VROUWENGOED. Buitenland. Q32 De sociale puaestie ERWTEN. ZATERDAG 4 APRIL 1891. TWAALFDE JAARGANG No. 14. Uitgever: W. VM DE\ MU.VCKBOF-Sassen. Deze Courant verseMjnt iederen Zaterdag. Het Bureau .,PEEL cu MAAS" is overgeplaatst in de Groolesiraat. België Stuud «Ier .Haan. E.K. 3® Dinsdag N.M. 10e Dinsdag L.K. 17 Dinsdaj Stand der Zon. 1, 11, 21, Maart op 0.4S; 0,20; 6.4; v/m.j onder 5.38; 5,5.7: 0.12; n'm. Abonnementsprijs per kwartaal. voor Venray 50 c. franco per poet 65 c. voor het buitenland 85 c. afzonderlijke nummers 6 c. Prijs der Advertentiën: Tan 15 regels 30 e. elke regel meer 6 c, groote letters en rignetten naar plaatsruimte. Ailverientirn, 3nrnal geplaatst, worden 3maal l-mrckcnd. Advertentiën of Ingezonden Stukken gelieve men Vrijdag vóór 2 uur 's-middags te be zorgen aan bet Bureau »Peel en Maas" te Venray. treedt steeds meer en meet' op den voorgrond en, alvorens deze eeuw ten einde is, zullen er waarschijnlijk reeds door groote gebeurtenissen, zoo niet eene oplossing, toch zeker belangrijke wijzingen en laat ons hopen, praeti- sehe verbeteringen in het lot der pro letariërs gebracht zijn. Zeer opmerkelijk is het deel dat de Katholieke Kerk gedurende de laalste jaren met voortdurend toenemenden invloed in deze beweging, zoowel in de Oude als in de Nieuwe Wereld neemt. Overal zien wij de uitnemen- ste mannen der Kerk aan het hoofd der sociale beweging. In dc Veifcenig- de Stalen is het kardinaal Gibbons, Aartsbisschop van Baltimore, die rond borstig verklaart, dat hij de Kerk niet wenscht te zien leven als eene teero Oostersche plant, doch integen deel haar te zien opgloeien als een sterke eik, die zijns wortels door het geheels Vaderland schiet, en aan het klimaat, waarin hij bloeit, gewoon, er de hevigste storm kan weerstaan, l)e Geestelijkheid moet zich met de bevol king, van welke oorsprong ook, ver eenzelvigen; want het is niet met de potentaten, doch met het volk, dat de Kerk zich te verstaan heeft. Dank aan deze beginselen heeft de Kath. Kerk van Amerika zich zoo snel en krach tig ontwikkeld en uitgebreid. Het is waar dat de landverhuizing veel tot dezen bloei bijdroeg en dat in een oprecht democratisch land, waar men nooit een andere regeeriiigsvorm dan de republikeinsche gekend heeft er Feuilleton. Het was jaarmarkt in een stadje, omtrent een halve mijl van de woning des houtvesters P.... gelegen; en de houtrester, eerst sedert acht maanden met eene julfrouw uit dit stadje in den echt getreden, had zich terwijl hij op jacht ging en te gelijker tijd zijn jachtdistrict bezocht in den vroegen morgenstond daarheen op weg begeven. De jonge vrouw bevond zich geheel alleen te huis eu verwachtte, toen het middaguur naderde, met het grootste verlangen haar echt genoot terug. Door angstige gewaarwordingen gepijnigd en zich tevens niet wel bevindende, had zij zich nu, gekleed zooals zij was, voor eonige oogenblikken te bed gelegd, toer. eens klaps een vreemdeling van een verdacht voor komen in de kamer trad, eu voorgaf, dooi den houtvester, die zich op de jaarmarkt be vond, en daar een koop wilde sluiten, tot dat oogmerk om 15 daalders te zijn gezonden. De slimme houtvestersvrouw, die terstond in den bode een bedrieger vermoedde, zocht in het vriendelijke iets voor te wonden. Toen de vreemdeling dit voorwendsel afwees en ein delijk zelfs op een barsehen toon verklaarde. als van zelf toegebracht wordt, te spreken zooals Mgr. Gibbons het met zooveel succes deed. In Engeland zien wij kardinaal Manning bijna in denzelfden geest handelen. Nog kort geleden zond hij een brief aan den Franschen XIXme Siècle, waarin hij o. a. schreef: Wij zijn door een overdreven individualis- mus verstikt geworden, en de aan staande eeuw zal toonen, dat de maatschappij grooter en edeler dan al die persoonlijkheden is." «Deze leer, die haren grondslag in de wetten der natuur en van het Christendom heeft, wordt door de lichtzinnigen en voorbarigen, evenals door de kapitalisten en rijken met den naam van socialisme bestempeld; doch in de toekomst zal over den maatschappelijken toestand des werk- mans het licht der rede opgaan. Dan zullen wij zien op welke wetten de christelijke maatschappij der mensch- heid rust. De staatslieden en staat huishoudkundigen der moderne school hebben uitgediend. De twintigste eeuw zal geheel voor het volk en aan de wetten der algemeene weivaart en een christelijk régime gewijd zijn." In Frankrijk heeft het echter meer moeite gekost, de eischen en verlan gens der arbeiders bij de geestelijk heid ingang te doen vinden, en dit is des te meer onverklaarbaar, daar de democratische geest daar toch ook ai zeer ver is doorgedrongen, en de werkende klas reeds veel te zeggen heeft. Kardinaal Lavigerie, door Leo XIII daartoe gemachtigd, heeft het vuur geopend. Hoewei door sommigen hevig aangevallen en bestreden, heb ben hem toch velen gevolgd. Onder dezen is ook kardinaal Sangénieux, Aartsbisschop van Rheins, die in den brief, aan Graaf de Mun gericht, de voornaamste punten voor een pro gramma tot vrijmaking der arbeiders aangeeft. »Ons ideaal," zegt hij daar bij, »is niet het in verleden, want het is niets anders dan de toepas dat hij den houtvester tot het overbrengen van de 15 daalders zijn woord gegeven had en hij. zoo de jonge vrouw hem deze som langer bleef weigeren, geweld zoude gebruiken, her kende zij geheel den roover in hem en zag dat slechts eene list, als middel ter redding over bleef. «Gij ziet liet immers", zeide zij tot den vreemdeling, «dut ik, aan het gansche lichaam verlamd, het bed niet verlaten kan. In gmd- sche tafellade liggen echter de sleutels; met den kleinste gaat de k'a.-t open welke zich hier naast in de zijkamer bevindt. Vooraan in de kast zult ge een kisje niet geld vinden; breng het mij hier ik zul dun u de 15 daaruit geven.'' De roover gieep schielijk naar den sleutel bos en spoedde zich in de kamer. Met de snel heid van den bliksem sprong de houtvesters- vrouw nu van bet bed op, trok de kamerdeur dicht die ze sloot en grendelde; toen verliet zij, nog meer schriktonneelen vreezende, hare kamer, deed de wél van sluiting voorziene huisdeur toe, schoof de twee zich daaraan be vindende grendels er voor, waarop zij rustig in hare kamer terugkeerde. Deschuikinde kamer zag zich nu door vrouwenlist in de val gebracht. De woning van den houtvester was nieuw gebouwd eu dus de stevige kamerdeur zonder breekijzers moeilijk te openen-, het kleine venster der kamer bevond zich zes voet hoog van den grond en was niet tot ontvluchten geschikt. Nadat de roover teve'geels beproefd singen der eeuwige waarheden op de wisselende vormen en toestanden der menschel ij ke instellingen. Het sterft nooit en evenalsChristus, was hot gisteren, wat het heden is, en morgen zijn zal." De Mun zelf maant den katholieken aan, een middel voor de kwalen, waar mede de arbeiders te worstelen hebben, te vinden. Want kegt hij: »Zij die in die dreigende kreten der volkeren, hunne rechten eisehende, niets dan de gewone instincten der levenmakende misdeelcn willen zien, en uit hunne hevige klachten niets hooren dan het eeuwenoud zuchten der armoede, en dit door aalmoezen denken te verhel pen, en daarop inslapen, gelijken op Lode wijk XVI, die 's avonds vóór uen 14 Julij 1789 vroeg, of dat rumoer op de straten eer. opstand was? Aan hen moet men, evfenals aan dien onge luk kigen Koning', geantwoord werd, zeggen: Ja, het js eene revolutie, die lang gebroeid hjeft en wellicht de hevigste, die de wereld ooit aanschouwd zal hebben. De 'J tusschen de twee klassen, die üe Nt<»u\v der burgers ge vormd en gehandhaafd heeft, de loon- trekkenden en de bezitters, is geopend. Die strijd maakt cle geschiedenis uit van onzen tijd; het volk is er in zijn geheel bij betrokken eu herhaalt als een wachtwoord, natuurlijk in hun zin omgekeerd, het woord, dat voor hon derd jaren aan zijne meesters zooveel geluk aanbracht: Wat is de vierde staat? Niets. Wat moet hij zijn? Alles. liet is niet mogelijk met meer vuur en minder bijgedachten de geweldige eichen van den vierde Staat te schetsen en, als deze recht kath. redenaar op de tribune zijn welsprekend pleidooi voor de zwakken, behoeftigon, klanken, vrouwen en kinderen uitspreekt, dan ontrukt hij ook altijd de algemeene en luide goedkeuringen zoowel der linker als der rechterzijde. had, het slot van de deur te doen springen, nadat hij de moedige vrouw met moord en brand bedreigd en de vaste overtuiging bad bekomen dat voor de terugkomst van den houtvester aan geene bevrijding te denken was, hield hij zich eindelijk stil. Zoo was ten naaste bij een uur voorbijge gaan, toen eerst zachtjes, vervolgens heviger aan de huisdeur geklopt wérd. Boven de woonkamer was een provisie-kamer; daar be gaf de houtvestersvrouw zich lieeu en opende een venster. Voor de deur stond een groot plomp wijf, van eon woest uitzicht, dat thans naar boven zag en met outstuimige woorden verlangde binnen gelaten te worden. Toen de houtvestersvrouw dat weigerde, werd het wijf woedend en zeide, terwijl zij een bijl van onder haar voorschoot haalde en dreigend daarmede zwaaide: *Ik weet met zekerheid dat mijn man zicli hier in huis be vindt en door jou, slang! is opgesloten. Doet gij niet goedwillig open, dan sla ik dc deMr aan stukken; en dan zal het zonder moord niet afloopen." Ile woning lag in het bosch, verre van den straatweg af en geroep om hulp konde dus weinig baten. Doch de moedige vrouw had besloten hare have tot den dood toe to ver dedigen en volhardde in dit besluit. Reeds klonk de blinkende bijl der fecks met ver- morselende slagen op de deur en tevergeefs wierp de vrouw a 11e voorwerpen van ecnige Erwten groeien nagenoeg in iederen grond, alleen de uitersten van klei en zand passen liaar niet. Zij slagen het best in tamelijk vruchtbaren, lossen grond op eene zonnige, luchtige stand plaats. Zij verdragen echter geen versche bemesting, houden bijzonder veel van potasch, zoodat het voor haar even als voor snijboonen zeer doelmatig is het zaailand met wat fijne houtasch te ver mengen of te bestrooien. Wat de erwten evenmin verdragen is spoedig op zich zelf te moeten volgen; waar ze twee jaren na elkander worden gezaaid, krijgt men het tweedejaar een schrale op brengst: dus in geen geval teelt men ze op hetzelfde land voor het derde jaar. Wie veel tuinerwten verbouwt en in zijn tuin geen geregelde volgorde in acht neemt zal daaunede nog al eens in ver legenheid geraken; waar ze zich te vroeg opvolgen, worden ze ook spoedig aan den voet geel en rijpen de stengels reeds bij het bloeien, waarschijnlijk bij gebrek aan voedsel, alhoewel dit ook door andere omstandigheden gebeuren kan, als op een kiezeligen of nooit diep genoeg bewerkten ondergrond. Ten einde den gebeden zomet door tot in den herfst toe versche erwten te hebben, legt of zaait men de eerste, zoodra de grond slechts open is en gaat daarmede tot Juli voort, telkens leggende wan er de vorige uitgekomen zijn. l:itus- schen, naarmate zij later gelegd wor den, verminderd de opbrengst, zoodat de in Juli gelegde dikwijls de plaats en de moeite niet betalen. Ze worden bui tendien veelal door meeldauw bevallen. Daarom is het verkieslijker, om in het voorjaar verschillende soorten gelijktij dig te leggen, die in groei verschillen en, ofschoon de eene later dan de ande re aankomende, toch altijd een vollen oogst opleveren. Dit kan men reeds ge deeltelijk beoordeelen naar do hoogte die zij hereiken, daar de erwten evenals alle gewassen, eerst beginnen te bloeien zwaarte die zij op het oogenblik onder haar bereik had, baar op het hoofd; behendig wist do rooversvrouw eiken worp (e ontwijken. Eindelijk nu gelukte het. de heldhaftige ver dedigster, door het werpen met een oud hak mes, hare annvalster de rechterwang en scliou der dermate te bezecren dat het blood stroom de. Doch daardoor werd bet wijf nog woe dender en zwoer met een vreeselijken eed, do jonge vrouw met eigen hand te zullen ver worgen Dc laatste had reeds gebrek arm voorwerpen van eenig gewicht en verliet nu hare verdedigingsplaats. Toen zij weder in dc gang kwam vond zij de deur reeds doorgehakt, en nog slechts door het ijzerbeslag der benedenste dwarsplank te zamen gehouden. Nog eenige sterke slagen en de deur moest instorten. De kamer, welke de houtvestersvrouw toen binnentrad, bood haar een even dreigend gevaar; het was den roover door de stem van zijn vrouw, die hij ljuiten hoorde, met nieuwen moed vervuld, reeds gelukt, bet slot aan de kamerdeur los te maken; alleen door den /.wakken grendel werd de deur nog tegengehouden. Elk nade rend oogenblik dreigde hier de vrouw het ge vaar van een scliiikkelijken dood. Thans tot allen mogelijken tegenweer gcooodzaakt, ruk te de houtvesters vrouw een geweer meteen dubbelen loop van den muur en snelde naar de huisdeur. Juist stortte deze in. Reeds wilde het roov^rswijf door de opening wanneer Je stenge'groei nagenoeg vol bracht is. Vroege erwten zijn dan altijd kort van stroo, terwijl de latere soorten een aanzienlijke hoogte bereiken. Intus- schen beproeve men eens het rijpe zaad der allervroegste onmiddclijk opnieuw te pooten. Men beweert dal dit uitste kend gaat en dit tweede gewas van meeldauw bijna niets zou te lijden heb ben. Men zaait of poot in voorljes of gaat- tjes 0,05 ni. diep; rijen afstand 0,20 m. en hoogstens 2 of 3 rijen op een bed. Groeien meer rijen naast elkander dan hebben de middelste erwten geen licht, en brengen weinig voort. Beter is slechts twee rijen op één bed maar dan de erwten zeer dik in do rij te zaaien. Wie gewoon is in gaatjes o pooten, zaait allicht in doorloopende rij te dun. Tusschen deze. bedden blijven behoorlijke paadjes liggen of rabatten met andere groenten bezet. Het erwtcn- rijs der beide rijen moet recht slaan, en niet zooals veelal gebeurt, boven naar elkander toegebogen. De eerstgevonndo eu laagste erwten zijn niet alleen de vioegato maar ook verreweg de beste voor de voorleeling, en staan het minst aan verbastering bloot. Men zou dus, in plaats van ze op te peuzelen, de vroegste erwten als zaaigraan moeten laten rijp worden: nu gebeurt meestal 't omgekeerde. Wat laat in de toppen groeit en niet eens fraaie peulen meer heeft, wordt voor den zaai bewaart, en wat eigenlijk zaaderwt was, maakt men zoo vroeg mogelijk klaar voor de tafel. Zaaierwten blijven minstens vier ja ren lang kiemkraehtig, althans wanneer men ze in de peulen bewaart. Een belangrijk proces is op dit oogenblik hangende voor dc burgerlijke rechtbank van Antwerpen. Het, wordt gevoerd teecn dc stad voor zeven Engelsche en twee Belgische ver- binnen dringen. -Terug, riep uu de jonge vrouw of ik schiet je neer!" --Gekheid!" zeide het wijf grijnzende. --Ik zal je den lust tot schieten wel benemen 1"" Hierbij zwaaide de woedende de bijl vooruit, en wilde juist binnenkomen toen tijdig genoog een schot uit het geweer haar ontzield ter aarde deed storten. Op hetzelfde oogenblik had de roover den grendel uit de kamerdeur geslagen en tr.. reeds binnen. De houtvestersvrouw vot- nieuwde spoedig haar moed en hield hem h< geweer tegen. -Waagje nog een stap verde te doen, dan stuur ik je je vrouw achterna. De roover verbleekte en bleef onbcweeglijl staan. De houtvestersvrouw bleef zonder U spreken, gereed om los te hiauden, met eei vasten blik haar doel in het oog houdende. Weinige oogenblikken daarna kwam de houtvester te huis. Dc roover weid gevangen genomep en onderging zijn al te wel vei dien-, de straf. <*r V

Peel en Maas | 1891 | | pagina 1