Frankrijk Engeland X Nederland Gemengde Berichten alleen en hunne koloniën kunnen stellen. Wel zoo eenvoudig zou lier, geweest zijn, wanneer Bismarck, toen men yulke thvnze'zin spelingen maakte, geantwoord had, dat. de Is'ederl; rnleis hun land nooit zouden laten anuuxeeren. Pruisen gebruikt al zeer zonderlinge mid delen fin de harten der katholieke El/.assers \Owi* zich te winnen, liet volgende staaltje snokt hiervan ten bewijze. 'i usschen de stad Uagenau en de beroemde bede\ anrtsploats Marienthal bevindt, zich een verbeid ingsgestioht voor jeugdige boosdoe ners. l>it huis telt 380 "pensioiiMres", van welke 310 katholiek en 40 protestant zijn. liet a- n;al beambten, aan deze inrichting ver bonden, is di ie en dertig. Met hot oog op de verhouding der jeugdige boondoeners wat den godsdienst/ betreft, zou hot personeel op zijn minst voor di ie vierden uil katholieken moeten bestaan. Welnu, behalve een katholieken aalmoezenier en een Israëlietischen geneesheer heeft uien er t en directeur, twee inspecteurs, twee onder-inspecteurs en een opper-surveil lant, die allen protestant zijn. Van do vijftien surveillanten zijn vier katholiek, do andere elf protestantterwijl van de zes hulp sur veillanten slechts een katholiek is. Allen te zamen telt deze inrichting dus 23 proteslant- sclie, 8 katholieke en I Joodsche beambte. Dit is zeker wel een billijke toepassing van liet zoozeer geroemde stelsel der godsdienst- gelijkheid. en ter zelfder tijd een nieuw be wijs van de welwillende gezindheid van Prui sen tegenover de Elzassers. De beroemde oudheidvorscher Heinrich Sciiliemann is te Napels, aan herson-onlste- king gepaard mot een aandoening van de lon gen, overleden. Sclilieman, die G8 jaar werd, is de zoon van een predikant, werd te Neubackow in Meck- Ïeiihurg-Scliwerin géborén, was oenigc jaren leerling op een handelskantoor en zeilde uit naar Veuezule. Hij leed schipbreuk op Tessel, kwam naar Amsterdam en leerde daar als kantoorklerk zichzelf de nieuwere Kuropeesche talen. Reeds ut 1816 dour zijn chefs naar Petersburg gezondeu, lichtte hij een eigen handelskantoor op, dat voortdurend zijn han delsbetrekkingen uitbreidde, zoodat Sclilie man een 2ü jaren later een groot vermogen bezat, dat hem in staat stelde een reis om do wereld te maken en zich vervolgeus op de oudheidkunde toe te leggen. Hij ontdekte in Klein-Azië de bedolven puin hopen van Te-je om bij Hissarlik den Akropo- J- "van -Miceno. de^ grafsteden van.Aganiqm- - en geixdïoni waar gouden srriefedwerkën van ruim 100 pond wei-den uitgegraven. Geheime pólitie-agenten zijn naar Venezula vertrokken, waarheen de moordenaar P.»d- lewsky naar men meent, na zijn vertrek uit Mesaina gevlucht is. De socialist Gregoire, uit .Italië gebannen., is naar Frankrijk terug gekeerd en heelt zich tor beschikking dor jus titie gesteld. De Zwitsersche regeering ontkent officieel dat Padie wsky zich 111 Zwitserland heeft op gehouden. In een geheime vergadering van anarchisten te Geneve zijn, volgens gerucht, alle leden van den Bondsiaad ter dood veroordeeld. Een onderzoek wordt ingesteld. Men verwacht de verbanning van allen, welke aan die verga dering hebbeu deelgenomen. I)e werkstaking, die onder de beambten van de drie voornaamste Schotsche spoorweg maatschappijen, de Caledonian, do Nort.li British on de Glasgow and South-Western, losgebroken is, zoo schrijft de coi respondent der N. R. Civertoont geen teekenen van afmatting en iueenzakkiug. Naarmate zij voortschrijdt, schijnt de beweging aan krach ten te winnen, en heden staan wij voor het bedenkelijke feil, dat zij niet langer beperkt is binnen de grenzen van het noordelijkste koninkrijk, maar zich uitbreidt tot aan gene zijde ervan. Duizend man die werk hebben bij de drie spoorwegmaatschappijenwelke op Huil uit- loopen, zijn aan de strike gegaan, en als de Vereeniging van Engelsciie spoorwegbeambten zich met de zaak gaat bemoeien, gelijk uit het manifest van haar bestuur zou kunnen afgeleid worden, dan is het verre van onwaar schijnlijk, dat er eene algemeone spoorweg- werkstaking ook in Engeland in aantocht is, zij het uit sympathie voor de Schotsche. En dan zouden de gevolgen dor strike in Schot land. ongeriefvol en verderfelijk als zij zijn, in het niet terugzinken, want in Engeland zou liet nog eeiio gansdh andere geschiedenis wor den en ecne veel ernstiger crisis in het leven roepen De Schotsche werkstaking vertoont mid delerwijl al de kenmerken van den nieuwer wetschen strijd lusschen werkgevers en loon trekkenden. De beambten van den Noord- brilachen spoorweg hebben eenige grieven, voornamelijk wat belieft den arbeidsuur, en sommige dier grieven, moet de onpartijdige als gegrond erkennen, zonder daarom to kun nen toegeven dat xe een zop drastisch genees middel als eene algemeone .werkstaking zouden we LH gen. Tienduizenden arbeiders,-die niels te maken l obben met het geschil, zij moeten worden afgedankt, op een moment, dat loon geen weel deartikel is. Kolenmijnen staan stil, omdat het product niet kan worden vervoerd. Fa brieken zyn gesloten, dewijl de machines zon der brandstof met kunnen doorwerken. De tot stilstand genoopte spinnerijen van Coats on Clarke te Glasgow alleen, hebben een ar- bcidspeisoneel van tienduizend meuschen. De hierdoor veroorzaakte ellende is even algemeen als treurig. Zij bewijst hoe ingewikkeld het raderwerk der nieuwerwetsche maatschappij wentelt. Het minste beletsel brengt de gehcele machinerie in de war. Te Glusgow en te Edinburgh, alsook in de andere groole steden van Schotland, beginnen de levensmiddelen sterk in prijs te klimmen, want do provincie-treinen en de visch-treinen bleven uit, oven als de steenkool-treinen, het geen niet enkel een verhooging dor kolenprij- zen veroorzaakt in deze bittere koude, maar ook den voorraad der gasfabrieken bedreigt. Is liet publiek over het algemeen niet ge zind veel sympathie te koesteren voor lieden, welke zulke toestanden in het leven riepen, die weinige sympathie zal eene nog verdere inkrimping ondergaan op de berichten, naar welke de werkstakers niet alleen, zonder eenigerlei kennisgeving, de hun toevertrouwde posten in den steek laten, hetgeen bij haan- en sein wachters gelijk staat met desertie van den soldaat en een groot gevaar oplevert voor do luttele nog loopende treinen, maar ook de meer en meer gebruikelijke geweldpleging tegenover de nietwerkslakendo vakgenoot en in toepassing brengen, ja geenszins schromen pogingen te beproeven om spoorwegtreinen te doen ontsporen. Zulke laaghartigheden verdienen 'de gestrengsto tuchtiging. Na eene hmgduiTgq in tnictié, die een aantal hoogst. bez\va\<*imj omstandigheden voor do beklaagde aan lir li^it had gebracht, heeft Grietje Wobbers raaikema, weduwe van dun r.ud-hurgemet er van Giijpskerk Klaas Hellinga, oud 5üren. in den laatsten tijd woonachtig te Rok, mi sodért 16 Octo ber gedetineerd in lm/ feu bewaring te Assen, aan den ree® instructie bij de rechtbank te Assen bt^»,"in de eerste helft van October hare 20jai'ige dochter Grietje J Hellinga om het leven te hebben gebracht door haar op drie verschillende tijdstippen ratt.e- kruit. in melk, in thetjjji in water gemengd, tpe te dienen. Het veï >rdc meijè, $lat als j vaderlijk' erfdeel eci® 'rijving op lieti Grootboek der 2is pct&Trctionale Schuld ten 'l bedrage van 22.000 gul«n bezat, terwijl de 1 moeder haar ge^^W/;emnakt, zou in No- .Vroningen in het hu- lien, die arn-.^ jjL Wen tot v<£! dit de o^er uiterste drijven! Vb LK STELLIS G. Blijkens (fe zevende alg. tienjaarlijksche volkstelling %Vas de werkelijke bevolking van het rijk^jp 31 Dec. 1889 Prov. Mann. VENRAY, 3 Januari 1891. Bij kon. besl. is benoemd tot burgemeester Van Beugen c. a. J. Verheijen. Door den zeereersv. heer W. A. Notermans pastoor alhier, werd Maandagmorgen de Ka pel van het Gymnasium der Eerw. Paters Frauciscanen plechtig ingezegend. De lieer B. de Ponti, sedert 1 Januari 1852 hoofd der school te 01 Ho-Ven ray, is het veer tigste jaar zijner ambtsvervulling ingetreden. Moge de tot lieden kloeke onderwijzer nog tal van jaren aaTi hfet heil der kindéren -werkauatn zijn. De totale aanvoer boter op de mijn te Ven- ray bedroeg over 1S90, 93320 halve kilogram die legen eeuen gemiddelden prijs van 54 cents por halve kilogram werden verkocht, zoodat over 1890 voor eene totale waaide van f 50393.80 aan boter op ue mijn aangevoerd en verhandeld werd. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan 't postkant, te Venraai en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand December ingelegd f 2886.50; terugbetaald - 3195,93. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 744. Het geheele jaar 1890 werd ingelegd f 49013.11 en terugbetaald f 18875.45. Te Maastricht had Maandagmorgen de plechtige teraardbestelling plaats van den marechaussee Van den Braude. De begrafenis werd door alle marechaussees uit deu omtrek en hun chefs bijgewoond. Bij de gerechtelijke schouwing van het lijk is gebleken, dat de dood door een noodlottig schot van een zijner kameraden en niet door den gearresteerde Leuimsen is veroorzaakt. De rechtbank te Roermond heeft rechts ingang met hevel tot gevangenhouding ver leend tegen den zaakwaainonier F. S. aldaar verdacht van oplichting. Voor de vacante onderwijzersbetrekking te Lottura hebben zich 2 sollicauten aange meld, 11. I. de heeron J. W. Rijmers, te Ber gen en H. H. van Gasselt, te Venloo. De Gedep. Staten van Limburg brengen ter kei.nis van belangheboenden, dat er jaar lijks in de eerste helft der maand Februari eene keuring met wedstrijd voor premién zal plaats hebben van dekhengsten, die minstens drie jaren oud ziju, alsmede van tweejarige hengsten en van vier tot en met zevenjarige merriën. Dinsdag behandelde de rechtbank te Roermond de zaak tegen P. H. geboren te Baai'loo, laatstelijk boekhouder in de fabriek De Snelle Sarong te Tegelen, beschuldigd van poging tot moord, gepleegd door middel van eene revolver op den molenaar A., wonende aldaar. Het O. M. eisohte eene gevangenisstraf van 2 jaren. Uitspraak den öen Januari a. s. Op de Maandag te Siltard gehouden vee- en paardenmarkt, waren 21 paarden aan de lijn, waarvan er 6 verkocht werden. Daaren boven waren er 209 stuks vee aangevoerd, waarvan er 80 tegen 70 en 75 ets. de kilo verkocht werden. Werkossen waren zeer gezocht; de prijs wisselde af tusschcu 180 eu 220 gld. moordenares had in .orgd, dat hare doch- niverseele erfgename vember met ienj wel ijk zijn geli| het begin van het j ter haar bij testa?* bad gemaakt. H. M. de Konin^n Weduwe heeft 1100 gulden geschonken aaii de algemeeue armen te Delft. J Maandagavond lad vrouw V. d. W. te Schiedam, de onvoorzichtigheid de lamp, ter wijl deze brandde, niet petroleum te vullen. De vlam sloeg in cDïilie, waardoor een ont ploffing ontstond, met het gevolg, dat de klee- ren der vrouw ommduelijk in lichterlaaie ston den. Vrouw G. S. snelde te hulp, greep vrouw V. d. W. en doofde Je vlammen. Vrouw v. d. W. had ernstige brand wonden bekomen. Niet tegenstaande terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen, vrujfest men, dat de rechter arm geheel verloren jZal zijn. De rijks veld wacht-jachtopziener J. J. A. te St. Junsteen is tueer dood dan levend aan den kant van een vüeg gevonden. Hij had le vensgevaarlijke worden aan het hoofd, waar aan hij dan ook is overleden. Men vermoedt, dat een vreesdij kof misdaad in het spel is, ofschoon het treuiyte geval nog in 1 et duister ligt. De arme lattf een vrouw met zes jonge kindereu in behoefde omstandigheden achter. Men zendt atin de N. R. Ct. een af schrift van de navolgende aanteekeiiing, in liet jaar 1845 aliA curiositeit te boek gesteld en thans toevallig teruggevonden: Op den tweedejh Kerstdag van '44 reed ik op schaatsen de Maas uit naar Dordt. De dooi viel in, en de rif ier vertoonde blank water. Maar opuieuw Lr ain de vorst en voor de tweede maal i# Azelfden winter raakte de Maas Februari. Den 13en Maart vertoonde de thermometer 9o, en den 14en. des morgens te 8 ure, 60 Fahrenheit. Andermaal passeerde men geregeld de Maas, totdat men zich op 20 Maart, den eersten Paaschdag, de aardigheid veroorloofde eieren te laten koken 'eu die op de rivier te gaan opeten. Daags daarna viel met regen en zuid westenwind de dooi in, met zooveel kracht dat 's morgens te 10 ure voor de stad de Maas geheel blank water was. Op een bovenverdieping in do Laurier straat te Amsterdam had Zaterdagochtend een treurig familiedrama plaats. I11 een sinds eenige weken daar wonend gezin heeft de man, een 64 jarige werkman, die gewoon is er nogal spoedig op te slaan, zijn vrouw zwaar met een bijl aan het hoofd verwond. De dader sloot 11a 'c plegen der zaak misdaad de deur en stelde zich in handen der politie, aan wie hij opgaf zijn vrouw ge dood te hebben. Bij onderzoek bleek het ge lukkig met zoo ernstig gesteld; de vrouw lag nog te bed, badende in haar bloed, maar toch nog levend. Zij is per draagbaar naar het bin nen gasthuis vervoerd. De vrouw stond bij de buren als ijverig be kend, die door haar werk in 't binnengasthuis in een groot doel van de behoeften van het gezin voorzag. De man geelt als reden voor zijn daad op; dat de vrouw zich aan diefstal heeft schuldig gemaakt, terwijl de laatste buiten staat bleek inlichtingen te geven. De Raad van Nijmegen heeft aan den directeur van leening aldaar, in wiens kas door de bekende gebeurtenissen aan die bank een tekort van f 5131 werd bevonden, toege staan, dat dóór hom dit bedrug bij gedeelten zal worden afgedaan; te weten, f 1000 dadelijk eu verder 1700 's jaars. Te Grave en Alem gaat men met paard en wagens de Maas over. Het ijs in zee is bij het Friesche dorp Holwerd zoo sterk, dat daarop een wedstrijd met paard en arreslede zal worden gehouden. De heer W. Prinzen Fzn. te Helmond, onlangs gekozen tot lid der Eerste Kamer, is door Z. H. de Paus benoemd lot ridder der 01de van den H. Gregorius den Gioote. Do behoeftige P. te Deurne heeft zijn dochtertje bij den landbouwer N. te Milheze verhuurd. De vorige week kwam het meisje onverwachts thuis en zeide niet langer meer bij dezen te willen dienen, wijl ze niet genoeg te eten kreeg. De vader, met haar lot begaan, zeide, daar hij niet dadelijk een anderen dienst voor haar had en zelf een groot gezin: ga weer terug, hier is geld voor brood, koop dit bij een bakker, leg dit in uw kist en als men ziet dat sö van het brood eet om uwe honger te stillen, sal men u meer te eten geven. Schan ^Jtïrabant 255,787 ïlderl. 258.789 L.Holland 456,455 'N.Holland 400,631 Zeeland 98,270 Utrecht 109,100 Friesland 166,632 Overijsel 150,366 Groningen 134,217 liron te 68,050 Limburg 129,590 Vrouw. 253,841 253,413 493,186 328,858 100,964 111,907 168,926 145,079 138,569 02,054 126,131 Totaal. 509,628 512,202 919.041 829,489 199,234 221,007 335,558 295.445 272.786 130,704 255,721 2,228,487 2,282,928 4,511,415 Personen, die bij do volkstelling verklaard Rebben in het Rijk ie wonen, doch in geen ge beente konden geacht worden werkelijke woonplaats te hebben Mann. Vrouw. Totaal. 138 57 195 Tc taal 2,228,625 2,282,985 4,511,619 Men schrijft uit Denekarap: Maandag der vorige week hield de heer F. A, Vonk hier eene landbouwlezing, die door een talrijk publiek bijgewoond eu met aan dacht gevolgd werd. Ia het eerste gedeelte der voordracht behandelde spreker: bet verplegen en fokken der koe, terwijl ook breedvoerig gesproken werd over de stalling der koeien. Een goede stal is eene goudmijn voor den boer; bij kost weinig eu toch vindt men niet veel doelmatige stallen, was de eerste opmer king. Volgens spreker moest een goede stal van andere ruimten afgesloten zijn, voldeende plaats moest er zijn voor de standplaats der koeien, het lossen en laden van mest en het voederen, maar overtollig ruimte moest ver meden worden. Tochtgaten moest men er niet vinden. Spr. beweerde, dat eene koe in een kouden, tochtigeu stal per dag 7 a 8 pond meel meer noodig had dan eene koe in een warmen stal. Zulk een verschil bedroeg voor eene koe f 2 per week, voor 10 koeien f 20 in denzelfden tijd. In een goeden stal met voldoende ruimte vindt men ook de geschikte plaats voor bewa ring van mest. Gebruikt men ook zwaar strooi sel b. v. plaggen, zwarte aarde, dan schimmelt noch broeit de mest. Een boer. die zijn be lang begrijpt, moet altijd zorg dragen voor droog, zwaar strooisel, daar dit niet broeit, bovendien wordt de lucht in den stal er gezond van; want de stinkenden stoffen worden door zwaar strooisel vastgehouden, wat een dubbel voordeel geeft. Na deze bespreking werden de kenmerken eener goede melkkoe behandeld en duidelijk verklaard. Op afkomst zoowel van den stier als van de koe moest gelet worden. Spr. han delde daarna nog over het fokken van kalve ren, de koeien der toekomst. Na de pauze waarin nogal discussie gevoerd werd sprak de heer Vonk over den verkoop van room aan de boterfabriek. Velen hadden den raad, door hem voor ruim een jaar gele den gegeven opgevolgd, zooaat thans onge veer 40 boeren den room met voordeel ver- koopen. Geeft eene koe dagelijks zes bekken van anderhalve liter molk, dan brengt de room daarvan verkocht jaarlijks ruim f 100 op. Wie trekt f 100 aan boter van eene koe in den achterhoek van Twente? Verkoopt men de room, dan heeft men de zoete ondermelk nog. die veel meer voedingswaarde bezit dan de zure karnemelk. Ten slotte werden nog eenige wenken ge geven over veevoeder en de groene snij rogge als liet meest geschikte voedingsmiddel voor deze streken zeer aanbevolen Te Amersfoort is overleden de bekende uitgever, de heer A. M. Slothouwer. Eene kortstondige ziekte maakte Dinsdag jl. een einde aan zijn leven. Naar men verneemt, zijn met ingang van 1 Jan. 1891 do minima en maxima der bezol digingen, verbonden aan sommige rangen van liet ambtenaars-personeel der Maatschappij tot Expl. van Staatspoorwegen verhoogd als volgt: chefs de bureau Ie klasse, vóór 1 Jan. 1891 minimum f1400, maximum f 1800; na 1 Jan. 1891 minimum f 1600 en maximum f2000; chefs de bureau 2e klasse van f 1000 en f 1400 tot f 1200 en f 1600; comm. lsto kl. van f 1300 en f 1500 tot f1400 en f1600; comm. 2do klasse van f 900 en fjl300 tot f 1000 en f 1400; 1ste klerk en klerk-tele grafist 1ste kl., van f700 en f900, tot f800 en f 1000; 2de klerk en klerk-telegrafist 2de klasse van f550 en f700 tot f 650 en 800 3de klerk en klerk-telegrafist 3de klasse, van f400 en f550, tot f450 en f650. Hierbij moet worden opgemerkt, dat terwijl vroeger op de lijnen geen chefs de bureau lo klasse waren, thans in dat opzicht geen ver schil meer wordt gemaakt tusscheu Centraal- bureau en lijnen. Be gemeenteraad te Tilburg heeft Dins- da«* tot gemeente-secretaris benoemd den heer F. P. M. van der Marek, die aldaar le com mies ter secretaire was, Uit zijn leven in Amerika verhaalt Rudolf Elcho de volgende anedoter Gelijk men weet werden door ijverige phi- leanthropen in de Voreenigde Staten meer scholen gebouwd dan er onderwijzers waren en ook met andere instellingen ging men op denzelfden grooten voet te werk. Te Cininnati ontmoette ik op een kouden .winterdag, nu 25 jaar geleden, den Joodschen schouwburgknecht Zachlikowski, tevens bode van het bestuur der Joodsche gemeente. Hot mannetje liep, ondanks de felle koude, het zwi*et van het voorhoofd. Wat voor bijzondere drukte vandaag, vrolg ik hem. - Wel, ik loop mij het vuur uit de sloffen, om te zorgen dat de Joodsche gemeente niet geborneerd worde. Hoezoo? -7- Wel, de rijke Joden hebben een kost- bar.r ziekenhuis gebouwd en dat wordt heden plechtig geopend. Er staan 120 bedden; in de spueekzaal bevinden zich drie dokters en zes pleegzusters alles ziet er perfect uit, maar wij hebben geen eenen armen zieke. Ik ben nu t an 't zoeken van een zieke. J jst wilde het mannetje haastig een wagen van de paardentram bestijgen, toen bij zich voor het hoofd sloeg, bleef staan en mij zijn plotseling denkbeeld mededeelde. Wat ben ik ook gek, daar de heele stad om door te draven en dan nog niemand te vinden. Ik zelf ben half ziek van de konde, wat belet mij voor heel en al ziek door te gaanik loop gauw naar 't gesticht terug, meld mij ziek en de plechtigheid kan voort gang hebben. Naar aanleiding van 's keizers rede voering. Op een Berlijner gymnasium. [Professor: Schulze, waar blyft ge met uw taak? Hebt gij het opgegeven hoofdstuk uit Xenophon vertaald? Wel neen, professor, ik leg my vandaag uitsluitend toe op karaktervorming. «Hoe komt het toch, dat ik jouw naam nooit in de krant lees", vraagt menesr Jansen aan zijn neef Jansen, die al tien jaar lid van den gemeenteraad is laat jij je dan nooit in den Raad hoorenf' -Waarachtig wel", luidt het antwoord, »je ziet in de courant toch dikwijls genoeg "alge meeue hilariteit." Nou, daar ben ik altijd bij." Een vermaard schryver, die het voor werp van de algeraeene bewondering meende te zijn, zei onlangs in een gezelschap: -Over al waar ik kom, ziet njen mij aan alsof ik een natuurwonder, een kalf met twee koppen ware." "Och," antwoordde een der aanwe zigen op deelnemenden toon, -och, men moet altijd slechts de helft gelooven Yan hetgeen wordt gezegd." Een inbreker, tijdens den diefstal over vallen -De openbare veiligheid laat hoe lan ger hoe meer te wenschen overvroeger kon men althans rustig voortstelen, als men een maal binnen was. Dat is nu al do zesde politie agent die mij doet opschrikken." -WAAR'-ZEGGEN! Het Arasterdamsche weekblaadje Mercurius meldt, dat zekere firma te Londen de kunst verstaat om met zekerheid te vertellen, hoe hoog de verschillende fondsen op de beurs al daar over drie maanden genoteerd zullen staan. Voor f 12 (van den kleinen burger) of f 120 (van den rentenier) zegt de firma (waar). Dit is ongetwijfeld de zekerste methode om de lieden bij den neus te nemen. Men zij echter gewaarschuwd Limburgsche kaas. In een coupé 2de klas stijgen achtereenvol gens de passagiers; ieder hunner trekt den neus op wegens de onaangename lucht die hem tegemoet waait, doch onderwerpt zich aan zijn lot. Weldra bespeuren zy dat de oorzaak van die geuren is een in papier gewikkelde kaas, in een der netten gelegd. Er wordt over geklaagd, doch elkeen beweert dat de kaas niet van hem is. Ieder ziet zijn buurman aan voor een leugenaar en het gesprek wordt niet weder opgevat. Kregelig zitten allen stom te kyken» een goed uur lang. De trein stopt; allen verlaten haastig den coupé; de kaas blylt liggen; daar komt een heer uit een anderen waggon aan-, loopen, neemt de kaas zijn eigendom en zegt: Neem niet kwalijk; die kaas is van mij; maar ik kan de lucht niet goed veidragon, daarom had ik zo zoolang in een andereu coupé neerge-. logd. Dienstijver. Op een eenzamen pikdon- keren straatweg wordt een veldwachter bijna overreden. Hij is bijtijds op zij gesprongen en loopt nu het rijtuig na om liet paard bij. de teugels te vatten. Het dier blijft staan. De veldwachter noemt de artikelen op, die ver bieden dat bij avond en nog wel op zulk een weg gereden worde zonder lantaarn. De koe 1 sier zegt niets. De dienaar der openbare macht wordt boos en gebruikt al de driftige termen, waarover zijn woordenkennis beschikt. Da koetsier blijft zwijgen. Het is om razend te worden. De veldwach ter dreigt met zwaarder straffen, wegens be? Lediging van een ambtenaar in functie. Geen antwoord.

Peel en Maas | 1891 | | pagina 2