Belgie Frankrijk JDuitscliland Italië Engeland Nederland. zal rekening kannen gehouden wor den bij een mede aan U aan tc bieden ontwerp van wet tot wijziging van sommige bepalingen van don zesden titel der wet, regelende de samenstelling, inrichting en bevoegd heid der gemeentebesturen, ter voor ziening in do min gunstige financieelo omstandigheden van sommige gemeen ten. Een wetsvoorstel tot verbetering der heffing van invoerrechten naai de waarue zal U bereiken, nadat bij de wet zal zijn bekrachtigd de nadere overeenkomst tot wijziging van het handels en scheépsvaarttrac- taat met Groot-Britannic en Ierland. Ontwerpen tot regeling van den verplichten krijgsdienst en tot vast stelling van de bepalingen omtrent den Staat van oorlog en beleg zullen U zoo spoedig mogelijk worden voor- gelegd. Een voorstel tot verandering der bestaande voorsehrilten op het ver voer van brieven en drukwerken zal U eerlang bereikendo herziening der wetten op de pakketpost en op de Rijkspostspaarbank wordt voorbe reid, gelijk mede een wetsontwerp tot toekenning van tegemoetkoming aan werklieden wegens verminking in dienst van het Rijk of van aan nemers van Rijkswerken. Overeenkomsten tot het verkrijgen eener betere regeling van het spoor wegwezen zullen vermoedelijk spoedig aan uwe goedkeuring worden onder worpen. De toestand der Overzeeschc bezit tingen van het Rijk geeft over het algemeen stof tot tevredenheid en hoop op vooruitgang. Zee- en landmacht kweten zich ook daar van haren plicht en hand haafden, waar zij geroepen werden aan vijandelijke aanvallen weerstand te bieden, haren ouden roem. liet nog altijd voortdurend verzet van enkele hoofden en hunne aan hangers onder de bevolking van Atjeh maakte tot tweemaal de weder- opvatting der wapenen noodzakelijk, waarbij ook door ónze troepen groote verliezen geleden wterdof Niettemin openbaart zich steeds meer neiging tot toenadering en onderwerping. Op Java zijn de woeligen onder de bevolking door het krachtig optreden van het Bestuur en de bestraffingen der schuldigen geheel bedwongen en is de rust óveral hersteld. Hoewel nog enkele takken van landbouwnijverheid lijden onder ziek ten in het gewas of geringe prijzen op de wereldmarkt, breidt de nijver heid zelve zich uit en vermeerdert, ook onder cene gematigde heffing van belastingen, de welvaart der bevol king. Middelen worden beraamd om de kolonie Suriname uit haren staat van verval op te beuren. De kolonie Curasao wordt geteis terd door eene langdurige droogte. Aan de noodlijdend bevolking werd van bestuurswege en door de algc- meene liefdadigheid zooveel mogelijk hulp verschaft. Gods onmisbare zegen ruste op uwen arbeid ter bevordering van 's lands belangen. In naams des Konings verklaren wij deze zitting der Staten-Generaal geopend. Do minister van Dinnenlnndscho Zaken heeft Zaterdag do zitting van 1888,89 gesloten raet de volgende aanspraak Mijne IIeer en «Voldoende aan de opdracht des Konings, betuig ik U Zyner Majcsteits dank voor do behartiging van 's lands belangen gedurende dit zittingjaar. «Het gevaar, dat liet leven van Zijne Ma jesteit den Koning bedreigde, werd door Gods goedertierenheid gelukkig afgewend. Do maat regelen. tot wier vaststelling uwe medewer king werd ingeroepen om hij voortduring den goeden gang des bestuurs te verzekeren, bleken hierdoor onnoodig. «Uwe vergadering sprak na liet gelukkig herstel des Konings hierover luide, als tolk van het geheele Nederlundsche volk, hare blijdschap uit. «In dit zittingjaar werd de beslissing over gewichtige onderwerpen voorbereid en zijn «enige belangrijke wetten tot stand gekomen. «Uwe medewerking tot goedkeuring der overeenkomst met Frankrijk nopens de gren zen tusschen Suriname en Fransch Guyana werd niette vergeefs ingeroepen. «hoor het vaststellen der wet, houdende bepalingen op hot tegengaan van ovennatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, is een groote stap op het gebied der sociale wetgeving gedaan. -Het in werking treden der wet, houdende bepalingen tot voorkomen van bedrog in den boterhandel, zal kunnen bijdragen tot den bloei der zoivelnijverheid. «Nadere bepalingen omtrent den accijns op bier en azijn en wijziging van het invoerrecht op azijn werden bij de wet vastgesteld en uwe goedkeuring werd verleend op overeenkoms ten met de Iioilannd's Spoorweg-maatschap pij en met do Stoomvaart maatschappij Zee land. «De beraadslagingen over het wetsontwerp tot wijziging van ecnigo bepalingen der wet op het lager onderwijs liepen in dit zittingjaar niet ten einde en zullen alzoo in de volgende zitting oen onderwep uwer beraadslagingen uitmaken. «In naam des Konings sluit ik deze zitting der Staten-Genoraal." Corvilnin en diens ingenieur zijn Zaterdag, na in het kabinet van den rechter van instruc tie te Antwerpen een lang verhoor ondergaan te hebben, in hechtenis genomen en naar do cellulaire gevangenis overgebracht. Het terrein, waar de ramp plaatsgreep, heeft thans zijn gewoon voorkomen bijna ge heel herkregen; nog slechts weinige nieuws gierigen merkt men er op. De giften blij vou mild vloeiende keizerin van Duischland zond 1000 francs voor de slachtoffers. Boulanger moot zich thans op het Engel- sche eiland Jersey aan de Fratische kust in het kanaal bevinden, ten einde hij voor komende gelegenheid dadelijk bij de hand te wezen. Hij heeft thans tot de kiezers van het 18e arrondissement van Darijs eene procla matie gericht, waarin hij hunne stem vraagt, omdat zegt hij hij niet een persoon, dien vervolging en laster op den voorgrond geplaatst hebben, maar het nationaal besef vertegenwoordigt, hetwelk liet zwjre juk van steeds vermeerderende schuld, van 011- verdragelijke onrechtvaardigheid en van vernedering des vaderlands afgeworpen wil zien. In afwachting der verkiezingen, die Zon dag a. s. plaats vinden, wordt voor Bou langer, die van Londen naar Jersey is ver trokken, druk gowei'kt. Zijn proclamatie, tot antwoord op het requisitoir van den procureur-generaal is te Darijs aangeplakt, doch door de politie afgescheurd. De drukker zal denkelijk worden vervolgd. Thans beproeft men op de kiezers te wer ken o. a. door fraaie teekeningon, beti- ied «Heden en morgen." liet «heden" is ijslijk om aan te zien. Het vertoont door ellende gebogen land bouwers, bezwijkende werklui, rechters die onschuldige» veroordeelen, afgevaardigden met ware galgöiigezictiteii, die elkaar af kloppen enz. Heerlijk is daarentegen het «morgen." Het vertoont welgedane boeren, werklui, dié overvloed hebben; vrijgespro ken burgers, ecu Kamer, die vredig luis tert naar een redenaar met een allerbraafst gezicht enz. Kortom duidelijker kun 't met betoogd worden, dat Frankrijk, als het T Boulangisme helpt overwinnen, uit den brand gered is. Of do lieden nu overtuigd zullen zijnMen kan op een prentje zoo veel teekenon Aanplakbiljetten, van «den voortvluchti ge» generaal Boulanger," worden thans toegelaten. Er beeft weder eon hevige ontploffing plaats gehad in een metaalgieterij te Darijs, welke Corvilai» toebehoort en aan het hoofd waarvan een zijner zoons staat. Een smelt- kctel, waarin ongeveer 1000 kilo oud lood- van patronen afkomstig, sloeg tegen de zol dering. De slag werd op groote» afstand gehoord en alle ruiten in den omtrok spron gen stuk. Niemand echter verloor het leven, wat een wonder hoeten mag. Men verzekert, dat Corvilain's zoon, in strijd met het ver bod dor overheid, met het smelten van oud lood was voortgegaan. Als oorzaak van het ongeluk wordt genoemd slecht toezicht bij uitzoeken der patronen, welke voor smelting geschikt zijn. Omtrent een onlangs door Knipp naar Kroonstadt verscheept reuzenlianen, deelt de KOln Ztg. eenige bijzonderheden mede. Het is een kanon van 84 centimeters en weegt 235 ton. Een afzonderlijke voor dit vervoer gemaakte wagen met vier assen, bracht het naar Hamburg. De lengte van het affuit be- draort 12.2 meter de '.'rootste middellijn 2 meters. liet stuk kan door óèu man bediend worden en kast in oen minuut twee schoten lossen, die eik 5 a 6 duizend mark kosten. Het draagt 18000 meters ver. Bij proeven te Meppen in tegenwoordigheid van Russische officieren genomen, doorboorde de 1,25 nieter lange en 1800 pond zware kogel, een stalen plaat van 50 centimeter en legde daarop nog een afstand van 1200 mcteis af. Het geschut is het grootste, 'dat Krupp tot heden aan het buitenland geleverd heeft. Tot nog toe had men geen geschikte kranen om zulke kolos sale stukken te verschepen, doch de nieuwe reuzenkraan te Hamburg, die 150 ton heft en op 175 beproefd is, had voor het eerst de ge legenheid om zijn geheele kracht te toouen en heeft de proef glansrijk doorstaan. Daar de Antwerpsche kraan onlangs hij «en gewicht van 120 ton defect werd. hoopt men te Hamburg, dat men voortaan alleen van die haven gebruik zal maken voor het verscheepen van zulke stukken. De regeering der Zuid-Afrikaansche republiek heeft met eene Duitsche firma con tract gesloten voor liet leveren van 10000 Mauser-repeteergeweren, 30 veldstukken on eettig belegeringsgeschut van 21 en 24 een- timeter-midJcii^'p. De vertegenwoordiger dei- firma stond, bij afzending van dit bericht, op het punt, naar Bloemfontein te vertrekken, om ook mot president Reiiz oen dergelijk contract te sluiten. Z. H. de Dans heeft een zoon van den H. Franciscufc, tut de hoogo waardigheid van het Latdjnsch patriarchaat te Jerusalem verheven, ill. Mr. Diavi. Ludovico Piavi werd 7 Maart 1833 in Ravenna géborén trad later in de congrega tie der Minderbroeders-Observanten, werd missionaris in het H. Land, en zag zich den 18 November '70 benoemd tot apostolisch delegaat in Syrië voor de Oostersche Kerk en tot apostolisch-vicaris van Aleppo, met de bisschoppelijke- waardigheid en Beyroeth als residentie, voor de Latijnscho. Als zoodanig stond hij aan het hoofd van 29 Latijnsche prelaten in Syrië, toen Z. IJ. den onvermoeid werkzame» Franciscaan met het patriarchaat bekleedde. Terwijl do minister Crispi te Napels Vrijdag avond met zijne dochter een rytoer tje maakte, wierp zekere Caparoli twee stee- nen in het rijtuig. Eén daarvan kwetste den minister aan dje kin. De aanvaller is gevangen genomen. Crispi kwam heel kaltn in zijn huis, waarheen een) groote toeloop was om te ver nemen hoe hes niet hem was gesteld. Do wonde, Crispi toegebracht, is tot op het been doorgedrongen. Uit. bet linkeroor heeft bloed go.f-R "Overigens is de toestand niet gevaarlijk. 7 Hoewel Caparoli beweert geen medeplich tigen te hebben zijn toch zes werklieden, zijn vrienden, in hechtenis genomen en onder vraagd, Blijkens eene dépêche in do Temps be vestigt hot zich, dat Crispi voornemen is de Kamer te ontbinden. In de jongste zitting van den ministerraad zette Crispi uiteen, dat de tegenwoordige toestand, nu de Kamer weigert de militaire kredieten toe te staan, niet, kan voortduren. De regeering heeft be hoefte aan middelen voor de wapeningen. Kardinaal Rampolla en de gezant van Venezuela onderhandelen thans over een Con cordaat tusschen den H. Stoel en die der A- merikaansche republiek. De weduwe van keizer Frederik van Duitschland zal op hare terugreis van Grie kenland, waar hare dochter met den kroon prins trouwt, Rome bezoeken. Er is reeds eene audiëntie voor haar bij den Paus aange vraagd. Ook is er sprake van een bezoek aan liet Vatikaan van den Oosten rij kschen aarts hertog Ferdinand, die in October arriveert, op het tijdstip dat do Kamers vacantia hebben en het Hof afwezig is. Een tot dusver onbekend schilderstuk van Rubens, voorstellende do aanbidding der drio wijzen, is in Engeland ontdekt. Met is in liet bezit van sir Frederick Welfd. Langen tijd geleden word het kostbaar dook door Vlaamsche monniken naar Engeland gebracht, die het uit. dankbaarheid voor de hun bewezen gastvrijheid schonken aan de familie Welfd. Daar alle comités der werkstakers Vrijdag avond hunne instemming hebben betuigd met het voorstel van kardinaal Manning, dat de verhooging van het loon tot 6 pence zal ingaan op 3 November, hebben de directeuren der dokkeu doen be kend maken, dat zij deze voorwaarde aan nemen, mits alle ambtenaren en werklieden aan do dokken on rivierkadea Maandag het werk hervatten. Gedurende geheel deze week, zoo schrijft de Tabletwas de kardinaal-aarts bisschop van Westminster het middelpunt van aller aandacht in gansch Engeland. Do groote werkstaking, die de haven van Londen had gesloten, wilde maar niet eindigen en honderd duizend werklieden volharden bij hun elschen. De dok bestuurders, die hun concessie» gedaan hadden, weigerden met de leiders der werk stakers langer persoonlijk te onderhan delen. Er moest rekening gehouden worden zoowel met wederzijdsche verbittering als met geldelijke belangen. Dogen lang bestond de eenige hoop hierin, dat de veelvermogende, ja buitengewoon machtige invloed van den kardinaal do werkstakers bewegen kon om een gouden brug te bouwen, waarover de dokbestuurders, die de nederlaag hadden ge leden, tot hem konden komen. Die taak was ontzettend moeilijk en de kardinaal vatte die alleen aan, nadat al do anderen 't hadden op gegeven. En thans, na een maand .van worsteling, heeft de kardinaal de blokkade verbroken en de Theems andermaal als vrije rivier geopend voor den wereldhandelhij heeft aan een le vensgeschiedenis van vei diensten jegens het vaderland, een groot hoofdstuk toegevoegd. VENRAY.21 September Bij kon. besluit zijn verplaatst de contro leurs der dir. bol., invoert*, acc. P. H. De Haan van Gennep naar Axel; J. J. G. Van Wicheron van Dokkumj naar Gennep. 's Konings toestand schijnt weer minder gunstig te zijn. Z. M. voelt zich, volgens het U. D., afgemat en slaperig en de eetlust is in de laatste dagen zeer verminderd. Het Hbld. merkt hieibij op dat het bericht onjuist is, want van goed ingelichte zijdo wordt aan het blad het volgende geschreven In den toestand vail Z. M. den koning is geene verandering gekomen, Z. M. staat nog altijd dos morgeus te zes uur op behandelt geregeld eiken morgen do regeeringszaken ontvangt dagelijks en bij tusschenpoozen de heeren van zijn gevolg en bcgeelt zich des avonds omstreeks tien uur ter ruste. De ko ning beweegt zich sedert zijne laatste ziekte uitsluitend binnen zijne eigen vertrekken, die alle op ééne zelfde verdieping gelegen zijn. Naar 't schijn is Z. M. wel wat zwakker ter boen geworden, doch dit moet hoofdzake lijk worden toegeschreven aan te weinig be weging. Woensdag zijn door de rijksambtenaren te Venioo 650 kilogram kandy suiker aange houden wegens fraudeleusè invoer, liet ver voer geschiedde per kar, terwijl de suiker onder gekapte heide verborgen was. Woensdag avond zijn bij den horbergier J. op den Keulscheu weg te Venioo de glazen ingegooid. Er was onraiddelijk zooveel volk voor het huis, dat het do politie ondoenlijk was de eigolijkc daders aan te wijzén. Woensdag werd op het bureau van den garnizoens-eommandant aanbesteed do leve ring van hooi, stroo en haver ton behoeve van het garnizoen, voor het tijdvak 1 Nov. '89—31 October 90. Er waren zeven biljetten ingekomen. De laagste inschrijver was G. J- van Erp, (de tegenwoordige leverancier) voor: Haver 1' 7,60 por 1UU kiiogr., liuot f 40 per ÏOUU kilogr., stroo f 82 per 1UU0 kilogr. Naar men meldt is op het plan tot het aanleggen van een dubbel spoor tusschen Venioo en Kempen weder meer de aandacht gevestigd. Boven het middenperron aan het station te Venioo, zal een ijzeren kap worden aange bracht, zoodat dan de drie perrons aldaar overdekt zullen zijn. In zake W. B., teSittard, tegen wien eene instructie is geopend ais verdacht van mijneed bij de aangifte «ener memorie van successie, is door de raadkamer der arron dissementsrechtbank aldaar liet bevel tol ge vangenhouding voor den tijd van 30 dagen verlengd. Do brievenbesteller D. van hot post kantoor tc Maastricht, die onlangs uit zijne betrekking was geschorst, is thans ont slagen; tevens is eene klacht tegen hem in gediend wegens beleediging van den hoold- besteller, hij zal zich deswege voor den rechter te antwoorden hebben. Zondag avond kregen in dc herberg van M. D. te Oppeven eenige jongelieden twist, waarbij zekere N. uit Brunssum mot een zoogenaand handijzer eene belangrijke wonde aan het hoofd werd toegebracht. Tengevolge van het groote bloedverlies verkeerde de ge wonde den geheele» nacht door in een zorg wekkende» toestand. Nadat Maandag in den vroegen morgen door den inmiddels ontboden geneesheer de wonde onderzocht was, heeft in den namid dag do justitie uit Maastricht een onderzoek ter plaatse ingesteld, hetwelk leidde tot de onmiddelijke inhechtenisneming van zekeren W. M. van Üirsboek, een jongmensch, dat reeds meermalen mot de justitie in aanruking is geweest. De gewonde is thans gelukkig weer aan de beterhand. Ook een ander jongeling uit Brunssum heeft bij die gelegenheid een paar gaten in 't hoofd gekregen, voor welk feit dezelfde M. benevens een zijner makkers zich zullen te verantwoorden hebben. De heer Zuijderhoudt te St. Anna heeft bij den gemeenteraad van Nijmegen eene sub sidie van f5000 aangevraagd voor den aanleg van de ontworpen stoomtrainlijn St. Anna- Nymegen. Door de inwoqers van St, Anna is reeds eene som Yan f 1Q.000 VQor dit doel toegezegd. De officier van justitie te Maastricht verzoekt aanhouding van Pieter Moroau, geweermaker, welke bij vonnis der arrond- rechtbank aldaar, dd. 20 Aug. 11. wegens mishandeling van don wapenfabrikant Do Beaumont aldaar, veroordeeld is tot 0 maan den gevangenisstraf. Hot voor eenige dagen in de N. R. Ct. opgenomen bericht omtrent uitkeeringen, aan beambten en bedienden der Rhijnspoormaat- sohappij, die geen gebruik wenschen te ma ken van het recht om over te gaan in den dienst der Exploitatie-Maatschappij, is vol gens hetHbl. minder juist gebleken. Dat recht is bij de overeenkomst met de Regeering be dongen voor het geheele personeel. Zij, die cr gebruik van maken, zullen tot hun 65e jaar verzekerd zijn van al de voordeelen hunner tegenwoordige positie. Aan sommige beamb ten echter wil men, voor zoover zij van voor meld recht geen gebruik verkiezen te maken, geldelijke uitkeeringen in eens zien toege kend, gelijkstaande met 8 jaren traktement voor den ingenieur der maatschappij en de chefs der hoofd afdeel ingen met 6 jaren voor hen die ton minste 40 jaren oud zijn en ten minste f 2000 traktement hebben; met 5 jaren voor hen, die bij zulk een traktement nog geen 40 jaren oud zijn; met 4 jaren voor allen, die 65 jaren oud en ten minste 20 jaren bij de N. R. S. in dienst zijn, eri met 3t/z jaar voor degenen die bij zulk een diensttijd 55 a 65 jaren oud zijn. Van een dergelijk be ding in het algemeen voor de ambtenaren mot traktementen van f 1500 a 2000 is dus ten onrechte melding gemaakt: Naar de Amst. Ct. verneemt, zal met juffrouw J. A. Tegelaar, to 's-Hage, een Fransch boekwerk vertalen en uitgeven ten voordeele der noodlijdenden te Antwerpen. Het zal het licht zien onder de zinspreuk Kleine droppel water, Kleine korrels zand, Vormen groote zeeën Aan het vasteland. Mevrouw Tegelaar aldaar, zal voor het zelfde doel, een keukenboek samenstellen uit eigen praktijk. 300 recepten, met zuinig over leg en scheikundig voedsel, zullen menigeen overhalen haren eonvoudigen weg op het ge bied der kookkunst te volgen. Dit werk zul verschijnen onder de zinspreuken Al leven wij niet om te eten, Het maakt toch echter onderscheid, Hoe ons de spijs is toebereid, En die daarvan de kunst wil weten. Die raadplege doze keukenmeid. Over de kans van aanneming der onder wijswet oordeelt liet liberale Vad. als volgt: «Uit de belangrijke beslissingen, die Don derdag en Vrijdag 11. in de Kamer gevallen zijn, zal het geoorloofd wezen af te leiden, dat de kansen voor aanneming van de onderwijs wet en daarmede voor lijfsbehoud van het mi nisterie gunstig staan. Nu op de twee punten, die de gronbeginselen van iiet ontwerp raken, overeenstemming is verkregen tusschen de meerderheid en ongeveer dè helft der liberale partij, is naar alle waarschijnlijkheid bij de eindstemming eene gelijke stemmenverhou ding te wachten, en, waar de onmiddellijk uit het volk voortgesproten Kamer met zulk een meerderheid haar zegel hecht aan een ontwerp van die beteekenis, kan niet ver wacht worden, dat het andere deel der Ver tegenwoordiging zich daartegen schrap zotten en een constitutioneel conflict uitlokken zal." Uit Oosterwijk komt het bericht van eene gebeurtenis, die de algemeene veront waardiging heeft opgewekt en een zeldzaam staaltje van mensehelijke verdorvenheid geeft. Zekere v. d. W., wiens moeder ziek was. vreesde door haar te zullen worden onterfd. Zondagavond bega! hij zich, naar men zegt in beschonken toestand, naar de woning zij- nor ouders, maakte daar geweldig schandaal, en dreigde zijne moeder in haar bed te zullen vermoorden, indien zij hem geen geld gaf. Het oude mensch is dientengevolge zoo danig verergerd, dat haar do H.Sacramen ten is toegediend. De ellendeling maakte zich uit de voeten, doch is door de maréchaus see's opgespoord en werd Dinsdagavond per trein verder vervoerd, D» collecte, welke te Scheveningen ten behoeve der slachtoffers van de ramp to Antwerpen word gehouden, heeft opgebracht f565,65. Kerkelijk Nieuws Z. D. H. Mgr. F. A. 1-1. Boermans», bisschop van Roermond, heeft benoemd den Weleerw. heer A. P. H. Stereken, rector te Swartbroek (Weert), tot pastoor te St. Geer- truide: den Eerw. lieer E. T. H. Van d«.F Horst, kapelaan te Broek-Sittard, tot rector ie Swartbroek; den Eerw. heer J.,D. Lebens, kapelaan to Grathem tot kapelaan to Hout- hem; den Eerw. heer II. L. J. Drummen, priester uit liet Seminarie tot kapelaan to Grathem; den Eerw. heer P. H. H. Geusens kapelaan to Ell, tot kapelaan te Lottumden Eerw. hoor G. H. A. Tenny, priester uit liet Seminarie tot kapelaan te EU;, den eerw. lieer F.J. M. Portz, kapelaan te Oirsbeek tot kapelaan te Limbricht; den Eerw. heer J. N. Janssen, priester uit het Seminarie tot kape laan te Oirsbeek; den Eerw. hoer J. C. M. D. Hoho, priester uit het Seminarie, tot kapelaan te Noorbeek; den Eerw. heer H. J, Dirikx, priester uit het Seminarie, tot kapo: laan te Melicfc.

Peel en Maas | 1889 | | pagina 2