EXCURSIE BARBARA'S WEERD, ARCEN VOORAL UW DAKWERKZAAMHEDEN Stationsweg 148, 5807 AD Oostrum T- 0478 -691034, M - 06 -12461935 Op zondag 22 maart om 14.00 uur organiseert IVN Geysteren-Venray in aansluiting op de lezinq van 9 maart jl.: begrazen van natuurterreinen, een excursie te Barbara's Weerd in Arcen verzorqt door boswachter Bart van der Linden. a Het in 1998 gestarte natuurgebied Barbara's Weerd is vernoemd naar het voormalige klooster St. Barbara. Resten van dit klooster uit 1452 liggen in een bosje aan de zuidoostzijde van het terrein. In de Barbara's Weerd ligt een duidelijke terrasrand die het gebied verdeelt in een vochtig en frequent overstroomd laag terras en een hoger gelegen deel dat zelden of nooit overstroomt. In ieder geval vanaf 1800 zijn de laaggelegen delen (o.a. de Kreeftwaard bij Arcen) in gebruik geweest als grasland en de hoger gelegen delen (Molenkamp en De Mungel) als bouwland. Op de rivierkaart van 1850 lag er tussen Arcen en de Wijmarsche Watermolen een kade tussen het laaggelegen deel en de hoge akker. Deze kade is rond 1998 opgehoogd, maar in de zuidwestpunt steekt nog een deel van de oude kade onder de nieuwe uit. De Lingsforsterbeek mondt in de Barbara's Weerd uit in de Maas. Hoewel ooit hier naar toe omgelegd als voeding voor het kasteel Arcen en de watermolen is het nu een betrekkelijk natuurlijk ontwikkelde beekmonding met broekbos en kleine kwelmeanders. Een tweede beekje, een zijtak van de Lommerbroeklossing, stroomt door het bos aan de zuidkant naar de Maas. Het moerasbos langs de beek is al op oude kaarten zichtbaar. Het thans aanwezige bos op de Maasduinrelicten in de zuidoosthoek is van veel latere oorsprong (waarschijnlijk geplant in de jaren 30) en bestaat uit loof- en naaldhout. Voor de start van natuurontwikkeling was het hoge deel van het terrein in gebruik als akker, met name voor de teelt van aardbeien, asperges en prei. Het gebied zal in de toekomst onderdeel uitmaken van een keten aan natuurgebieden langs de oostkantvan de Zandmaas. Richting het zuiden zal de Barbara's Weerd worden verbonden met het toekomstige natuurgebied rondom de hooqwaterqeul van Lomm. 3 Het gebied wordt begraasd door Galloway-runderen. Zij zorgen voor afwisseling en openheid in het terrein. Sommige plekjes worden intensiever begraasd door de Galloways dan andere stukken waar ze minder voorkeur voor hebben. Op deze manier ontstaat een mozaiekpatroon van grasland, struweel en bos dat voedsel en bescherming biedt aan talloze planten en dieren. Start: Vanaf de parkeerplaats met informatiebord bij de Schanstoren aan de Schans in Arcen. Stayerhofweg 2b Wanssurn op afspraak, ook !s avonds tel. 0478-539020 www.haroldlenssenkeukcns.nl akbedekkingen Haroldlü LENSSEN

Oostrum's Weekblad | 2009 | | pagina 20