België Frankrijk Duitscliland Engeland Nederland. Kerkelijke Berichten Gemengde Berichten Burgerlijke Stand. Marktberichten over don arbeid spotte I>isni:\»ck open lijk en noemde ze oen sbi£ in de lucht en van zijn ontslag sprekende, zeido hij mot duidelijke aanwijzing vandenczaar: y>\ Vorig jaar vi-oeg mij hetbóol'd van een van de grootste mogendheden van Muropa: «Vorst, hebt gij zeil wel ver trouwen in de vastheid en duurzaamheid van uwe positief' Kn ik antwoordde: «Sire, ik beu volmaakt zeker van het onbegrensde vertrouwen van mijn mees ter en ik beu overtuigd dat ik op mijn post zal kunnen blijven tot op hel einde mijner dagen, of ten minste zoolang ik nuttig kan zijn en de last der jaren mijne gcr.oudheid en mijne kracht niet y.ai gebroken hebben." En toch cenige maanden later was mijne vertrouwons- voUe zekerheid eene illusie gebleken. l)it doet mij bitter zijn! De vorst ging dan nog voort met de keizerin geheel vrij te spreken van eenig «aandeel iti zijn val en zeide dat iiij integendeel mei haar in do beste harmonie was. Maar de omwenteling die de staatkunde van Duitschland heelt ondergaan is inder daad volkomen, nu de woorden van Bismarck op bevel van liet hoofd der politie niet moor mogen nagebouwd worden Do verkiezingen voor de Provinciale Sta'en, •welke Maandag heb Den plaats gehad, waren een nieuwe nederlaag voor tie liberalen. De meerderheid in de provinciale raden van Na men en Luxemburg is katholiek gebleven, in de laatsgcnoeinde provincie zelfs nog in siem nien-aantiil toegenomen terwijl »k voor bei overige de liberalen meer verloren dan ge wonnen hebben. Een beslist succes hebben zij behaald te Tiiuin (Henegouwen), waar een liberaal en een katholiek altraden en twee liberalen ge kozen werden. To Fléron (Luik), waar ook do cenige ka tholiek, die met nog drie liberalen het kanton vertegenwoordigde, in t^o minderheid bleet',, en eént ge"ti cantfi d aa l'*fog'ei 1 o'v ef 'ddrie aftredende katholieken de meerderheid vei schaften. Een betrekkelijke zege bevochten zij nog te Leu ven en te Diest (Brabant)in deze laatste plaats hebben zij hunne beide candidate» met de aftredende katholieken in herstemming ge bracht, met slechts een verschil van 10 en 15 stemmen op 1380 uitgebrachte stemmen, ter wijl te Leuven, waar een opengevallen zetel te vervullen was, de katholieke en liberale candidate» in herstemming komen, de eeiste met 160 stemmen meerderheid. Luxemburg daarentegen is den liberalen verre va» gunstig geweest; alleen Ie Neuf- chéteau verloren zij twee zetels en hunne po gingen om in andere kantons de aftredende katholieken te verdringen, zijn alle mislukt. Bovendien hebben zij verloren 2 zetels te Gel- les (Henegouwen), 1 te Perwez (Brabant) en 1 te Hóron (Luik). Nog van vier kantons: Etalle, Gembloux, Beauraing en Wulcourt ontbrak de tijding omtrent den uilslag der verkiezingen, maar hoe die ook zijn moge. er kan daardoor geene wijziging gebracht worden in den aigeuieeuen afloop, die voor de liberalen achteruitgang beteekent. Onder den titel La Guerre ndcessaire -de onvermijdelijke oorlog" heeft Dievfus, een Elzasser van geboorte en eigenaar van een repubiikeinscli blad, eene brochure het licht doen zien. Volgens een Paiysch correspondent is hy eeu man, die zich aan uitersteu niet te buiten gaat en daarom is zijn stap zooveel te merkwaardiger. De Liga der Patriotien werd opgeheven door de regeering en het denk beeld van een revanche-oorb.g werd door de bezittende klassen als iets vulgairs en door do wijsgeeren der derde republiek als iets onzin- nigs aangemerkt. Maar eensklaps komt als een donderslag uit den blauwen immel Drey fus' pamflet. Alle argumenten, die de Liga jarenlang ge pleit heeft voor den revanche-owrlog, ontvan gen nu eensklaps bet gewicht dat een ernstig plaatsman, «lie uitersten verafschuwt en gezic iiCefL onder zyiio vrienden er aan leeneu kan, Dreyfus vindt het bespottelijk om den tegen woordige» toestand, een toestand van vrede te heeten. hij stelt de dwaasheid aan de kaak die er in gelegen is om te verwachten dat een volk als het Fransche, vastgeworteld in de geschiedenis en in zijn bodem, een verlies van grondgebied zou kunnen dulden dat er door h«t plotselinge toeval eener snelle overwinning aan werd ontrukt. Weder brengt hij voor de j'iguu van hen, die zich het Europa yan voor 20 jaren nog weten te herinneren, bet schouwspel van een wnarach'ig evenwicht tusse.hen de groots machten, zooals dit. be stórd voor Jat de plotselinge uitbreiding van Pruisen de S'atvii van Europa ef toe bracht om alt:-,d mei e-'ii mugi-lijken oorlog tc reke- den bij betreurt lid vei moede» dat, nu meer dan ooii gerechtigheid ui de betrekkingen nvt bet buitenland voor een hersenschim aanziet om kort te gaan hij gebruikt aile wapejioit uil het 'uig! uis do van Liga dor Patiiutton. Maar bij bepaalt zicii niet tot do óone nood zak el ijk beul van een korten krachtig afsluiten der oude rekening. Hij spot. met het denk beeld van ontwapening, die, zoo meent hij, enkel nan P tuisen voordeel ig zou zijn. omdat' dal land een oorlog vreest, maar een blijvend gevaar wezen zou voor Frankrijk, d -t een oorlog noodig heeft. En zooals zij een gevaar zou zijn vowi Frankrijk, zoo ook voor Rusland en Oostenrijk. Do Parijsche correspondent van the Tablet verwacht over dit sclvrpe pamflet een hettigen strijd in de Fransche poi s. Monlpellier, de vroolijk gelegene. dor vreemdoiingen diuk bezochte akademiestad van Languedoe, van welker toren men do Middel'andsche zee in alle pracht aanschouwen kan, vierde dezer dagen het GOOjarig bestaan h irer hoogeschool. Al kan deze akademie niet nieor, gelijk vroeger, wedijveren met die van Bologna, Padua, Parijs en Praag, toch is ze eene der eerste akademiën van Fi ank rijk ge bleven. De gemeenteraad he< ft den president der republiek, die wegens bot leest expres was overgekomen, een feestmaal aangeboden, waaraan een 1100 gasten deelnamen. Behalve do civiele en en militaire autoiiteite» waren de liooglceraron dec.verschillende faculteiten van «ie noogeschool, de gemachtigden der ver schillende studenten- v ertsen igingea en de matros der voornaamste steden van het depar tement genoodigd. In den toost, dien de maire van Monipol- lior oji don heer Carnol instelde, gal bij te kennen, dat aan de oude hooge^cbool, thans meer dan ooit van de hulpmiddelen der wolen schap voorzien, nog iets ontbreekt: het recht om officieel haren vroegcron naam van uni versiteit ie dragen, dien het gebruik baar voor het overige gelaten heeft. Hij hoopte dat eene wet haar weldra in dat recht zal herstellen. I)e president der republiek heeft in zijn ant woord op dezen toost laten doorstralen, dat de regeering aan dien vvenseh zal tegemoet ko men, en Bourgeois, minister van onderwijs, heeft in een zijner toespraken'met ondubbel zinnige woorden te kennen gegeven, dat de I <."i'ui ii bi l aio K ujïmrü Pli» \yp.Wuit wprn T.ivi m te dienen, waarbij aan liet verlangen der lioogoscliool voldaan wordt. Der. 24sten had in het hotel der prefectuur de oflïcieele receptie plaats. De bisschop van Monlpellier verklaarde in zijne toespraak tot den president, dat al zij do Uuiversiteit daar lor slede evenals in geheel Frankrijk, ook onafhankelijk geworden van de Kerk, er te Montpellier toch uit eigen wil een band is blijven bestaan lussohon de hooge- school en do Kerk, waarbij beiden wel zijn gevaren. Toen de keizer Zondag namiddag met den ei Ij.rins van Moiningen naar het stoomboot- station te Potsdam reed en daarbij zelf de l aarden bestuurde, werd eeu der paarden bij de kruising van den weg schichtig, ten gevolge waarvan het rijtuig stoote. De keizer sprong er uit en viel op den rechter arm, waarna i.et rijtuig omsloeg en de erfprins er uit viel. In eene nabijgelegen villa hebben zij een ander rijtuig, afgewacht. Na daarmede te ziju weg gereden, zyn zij vervolgeus naar het Pauwen- eiland gevaren. Tengevolge van den val lijdt de keizer aan eene verwringing in den rechter voet. Na eene bloeduitstorting tot den omvang van on geveer eene vlakke hand, is ei aan den voet eene zwelling ontstaan, waai door de keizer Maandag verhinderd was het stichuiigsfeest van het iufanterifc-insiructiebalaljou b:j te wonen. Boven Maagdeburg en omstreken barstte Vrijdag een ontzettend, doch kort onweder los, vergezeld van een Wolkbreuk. Het onwe der lichtte geen schade aan, doch het water stond weldra 3 voet ho«>g in de stralen, zoo dat een tioep varkens, naar hei station gelrid, verdronk. Huisraad, planken, fabrieksgereed schap, en dreven over de onmetelijke plassen, die in den onttrek den geheelt-n oogst verniel den, muren en hoornen wegsleepten, eeu brug en een buis deden instorten. De Times behelst een uitvoerig artikel van Stanley, als nut.woord op de rede van lord Saltsouiy. De beroemde landontdekker schrijft daarin, dat hij geen eigenbelang heeft hij Afrika, maar de belangen bepleit van de aandeelhouders der Britsche Oost Afrika Com pagnie. Stanley beschouwt de door Duitsch land in Oost Afrika verkregen concession als Engelsche misslagen, maar deze zijn nu feiten geworden, waarin geen verandering meer kan worden gebracht. Het is tha,ns de hoogste tijd dat aan Duitsch land verder niets worde afgestaan, anders j wordt do stelling der Biitsche Oost-Afnka ('•■nip. gnic onhoudbaar, en gmt hare geld- In-legging verloten. Het beleid van Engeland ten aanzien van Afrika was toi dusver al ie veel een toegeven aan de zucht om Duitsch land te viiend ie houden. Stanley wil geen geschil met Duiischland, maar de inschikke lijkheid heeft hare grenzen; Duiischland moot worden gein uden binnen de gmnzei» van het gebied, zooals die in 18SG ziju Vastgesteld. VENRAY, 31 Mei. Bij kon. besluit van 27 dezer z:jn o. a. benoemd lot leden der commissie, a.m welke in 1890 wordt opgedragen het afnemen valt liet examen, bedoeld in art. 12 d>-r wet tot regeling van liet honger ouderwijs de zeercerw. beer P. van lloofl. rector van bet gymnasium ie Katwijk, en Mgr. dr. W. Everts, directeui der eeiste afdeeiiug van bet bisschoppelijk seminarie van Roermond, gevestigd te Rolduc. Dinsdag ontbraken te Yenlo op het appel der huzaren 13 inau.seh. ppeu, meestal die mot de beule Pinksterdagen met twee dagen ver lof vertrokken, doch den derden dag nog niet waren teruggekeerd. Zondag werd door de Maréchaussées op bevel van den lieer Reebter-ccmuiissaris bij de Rechtbank te Roermond naar de gevange nis aldaar overgebracht C. J., oud 40jaren voerman te Venlo, verdacht van wederspan- nigheid met meerdere personen, tegen de gestationeerde Marechaussees gepleegd. Het bisdom van Roermond telt nu vier zonen die met de bisschoppelijke hoogwaardig heid hek leed ziju. Mgr. Boenuuus van Roermond, Mgr. Claes- sens van Batavia, Mgr. Leinmens van Victoria (Van- Cuuvei-eiland en Mgr. Poell van China. Te Maastricht is bij den fabrikant Lain- briex, zoon, ingebroken en un. een brandkast f -100 ontvreemd. De dader of daders lieten andere daarin geborgen geldswaarden onaan geroerd. Voor het eind-examen aan het gymna sium te Maastricht hebben zich aangemeld G candidate», onder wie 2 oud-leerlingen van dat gymnasium ou 2 leerlingen van het biss. college te Roermond. De oud-minister van Waterstaat, de heer J. G. va\ den Bergh, :s Dinsdag le 'Vl;~ Jftiug overleden. De overledoi'.j M1 1(.öo m het depariomem van Waterstaat geplaatst, doch wegens gezondheidsredenen vervangen door den heer B.nïtert. Hij was vooral een groot bruggenbouwkun- dige en •(•uderschéiddo zich als zoodanig bij den bouw van de brug van do Moerdijk-, Zondag werden door de Rijksambtenaren te Iieuver, m beslag genomen drie schapen van den landbouwer D., wegens het ongelood vervoeren. Vrijdag jl., moest 11. F., dienstknecht al daar te Venlo voor het kantongerecht ver schijnen voor het zelfde geval, en werd door het Openbaar Ministerie eene geldboete van f 3 en verbeurdverklaring dor schapen (19 stuks) aangevraagd. Schapenhouders, woest op uwe hoede] Maandag namiddag hebben wcor eemge baldadigen o,» 'i landgoed Schöndelen te Me- liclc oen 13tal jonge boompjes aar. den grond afgebroken. Het ware te wenschen, dat de daders out dekt werden, ten einde hunne welverdiende straf te ondergaan; Bij beschikking van den minister van Biunenl. Zaken is bepaald, dat het schriftelijk gedeelte van het examen, ter veikryging van de akten van bekwaamheid «als hoofdonderwij zer en hoofdonderwijzeres, voor het jaar 1390 zal plaats hebben op 24 en 25 Juni'; dat de mondelinge examens zullen aanvangen op 14 Juli en dat de eomiijissiën. met het afnemen dezer examens belast, zitting zullen houden te Breda, Arnhem, 's-Gravenliage, Amsterdam, Deventer en Assen. Door den minister van Binnenl. Zaken is het volgende schrijven gericht aan de commissarissen des konings in de provinciën: «Herhaaldelijk komt bet voor, dat Nedor- landsclie werklieden door bet ichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duiischland ten be hoeve van iudustricele ondernemingen wor den gelokt, terwijl bij hunne aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kun nen worden. Het is daarom geraden, dit die werklieden alvorens op zulke berichten en voorspiege lingen der agenten at te g.ian, óf zelf öt door tusschenkomst van den burgemeester hunner woonplaats, zich tot den Nederlandschen consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen wenden om trent de vooruitzichten in het bekomen van werk. de loor.cn en de huurprijzen der wo ningen aldaar. Ik heb de oor UF.d. te verzoeken, de burge meester iu uw gewest uit te noodigen, aan bet bovenstaande in l unne gemeente zooveel mogelijk bekendheid te geven en hum.e bo venbedoelde lusschenkomst te verluenen. Te Eist zaten twee kinderen tm-sohen de rads te spelen, toen de stoomtram aan kwam. Ei was geen kans om de machine tót staan 'e brengen, De stoker H. mui den Berg zag het. gevaar, waarin de kleine verkeerden. Zonder zich een oogenhlik te bedenken, spiong do moedige man van de machine en wi-t nog tijdig beide kinderen, toen de tram hem zoo goed als raakte, van tusschen de rails weg te nekken. To Hilversum ontstond Dinsdagavond, even vóór 8 uren, bij de godsdienstoefening in de R. K. kerk een groote opschudding, doordien een baldadige jongen een brandenden voetzoeker te midden van cenige vrt uwen wierp. Iu allerijl trachtte een ieder de kerk te verlaten, vele rouwen kregen liet op de zenu wen en werden in de pastorie gedragen. Ge lukkig zijn geen ernstige ongevallen gebeurd, hetwelk in de paniek vau het «ogenblik zeer goed het geval zou kunnen geweest zijn. De jongen, die iu haast de kerk was uitge- loopen. werd buiten spoedig gegrepen en door den koster met bel.uip van eeu ander naar het politiebmeuu gebracht, alwaar procesver baal legen hein werd opgemaakt. Deze week is de gemeenteraad van Horst door aankoop eigenaar geworden vau het buis van Mejuffrouw de wed. Camps, «Jat. op den hoek van het marktplein gelegen is. Op de plaats daarvan zal het stadhuis en de zaal voor de Kon. Harmonie verrijzen. Over drie weken reeds begint men het ge- houw af te breken. Gisteren middag is door de mnréchaus- sée'-s van Horst gevankelijk naar Roermond overgebracht Julius Schroth uit Stuttgart, die vroeger, als oude kennis, gedurende eeuige weken bij den heer v. Daal, aan iiet station, gelogeerd was geweest. Later bemerkte v. I)., dat d«or inbraak eenig geld uit de lade, fles- schcu wijn en andere zaken te zijnen ont vreemd werden, en daar zich dit geval her haalde, besloot v. I). waakzamer toetezien, on zoo gelukte het hem in der. nacht tusscher. 28 en 29 Mei jl. omstreeks 2 uren, J. S. op hee- terdaad te betrappen. Aanvankelijk wist de inbreker te ontsnap pen, doch kort daarna kreeg v. I). hem in handen. Bij zijne arrestatie vonden de maré chaussee hem nog in het bezit van een scheer- on bfclmne o.Van«»v« n"*'0 D. Daar hij dreigde zicli met een dezer voor werpen, of later op eene andere wijze om het leven te brengen, heeft men hem gedurende zijne gevangenschap aldaar streng moeten bewaken. Z. D. H. Mgr. F. A. Boefmans heeft lieden in de kerk van het Groot Seminarie te Roer mond de volgende H. Wijdingen toegediend Het H. Subdiaconaat aan den Eerw. Heer Hub. Kleijnen van Speekholzerheide uit het Seminarie. Het H. Diaconaat aan 32 Eerw. Heeren, waaronder de volgende Eerw. Heeten uit het Seminarie: 1 aul Brounts van Maastricht, J. Cremers van Waussum, Jac. de Wever van Nutli, Jos. Heynen van Buctiten, Henri Oor van Roermond, Nic. Ramakers van Maas tricht, J. Siebeu van Heythuizen, J. Simons vau JBuggenum, Math. Soured van Nuth (Roermond', Hub. Toebosch van Venlo, Wern. van der Zander van Gangelt, W. Vou- rage van Kerkrade, Ant. Verstappen van llorst. Verder aan 9 Eerw. Fraters uit het kloos ter der Paters Franciscanen te Weert, waar onder de Eeiw. Fraters Van der Drift, Slij- kermans, Dtidoc, Kecneu en Daniels. Een jongmeii.-ch heeft het ongeluk op eene sniiée een tafeltje met pojcelein om te stooten. Hij maakt natuurlijk duizend excu ses bij de gastvrouw en informeert ten slotte of liet gebrokene Lyzondere waarde bad -'t Was oud Delftsch orcelein," antwoordt de gastvrouw op eenigzins spijtigen toon. «O, dan is niet eig," antwoordde «Je jonge man, -ik dacht, dat het nieuwe stukken waren." Kleine Robert. Lieve Grootpapa, wij komen u gelukwenst-hen op uwen verjaardag en Mama heeft gezegd, als u ons ieder een gulden geeft, dat wij dan zorg moeten dra gen dien niet te verliezen. In een welbekende stad de naam er van doet nie's ter zakevroeg dezer d.agen de voorzitter eener staatkundige vergadering tenslotte; of iemand nog iets in bet midden had te brengen. Ken gemoedelijk oud heer stond op en zeide: -lk zou wel willen, dat de heeren van de pers, die steeds zoo vrien delijk zijn, verslag van onze vergaderingen te maken, voortaan hunne laatste mededeeling achterwege te laten." De voorzitter begreep niet dadelijk wat de man bedoelde, en deze lichtte, onder grooten bijval van verscheiden oude heeren, zijn voorstel op de volgondo wijze toe De vergadering eindigt meestal om tien ure, en dan gaat men natuurlijk nog een glaasje hier drinken, soms wel twee, speelt ook weieens een spelletje kaai t en gaat dan om een uur zoetjes naar huis. Den volgenden morgen heeft men geen flauw vermoeden, dat iets bijzonders aar. de hand is, totdat moeder de vi ouw eensklaps de krant voor je neus houdt en zegt: «De ver gadering was om 10 uur afgeloopenEn jij bent eerst om 1 uur thuis gekomen, wat bo- teekent dat Natuurlijk worden dan onaan gename woorden gewisseld, en ik zou dus den heeren van de pers wel willen vragen wat zij er eigenlijk aan hebben om in den krant te zetten hoe laat eene vergadering afloopt." I)q oude heer scheen den spijker op den kop te hebben getroffen, want zijn voorstel werd krachtig ondersteund en do voorzitter bracht het, onder groote vroolijkheid, aan de pers mannen over, die er gaarne gevolg aan gaven. Wij lezen in do Amst. Ct. I)e -eerste- Meigrap" heeft haar ontstaan aan het volgende te danken De stationchef M. te G., een dorpje in Fries land, een hartstochtelijk liefhebber van eieren droeg de kip een diepe voreering toe en hield, zeer begrijpelijk, er een fraai collectie van dat soort «gevederde" vriendinnen op na. Op zekeren morgen mist hij uit liet kippen hok eenige oioroti, wat zich na verloop van korten tijd hei haalde. De gemeente veldwach ter, -een suf gediende," werd van de diefstal len kennis gegeven, maar.... op een goeden morgen viud de stationschef vier a vijf zijner schoonste kippen met omgedraaide halzen buiten het hok, en het grootsten der eieren gestolen. De dunk, welke de bestolene van den die naar van de heilige Hermandad zijnor gemeen te had, al niet hijster groot zijnde, werd er thans niet beter op, ï)e chef, wetende, dat de veldwachter meer -klikspaan" dan -politie agent" was, wreekte zich op hem door de bekende ui«hij gaf hem in vertrouwen te kennen, dat hij en veel zijner collega's op 1 Mei jl. het werk zouden staken. Waarom beginnen we onzo maaltijden veeltijds met soep 1 Sommigen houden dit ge bruik voor ongezond, daar zooveel vloeibaar voedsel de kracht der spijsvertering zou ver zwakken en hot maagsap er te veel door ver dund zou worden. Tot nog toe is het echter niet mogelijk geweest voor deze bewering het kleinste bewijs aan ie voeren. Veel daarente gen spreekt vóór do soep. Soep toch ver dwijnt bijna onmiddellijk uit de maag, nadat zij daar is aangekomen en benadeelt op geen enkele wijze hot maagsap. De gewoonte, om de soep aan het middagmaal te laten vooraf gaan, heeft ongetwijfeld haren oorsprong in de omstandigheid, dat voedsel in dezen vorm inderdaad reeds half verteerd onmiddel lijk in het bloed overgaat en snel den honge rige versterkt, wanneer hij, na langdurig vasten of na inspannenden arbeid, zich met een gevoel van afmatting tot eten zet. Twee tot drie minuten, nadat hij een bord warme soep gebruikt heeft, voelt hijdat die afmat ting verdwijnt, en langzamerhand plaats- maakt voor een gevoel van welbehagen. Zeer velen hebben de gewoonte, als zij vermoeid zijn, vóór het eten een glaasje jenever of iets dergelijks te nemen, waardoor zij echter juist de maagd bederven en de spijsvertering sto ren. De soep brengt direct een klein deel van het reeds verteerde voedsel in het organisme en wint op die manier aan tijd, welke bij vast voedsel voor de vertering in de maag noodig is. De soep is derhalve niet nuttig, omdat zy ons sneller verkwikt, maar ook, omdat zij de maag versterkt, om de na de soep te gebrui ken vaste voedingsmiddelen gemakkelijker te kunnen verteren. VENRAY Van den 24 tot 31 Mei den 1890. Geboorten. Arnoldina Heesen. Johanna Maria Hu- berdina Schreurs. Maria Antonia Rongen, Renier Poels. Huwelijken. Geene. Sterfgevallen. Peter Johannes Francis Hubert us Dechnar oud 8 dagen. Petronella van Rijswijck ond 69 jaren echtgenootc van Johannes Cornelis- sen. Hendrika Hendrix oud 85 jaren echt- genoote van Peter Heidens. Hendrikus Rongen oud 8 dagen. ■r—Lil inmuling in— Venray, 27 Mei. Aangevoerd 2025 halve kilo's Boter. Prys per halve kiiu 41 a 53 ct. HorstMei 30 Boter per halve kilo 43 a 49 ets. Aangevoerd 10G0 naive kilo'?.

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2