Lezing van Mosasauriër tot Mooder Maas. OUD IJZERAKTIE S.V. OOSTRUM Zaterdag 28 maart Namens S.V. Oostrum bedankt! Heeft u nog oud ijzer liggen waar u vanaf wilt? Wij zijn er blij mee en halen het graag bij u op! Zorg dan dat het aan straat klaar staat (liefst zoveel mogelijk op één plek) op zaterdag 28 maart! De inzameling zal beginnen om ongeveer 09.00 uur en duurt tot ongeveer 12.00 uur. LET OP: koelkasten, diepvriezers, gasflessen, gastanks etc. mogen door ons niet worden meegenomen! Op maandag 6 april organiseert IVN Geysteren-Venray een lezing omtrent de geschiedenis van de Maas. De lezing wordt verzorgd door John Jagt, werkzaam bij het Natuur Historisch Museum te Maastricht Een slordige 66 miljoen jaar geleden lag het gebied dat we nu kennen als Zuid- Limburg een heel stuk zuidelijker. Alleen was het toen nog geen vaste land omdat het nog onder zeeniveau lag: er was daar een vrij ondiepe subtropische zee, de Krijtzee genoemd. De dieren en planten die in deze Krijtzee leefden hadden helemaal niets van doen met de soorten die in de Atlantische Oceaan en Noordzee voorkomen. Aan top van de voedselketen stonden in die tijd enorme, aan het leven in deze zee aangepaste, bloeddorstige reptielen: de mosasauriërs. Hoewel ze niet nauw verwant waren aan de vleesetende dinosauriërs die in dezelfde op het land voorkwamen, deden ze toch hetzelfde - veel vlees eten en zorgen voor het nageslacht. In 1998 werd in de St. Pietersberg bij Maastricht een nog onbeschreven soort gevonden, die in de volksmond wordt aangeduid als Bèr, maar officieel Prognathodon saturator heet. In de lezing zal het hele verhaal van Bèr - vanaf zijn ontdekking tot aan zijn formele presentatie in het museum - aan de orde komen. Na de pauze schuiven we een 60 miljoen jaar in de tijd op. Het gebied van Zuid- Limburg is dan een stuk noordelijker terecht gekomen, was boven het zeeniveau komen te liggen en vaste land geworden. In die periode - zo'n 6 miljoen jaar geleden - ontstaat in deze regio de Oermaas. Zoals uit de verspreiding van de afgezette grindpakketten blijkt heeft deze rivier zich in de loop der tijden vaak verlegd. Op grond van dit soort geologische gegevens zal de historie van de Maas de revue passeren, beginnend met de Oermaas om dan via de Oosmaas bij de huidige 'mooder Maas' uit te komen. De lezing vindt plaats in café 't Trefpunt in Geysteren en begint om 20.00 uur. PS: Als U grotere of zware stukken heeft om op te halen, vernemen wij dat gaarne tijdig van u. Neem in dat geval even contact op met Sjef Claessens, tel: 06-22388094 of email siefcl@home.nl

Oostrum's Weekblad | 2009 | | pagina 16