m oms ZATERDAG 6 JUNI 1891. TWAALF DE JAARGANG Xo. 23- Uitgever: W. VAX DEX Ml'XCKilOF-Sassen. Deze Courant verschijnt iederen Zaterdag. Feuilleton. Zorg voor het Veulen. ,L ^tanil der ^laan. N.M. 5(; Vrijdag E.K. 13 Zaterdag V.M. 21 Zondag L.Iv. 27® Zaterdag^ Abonnementsprijs per kwartaal. voor Venray 50 c. franco per post 65 c. voor het buitenland 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Stand der Zou. 3, 11, 21, Juni op 2.53; 3,47; 3.10; v in.; onder 8.2; 8t 11; 8.10; n'm. Prijs der A.d ver ten tien: van 15 rogels 30 c. clko regel meer C c. greote letters en vignetten naar plaatsruimte. Advertentiën, 3maal geplaatst, worden 2maai berekend. Advertentiën of Ingezonden Stukken gelieve men Vrijdag vóór 2 uur 's-middags te be zorgen aan het Bureau »Peel en Maas" te Venray. I)e Ilistoriscli-Politische Blatter be vatten een brief van den markgraaf Composante waarin deze heer zeer be langrijke inlichtingen geeft omtrent bet budget van den li. Stoel. Wij menen onzen lezers geen ondienst te doen hier de lijst der jaarlijksche uit gaven te laten volgen: 1. Ter beschikking van Z. II. fr. 500,000. 2. Voor de Kardinalen 700,000. 3. Voor de arme bisdommen 400,000. 4. Prefectuur der apost. paleizen- 1,800,000. 5. Staatssecretariaat 1,000,000. 6. Aan beambten - 1,500,000. 7. Scholen en andere instellingen» 1,200,000. Te zamen fr. 7.1öU,000. Het half millioen ter beschikking- van den H. Vader, dient om de on kosten van zijn buis te dekken en alle anderen uitgaven te zijnen laste, die onder geen ander hoofd zijn ingeschre ven Onder de uitgaven kan men reke nen de verplichte geschenken aan Vorstelijke Hoofden, alsmede aalmoe zen en uitgaven voor weldadigheids inrichtingen, door Z. 11. geslicht en uit zijne particuliere middelen betaald. De 700,000 fr. onder no. 2 aange duid zijn voor de Kardinalen bestemd, die te Rc^me verblijf houden. Deze zijn ten getale van 25, en hebben eene minimum-jaarwedde van 20.000 fr., hetgeen eene bescheiden som is met het oog op de leefwijze, die de Prinzen der Kerk naar hunnen hoogen rang hebben te volgen, en in hunne verplichting, om in de jaarwedden te voorzien van een 12 tal dignitarissen, o. a. van den Deken van het H. Col- Maar de heer Verdenne handelt als een rechtschapen man; hij gaf mij een bewijs, waarbij hij alle proceskosten op zijne rekening neemt, en u bovendien eene jaarlijksche toe lage schenkt, waarvan het eerste kwartaal bij den bankier M betaalbaar is." Maar zij hoorde de laatste woorden niet meer. Opstaande, bracht zij bare kleederen en beur haar eenigszins in orde en verliet de rechtszaal. De advocaat poogde haar nog tei ug te roepen, maar tevergeefs; bij omving geen antwoord; zij had het gebouw reeds verlaten. Buiten gekomen, sprak zij halfluid: «Hij zal mij niet weigeren, eene enkele maal haar te zien, eene enkele maal slechts." Zij doorliep eenige straten der stad, zoo haastig als hare uitgeputte krachten hot haar toelieten, en kwam éindelijk aan het huis van den heer Verdenne. De groote deur was geopendde concierge en de bedienden waren in di ukke be weging, en een van hen hoorde ternauwernood de arme vrouw, die met eene zwakke en bevende slem verzocht om mevrouw Verdenne te spreken. -Dat is onmogelijk, goedo vrouw," zeide de aangesprokene, «onmogelijk, volstrekt onmogelijk. En nu, ga uit den weg, indien gij ten minste uw leven lief hebt,'" en baar bij loge, den Vicaris Generaal van Z. H. enz. enz. De som van 4G0.000 fr. wordt voor de behoeften van arme b sdommen, seminariën en parochiën besteed. Deze bisdommen meest in Italië gelegen, genieten uit die bron gercgelden bij stand. Het budget der apostolische paleizen bevat al de uitgaven van het Pauselijk Hol, het Vatikaan en de gebouwen, die nog aan den 11. Stoel behooren. Datzelfde budget voorziet insgelijks in hot onderhoud der muse ums en andere verzamelingen van het Pausdom. Het staatssecretariaat beschikt over 1 millioen; uit die som moet voorzien worden in de jaarwedden der Nunsi- ussen, Apostolische Legaten, enz. Het secretariaat moet ook de lunctionna- rissen, in Rome vertoevende bezoldi gen. Da 1,500,000 fr. voor beambten ingeschreven, worden niet aan in wer- kelijken dienst zijnde beambten uitbe taald, maar aan pensioenen voor oud- bottmbtow, die tluui tien l'icmüüleesclieii inval van hunne betrekking en van hun brood werden beroofd. Die som wordt natuurlijk door sterfgevallen van jaar tot jaar minder, Op het eerste gezicht zou men dc som van 1.200.000 fr. voor scholen enz. al zeer hoog schatten; men ver- getc echter niet, dat bijna al de vrije Katholieke scholen van Rome, dooi den 11. Stoel worden onderhouden, en dat er zonder de pauselijke scho len, weldra geene katholieken meer te Rome zouden te vinden zijn. De gelden der liefdadigheid zijn buiten berekening gelaten, men kan er zich een idee van voimen, als men be denkt, dat regelmatig 0 beambten zich met den weldadigheidsdienst be zig houden. den arm nemende, deed hij haar eenige passen achteruitgaan, op hetzelfde oogenblik, dat een open rijtuig, door twee paarden gelrokken de koetspoort verliet. Du lieer Verdenne met mevrouw, die Agnes op haren schoot hield, waren de personen, die het gezelschap uit maakten. Het rijtuig ging snel voor de ver baasde oogen der arme voorbij. Zij bleet' bet nastaren, zonder eigenlijk te weten, waarom. «Gij ziet nu wel, dat mevrouw niet te spreken is," vervolgde de conciergezij gaat tiaar heen: waarnaartoe is mij onbekend, en van terugkomen is nog geen sprake." Maar de vrouw sprak geen woord, bleef do bedienden in het gebouw nog eene wijl wezen loos aanstaren en verwijderden zich toon, bleek en met waggelenden tred. De bedienden zagen haar na. Een van hen zeide -Het is vreemd, die vrouw gelijkt veel op het schepsel, dat voor eenigen tijd zooveel drukte hier veroorzaakt, euCns zooveel schrik aangejaagd heeft." «Onthoud haar dan wel, Karei, opdat zij eene volgende maal de deur gesloten vinde, indien het haar lust, eens weder hier te komen." «Arm schepsel," hernam de andere, «het schijnt mij toe, dat spoedig een gasthuis of krankzinnigengesticht haar tot verblijf zal strekken 1" De sommen onder de 7 gemelde hoofden aangegeven, zijn de gewone uitgaven van den H. Stoel; maar be halve deze zijn er nog andere niet j minder aanzienlijk. Zoo werden reeds gedurende 3 jaren 500,000 fr. besteed aan de voortplanting des geloofs, waarvan de onderstandsmiddelen door- bet Italiaansche bewind werden geroofd. Kolosale sommen worden er ook be steed tot ondersteuning van weten schappelijke inrichtingen te Rome, voor het verspreiden van nuitige wer ken, enz. Noodzakelijke instellingen aan kerken, navorscliingen in Ivata- comben, enz. komen insgelijks ten laste van den H. Stoel. Voor zijn persoonlijk onderhoud wordt door den H. Vader dagelijks slechts 5 fr. be steed. De eerste zorg voor het veulen staat gelijk met de eerste zorg voor de merrie na hare verlossing. Do moeder is hiel de levensbron, waan; '--£Ru.|in le venskracht put; beider wVizijn staat dus met elkaar iu bet nauwste verband. Gedurende de eerste dagen na de verlos sing blijft de merrie met haar veulen in den stal, om weer geheel op haar ver haal te komen en haar jong ongestoord te kunnen voeden. Na een paar weken kan men haar weer voor lichten arbeid gebruiken, evenwel gemiddeld niet lan ger dan 3 uur per dag en ook niet onaf gebroken. 't Rest zal wel zijn, dat de merrie in den voor- en namiddag bezig is, liefst kort bij huis, opdat het veulen niet te lang van de moedermelk versto ken blijve. Wanneer zij langzamerhand weer meer als werkkracht in aanmerking komt, zij men er toch vooral op bedacht dat zij geen kou vatte, 't zij door liet drinken van veel koud water, na verhit- VIB. IN DEN VREEMDE. Voordat nog in het minst de-afloop van het proces kon gegist worden, had de heer Ver denne reeds een reisplan gemaakt, dat zoowel bij ongunstigen uilslag ids in het tegenover gestelde geval zou gevolgd worden. Hierdoor meende hij eene afleiding aan zijne vrouw te bezorgen, die weldadig op haar zou werken, en zich levens te onttrekken aan de vele ware en onware voorstellingen, welke men zich van het rechtsgeding maakte. Nauwelijks was hij dan ook uit de pleitzaal wedergekeerd en de eerste blijdschap voorbij, of daar de toebereidselen voor eene verre en langdurige reis gereed waren de familie Verdenne ver liet hare woning, juist op hot oogenblik, dat de weduwe Watiers yooi- hot huis den be diende aansprak. Hun eerste oponthoud was te Parijs waar Bertha zich overgelukkig in de nabijheid van haren man en Agues gevoelde, thans zeker zijnde, dat niet andermaal eer.e noodlottige gebeuitenis haar kind zou trachten te ont nemen. Na verloop van eenige weken verlieten zij de wereldstad, en bezichtigden het merkwaar dige van zuidelijk Frankrijk, waarna zij de Alpen overtrokken, om zich naar Italië te begeven, waar ..ij ge runnen tijd van plan waren te verblijven, om achtervolgens al de bezienswaardige plaatsen van dit merkwaardig land te bezoekenGenua, Venetië, die ge biedster der zee in vervlogen tijden; Florence, de zetel der kunsten en wetenschappen; Rune, de geheimzinnige stad, het middelpunt der wereld, die de mcnschheid reeds sinds eeuwen, óf door de kracht van wapenen óf door de zachtheid van het II. Evangelie, behoerschte Napels, Palermo en Syracuse; gedurende weikeu tijd dc geest van Agues, onder den ting, 't zij door hel staan meteen door den arbeid verwarmd lichaam op tocht, in koude winden of regen. Hoe gezonder de merrie is, hoe beter zich het veulen zal ontwikkelen. Dit heeft bij zijn geboorte alleen kiezen; de afwezigheid der tanden wijst er dus ge noegzaam op, dat melk zijneenig voed sel moet zijn. Spoedig echter komen do tanden te voorschijn, waaruit we beslui ten, dat bij de moedermelk ook langza merhand eenig ander voedsel behoort te komen Na de 4e week moet het veulen wat haver en geurig hooi leeren gebruiken; daartoe geve men het een voederbakje in den stal, waar de moeder natuurlijk niet in moet kunnen komen. Rij de ha ver, die niet gebroken behoeft te zijn, doen sommige paardenfokkers later met succes een weinig gebroken en gekookt lijnzaad, vooral met het oog op het aan slaande spenen. Wanneer moet men hiermede aanvan gen 'l Ic «VOO lel ijk non ha'iaallcr. Gj'-l Kier voor op te geven, omdat de een zegt: «doe het met drie," en de ander, «doe het met vijf maanden." Hoe het ook zij, in geen geval mag het to vroeg plaats hebben, want het Lichaam moet hoofdzakelijk uit eiwitstoffen opge bouwd worden en deze komen in de moedermelk overvloedig voor. In haar is al het noodige voor den opbouw van het lichaam in gepaste verhouding aan wezig; waarom haar dan niet zoo lang mogelijk als het voedsel bij uitnemend heid behouden? Als de merrie goed gevoed en met verstand behandeld wordt, hindert haar het zuigen van het veulen mots, ook al is ze opnieuw weer drachtig, 't Is dus een fout liet veulen voor den leeftijd van drie maanden voorgoed bij zijn moeder vandaan te doen en er zal moeielijk een schoonen hemel, omringd door de merkwaar digheden der natuur, de geschiedkundige her inneringen, zoowel van oude als jongere dag- teekoning, en de bewonderenswaardige schep pingen der kunst en van het genie des men sehen, ruimschoots gelegenheid vond om zich te vormen. Maar ook met dat al hield de deugd van Agues gelijken tred, en trad bij haar zelfs op den voorgrond. Do godsdienst behcerschte al haar doen on latea, on steeds herinnerde zij zich de woorden van den groo- ten Apostel: «Wat baat het den mensch, de gcheele wereld te winnen, wanneer hij schade lijdt aan zijne zielDeze spreuk was haar wachtwoord; zij regelde naar ganse he gedrag er n.aar, en werd, zooals wol le be grijpen is, hierin door hare oudeis onder steund. Van hare kindsheid af, was haar ge leerd de wereld te beschouwen, zooals zij werkelijk waseen pelgrimsoord, waarop slechts schallen moeten verkregen worden om eene eeuwige zaligheid te verwerven. Met al deze grondregels v$n een christelijk gezin kende zij weinig verdriet. Tien jaren verliepen aldus, zoo snel en gelukkig, dat men dikwijls moeite had om te geioovcn, dat een zoo lang tijdsverloop reeds voorbij gegaau was. Maar Agnes was er do spiekende ge tuige van; nare kinderjaren waren voorbij, en zij had den leeftijd van zestien jaren be reikt. Hare opvoeding was bijna voltooid, en overtrof verre do verwachting, die do heer en mevrouw Verdenne van haar gekoesterd hadden. Agnes was voor hare ouders vol tcederhvid en liefde, en vergold daardoor eenigszins hunne zorgen. Deze kinderlijke liefde, zoo vurig eu kippoloog te vinden zijn, die dit niot onderschrijft. Waar het kan moet dczoogtijl min stens 5 maanden duren. liet spenen moet zeer geleidelijk plaals hebben: plotselinge overgangen toch werken altijd nadeelig. Dr. Sans »ti een hippoloog van naam, wil de ontwen ning aan de moeder op' de volgende wij ze voorbereiden en uitvoeren: In do lo week is het veulen alleen 's morgens niet bij zijn moeder; in dien tijd krijgt het een soep van gekookte gerstc- en roggemeel van gemiddeld i KG. In de 2e week wordt het veuh n 3 maal daags tot de moeder toegelaten en krijgt het de zooeveii vermelde soep met i.'a KG. haver. In de 3o week tweemaal daags bij do moeder en boven het laatst ge noemde bijvoor nog 1 KG. hooi inden nacht. In de 4e week éénmaal bij de moeder, een zelfde soep met 1 KG, ha ver en 2 KG. hooi. In de volgende week niet meer bij de moe lor, 11(2 KG haver 2i)2 KG hooi en 1 KG booncn. luov.l^noet iner in nvoropn. stemming met den toenen/enden was dom, dit rantsoen vermèérderen. Volgens Stettegast, mede een bekend hippoloog, kan men in het lo jaar geven 3 KG haver naast zooveel hooi als het veulen lust. Om te voorkomen dat de haver ongekauwd doorgeslikt wordt, vermengt men haar mei stroohaksel, dat echter niet te klein mag zijn, anders toch zou liet eveneens ongekauwd naar binnengaan en de maag met de scherpe einden te zeer prikkelen, waardoor ko liek zou kunnen ontstaan. Voorzichtig heidshalve geve men geen nieuwe hater en geen nieuw hooi. De voeding is een allergewichtigste factbr in de jaaden- fokkerij, gelijk ze het is bij al onze land huishoudelijke dieren. «Het paard zit in de haverkist", met groote onuitwischbare letters rnoest dit oprecht, versterkte mevrouw nog meer in hare moederlijke illusion. Menigmaal ze wie zij tot haren echtgenoot -Zoudo Agnes ons wol zoo tocder be minnen, als zij onze dochter niet ware l" Verdenne glimlachte, en maakte eene toe stemmende beweging. Indien hij echter zulks juist had willen uitdrukken, had hij moeien zeggen* Agnes is mijno dochter. Want hij beminde haar met eene teederhoid, waar eau de jaren de handen nog sterker aaneensnoer- den; hij beminde haar om liet geluk, dat zij zijne vrouw veroorzaakte; hij beminde haar, zoo niet als dochter, dan tocli nis zijn ver kregen goed; hij beminde haar, eindelijk, omdat zij de goede eigenschappen en hoedanig heden van hen beidon vereenigde. Sinds eenigen tijd riejren verschillende za ken den heer Verdenne naar hnis terug. Ka eene rijpe overweging, besloot men ein delijk te zamen te vertrekken, om hot onaan gename eener scheiding te voorkomen. Eene andere stad zou men echter tot woonplaats kiezen. Immers, do tijd had den roep over hot proces wel groote!ijks verzwakt, en mevrouw zou niot andermaal in hare rechten als moedor verkort worden; maar hoewel het verlangen naar den geboortegrond to sterk was om er weerstand aan te bieden besl mt men toch Brussel te verlaten, 011 zich in Antwerpen metterwoon neer tc zotten. Wot 'U vercotyd.

Peel en Maas | 1891 | | pagina 1