We ontvingen deze week een schrijven van Broeder Nicetas Schoeber over zijn werk en de toestand in Chili, vooral agrarisch bezien. Dit schrijven willen we in zijn geheel publiceren. "Nu mijn vakantie op een einde begint te lopen, wordt het toch wel tijd om even een kleine bijdrage te leveren voor T Krentje11, het Oirlo!s Nieuwsblad. Om in enkele woorden iets te vertellen over Chili valt niet mee. liiat U misschien heel erg interesseert is de toestand op het platteland in de landbouw en alles wat daarmee samenhangt. Men hoort tegenwoordig veel over het grootgrondbezit, wat nog steeds een groot probleem is. Ieder weldenkend mens is het er over eens dat dit moet gaan verdwijnen en liefst op een manier zo dat iedere arbeider zoveel grend in eigendom gaat krijgen, dat hij er met zijn gezin behoorlijk van kan leven en nog zoveel cvei kan produceren dat er voor de rest van de bevolking voldoende voedsel op de markt komt. Het grote probleem is echter, hoe de mensen bij te brengen dat het voor het algemeen welzijn van c'e Chileense staat broodnodig is dat men zoveel mogelijk van de grond afhaalt om ook de stadsbevolking daarin to laten delen. Sedert enige jaren zijn er staatsinstellingen in het leven ge roepen, die zowel de produkfcSe als ook het- gezinsleven proberen op gang te brengen. Ook het huishouden doen op een enigszins verantwoorde manier moet in de' meeste gevallen nog aangeleerd worden. Men zcu al een heel eind in de goede richting zijn als men op het platteland zover zou komen dat men leerde te wonen en te leven op een meer geciviliseerder manier. Woningbouw is wel.een van de oumten van het regeringsprogramma, maar de grote moeilijkheid is nog steeds dat men geen goede nota heeft van hoe een huis te onderhoudenafgezien nog van hoe een huis gezellig in te richten. En dit laatste is ook nog van toepassing voor een groot gedeelte van de stadsbevolking. Hoewel de kindersterfte op het platteland aanmerkelijk aan het verminderen is, moet men toch nog vaststellen dat er nog heel veel te doen en te wensen overblijft, Op het gebied van grootgrondbezit is men hard bezig om dat tot de verleden tijd te laten behoren. Het grootste gedeelte van deze "Fundo's11 is inmiddels wel verdeeld onder de ar beiders. Een "Fundo" met'minder dan 80 ha. mag in zijn geheel blijven bestaan, maar alles daarboven wordt verdeeld. U - h I *4»

Oirlo's dorpsblad 't Krèntje | 1972 | | pagina 4