Buitenland. Belgie Frankrijk Duitscliland Engeland Italië Nederland. Gemengde Berichten Burgerlijke Stand. Marktberichten voeringen die men mol los kruit verge leek. Maar men vergisso zich niet: dooi de uitkomst,en van de stembus voor den Rijksdag is liet spook dat lialiea staats lieden doet huiveren, het spook, yan de intcrvoutie van 't buitenland met reuzen schreden uit het eerst nog wat nevelach tig verschiet vooruit getreden en nader bij gekomen. Dat hij die het scherpste zwaard draagt in Kuropa, onder den druk van do eischen der binnonlandscho politiek tot zulk eene tussc hen komst in in het belang van den Paus zou kunnen gedreven worden, is nu niet langer eene verwijderde mogelijkheid en de be vreemdende gebeurtenissen waardoor zoo iets eensklaps is mogelijk geworden geven opnieuw getuigenis tegen de IJdelheid van alle mouscneiijUe oere.-.e- niugen, waar liet de toekomst geldt van s Pausen wereldlijke macht. HadUe iemand iwmug jaren geleden hei, voorzegd, dat de gieote militaire monarchie van Duitschlaiid zoa opslaan als kampioen van tien Paus, men had met hem ais met een droomer gespot. Rn nu kwam ditzelfde 111 den geziclils- kring, waarin zich de waarschijnlijkhe den voor onze dagen bewegen. De over- heersekende posiae die Pruisen zich door zoovele overwinningen bevocht en zeils de vervolg'. w aaiaan de ka tholieken binnen zjne grenzen bloot stonden, vervolgingen die hen tot zelf verdediging hun steun deden zoeken in machtige staalkundige vereenigingen, waren deze dingen niet even zoovele schakels in den keten van hei. lot, dat ook voor den ongeioovigo onoverkome lijke bezwaren aanbiedt, als hij alles door het blinde toeval wenscht te ver klarend En waar zoo de gebeurtenissen zich, zonder haast te toonen, vereenigen en plaats nemen in rang en gelid en de eene zich voegt naast de andere om van Gods wereldbeslier te doen blijken, daar geven zij de grootc oplossing van het raadsel der wereldgeschiedenis: «Chris tus overwint, Christus regeert, Christus lieerscht Onlangs deed een bericht in de liberale cou ranten de ronde, dat de leeraars van liet mid delbaar onderwijs te La Louvièro sinds eeni- gen tijd niet werden uitbetaald, omdat de minister (een clericaal) do mandaten met wilde overzenden. Ge begrijpt het alarm, dat hierover word aangeslagen, te meer daar de persoon met do uitbetaling belast, tevens secretaris der ge meente, in eene openbare madsvei gadenng verklaarde, dat hij geen mandaten en geen geld had ontvangen. Een clericaal raadsman, die den man hier over interpelleerde en zulks met kon veron derstellen, verzocht, dat een deputatie naai den betrokken minister zou gezonden worden, om hem desnoods terdeeg de levieten to lezen. In dien geest werd eeu besluit genomen Aan liet ministerie word dor deputatie mede gedeeld, dat de mandaten en de gelden reeds in November '89 waren algezonden. Toen ver leden Woensdag voor acht dagen een raads vergadering plaats had, was de zaal eivol. Eén obntrak echter en deze is tot nu toe zoek; t. \v. de secretary, die zich evenals Piucofls indertijd, hoelt verwijderd. En de liberale bladen zijn zoo stil als een muisje. Mevr. D., rentenierster op den boulevard liochechouart ie Parijs, werd sedert eenigen tijd onophoudelijk door eon deurwaarder vervolgd. De vongo woek ging de deurwaarder, maar nu in gezelschap van een commissaris van po litie, opnieuw naar liaar toe, om beslag te leg gen op liet mobilair. Na verscheidene malen geklopt te hebben, traden beiden, daar zij geen aniwuoi d kregen, de huiskamer binnen, maar vonden er nie mand. Nu kwamen zy in de slaapkamer, waar een vreemd schouwspel bon wuohlie. l)e gordijnen waren omlaag gelaten, en op een prachtig bed omgeven dom- zes brandenue kaarsen, lag Mevr, D. uitgestrekt, met een wit laken bedekt, en de armen gekruist, onbe wegelijk als een paal. Alen Zou gezegd hejjben, dat zij dood was. I)e deurwaarder en de (vinmissaris van politie wilden zich verwijdden, want nu kon er van liet beslag leggen "p het mobilair geen sprake meer zijn. loen de taaiste, het gewaai.de lijk iruIÏMvnde, d<-armen van mow. 1). aanraakte. Zij waren warm. De deurwaarder en de commissaris keken elkander aan; de laatste schudde aan een der armen der vrouw, die plotseling overeind ging zitten en uitriep: -Wal moet. je nebben?" De commissaris gaf te kennen, dat hij den deurwaarder een hanuje kwam helpen, oru he- slag te leggen op het mobilair. Mevr. D. verklaarde, dat zij hun gang maar moesten gaan, want dat haar list nu toch mis lukt was. »Ik meende, dat je wel denken zoudt, dat ik dood was er. dat jo heengegaan zoudt zïjn. Maar ik zie het wel, hel geiuk is tegen mij." En nu beijverde zich de deurwaarder zijn werk te vernemen. In d« Kamer van Afgevaardigden heelt Deionule vragen gedaan omtrent dc Fi ansche vestiging aan de Golf van Benin en de maat regelen oiu die vestiging te beschermen legen de 'bevolking van Dahomey. Ktienne ant woordde, dat de koning van Dahomey al onze rechten betwist, weigert ons pmteuioruat te erkennen en met gewapende bonden op Porto Novo een auitvai deed. Drie couipagmen zijn toen van de Senegal dei waarts gezonden en hebben de Lenden te» uggoslagen. Hei gouver nement heeft lot nu toe zijn [dient gedaan, maar onze voldooning is met volledig. Er zul len kruch tiger maatregelen moeteu worden genomen, met om Daliou'iey te veroveren, maar om de bevolking een heilzame les te geven. Er zal dus met meer voldoende midde len moeien wordeu gehandeld. Deze verkla ring werd toegejuicht en daarmede werd net debat over de zaan gesloten. Ais iiet maar hiel gaat up de westkust van Afrika als op de Oostkust van Azië Do trac htten van 1SÜ3 en 1883 verzekeren Frankrijk het grondgebied van Cotunou en Widdah en hot bescherm heerschap o\or het koninkrijk Porto Novo, nabij Dahomey gelegen. De tegenwoordige koning vuu Dahomey, Géglé, botwiö'v echter Frank rijks rechten, tie inwoners, die in zijne handen vielen, werden deels geworgd, deels als slaven verkocht, en die barbaarscuheden zijn onlangs herhaald. De gouverneur, dr. Bayol, heeft zich naar de hoofdstad van den koning begeven om hem te herinneren aan zijne verplichtingen: hut eerbiedigen der tractalen. Do koning hóeft den gouverneur dertig dagen lang bij zich gehoudon; dat wil zeggen, meer als gevangene d.m als gast; en de gouverneur heelt getuige moeten zijn van vreeselyke gruwclou. Up den eisch van dr. Bnvol gaf de koning een onbe schaafd antwoord. l)e gouverneur heeft ten klolte weer da kust kmftieu bereiken'. 1 iij be richtte dut hij, om liet leven en do bezittingen der Franschen te beschermen, versterking van twee compagniën Senegambisohe tirailleurs noodig had. Er wei den heiu drie compagiiièn gezouden, en deze werden 's daags na hunne aankomst aangevallen. De Fransche troepen hebben die aanvallen met glans afgeslagen; doch ongelukkiglijk zijn eenigeu onvoorziehtiglijk te Widdah ge bleven. Deze werden door toedoen van een verrader, die zeide een Portugees te zijn, ge vankelijk weggevoerd. Nergens misschien zoozeer als in 't konink rijk Wurienberg bleek bij de verkiezingen de achteruitgang der partij van den Cultur- kumpf. Goed twee jaren geleden werd het land nog overstelpt door liberaai-Luthersche schotschriften tegen de kloosterorden eu de liberale bureaucraten kwelden de katholieken waar en wanneer zij slechts konden. Zij had- don de macht in handen. Behalve in de 4 vaste districten van bet Centrum, waren liet in de 13 overige districten geen anderen dan nationaal-liberalen die voor den Rijksdag ge- koz mi werden. En thans? De 4 Centrumsteden zijn herkozen, democraten (volkspartij) zijn gekozen en slechts 3 nat ionaal-li heralen en 1 vrij-conservatief. In het Huis van afgevaardigden klaagde Juzdzewski over de .Staatscommissie, die de landverhuizing in Posen en West-Pruisen be vordert, het katholieke element verdringt en dc bevolking verbittert. Windlhorst sieundo deze klachten. Dc oude Gerlach had reeds gezegd dat men geen woord had gehouden tegenover de Poicn. De Polen zijn teleurgesteld en nog wil men hen niet op gelijken voet behandelen. Het verheugt spre ker, dat, de partij der liberale Unie de neder laag leedthans is er voor de Polen, voor do katholieken in 't algemeen iets te verkrijgen. Dy zul, walmeer de Begrooting van Kere- dienst aan de orde komt, met voorbeelden slaven dat de katholieken in Pruisisch Po len, en ook in andere provincie'® onderdrukt worden. In de kolenmijn Morfa, bij Cardiff, heeft een reeks ontploffingen plaats gehad, ten ge volge waarvan ongeveer 300 arbeiders bedol ven zijn geraakt, waarvan men vreest dat er wol 160 omgekomen zuilen zijn. In het Etigelschc Parlement is bet eerste bedrijf van de behandeling der Parnell com missie afgespeeld en geëindigd nut do verwer ping van het amendemcnt-Gladstoiio. Dit was te ver wachten, doch daal mede is de nmcielijU- lieid niet overwonnen. Thans komt een iweede amendement, dat van Jennings, dat eigenlijk hetzelfde beoogt als het aineiulement-Glad- slone, om namelijk het leedwezen van het Huis uit te spreken over de onware beschul diging, door de Times indertijd tegen Parnell c. s. ingebracht. Als den vader van dit amen dement noemt men Lord R. Churchill, die daarmede geen geiinge moeite aan de regeering en aan de Kamer heeft berokkend. Immers zijn er ook onder de regceringspartij velen, die werkelijk overtuigd zijn, dat aan Parnell en zijne vrienden groot onrecht is aangedaan en dit gaarne ook zouden uitgesproten zien. Bij het debat was liet ditmaal het Iersehe lid, Sexton, die in een redevoering van drie uren het Huis bezig hield en voornamelijk de aandacht gespannen hield, door zijne bewe ring, dat hij een. brief van Salisbury aan Pi- gott in handen had. Pigott nu was de man op wiens beweringen do beschuldigingen van de Times gebouwd waren en die later van leugen en bedrog overtuigd, zich. zolven in Spanje don dood gaf. Kon dus bewezen worden, dat Lord Salisbuiy inderdaad met dezen man in nauwe betrekking 1 leeft gestaan dan werd de beweging van Parnell, dat de Times in de gehecle zaak slechts op aanstoken der tegen woordige regècring hoeft gehandeld, meer waarschijnlijk. Intusschen, hot verdient op merking dat, ondanks BaUbur openlijk Sexion uitnoodigde. don brief voor te lezen of in een der dagbladen te publiceeren, de inhoud daar van met bekend werd gemaakt. Het blijlt dus de vraag of die brief inderdaad bewijst, dat er tussclion Lord Salisbury en Pigott eenige ver standhouding heelt bestaan. Oostenrijk Tiszu's houding heeft in hol klingen onte vredenheid gewekt eu ook tot beloogingen in do stralen aanleiding gegeven. Omstreeks 150 studenten zijn Zaterdag avond door de stratcu getrokken, ïoepeude: leve Kossuth! en voor de «Club-der onafhankelijkheid" luidt luchtige kreten aanheffende. Daar hebben Eütvös en ook andere afgevaardigden huil toegesproken. In den namiddag was graaf Szapary door den keizer ontvuugen. Zondag ochtend heeft de keizer geruimon tijd met Koloman Tisza eu 's namiddags met de ministers Szapary en Szacky geconfereerd. In de Kamer xm afgevaardigden had Zater dag eene iujerpjpwaiie tot 'tl© regeering plaats over de ontbinding der gemeenteraden van Terni en Gopparo, naar aanleiding van aldaar aan den dag gelegde anli-O.ostenrijksche ma- infestatiën. De minister president Crispi antwoordde, dat de redenen vo"r de ontbinding vermeld zijn in den considerans, die aan de .besluiten voorafgaat. Hij meende geen beter antwoord aan de interpellanten te kunnen geven, dan door den considerans voor te lezen (hetgeen hij gedaan had). Hij heeft er mets verder bij te voegen. Hiermede ware do .beide afgevaardigden niet tevreden. Zij vei langden nadere ophelderin gen. Imbriuni was hierbij zeer lielug en zeide dat de minister-president jezuïtisch te werk ging. Crispi werd toen zoo drilng, dat hij zichzelf niet meesier zijnde, zijn leunstoel met den voet weg wierp, zijne papieren bijeen raapte en de zaal verliet, zeggende -Zoolang deze vooizitter er is, zal ik hier niet weer komen." De offieieuse bladen vielen den voorzitter der Kamer, Bianehcri, geducht aan wegens zijn gemis aan geestkracht of goeden wil; zij wilden dat hij zijn ontslag nam, daar hij in do Kamer de regeering niet behoorlijk deed eerbiedigen. Biancheri heeft dan ook werkelijk zijn ont slag ingediend. Een telegram meldt, dat er pogingen zijp gedaan om hem te bewegen zijn ontslag in te trekkenmaar zonder gevolg. Toen ook in Italië plotseling het dooi- weder inviel, werd o. a. te Rome en het ins gelijks op heuvelen gebouwde Roeca di Papa een schok van aardbeving gevoeld. Een dag bladcorrespondent meldt, dat hij 's avonds om 11 uur uit liet raam van zijn hotel lag, een sigaar te rookeii, toen hij eensklaps voorover meende te vallen en de volgende seconde ach terover werd geworpen: hij greep zich goed vast en alles was voorbij. Hij zag echter ver scheidene mensclien de straat op loopen, om te zien wat er gaande was. VEN RAY, 15 Maart Bij Kon. besluit is tol le luitenant be noemd bij liet wapen der artillerie de 2e lui tenant W. Laatsmau, in garnizoen to Roer mond. Met veel belangstelling werd Zondag avond alhier, een landbouw casino opgericht. De EdelAchtb. heer Burgemeester opende de voorloopige vergadering. Tot bestuurleden werden gekozen dc heeren T. A. L. Beel, prov. district-veearts alhier H. Janssen, II. v. d. Mnnekhof, C. Verschuren en M. Michels, terwijl de Edel Acht. heer Esser tot Eere- voorzltter werd benoemd. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Venraai eu de, daaronder ressorteerendo hulpkantoren word gedurende de maand Febiuari ingelegd f 1337,60 terugbetaald - 2005,78 Hot laatste, doo r dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 650. 0;j Zondag 10 Miart herdenkt de Hoog- Eerwaarde Heer Monseigneur P. J. Hoefna gels, Vicaris Generaal van het Bisdom Roer mond, den dag, waarop hij door Z. D. II. Monseigneur Paredis Bisschop van Roermond z. g. tot President van hel Groot Seminarie werd benoemd. Deze dag, oen feest- en jubeldag voor ge heel Limburg, wordt in de gemeente Ven ray met bijzondere vreugde en geestdrift begroet. Zij is er trotsch op. de geboorteplaats te zijn van een edelen man, die door Verheven deugd en groote wijsheid zooveel heeft gedaan tot de glorie van God en het heil der zielen. Zij is trot,sell op zijne grootheid, maar vooral op dc liefde, welk* de waardige Priester zijn ge boortegrond blijft toedragen, waar hij ieder jaar wederkeert en toegankelijk voor allen, allon door zijn beminnclijken omgang en va derlijke goedheid weet te winnen. Lil de harten aller ingezetenen der gemeen te stijgt dan ook een jubelend Laetare omhoog met den iiinigen wensch, dat de HoogEer- waarde Jubilaris zijn verheven ambt nog vele jaren tot welzijn van Roermond's diocees mo- go bekleeden. Door Z. M. den Koning zijn aan de maatschappij van landbouw in Limburg, voor da veredeling van het veeras in Limburg, toe gezegd vier vaarzen eu een Guernsey-stier. Deze worden eerstdaags verwacht en zullen worden toevertrouwd aan graaf d' Ansem- bourg en baron Van Pelser Berenburg, onder dezelfde voorwaarden ale die, waarop ten vorige ja re de heer Magr.ée de van Z. M. ten geschenke ontvangen Zeeuwsch-Durhamsche vaal zen ter verpleging hoeft aangenomen. I)e veemarkt te Well van Maandag was vrij druk bezocht, maar de aanvoer van vee was merkelijk minder dan bij vorige ge legenheden. Slechts een 50 tal runderen stonden aan do lijn. i'ocli mocht de handel betrekkelijk levendig genoemd worden. Dinsdag zijn overgeplaatst do wacht meester Braaksema van Venlo naar Echt en do Brigadier Keizer van Echt naar Venlo. Zondag avond hebben eenige belhamels te Venlo bij «ttii> herbergier W; <i\i don Tc gelschén weg baldadigheid gepleegd; na eerst binnenshuis alles wat onder hun bereik viel te hebben vernield, werden nog ramen en glazen stuk geworpen. De daders zijn bij de politie bekend. Een inwoner van Nederweert, werk zaam te Achel, /Belgie) heeft aldaar verleden week een treurig einde gevonden. In beschon ken toestand raakte hij te water; toen men hem vond, was hij spoedig een lijk. Hij laat een weduwe met 5 kinderen achter. Vrijdag jl. vonden twee werklieden te Sohimrnert bij liet omspitten van grond een kinderlijkje, hetwelk gewikkeld was in een ouden vrouwenrok. Als verdacht van kinder moord is thans gearresteerd door de raaré- chaussées uit Boek zekere H. M., geboren te Ulostraten, dienstmeid bij den herbergier A. Cr. to Scluinrüert. Maandag avond terwijl door den Eerw. Hoor Moussault to Tilburg met het vuur en den ijver, ZijnEorw. eigen, de vasten preek werd gehouden, durfde een onverlaat in de kerk hardop roepen-Gy liegt het toch.'' Op denzelfden toon van de preek, zelfs veel kalmer, volgden toon van af den predikstoel de woorden; -Het zwijgen van Onzen Zalig maker leert ons, niet terstond vuur te vatten als men ons tegenspi eekt." De stoornismaker wordt gezegd te veel ge dronken te hebben toon hij den uitroep bezig de. Hij werd terstond door de iiaaslbijEijnden uit de kerk verwijderd, De -vadsige Nóna" schijnt zelfs in de stud Tilburg ingang te willen zoeken, reeds zijn een paar personen door dé slaapziekte aangetast geworden do eene zou drie de an dere zelfs vyf dagen en vijf nachten achter eenvolgens geslapen nebben, ondanks do vele moeite om ze te wekken. Toen ze ontwaakten, verklaarden zii, dat ze zich niets herinnerden en het hun juist was als hadden zij een gewonen nacht geslapen alleen vonden zij er geen verkwikking bij. In den luatsten tijd werd in den Haag gebedeld door een kiachiig gebouwd man, die liet medelijden der voorbijgangers trachtte op te wekken door liet zingen van liederen en die, ondanks het barre weder, op den arm, naar het scheen, een zuigeling droeg. De po litie trok zich het lot van het arme schaap aan, dat zoo door weer en wind werd mee gedragen, en bracht de straatzanger naar een der bureaux van politie, waar bleek, dat het kind niets anders was dan een aangekleede pop samengevoegd uit turven. Men schrijft uit Westervoort aan de N. R. Ct. Menig reiziger, die van de oostzijde komen de Arnhem naderde, zal zich even voorbij het lort Westerfoort wel hebben afgevraagd: wat is toch die onooglijke en altijd gesloten woning? Zij werd een dertigjaren geleden gebouwd, midden in het Broek veld, en nog eer zij voltooid was, werden de buitenluiken en de voordeur gesloten, tot op dit oogen- blik nooit weer geopend te worden. Kort te voren was hier een heer komen wonen die een betrekking te Arnhem had. bekleed, welke öiinoodig werd of althans minder lucratief wegens den Rijnspoorweg, vooral sinds d:e was doorgetrokken naar Emmerik. Het was deze heer, die het huis had laten bouwen op enkele meters afstand van de spoorwegbaan. Hij leefde er afgezonderd als een kluizenaar. De weinigen, die hem bezochten, werden af geschrikt door zijne uorschheid. Nooit ver liet hij het huis verder dan net bijbehoorend erf, tenzij omtrent Paschen de R. K. kerk te bezoeken, want evenwel in de laatste jaren ook niet meer geschiedde. De dienstbode onderhield nog eenige noodzakelijke gemeen schap met de buitenwereld, doch bracht ove rigens hare dagen door als haar heer, zittende, in een soort .van keuken, waarin het eenige raam licht kon doorlaten met uitzicht van den spoorweg af. Wanneer men den man bezig zag op zijn erf of bij zijn vee, hij hield o. a. koeien, varkens en kippen, was hij steeds, evenals in huis, gekleed met een baai- zak over rug en schouders. Water kwam er niet in huis danjjwat voor drinken was, en het was den bewoners aan te zien. Thans is deze niensohenhater, die, als hij nog eens sprak, steeds sprak over den Franschen tijd, over leden in den ouderdom van 93 jaren. Een broeder en neef m Duitschland, die daar we tenschappelijke betrekkingen bekleeden, zijn zijne erfgenamen. Men vermoedt dat het to verwijderen spinrag enz. nogal eenige waar de aan het licht zal brengen. Hoeveel woegt een milioen mark? Dez© vraag is door een weddenschap beantwoord. Een milioen mark weegt in duizendmark bil jetten 2 K.G., in vijfhonderdmark biljetten 3,5 KG., in honderdmark biljetten 13 KG., in vijftigmark biljetten 25 KG., in twintig mark biljetten 4G,44 KG., in vijfmark biljet ten 145 KG. I)at de Zuid-Afrikaansche inboorlingen ook een pas bij zich dragen, als zij op reis gaan, klinkt minder geloofwaardig. Toch is het zoo. Maar zij wordt niet op papier ge schreven de- impemba" wordt op het lichaam, geteekeud. Als iemand een reis gaat onder nemen, wendt hij zich eerst tot den Kimbanda (fetiscb-priester) en vraagt hem, den afloop te willen voorspellen is het antwoord gunstig, dan offert hij een dier aan zijn huisgod en de Kimbanda besmeert zijn lichaam met het bloed en doopt een lap hierin. Met deze lap en een passend geschenk begeeft de reiziger zich dan naar den vorst, om verlof voor zijn reis te verkrijgen. Geeft deze de vergunning dan tee kent hij hem met wit krijt op voorhoofd, borst en armen en geeft hem een stuk krijt mede om de teeltenen van tijd tot tijd te kunnen vernieuwen. Een met zulke -impemba" be schilderde man reist overal veilig. VENRAY Van den 8 tot 15 Maart den 1890. Geboorten. Petronella van den Hoogenhof. Petro- nella Megens, Peter Borghs. Antonet- ta Mechtildis Hermans. Jacobus Josephu* Martens. Huwelijken. Geene. Sterfgevallen. Peter van de Water, ongehuwd, oud 81 jaren. Venray, 10 Maart. Aangevoerd 1975 halve kilo's Boter. Prijs per halve klio 55 a 71 ets. Horst, 14 Maart. Boter per halve kilo 09 a 69 ets. Aangevoerd 1470 nalve kilo's Venloo, 8 Maart Boter per 1/2 kg. 55 a 58 ets. Biggen aangevoevu 275 per stuk 19 22 fr. Blitlerswijck7 Maart Boter per halve kilo 46 ft 55 ets. Well, 10 Maart. Boter por halve kilo 50 k 53 ets. Aangevoerd 116 nalve kilo's. Vierling soeek, 11 Maart. Boter per halve kilo 55 a 65 cis. Sambeek7 Maart. Boter per ï/t kilo 38 a G3 ets. Bergen00 Feb. Boter per halve kilo 00 a 00 ets. Deurnc, 12 Maart. Boter por halve kilo 43 cent. Aangevoerd 867 halve kilo's. St.Anihonis12 Maart. Boter per 1/2 kg. 50 k 63 ets. Mil12 Maart. Boter per halve kilo 50 a 70 ets.

Peel en Maas | 1890 | | pagina 2