Betreftvrijwilligerswerk Sensoor en SOShulp 0 HULPVERLENING Van Suzet Aan Joyce Hallo Joyce Wat leuk dat jij ook aan het denken bent over vrijwilligerswerk bij Telehulpverlening Limburg! Natuurlijk wil ik je graag vertellen hoe het mij daar vergaat. Toen ik me zo'n vijfjaar geleden als vrijwilliger aanmeldde voor de telefonische hulpdienst vond ik dat een hele stap. Ik had er lang over getwijfeld, omdat ik dacht dat ik het niet zou kunnen. Ik had immers helemaal geen ervaring in de hulpverlening, zoals je weet. En John zei dat luisteren niks voor mij was omdat ik zelf zoveel praat. Enfin, op een gegeven moment heb ik toch informatie opgevraagd en werd ik uitgenodigd voor een kennismakingsgesprek. Dat gesprek viel erg mee. Ik kon er echt alle vragen stellen die ik had en zelfs zeggen dat ik er aan twijfelde of ik het wel zou kunnen. Toen werd me ook duidelijk dat er eerst een soort proeftijd is, zodat je zelf kunt ervaren of het telefoonwerk iets voor je is. Ik ben gestart met nog 5 mensen en we kregen eerst een basistraining, waarin we van alles leerden over communiceren, luisteren en vragen stellen. Best wel pittig vond ik dat. Maar ook leerzaam. Thuis zeiden ze tenminste dat ik nu ook eens naar hun luisterde(l), niet alleen John, maar ook de kinderen. Bij de basistraining hoorde ook stage aan de telefoon. Met een ervaren vrijwilliger om je de "kneepjes van het vak" bij te brengen. En dat niet alleen. Ik heb mijn mentor heel wat afgekletst en gelachen tijdens onze gezamenlijke telefoondiensten. Ik had enorm tegen de eerste nachtdienst opgekeken. Maar dat bleek wel mee te vallen. Het had wel iets speciaals om zo in de nacht gesprekken met onbekenden te voeren. Tijdens de hele opleiding word je overigens prima begeleid. Er wordt met je gekeken hoe ver je al bent en waar je nog aan kunt werken. En aan het einde is er een afsluitgesprek Als alles goed gegaan is krijg je dan een contract met de stichting en ben je een 'echte' vrijwilliger. Hoeveel tijd het je kost? Nou er wordt verwacht datje per 4 weken 4 telefoondiensten draait, waarvan 1 nachtdienst. Het rooster wordt altijd in overleg gemaakt en natuurlijk kun jij met vakantie als je dat wilt. Je vroeg me wat ik nu van het telefoonwerk vind. Ik heb dat ruim vier jaar gedaan. Met veel plezier. Er waren gesprekken waar ik nog vaak aan terug denk. Droevige gesprekken, maar ook leuke gesprekken. Ik heb veel dingen gehoord waar ik eigenlijk nooit bij stil gestaan heb dat ze er zijn. Onvoorstelbaar wat sommige mensen moeten dragen. Je leertje eigen sores dan wel te relativeren. Natuurlijk waren er ook gesprekken bij die minder goed liepen. Maar ook gesprekken waarbij ik echt het gevoel had dat ik iets voor een ander kon betekenen. Wist je trouwens datje ook na de basistraining nog regelmatig met een groep bij elkaar komt voor bijscholing? En niet alleen bijscholing, want je krijgt toch een hele persoonlijke band met de mensen van je groep. Maarre... ik ben weer een nieuwe uitdaging aangegaan. Er wordt bij Telehulpverlening Limburg ook gechat en gemaild en je weet dat ik graag schrijf en veel op internet bezig ben. Dus heb ik me een halfjaar geleden opgegeven bij SOShulp. Wel zo handig, het is in hetzelfde gebouw, dus ik kom mijn oude collega's nog vaak tegen. En de opleiding voor SOShulp sluit aan bij de telefoonopleiding. Ik chat een keer per week, op dinsdagavond of donderdagmiddag. En tussendoor worden er emails beantwoord. Ik wil dit een paar jaar blijven doen en dan misschien weer terug aan de telefoon. Of telefoonwerk en chatwerk combineren. Want in principe is hier veel mogelijk. Ik hoop dat ik hiermee je vragen beantwoord heb? Anders hoor ik het wel. Zal wel leuk zijn om jou als collega tegen te komen tijdens een voorlichtingsavond, uitstapje of feest want die zijn er natuurlijk ook!) Groetjes, ook aan Jan-Willem en de kids. PS niet te lang wachten met opgeven, na de zomervakantie start de basistraining weer! Voor alle duidelijkheid nog even het telefoonnummer waar je meer informatie kunt opvragen 077-3514057 en je kunt je ook opgeven via de website www.telehulplimburg.nl Suzet

Oostrum's Weekblad | 2008 | | pagina 16