uur met veel bombarie met hun vangst weer aan wal. Daar wordt de vis meteen verkocht en de heren duiken in de kroeg De vrouwen daarentegen werken erg veel. Niet alleen thuis, maar ook in de hotels (toerisme), ziekenhuizen en winkels als dienst bode. In de 25.jaar, dat mijn heerbroer in St. Maarten werk zaam is heeft hij 3 kerken gebouwd. De derde kerk werd nu met Kerstmis voor het eerst in gebruik genomen. De toren stond nog in de stijgers. De bouwvakkers waren ermee gestopt. De men sen zijn daar zo lui, dat ze stóppen als ze er geen zi$ meer in hebben. Ze beloven wel, dat ze komen werken, maar ze komen gewoon niet werken. 3e moet met deze mensen alle geduld hebben. Ondanks dat worden er toch nog onwettige kinderen geboren. Het kerstfeest wordt heel anders gevierd dan bij ons. Om 12.00 uur de nachtmis, waar iedereen aanwezig is, rijk en arm, jong en oud. Een 30 negerinnen zingen o.l.v. een zus ter aandoenlijk mooi. Na de H.Mis begint het feest op straat, niemand gaat naar huis voor 6 uur 's morgens. Knallen; toeteren; dansen; springen en een geloei van heb ik jou daar. De ene straat in en de andore uit. Hetzelfde gebeurt met Nieuwjaars dag vanaf 12.00 uur tot u uur fs morgens. Ue konden er niet van slapen en dan vraag je je af, hoe ze het volhouden. Op de dag van "Onnozele kinderen" komenadle moe ders met hun kinderen naar de kerk. Het is me opgevallen, dat de mensen daar erg meeleven met de missionarissen. Er gaat geen flag voorbij of er komen mensen levensmiddelen naar de pastorie brengen. Ook heb ik het voorrecht gehad om met mijn zuster peter en rreter te mogen zijn van een negerkindje. De dorpen op Sinc-Maarten liggen veelal tegen de bergen vlak aan de zee. Het zeewater is zo helder blauw, dat je de vissen op 1^ meter diepte nog kunt zien zwemmen. Hier is nog geen sprake van waterverontreiniging. Ue hebben ook veel negerhut ten bezocht; geen ramen en geen deuren. Da mensen zitten op wac stronken en boomstammen en wat jutte zakken op de grond, waar ze op slapen. Ze kennen uiteraard geen douche en w.c. Het eten wordt buiten op een open vuur gaar gestoomd erg primitief. Toch wel de moeite waard om te zien. Na een verblijf van 3 weken zijn wij zondag 10 januari 1971 om 12.00 uur vanaf St.Maarten vertrokken met tussenlandingen op de eilanden Aruba en Curacao.Via Porto Rico, Lissabon en Madrid kwamen we op 11 januari om 5 uur veilig op Schiphol aan. Tot slot nog een Zalig Nieuwjaar gewenst door Heerbroer Pater Verstappen; Pater Kemps en Meester Schaminé. Frans Verstappen. (Naschrift Redactie Frans.heel hartelijk dank voor deze boeiende reiservaring)

Oirlo's dorpsblad 't Krèntje | 1971 | | pagina 3