er werkelijk niets anders meer op zat dan met alle beschikba re krachten terug te slaan. De militairen mochten geen week meer wachten. Tien sprak hier in de linkse kringen van de "Nacht van Djakarta", waar in één nacht duizenden mensen zijn vermoord. Iets dergelijks stond ons hier ook te wachten. Uat er allemaal aan het licht is gekomen na 11 september, is bij na onvoorstelbaar. Ik hoop dat het Witboek, dat dezer dagen gaat verschijnen, ook in het Nederlands uit zal komen, dan kan ment§ên juist oordeel zien te komen over wat er hier plaats heeft gehad. Het is in ieder geval een feit dat men nu weer veilig over straat kan lopen, zonder dat men bang hoeft te zijn dat men een kogel door de kop krijgt. De voedselvoor ziening begint ook weer op gang te komen en je hoeft echt geen lid meer te zijn van een of andere politieke partij om wat boter of suiker te bemachtigen. Langzaam maar zfeker gaan we vooruit en nu in de goede richting. Er zit weer toekomst in voor Chili. De hele samenleving is er in zes weken al een heel stuk verbeterd en aangenamer geworden. Er moet nog steeds re kening gehouden worden met extremisten, maar daar waken de soldaten en politietroepen wel voor s Wij en "Zij" zijn in goede handen. Als jullie Den Uyl tegen komt, zeg dan maar togen hem dat ie gauw in zijn pereboom moet gaan zitten, dan kan ie dromen over het verschrikkelijke bloedbad dat er in Santiago niet geweest is. Dank zij het tijdig ingrijpen van onze militairen, die zich niet lieten lenen voor of door een vreemde mogendheid (die voor ons toch niet zo vreemd is, net zo min als hun methodes van werken) is het niet zo ver gekomen. Het is wel een feit dat, als de Generaals nog een week hadden gewacht, wij Broe ders allemaal tegen de muur gezet zouden zijn. De tegenwoor dige regering heeft de stukken in handen waaruit blijkt, dat wij en de zusters van Roosendaal en de zusters van Baarlo en enkele parochies van de Paters van de H.Familie op de lijst stonden om afgemaakt te worden, "want men had de gebouwen nodig als hoofdkwartier en hospitaals", als "center" voor acties voor de burgeroorlog die op 17 september uit zou bre ken tijdens de grote jaarlijkse militaire parade, waar prak tisch het hele leger aan deel neemt. Het was mooi uitgedacht, maar ze hebbsn zich verkeken aan de legeronderdelen. God zij dank...» Uit dit alles kunt U wel afleiden dat elk normaal mens erg gelukkig is met het ingrijpen van de militairen en dat we de Nederlandse regering uitnodigen om een onpartijdig onderzoek in te stellen naar wat hier is gebeurd. !*laar dan ook ^onpar tijdig! En niet een lummel sturen die bloemen wil gaan leg gen op het graf van iemand die Chili heeft willen verkwanse len. Het is echt geen aanbeveling om Nederlander te zijn op

Oirlo's dorpsblad 't Krèntje | 1973 | | pagina 8