemaal, maar ze loopen dan ook tot den buik toe in gras of klaver en verheugen zich derhalve iu weelderige voeding; 's winters, ook met het oog op het nog niet geboren' kalf, komt men weer op tweemaal terug. Er is vóór en er is tegen om drie maal daags te melken; in de gunstige omstandigheden mag men er vóór zijn en dat men er meer en vetter melk door bekomt is builen kijf; lal van proeven hebben dat bewezen. 't Is een waarheid dat pas na het melken, dc werkzaamheid der melk- klieren het krachtigst is cn dat dan ook het meeste boiervet wordt ge produceerd. Als men dus veel koe ren mellu, dun lieuft uien ook veel koeren die krachtige werking cn evenveel kecren die rijke vorming van vet. Men heeft, bij wij zo van proef, zesmaal d;t«gs gemolken, maar 'i w.v opmerkelijk welke rijke uitkomst dat af. Natuurlijk zou men zóó ten aatste de koe ziek of brandinager melken. Het goede is wel veel, maar liet vele niet altijd goed. Maar dit is en blijft waar, dat de melk vet ter is, naarmate bet tijdstip, waarop het laatst is gemolken, korter hij ligt. Vandaar dan ook dat do morgen melk altijd minder 'ooler bevat dan de avondmclk. Immers, do tijd van van lint avond tot hot morgenwolken is bijna altijd langer, dan omgekeerd. rocgor ineen- do men, dat de tijd van don dag bij driemaal molken, invloed had op de hoedanigheid der molk, maar dat is niet zoo; alleen ue tijdsafstand tusschen twee brecde voorhoofd, de helderblauwe oogen en de schoono, bloiido lokken zoo zeldzaam bij de kinderen van hot Zuiden gaven zijn ge laat iels zachts, bijna vrouwelijks; maar wan neer de oogoi in opgewoudeniicid of toorn flikkerden en de hand krampachtig t gerest van het zwaard omklemde, gaven zij eono lioogc mate van eerzucht en een rustelnozen, hartstochtelijken geest to lezen, waartegen do bezorgde moeder, «lio het karakter van haar zoon kende, niet ten onrechte gewaarschuwd had. Gevoelig en veranderlijk van gemoed, liet hij zich door de indi ukken van liet nogou- blik beheerschon, zonder over de gevolgen van iiet gesprokene of gedane na to deuken. Van daar, dal zijlij godsdienstige denk heelden met die diepta cn vastheid hadden, wdko den moiisch tegen elke beproeving wapent, en iu iedere bekoring pal doel staan. Koeren wij, na deze korte uitweiding, tot ons verhaal terug. Het nieuwe van zijn werkkring, en «Je groo- tere drukte en meerdere verantwoordelijkheid daaraan verbonden, deden ('harhis Guérct weldra zijne zwaarmoedige gep.-iuzen ver gelen. Met frissehen moed omving en gaf hij bevelen en bracht hij den eersten uaciit, bij het heerlijkste weder op het dek door. Tegen den morgen verrees aan den weste lijken horizon het eiland Corsica, ais oeuo groene oase, voor hei oog. IIeerlijke olijf eu dadolboïschoti, afgewisseld met het donkerder groen der moei boziènboomeii, strekten zich langs de geheolo kust van het vruchtbare e land uil. I Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1891 | | pagina 1