Buitenland. Italië INGEZONDEN. kregen door spaarzaamheid van den man, die minder nam en meer gaf dan n evenredigheid geëischt kon worden; dan was de prikkel weg, die de mede werking aan het algemeen welzijn tot het hoogste opvoerde. Het vervuld zien van een wensch, het bevredigd worden van een behoefte, het bekroond zien van een streven, maakt den raensch gelukkig. Wie geen wen- scnen meer heeft, zou naar de algemee- ne opvatting de rampzaligste der ster velingen zijn. In een gelijkheids maat schappij zou geen sprake meer zijn van eenigen wensch, zou geen vooruitgang meer mogelijk zijn. Hierin ligt hot zede lijk bewijs, dat het gelijkheids begrip slechts een drootn, en geen schoone droom is: een bewijs, even afdoende als dat hetwelk do natuur aan do haud doet. Frankrijk De Betediciijnen uit St. Edmund sedert 300 jaren na hun verdrijving uit Engeland te Donai gevestigd, ontvingen uit Rome de aan wijzing om naar Engeland terug te kecren, ten einde aan de vervolgingswctten tegen de religieuse orden te ontkomen. Duitscliland Te Munchen werd Zaterdag in den Dom een plechtige Zielemis voor Windthorst opge dragen, gecelebreerd door prelaat Kageier, bijgewoond door den pauselijken nuntius, den aartsbisschop en het domkapittel in vol ornaat. Onder de talrijke aanwezigen aller slanden bemerkte men vele leden van den katholieken adel; von Gravenreuth was in uniform. Alle katholieke corporation waren met hun vaan dels nabij bet, altaar geschaard. Zelfs uit het verre Californië maakt men melding van een plechtige Requiem voor de zielerust van Windthorst, te San Francisco opgedragen in de Duitsche St. Bonifaciuskerk aldaar. Talrijk waren de priesters der onder scheidene nationaliteiten, bij dezen lijkdienst tegenwoordig. Bismarck werd jl. Zaterdag tot afge vaardigde van den Lauenburgschen «Kreistag" gekozen.' De Post maakt melding van het gerucht dat er onderhandelingen tè verwachten' zijn tusschen de Pruisische en de Engelsche re geering (deze laatste als vertegenwoordigster van den hertog van Cumberland) over het Welfenfonds," waarvan het doel zou zijn den hertog te doen medegenieten van het in beslag genomen fonds. Het kapitaal echter zou in Pruisen blijven. De geschiedenis van het geheime fonds groeit van lieverlede aan tot eene werkelijke politieke affaire. De Pruisische regecring heeft na den oorlog van 18G0 het particulier vermogen van koning George van Hannover ten bedrage van onge veer 20 millioen thaler (60 millioen mark) in beslag genomen, en in overeenstemming met de Pruisische volksvertegenwoordiging zijn deze gelden als een geheim fonds ter zijde ge. legd, om de rente er van te gebruiken "tot toezicht op en bestrijding van de onderne mingen, door koning George en zijne agenten tegen Pruisen en diens agenten gericht." Nadat in de National Zeiiung toegestemd word, dat de minister Bütticher zes jaar ge leden eeno som van 350,000 Mark als ge- schonk. van den ouden keizer ontvangen heeft, zonder dat Bismarck overigens aan Bötticher mededeelde, dat die gelden uit het Welfenfonds afkomstig waren, twijfelt Richters Freisinnige Zeituny er in hot geheel niet meer aan, dan dit geld werkelijk uit een geheim fonds van den staat genomen is. De Vossische en de Freisinnige Zeiiung keuren dit onwettige gebruikmaken van ge heime staatsgelden, die krachtens de wette lijke bestemming alleen gebruikt mogen wor den om de aanvallen der Welfisch partij tegen den Pruisi8chen staat tegen te gaan, scherp af, en verlangen de ophefling van dit geheime fonds. De vrij-conservatieve afgevaardigde dr. Otto Arendt wijdt, in het Deutsche Wochcn- hlatt een artikel aan Windthorst en wijst daarbij vooral op diens volkomen succes. Merkwaardig, zegt hij op den avond van de lang verwachte eerste zitting der commissie voor het Sperrgeldcrgcsetx ontbraken juist de twee hoofdpersonen: Goszler en Windthorst: de eerste was overwonnende overwinnaar was op het sterfbed neergeworpen, maar daags voor zijn dood kon hem Goszler's af treding nog worden meegedeeld. Als een bewijs van Windthorsls steeds ver trouwbare relation, verhaalt Arendt, hoe hij op 7 Maart 1888 Windthorst over eeu motie raadplegende, van dozen len antwoord kreeg: «hot tijdstip is daarvoor niet. gunstig, nu de Keizer op sterven ligt". «Wat de Keizer op sterven V' Weet gij dat dan nog niet? Mij is liet zooeven meegedeeld. En als Arendt de ministertafel naderde en meedeelde wat hij zooeven van Windtlioist gehoord had, stond een der vei baasde ministers snel op en kwam aan Windthorst om inlichting vragen. «Iemand heeft mij naar buiten geroepen en mij het feit medegedeeld," zei Windthorst. «Wie?" vroeg de minister. «Dat heb ik niet kunnen zien," zei de Kleine Excellentie droogjes, «maar ik ben overtuigd dat die per soon de waarheid sprak." I)e ministers ver lieten de zaal en twee dagen later was de Kei zer dood. Windthorst was dus eerder onder richt geweest dan de ministers Engeland Een der zonen van sir Edmund Lcehmere, lid van hei Parlement, die voor zijne gezond heid naar Australië was gegaan, heeft zich aldaar tot de Katholieke Kerk bekeerd. De plechtigheid had plaats in de kathedraal van St. Patricius te Melbourne den 25 Januari feest der bekeering van St. Paulii3. De jeugdige baron werd gedoopt door pater Ben son en ontving de namen van Cyril, Leo en Alban. De Requiemmis voor Windthorst, in de kerk der Anima te Rome, Zaterdag opgedra gen, werd door aartsbisschop De Neckere ge celebreerd, terwijl kardinaaljJMelchers de lijk rede hield, waarin hij op welsprekende wijze geheel het leven van Windthorst in breede trekken schetste. Kardinaal Masella verricht te de absolution bij de katafalk, die prachtig versierd was, terwijl het gehoele gebouw zwart was gedrapeerd. Aanwezig waren de kardinalen Rampolla, Hohonlohe, Ledochowski, Vannutelli, voorts Camillo Pecci, de gezant Von Schlözer, Cetto als vertegenwoordiger van Revertera, zoo mede 13 aartsbisschoppen en 24 prelaten. De kerk was vol notabelen dor Romeinsche aristocratie. Vertegenwoordigd waren alle religieuze Orden, het Collegium Germanicum en het Poolsche College. Rusland Dezer dagen is de oude Engelsche kinder meid des keizers overleden. Op den dag zijner geboorte hier aangekomen heeft zij met moe derlijke teederheid eerst hem en later twee zijner jongere broeders verzorgd; later heeft zij steeds vertrekken in het winterpaleis be woond. Den avond voor haren dood zijn al do leden der keizerlijke familie afscheid van haar kotiien némen; zij is oveileden op'den ver jaardag des keizers juist zes-en veertig jaren na hare aankomst alhier. Op den dag der be grafenis hebben de keizer en zijn vier broeders te voet, de keizerin en de grootvorstinnen per rijtuig den lyk wagen van het winterpaleis naar de Engelsche kerk begeleid. Een uur later heeft de geheele keizerlijke familie op het kerkhof de begrafenis bijgewoond en, in dikke lagen sneeuw en modder neergeknield, bij het graf gebeden. Het publiek was natuur lijk niet toegelaten, maar op enkele leden der Engelsche kerk, die door hunne kerkelijke bedieningen het recht hadden tegenwoordig te zijn, heelt deze hartelijke, eerbiedige hulde, door deQ maehtigsten monarch van Europa aan de gedachtenis van eene eenvoudige, trouwe kindermeid gebracht, een diepen in druk gemaakt. Luxemburg De plechtige intocht van groothertog Adolf met de groothertogin en den erfprins in de hoofdstad is bepaald op 24 Juli. don verjaar dag van den groothertog. De troonsbestijging van den groothertog, die tot dusver tot geen feestelijkheden aan leiding kon geven, zal op dien dag in het ge heele groothertogdom worden gevierd. Nu reeds worden toebereidselen getroffen voor de feesten, welke dan zullen worden gegeven. De groothertog heeft oenige veranderingen in de uniform der ofiïcieren voorgeschreven, waarin de Oostenrijksche snit voortaan het Frausc.h model zal verdringen. Nederland VENRAY, 28 Maart 1891. Bij kon. besl. is H. H. Grutters be noemd tot burgemeester der gemeente Otter- sum; T. H. Peters tot burgemeester dor go- meente Gennep, en J. Kleuters tot burgemees ter der gemeente Meersen. Z. D. II. Mgr. F. A. H. Boermans, Bis schop van Roermond, heeft benoemd: tot kapelaan te Swalmen, den eerw, heer J. M. Souren; tot kapelaan te Oirsbeek, den eerw. heer J. Heijnen; tot professor aan het Bis schoppelijk College te Roermond, den eerw. heer P. Brounts, en tot professor aan het Gymnasium te Yenlo, den eerw. heer J. Sie- ben, allen priesters uit het Seminarie, Met gunslig gevolg hebben te Utrecht examen afgelegd als sui numerair bij de Maat schappij tot exploitatie van S.S. P., de heeren W. C. Hoogenstraaten te Roermond, M. Bergsma te Venlo, W. Majolée to Echt en F. J. Janssen te Siitard. De familie van Rooy te Sittard. vierde de vorige week op één dag: lo de verjaardag 2o de zilveren bruiloft; 3o do geboorte van hot twaalfde kind; 4o het feest dei' eerste H. Communie van een kind. Tot deskundigen bij de akte-examens in Limburg zijn benoemd voor de vakken a —i de heeren Smits, Verbeek en Rut,ten, leeraren te Maastricht; Lips, Frenken en Verstraeten, hoofd ccner openbare school te Maastricht, Echt en Weert; Schuitenmaker en Hermans, hoofd eener bijz. school te Roermoud en Kerk- rade (Rolduc); vo$r zingen Stille en Smccts; voor de gymnastiek Labberté, te Maastricht; van der Maes, l|oermond en moj. Hendriks te Arnhem; voor nuttige handwerken mevr. Reubde Bruijn, to Helmond, en mej.de Bonnier te Maastricht. Tegen den beruchten Leunissen, 35 ja ren, geboren te Kjimmen (Liraburg), gedeti neerd te Maastricht, die in het vorige jaar op zulk eene brutale wijze te Baarle Nassau bij de wed. Gielen 's nachts is binnengedrongen, is door de arrondissements-rechtbank te Bre da bij ordonnantie van 20 dezer rechtsingang verleend, met verwijzing naar instructie, ter zake ran diefstal onder verzwarende omstan digheden en verkrachting, twee malen ge pleegd. In den loop van dit jaar is hij te Maastricht veroordeeld tot 8 en 2 jaren gevangenisstraf en moet tevens nog een vonnis ondergaan bij de rechtbank te Roermond. Bij vonnis der arr.-reehtbank te Maas tricht van 19 Maart is de notaris S., te Heer len, krachtens art. 57 der wet op notariaat, afgezet. S. heeft tegen die beschikking hooger beroep aangeteekend. Een reiziger kwam in een hotel en was op het punt zijn naam in het vreemdelingen- boek te schrijven, toen hij zeker beestje, waarvan wij den naam maar niet noemen zul len, over het papier kruipen zag. Hij wierp de pen neder, pakte zijn bagage op en ver wijderde zich zoo spoedig mogelijk, zeggende: «Ih heb dat volkje wel eens meer ontmoet; maar als ze zóo zijn, dat ze in het vreerade- lingenboek komen kijken welke kamer je krijgt, dan wordt hot me toch wel wat al te kras." Maandag namiddag had te St. Pieter eene bergstoiting!plaats; een rotsblok van ongeveer 250 :ne/»r jrtortte met dondereud geraas nftarèöA .-jpexMe den weg en viel gedeeltelijk in het kanaal. Een ambtenaar ging juist voorbij, jliij was op eenigen afstand door den telegraafdraad in liet kanaal geslin gerd, waaruit hij zich met veel krachtsinspan ning wist te redden. Men vreest dat er nog meer bergstortingen zullen plaats hebben; ook te Lanay heeft eene bergstorting, doch op kleinere schaal plaats gehad. Een verslag betreffende do exploitatie der mijnen en steengroeven in Limburg, ge durende het jaar 1890, opgenomen in de Staatsct. van 24 dezer, bevat hot volgende De uitkomsten de expl. zijn als bijzonder gun stig te beschouwen aan afzet was geen ge brek de kolenprijzen waren daarbij zeer hoog zoodat zelfs het fijne gruis, dat doorgaans niet dan onder den fabrieksprijs is te verkoopen, nog met winst kon worden afgezet. De zui vere winst, door twee mijnen verkregen, be draagt de som van f 247,792,94 of f 2,43 per ton verkochte steenkool, tegenovor f 148,783.561/2 of f 1.51 per ton in 18S9 en f' 1.23 per ton winst in 1888. Het rapport betreffende do Legerwet is verschenen en vormt met het regeeringsanU woord een boekdeel van 186 bladzijden, be halve 25 bladzijden aan mondeling overleg gewijd. In hoofdzaak is het ontwerp onveranderd. Persoonlijke dienstplicht, contingent, vrij stellingen zijn ongewijzigd. Behalve van het leger en de landweer zal ook van de actieve zeemacht en de zeeweer de samenstelling bij kon. besluit worden bepaald. Het onderscheid tusschen veldleger, bezet- tings- en depöttroepen is vervallen; gezamen lijk heet het «leger." De inschrijvingsplicht is beperkt tot de vol brenging van het 28e levensjaar. De Regee ring erkeunende de noodzakelijkheid tot kazerne verbetering oordeelt dat daarvan de invoering van den persoonlijken dienstplicht niet afhankelyk mag zijn. Zij blijft dc uitgaven voor eens op mil lioen. per jaar op 2 millioen berekenen. Nummerverwisseling onder een en dezelfde lichting wordt niet toegestaan. Wél voor zoo genaamd blijvend gedeelte onder bepaalde voorwaarden. De commissie van voorbereiding overweegt of zij amandementen zal voorstellen, welker overweging eenigen tijd zal vorderen. De «Nijmeegsche Tramweg-Maatschap pij"- keert over hot dienstjaar 1S90 een divi dend van 2 pCt. uit over de geplaatste aandeelen. I)e opbrengst van het personenvervoer bedroeg f 27,194, die van het goederenvervoen f957,31 en diverse ontvangsten f557,21i2, totaal 1 28,708,021/2. De uitgaven beliepen f 22.614,49i 2, zoodat er een winst behaald is van f 0094.021/2, waar van een totaal bedrag van f3822,73 op de be zittingen zal worden afgeschreven. Te Utrecht is bij een horlogemaker een meesterstuk van horlogeraakerskunst ter be zichtiging gesteld, stellig het kleinste cilinder horloge der wereld. Dit meesterstuk, in een der grootste fabrieken te Genöve vervaardigd, is kleiner dan een stuivertje, daar men het hiermede geheel bedekken kan. Het werd op de Tentoonstelling te Philadelphia, Parijs en Melbourne bekroond. Man en vrouw met een kind van 17 weken in den boezelaar gingen eene tooneel- voorstelling bijwonen, 't Was vinnig koud des nachts op den terugtocht en het kindje werd goed ingepakt, helaas te goed. Toen de echte- lioden thuis kwamen was het wicht reeds gestikt. Dit treurig feit had Zondagavond te Jubbega (Friesland) plaats. Nabij de halte De Kijkuit van den spoor weg MechelenTerneuzen had Maandagmid dag een treurig ongeluk plaats. Terwijl de landbouwer Putters en diens zoon van de markt van Hulst per rijtuig huiswaarts keer den, werd het paard schichtig van een aan komenden goedertrein, waarop het in wilde vaart over den afsluitboom sprong, juist oj> het oogenblik dat de goederentrein den over weg passeerde. Het rijtuig werd door de loco motief gepakt en weggeslagen, de beide man nen geraakten onder den trein en hun werden de beenen afgeredon. Do zoon is reeds dood, de vader leeft nog. Een wachtmeester der Cavalerie, met eenige huzaren te Apeldoorn gedetacheerd zijnde, om het wild in de koninklijke bosschen tegen stroopers te beschermen, had het geluk een dezer laatsten op heetordaad te betrappen, waarvoor hem de gewone premie ad f 25 werd toegekend en zijne detacheering met drie maanden werd verlengd. Voor de rechtbank kwam echter aan het licht, dat de bewuste strooper door den wacht meester was omgekocht om zich te laten snap pen voor de premie, teneinde den wachtmees ter in de gelegenheid te stellen zijn verblijf met eenige maanden te verlengen. Een en ander had ten gevolge, dat ons boertje werd veroordeeld en de wachtmeester zijn streepen kwijt raakte. Dinsdag woedde er een felle brand te Schayk (N. B.), waardoor de landbouwers woningen van J. v. d. Zaude en v. d. Hoogen geheel in asch werden gelegd. De brand was ontstaan doordien drie jongens in de schuur van v. d. Hoogen een vuurtje stookten. De maréchaussèes te Grave hebben een onderzoek ingesteld. Naar mon meldt, heeft de notaris v. d. H., te Schiedam, zijne standplaats verlaten, zonder orde op zijne zaken gesteld te hebben. De familie heeft bericht ontvangen, dat hij zich in Turkije bevindt. Vad. De vorige week kwam in ons blad een bericht voor, omtrent een zeer brutalen, op helder lichten dag gepleegden diefstal van een gouden heerenhorloge uit eene woning in de Heerestraat, te Groningen, zoomede een afschrift van een briefkaart aan den bestolene. De zaak had den schijn van eene mystifi catie, maar natuurlijk werd kennis gegeven aan de politie. Deze, voldoende aan haar plicht nam van deze aangifte notitie, doch hoewel in andere gevallen door haar steeds met den noodigenspoed een ernstig en nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld, bleef zij onder deze oogenschijnlijk duistere zaak vrij kalm. Zij verkreeg nl. al spoedig do overtuiging, dat in deze aan eene misplaatste aardigheid moest gedacht worden, en was van oordeel, dat het gouden horloge te zijner tijd wel weder op even geheimzinnige wijze in het bezit van den rechtmatigen eigenaar zoude komen. Die overtuiging is .thans bewaarheid. Zaterdagavond toch ontving de bestolene het gouden uurwerk netjes verpakt terug, vergezeld van het volgend schrijven «WclEd. Heer! «Ik heb de eer ter uwer kennis te brengen, ik heden het horloge hetgeen voor liet voor gestelde doel een prul bleek te zijn, en dus niet kan voldoen aan het vertrouwen, dat ik daarin stelde, per G. D. M. terug heb ge zonden. «Ik verzoek UWEd. beleefd hetzelfve te doen herstellen ora, wanneer ter eeniger tijd zich weer de gelegenheid mocht voordoen, mijne begeeringe blikken zich van een her nieuwd bezit mogen verzekeren, ik dan ten minste niet op nieuw worde teleurgesteld. «Een voorstander van communaal bezit." Naar wij vernemen is de naam van den communistischen grappenmaker aan de politie bekend. Men meldt uit Afjeh: De Europeesche sergeant Carli, zootbvan den met der rang van majoor gepensioneerde** kapitein Carli, is op den Gen dezer dos mor geus om kwart voor zes uit de bedding te Kota Pohama naar den vijand overgeloopen, met medeneming van zijn geweer, kapmes en 400 scherpe patronen. Genoemde deserteur werd oen paar maanden geleden van Edi naar Kota Pobaraa overgeplaatst, omdat hij te Edi getracht had door een revolschot zich het leven te benemen. Door den Gouverneur is een premie uitgeloofd van f 1500, voor dengo- ne die hem levend of dood bij ons terugbrengt. Meer eergevoel bezat de Europeesche fuse lier Filips van het 12e bataljon. Wegens dronkenschap niot op wacht kunnende trek-' ken, zou bij den volgenden morgen, wegens' onverbeielijk gedrag, in de 2e klasse van mi litaire discipline geplaatst worden. Deze voor hem onteerende straf gaf aanleiding, dat hij, na zijn kleeding onder zijn kameraden verdeeld te hebben, stil wegsloop en zich doodschoot op den lOen dezer. Een door hem achtergela ten schrijven meldt, dat hy zich liever dood schoot, dan naar den vijand over te loopen ocq zijn straf te ontgaan. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Beleefdelijk verzoek ik UEd. deze regelen in uw veel gelezen blad te willen plaatsen, niet twijfelende of uw gevoel van rechtvaar digheid en billijkheid zal nog wel eenige ruimte voor dit mijn schrijven kunnen vinden. In den Limburger Koerier van 14 Maart jl. komt eene mededeeling voor, waarin ik bij. name word genoemd. Ik zeg bij name omdat er geen slager is die de namen J. K. voert en woonachtig is in Venraai, behalve onderge- teekende. Die mededeeling kwam van Helmond en daarin wordt gezegd dat ik van uit Venraai geslacht vleesch aldaar ter markt heb gebracht en dat dit vleesch vermoedelijk van een ziek. beest afkomstig was. Gelieve mij UEd. te doen opmerken dat het eerste waarheid bevat, doch dat het twee de schandelijken laster iswaarom ik dan ook eene aanklacht wegens het geschrevene bij da bevoegde autoriteit heb ingediend tegen den schrijver of inzender van bedoelde mededeeling. Iedereen heeft volkomen vrijheid zich by mij te komen overtuigen dat het vleesch door den Rijks-veearts en Keurmeester te Helmond in volmaakt gezonden toestand is bevonden geworden en gewis zal ZEd. (den Heer Bier mans) elk belangstellende, die er naar vraagt hetzelfde antwoord geven. Dat men vreemde kooplieden liever niet ziet is natuurlijk, want de concurrentie is toch al erg genoeg: doch deze concurrentie moet eerlijk zijn en niet om door lasterlijke praatjes en geschrijf een blaam te werpen op iemand, waardoor diens nering en goeden naam schade kan lijden. Verkoop ik mijne waar tegen lagoren prijs dan andere vakgenooten, dan is dit mijne zaak en heb ik bierzelf schade van, dan is dit mijne eigene schuld. Dit is echter zoo niet en dus wel een bewijs dat het vleesch over het alge meen genomen te hoog wordt gesteld. Ware mijn vleesch hooger in prijs geweest dan bij andere slagers, voorzeker men zou alsdan niets gezegd noch minder iets geschre ven hebben. Neen! dit is geen eerlijke concurrentie, maar wel eene laffe daad en misschien nog eene veel laffere wraakneming. Een ieder zoekt op eene eerlijke wijze zijn stukje brood te verdienen, doch om een mede dinger de baan uit te knikkeren en hiertoer allerlei lasterlijke gezegden te bezigen is mijn» inziens alles behalve eerlijk. Wie nu die eerlijke concurrent geweest is weet ik niet, misschien is het wel iemand die een titel wil voeren, doch do bevoegde auto riteit zal hem, naar ik hoop, wel weten te vinden. Misschien is hij wel dezelfde die mij zoo eerlyk afgeholpen heeft van de leverantie aan het klooster der Eerw. Zusters Ursulinen al hier door voor te geven ik afgekeurd vleescb leverde. Een koebeest van f ISO, zal toch wel niet den naam dragen van afgekeurd te zijn, te meer wanneer dit beest gedekt is door een bewijs van volkomen gezonden toestand, afge geven door den Keurmeester in Venloo en waarvan een ieder zich kan overtuigen. M. de Redacteur, ik meende jegens mij zeiven en anderen verplicht te zijn deze op heldering in uw blad te moeten geven, terwijl ik de zaak zelf in andere handen heb overge geven. UEd. bij voorbaat dank zeggende voor de verleende plaatsruimte blijf ik Hoogachtend, Uw Dw. Dienaar, J. KUYPERS. Slager Venraai, 26 Maart 1891.

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2