Buitenland. Frankrijk Duitscliland Engeland Italië bijeenvoegsels grootendoels in opgeloste toestand, d. w. z. de planten die er me de voorzien worden, kunnen ze teistond assimi loeren of in zich opnemen; het is kant en klaar geworden door ontbin ding en broeiing in den coinposthoop. Kijpe compostaarde kan alléén worden gebezigd, of als hulpniest bij ander mest stolïen. Men kan er jonge planten mée overmesten. Het is een voortreilelijke mest voor de weilanden. Elders, opliet bouwland, kan compostaarde ook on diep met bak of ploeg worden onderge bracht. Hoeveel er van noodig is, is moeilijk te bepalen, zulks hangt af van den toestand van het land, van de cïschen van het gewas en \ooral van den rijkdom van den composthoop zelf. Graaf d'Haussouville, die in plaats van Bo eker, een grijsaard van 80 jaar, de leiding der koningsgezinde partij heelt overgenomen, is naar Spanje gereisd om met den graaf van Parijs te conferee ren. Men gelooft dat voor taan deze partij meer als katholieke partij zal optreden en proefnemingen, zooals met Bou- langer's plannen, thans geen steun meer zou den vinden. liet permanente comité bestaat uit markies d'iiareoui t, generaal Charette, Ferdinand Duval, Calla, generaal Uumann, markies de Beauvoir en Eugóne Dufeuille. liet hoofdbe stuur bestaat uil de hertogen De Broglie, la Rochefoucauld, d'Audiftiet-Pasquier, Eduard Hervé, Duval en Cazenove de Pradiue, met d'HaussonviIle als president. Van Afrika's westkust wordt bericht: Er heeft den 24sten Februari een hardnek kig gevecht plaats gehad te Dien i. aan den Niger. Eene sterkte is dour de Franse hen stormenderhand genomen. Zeshonderd opstan delingen. onder welke de aanvoerder, zijn ge dood. De Franschen hebben een verlies ge leden van elf man aan doodon en van ver scheidene aan gewonden. Ten slotte is vastgesteld, in zake hot wedden bij de barddraverijen, dat het werk der zoogenaamde bookmakers valt onder do strafwet en gelast de bookmakers te vervolgen. Er is bevolen hen te vatten en proces-verbaal op te maken. Vele politic-dienaren waren Zondag bij de rennen te Antun om het wed den te verhinderen. Men vreesde, dat dit niet zonder verzet zou gaan. De prefect van politic heeft op zijn verzoek een paar cseadrons ruiterij ter beschikking gekregen om de orde bij de wedrennen te handhaven. De geheele politiemacht moest dien middag voor het bosch van Boulogne be schikbaar zijn. De ruiterij werd in sterke detachementen bij alle kruispunten opgesteld. Alles is evenwel naar wensck nfgeloopên. De bookmakers en de mannen van den pari mutuel waren niet verschenen. Misschien waren er enkele te vinden, maar hun spel kunt doen, zooals met uwe burgers, zeidc de kapitein. Maar dat zweer ik u, als ik in hot vaderland beu aangekomen, zal ik de heoren bewindhebbers inlichtingen geven, hoe de ko lonie door u wordt geregeerd. Al genoeg, zei van Noot gebiedend, geof hein zijn brief, dan kan hij onder zeil gaan. De secretaris gaf onwillig het bewijs, dat de kapitein bedaard bij zich stak. En nu wenscble ik uw edelheid nog dit te zeggen, zcide hij: dat mijn neef alhier geen haar worde gekrenkt omtrent bet gisteren avond voorgevallene, want bet zou ulieden leelijk opbreken. Strenge meesters regeeren niet lang, beer Gouverneur. Uw einde zal spoedig daar zijn. Met deze woorden, verliet bij met opgehe ven hoofd de raadszaal, Van Noot met zijne handlangers verstomd van verbazing achter latende, en deelde zijn neef bet voorgevallene mede onder de verzekering, dat bij niets bad te duchten. linussoUen hadden eenige burgers, die van liet geval geboord hadden, aan des kapiteins neef een smeekbrief overhandigd, die aan de bewindhebbers der Compagnie in Holland ge richt was, met verzoek, of de kapitein dit zuu willen medeucmeu. De kapitein voldeed hieraan gereedelijk, en vertrok nog dienzelfden dag. IJ ij behoefde echter, in liet vaderland aan gekomen, geene maatregelen te nemen, om Van Noot's ontslag te bewerken; want op dat tijdstip had de duod den tjran reeds vau de wereld genomen. liet was kort na het vertrek van den kapi tein, dat over zeven gevangen soldaten liet vonnis werd geveld, dat zij tienrnulen door de spitsroeden zouden loepen, om daarna naar Baiavia te worden verbannen. Van Noot, over dit vonnis niet. voldaan, veranderde bet zeil' in een doodvonnis. bleef achterwege, althans in zoover bet waak zaam oog der overheid kon nagaan. Ook was ei betrekkelijk heel weinig publiek, liet is waar, de aanhoudende regen kan hiertoe bij gedragen hebben. x\Iet belangstelling werd afgewacht wat er van het rennen komen zou. In liet geheel bobben slechts drie paarden ge- loopen. Er waren wel vele inschrijvingen, doch hun eigenaars licbbci'i wegens liet vei bod zich terug getrokken. Do Pruisische ministers van Eeredienst blijven, ook na de intrekking der Meiwetten, een soort rechters van een kerkelijk hof. Zij beslissen over alles met de gemakkelijkheid, eigen aan lieden die van de zaak, waarover beslist moet worden, niets weten. De Benedictijnen var. Allligbem, in België, waren voornemens een tweede klooster hun ner 01 de te stichten in de oude, sinds lang verlaten abdij te Knechtsteden district Neuss (Silezië). Zij hadden reeds maatregelen geno men om de kerk en liet- grootste gedeelte der abdij te restaui eeren. Doch toen zij bij het Departement van Eeredienst verlof aanvroegen om zich daar te vestigen, werd hun geant woord dat hunne oide in Pruisen niet erkend was, zelfs niet vóór de Meiwetten. De abt van Aftlighem stelde een memorie op, uiteen zettende dat de vermaarde Benedictijner abdij vau Beuren (Ilohenzollern) tot dezelfde orde behoort als de monniken van Affiighem Na lang wachten ontving hij een tweede antwoord van den minister van Eeredienst, volhoudende dat de Benedictijnen van Beuron tot "een geheel andere orde'' behooren dan do Benedictijnen van Afilighem. Bij de verkiezing voor den Rijksdag te Geesteniünde zullen waarschijnlijk de sociaal democraten op Bismarck, die zich candiduat heett gesteld, stemmen, of voor liet minst zich onthouden, ten einde zijne verkiezing te ver zekeren. Volgens de Freisinnige Zeitnng moe- ten de ministers zeer weinig op hun gemak zijn over de mogelijkheid dat Bismarck in den Rijksdag verschijnen zal. Koch's geneesmiddel tegen de tering. De op verzoek van den Pruisischen minister vau openbaar onderwijs, Von Gossler, door alle klinieken en pathologische instituten van Pruisen ingediende rapporten over de werking van lvoch's lymphe7 van half November tot einde December, zijn thans openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat in dien termijn van on geveer zeven weken 2172 personen te zarneu 175000 inspuitingen ontvingen. Van die 2172 behandelde personen leden er 932 aan longtu- oerculose, 120 aan tuberculose van andere inwendige doelen, en de overigen aan uitwen dige tuberculose, Van de 982 lijders aan long- tuberculose overleden 4G en herstelden 13; 580 van hen zagen door de inspuitingen luiu toestand niets verbeterd, terwijl de overigen allen meer of minder vooruitgingen. Et' worden moeilijkhedou gevreesd tenge volge van het plotselinge overlijden vau den Engelsehen gezant in Marokko, na een heftig onderhoud met den sultan. Er is een Engelscti pantserschip van Tanger naar Mazagan ver- ti okken. De ongelukkige soldaten bereidden zich nu, onder gebed en psalmgezang, op hun nade renden dood voor, en des morgens na de ver oordeeling, werden zij om 8 uur tusschen sol daten naar het schavot gebracht. Onder eenc doodelijke stilte werden zij op- geliangon. Toen de tweede aan de beurt kwam, verzocht hij te mogen sproken. l)it werd hem toegestaan, en nu wendde hij zich met liet gelaat naar het kasteel van den Gou verneur, en de handen in die richting uitstrek kende, riep hij met luide stem-Gouverneur Van Noot i ik daag u in dit uur voor den rech terstoel des al weten den Gods, om daar reken schap te geven van de zielen van mij en mijne gezellen." Ademloos hoorde men dio woorden aan. En nu, in Godsnaam, doe uw werk, zeide hij tot den heul, stak zijn hoofd door den strop, en had weldra opgehouden te leven. Toen de strafoefening afgeluopen was, bleef het volk nog bij liet schavot toeven, en do leden van den raad, die op de gerechtsplaats tegenwoordig hadden moeten zijn, gingen naar liet Gouvernementshuis, om den Gouverneur mede te deelen, dat het vonnis was voltrokken. Van Noot zat, toen zij binnen kwamen, aan de tafel, maar hij groette hen niet: en wie beschrijft hunnen schrik, toen zij, nader ko mende, bespeurden, dat hij dood op zijn stoel zat. De schrik en ontsteltenis maakten woldra plaats voor uitbundige vreugde. Van Noot is dood, en nu is er geen nood meer, riepen de verheugde inwoners elkander loc op straat, en de kinderen zongen: Geen nood. Van Noot is dood. Zoo gehaat was deze lyran. dat men zijn lijk in alle stilte in een afgelegen hoek liet begraven, en lieden weet men nog niet waar zijn graf is. De houding van het. V.uikaan zoo leest men in de correspondentien, der katholieke dagbladen is ten aanzien van het nieuwe Kabinet niet veranderd, dewijl de staat van zaken, iti 't algemeen dezelfde is gebleven. Doch er heerscht in het Vatkaan thans meer geiustheid, doordien de meeste leden van het Kabinet zeer gematigd zijn in hunne denk beelden en van kerkvervolging ten eeneuniale jjufkeerig. Het ministerie-Crispi was een vrijmetse laars-Kabinet; in liet tegenwoordig ministerie is de Loge slechts weinig vertegenwoordigd. Terwijl men Crispi in geen kerk of kluis zag, is markies Di Rudini iemand, welke alle Zon dagen de tl. Mis bijwoont. Hij was altoos lid van de gematigde rechterzijde, was vroeger burgemeester van Palermo, zijn geboortestad, minister in het Kabinet Menabrea en daarna tweede voorzitter der Kamer. De nieuwe minister van Landbouw is Chi na irri, die een der heftigste bestrijders van het vorige ministerie geweest is, vooral om deze reden, dat liet de orders uitvoerde van den grootmeester Lemmi. De nieuwe minister van onderwijs Yillari, als letterkundige bekend door zijn Leven van Savonarola, is iemand, die nooit uit eigen be weging een vijaudigen maatregel tegen kerk of godsdienst zal nemen. Zoo behoort ook de minister van oorlog, Pelloux, noch tot de ge matigde rechter-, noch tot de radicale linker zijde; ook hij is een independent. Tot de linkerzijde belmoren slechts de mi nister van Binnenlandsclie Zaken Nicotera en de minister van Openbare Werken Branca. Tot de rechterzijde behooren, behalve de pre mier Rudini. die de portefeuille van Buiteu- lundsehe Zaken en acl interim van Marine heeft, de minister van Financiën Colombo, van Landbouw CUimirri, van Handel en Nij verheid Luzatli en van Justitie Ferraris. Vooral op het Quirinaal is men ingenomen met de optreding van het Kabmet-Rudini. De koning hoopt, dat liet den nieuwen premier gelukken zal, Italiè voor een fiuancieele crisis te behoeden, en de koningin is blijde dat men het Kabinet der Loge eindelijk kwijt is. Toen in 't begin van Februari de l'imes een tele gram bevatte, meldende dat de koning een week uitstel had verzocht om de ontslag-aan vrage van Crispi te overwegen, wei d van uit het Quirinaal zelf een telegram aan den Pa- rijschen correspondent van het Londensche blad gezonden, om te laten weten dat daar niets van aan was, waaruit duidelijk genoeg was op te maken, dat de koning rnut genoegen de aanvrage om ontslag had ontvangen. Nkierluud VEN RAY, 14 Maart 1801. LIJST van brieven geadresseerd aan onbe kende personen gedurende de 2e helft der maand Feb. 1891, en welke op schrifte lijke aanvrage aan den Directeur vau het Postkantoor te Veuray kunnen worden gere clameerd. H. Bakker Antwerpen. De jaarmarkt Woensdag alhier gehouden was zeer druk. Veel hoornvee werd aange voerd, waaronder eenige prachtige exemplaren Ongeveer 300 stuks werden er aan de lijn geteld zoodat er menig stuk vee, vooral wei vee, werd verkocht. Ook waren er 250 biggen aanwezig, die voor den prijs van f 7 tut f 8 per stuk werden van de hand gedaan. Heden zijn de Eerw. Heercn Fr. Hoo- gers, te Scheutveld bij Brussel en A. Verstap pen, in het Groot Semenarie te Roermond, geb. te Horst tot Priester gewijd. De eerste zal als Missionaris naar Mongolië vertrekken. Namens geheel Horst dezen Ileeren de beste wensclienl Op de Maandag gehouden veemarkt te Well waren omstreeks GO stuks runderen aangevoerd. Dat dit getal zoo gering was. moet zeker aan het ongunstig weer geweten worden. Ook was de handel niet zeer geani meerd. Biggen gingen vlugger van de hand. Evenals verleden jaar zal ook nu weder door het landboüwcasino te Well een goede fokstier worden aangekocht. Ter tegemoet koming in de kosten heeft het gemeentebe stuur eene bijdrage toegezegd. Zondag middag om ruim drie ure had te Venlo op het stations-terrein een droevig ongeluk plaats. H. F. van D., oud 37 jaren, leerling machinist bij de Mij. tot expl. van Staatsspoorwegen, wonende aldaar, op den in beweging zijnden locomotief willende stap pen, gleed uit en kwam met een voet onder de raderen terecht, waardoor deze is verbrij zeld en geamputeerd mocteu worden. H. v. II., oud 32 jaren van beroep jager en landbouwer wonende te A-sten, door do Rechtbank te Roermond, wegens poging tot moord, op den onbezoldigde!) Rijksveldwach ter van Iiutli te Mierlo, tot 5 jaren gevange nisstraf veroordeeld, heeft zich van dat von nis in hooger beroep voorzien en .werd dien tengevolge naar de gevangenis te 's-IIerto- genbosch overgebracht ten einde eerstdaags voor het Hof aldaar terecht te staan. I)e rechtbank te Maastricht heeft Maan dag den bekenden Lcunissen veroordeeld we gens poging tot doodslag tot S jaren en we gens diefstal tot 2 jaren gevangenis. I)e kapitein der Kon. marechassee F. Quadekker, te Maastricht, is door den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen, be noemd tot lidder in de orde vau den Houden Adelaar, 4e klasse. I)e gewone jaarlijksche keuring van stieren te Boxmeer zal plaats hebben op Vrij dag den 20 Maart a. s., des voormiddags ten half elf ure. In do brouwerij »hot Hertte Eindho ven, hadden geregeld ontvreemdingen plaats, zonder dat men er iu slagen kon den dader te betrappen; en toch werd deze als met den vin ger aangewezen. In den naelit van Zaterdag op Zondag werd de gansche brouwerij be waakt en des morgens om 2 uur legde de in specteur van politiu, in een der kelders verscholen, de hand op den dader, H. H. genaamd. Op hoelerdaad betrapt, viel er aan ontkennen niet Ie deuken, en de stoutmoedige dief bekende dan ook, dat hij sinds einde De cember zesmaal diefstal had gepleegd van steenkolen, bier en worst. Men vermoedt echter, dat de ontvreemdingen veel langor geduurd hebben. Door overklimming wist hij hij zich toegang te verschaffen. H, H.'s vader, tegen wien ook zware getuigenissen pleiten, en die scheen aan te nemen wat de zoon ont vreemde, is tevens in arrest genomen, doch deze heeft nog niets bekend. Beiden zijn ter beschikking gesteld van den Ofiicier van Justitie te 's-Hertogenbosch. M. Ct. Te Neerlieido, onder Rukfen, is door twee koininiezon tegen zeven zoutsmokkelaars procesverbaal opgemaakt. Het treurige van liet geval is, dat de bende bestond uit vader, moeder en vijf kinderen, waarvan het jongste nauwelijks elf jaren teldel De St. ct. bevat het kon, beluit waarbij bepaald wordt, dat de lichting der militie van heb jaar 1891 bedraagt 11,000 man, waar van 000 man voor ileu dienst ter zee bestemd worden. Wat zijn er nog eenige bijgoloovige men- schen in de wereld! To Zevenwolden begaf een ijmker zich naar een vriend en vroeg dezen; of hij de korf met bijen, afkomstig van zijn dezer dagen over leden vader, ook wilde koopen. Het antwoord luidde toestemmend. Maar, vroeg de kooper uit volle overtuiging hebt ge, toen uw va der overleed, daarvan de bijèn "ook bericht gegeven door even aan de korven te tikken De ijinker gaf onbewimpeld te kennen, dat hij aan zoo iets nooit had geducht. Dit vond de ander jammer, want volgens zijne meenig hadden de bijen nu geen waarde meer en ran den handel kon niets komen. Een slachtoffer van den sneeuwstorm In den nacht van Maandag op Dinsdag had op de rivier de Waal voorTiol een treurig on geluk plaats. Twee personen (de veldwachter van Wu- mel eu een metselaar; die kort na midder nacht wenschten te wordeu overgezet, waren reeds per veerpont aan de overzijde genaderd, toen dit vaartuig, nadat do veerknecht, die hen overzette, op den wal was gesprongen om den ketting te bevestigen, plotseling terugdreef en in korten tijd, zonder dut zij het beletten konden, midden op de rivier lag. Door een felleu storm uit het oosten opgezweept, sloe gen de golven in liet vrij lage vaartuig, dat spoedig zóó vol geloopen was, dat het zinken moest. Indien tusschcntijd werd weliswaar pogingen aangewend de beide personen wier hulpgeroep aan beide oevers duidelijk werd gehoord, uit hun hachelijkcn toestaud te red den, doch men kon daarin niet tijdig genoeg slagen om oen ongeluk te verhoeden. De veld wachter nl. word door den feilen stroom me degevoerd en is jammerlijk verdronken, ter- Mijl zijn lotgenoot, die, op de tamelijk hoogo brug, waarover de vcerketling loopt, geklom men was, eerst na geruimen tijd uit die nete lige positie kon worden verlost. De ongelukkige, die hierbij liet leven liet, keerde terug van het station Tiel, waarheen hij zijn zoon vergezeld had. Hij laat een* weduwe en acht kinderen na. Een groot verschil levert de stand van veld en wei op bij dien van het vorige jaar, toen reeds omstreeks half Januari uit alle declen des lands berichten kwamen over de eerste teekenen van het aanstaande voorjaar. De sneeuwklokjes lieten zich toen reeds vroegtijdig zien eu zoowel de weilanden als de korenvelden, waren al met een frisch groen versierd, dat het oog aangenaam aandeed. En thans, nu we reeds half Maart bereikt hebben, zijn we uog niet eens zoo ver, wat. terugden kende aan den strengen en langdurigen winter wel geen wonder, maar toch alles behalve aangenaam is. Zullen we -een groene Pasclien hebben? 't Is te hopen f Het is een slechte tijd voor zenuwach tige en angstige Amsterdamers, nu men zoo onophoudelijk van nachtelijke inbraak en aan- randig hoort. Velen maken zich onnoodig on gerust, anderen schrikken van alles wat maar ongewoon is; de voorzorgsmaatregelen, die ■worden genomen, om van een ongewenscht bezoek verschoond to blijven, grenzen dik wijls aan het ongeloofolijke en tóch slaapt men somtijds nog niet eens gerust. Zoo had men bij een Amsterdamsche fami lie hoewel men de vensters van stevige luiken en de deuren van soliede sloten waren voorzien als voorzorgsmaatregel 's nachts voor de slaapkamerdeur twee stoelen geplaatst waurovereen een plank was gelogd, waarop een twaalftal ledige wijnflesschen stonden, die dus, als men, onbekend met de belemme ring, de deur openmaakte, met geweldig ge raas naar beneden vallen en de slapenden uit hun zoete rust wekken moesten. Doch wat gebeurt! Dinsdagnacht, komt de breekbare waar loet het gewenschte geweld naar beneden toe, tot niet geringe ontsteltenis van het slapende echtpaar. Een onderzoek wordt ingesteld, maar bevonden dat de stoelen niet verschoven zijn; de deur zelfs niet geo pend kan zijn geweest. De meid die was opgescheld om deel te nemen aan den onder zoekingstocht, welke echter niet het minste aan het licht bracht vertelde dat zij op het oogen, waarop de flesschen moesten zijn ge vallen, de brandweerd hard voorbij had hoo- ren rijden. En daar men niets verdachts kon ontdekken, moest dan ook als de een voudige oplossing worden aangenomen, dat het gedreun, door de voorbijsnellende brand weer veroorzaakt, de flesschen van de eenigs- zins sehuinliggende plank had doen glijden. Met "de pijp naar bed? Een Duitscher, op weg naar Amerika, nam Vrijdagavond te Amsterdam zijn intrek in het logement «Du Nord," op den hoek van do Prins Hendrikkade en de Martelaarsgracht, en begaf zich, na de waarde, die hij bij zich had, aan den eigenaar ter bewaring te hebben gegeven, vroegtijdig naar zijn slaapkamer. Omstreeks drie uur in den nacht bemerkte de schoonvader van den hotelhouder, die op oen kamer naast die van den Duitscher, dat het houten beschot tusschen beide kamertjes brandde. Terstond maakte hij de huisgenooten wak ker en snelde naar de kamer van zijn buur man, die door den schrik zoo ontsteld bleek,, dat hij, in plaats van den brand te blusschen, de binnentredenden met zijn mes te lijf ging,, en eenige hunner, gelukkig niet ernstig, ver wondde. Ook eenige politieagenten eu eera commandeur der stadsreiniging schoten toe, tegen wie de Duitscher zöö te lteor ging, dat de agenten verplicht waren hun sabels te ge- bruiken, waardoor de woesteling eenige ver wondingen kreeg. De gekwetsten zijn in bet Binnen Gasthuis verbonden, en de Duitscher is ter beschikking van de justitie gesteld. Aanvankelijk meende men, dat de man ii* een vlaag van kranzinnigheid het bed in brand, had gestoken, maar 's morgens was zijn toe stand zoodanig, dat dit vermoeden verviel. Aangaande de oorzaak van den brand bleek niets zekers; maar sommige aanwijzingen doen vermoeden, dat de loogeergast in bed heeft liggen rooken. Als een oud, maar zeer doeltreffend mid del tegen de kal verziekte, waardoor menige beste melkkoe in het voorjaar wordt aange tast, wordt door een ervaren veehouder ia Achtkarspelen het volgende aanbevolen; Men vermenge een half kilogr. versche gist met 2 liters lauw-warme melk en geve dit het dier in, zoodra het blijft liggen. Het gevolg zal zijn, dat binnen 24 uren het dier geheel hersteld is. Men kan. het gemakkelijk beproe ven het zal nimmer kwaad kunnen doen, ca blijkt het middel proefhoudend, dan kan mea er voordurend zijn voordeel mede docu. Dat in de Vereenigae Staten van Noords Amerika spoortreinen door kudden buffels of schapen tot staan zijn gebracht, is leeds vaak vermeld. Thans is dit echter aan een zwerm bijen gelukt. Een goederentrein had aan het station Palin gestopt, omdat de locomotief water moest innemen. Toen kwam eensklaps een zwerm bijen aanvliegen en streek op den tender neer. De machinist nam de vlucht, maar de stoker die juist steenkolen op het vuur wierp bemerkte het gevaar niet. I)e in secten vielen op hem aan en staken hem jam merlijk aan hoofd en handen. Gillend van pijn liet de ongelukkige zich op den grond vallen Do tijd van vertrek voor den trein was ge komen, maar niemand durfde de locomstief naderen; do kleine dieren bleven onbeperkte heei en en meesters Yan locomotief en tender. Ten slotte nam de machinist, nadat hij eerst hoofd en hals goed had dicht gepakt, een gut- ta percha slang, die voor het bespoelen der locomotief dienst deed en stuurde een krach- tigen waterstraal op de bijen af, die zich in middels tusschen de steenkolen hadden genes teld. liet koude water had een uitstekende wei king en spoedig kon dc reis worden voort gezet.

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2