is tot verpleegster met die nodige innerlijke wil. Er wordt zeer geafrikaniseerdmaar het gaat te snel omdat de mensen er absoluut niet voor klaar zijn. Wij hebben zestien stafleden op het ogenblik. Er waren vier Zambia- nen en de rest was afkomstig uit Trinidad, Canada, de Verenigde Staten, Engeland en NederlandIk werkte op de interne afdeling met de hele operatiekamer. De overname van onze taken door allemaal Zambianen zal zeer veel problemen met zich meebrengen. Ze willen het ziekenhuis wel overnemen, maar het missieziekenhuiswordt nu voor 75% door de regering gesubsidieerd en 25% moet van giften aan de missie uit het buitenland komen. In het ziekenhuis wordt veel gemoderniseerd, maar het kost alle maal erg veel en het duurt vreselijk lang. Voor steriliseren van de instrumenten ge bruiken we een grote kookpot en om een speciaal sterilisatie-apparaat te laten komen is zeer moeilijk. Het duurtminstens een jaar voor alles officieel is geregeld. We hebben er nu een aangevraagd bij Elemisa; die moet dan eerst door flemisa worden uitge- scheept via Dar es Salaam in Tanzania, dan naar Lusaka naar de firma die allesnaar de busch moet brengen om te installeren in Shilonga. Er komt in Zambia bijna niets binnen en ue proberen dus het rechtstreeks te krijgen# HOE IS VOOR 3DU DE BENAMING HISS ftFRIKA AANGEKOMEN? f Ik geloof dat er in Afrika velen werkten die net als ik zo n duw, zo'n stimulans no dig hebben en dat er in Afrika zoveel Dissen Afrika werkzaam zijn die ook zo graag hun project vervuld zouden zien worden waar ze aan werken. HOE ZI3N 3E TOEKOMSTPLANNEN? Daar heb ik verder nog niet over nagedacht. Ik had graag mijn contract af willen ma ken, maar dat gaf zoveel problemen. Eerst kon ik zelfs het land niet uit daar ik oor de regering werd aangenomen. Omdat ik eigenlijk nog een half jaar zou hebben gebleven wilde de regering papieren hebben, waarin stond dat ik weer terug zou komen en dat de dokters mij ook weer terug wilden hebben. Als ik nu weer terug ga, moet ik een volle dig contract sluiten van 2\ jaar. Als alles goed gaat hier in het ziekenhuis in Nijrne megen wil ik wel weer teruggaan. Dit kan ik anderen aanraden, als ze met hart en ziel voor de verpleging willen werken.

Oirlo's dorpsblad 't Krèntje | 1977 | | pagina 8