AMNESTY 3 Amnesty International overhandigt onderzoek naar gemeentelijk antidiscriminatiebeleid aan Burgemeester Jos Waals van de Gemeente Venray. Op dinsdag,19 juni, om 19.15 uur, voorafgaand aan de raadsvergadering van de gemeente Venray zal de Amnesty groep Peel Maas het rapport 'Aanpak van discriminatie door Nederlandse gemeenten: 443 kansen voor verbetering' op ludieke wijze aanbieden aan Burgemeester Jos Waals. Dit gebeurt in het kader van de campagne tegen discriminatie die Amnesty International dit jaar voert. Discriminatie is ook in Nederland een hardnekkig en omvangrijk probleem. Of het nu is op de arbeidsmarkt, in het uitgaansleven, langs de lijn op het sportveld of op school: veel mensen worden gediscrimineerd. Ze worden anders behandeld omdat ze een andere achtergrond hebben, er anders uitzien, ergens anders vandaan komen en ga zo maar door. En daarbij worden hun rechten aangetast. Het huidige kabinet heeft aangegeven van de bestrijding van discriminatie een speerpunt te maken. Voor de feitelijke aanpak van discriminatie verwijst de rijksoverheid echter in het bijzonder naar de gemeenten. De manier waarop gemeenten antidiscriminatiebeleid moeten invullen blijft daarbij vaak in het midden. Amnesty International heeft daarom begin 2007 geïnventariseerd op welke wijze gemeenten daadwerkelijk beleid voor discriminatiebestrijding ontwikkelen en uitvoeren.* De uitkomsten van dit onderzoek zijn bijeengebracht in het rapport 'Aanpak van discriminatie door Nederlandse gemeenten: 443 kansen voor verbetering'. Tevens staan in dit rapport aanbevelingen op welke wijze gemeenten hun plaatselijke antidiscriminatiebeleid kunnen verbeteren. Amnesty International vindt dat in alle Nederlandse gemeenten kansen blijven liggen om discriminatie effectiever te voorkomen en bestrijden. De organisatie doet zowel de rijksoverheid als de gemeenten een aantal concrete aanbevelingen voor verbetering. Zo moet de rijksoverheid duidelijk maken hoe verantwoordelijkheden verdeeld zijn over rijk, provincies en gemeenten en welke inzet er van gemeenten verwacht wordt. Gemeenten moeten zorgen dat ze meer inzicht krijgen in de mate waarin discriminatie binnen de gemeentegrenzen voorkomt door cijfers over discriminatie op te vragen bij politie, Openbaar Ministerie en antidiscriminatiebureau's en daarover in gesprek te gaan met lokale belangenorganisaties van bijvoorbeeld migranten, vrouwen, gehandicapten en homoseksuelen. Op 22 mei j.l. heeft Amnesty Peel Maas dit rapport ook aangeboden aan de gemeente Horst aan de Maas. In Venray is de groep Amnesty Peel Maas, naar aanleiding van dit rapport, al in gesprek met de betrokken wethouder en met diverse belangengroepen. Door het rapport lokaal aan te bieden en door met de gemeente in gesprek te blijven over het gemeentelijke antidiscriminatiebeleid hoopt Amnesty Peel Maas dat de gemeente Venray serieus werk gaat maken van het voorkómen en bestrijden van discriminatie in de gemeente. *Amnesty heeft dit onderzoek laten uitvoeren door het onderzoeksbureau Research voor Beleid. Aan het onderzoek hebben 196 gemeenten meegewerkt. Het onderzoek laat vanwege de hoge respons, 44 procent, en de verdeling van responderende gemeenten over inwonertal en geografische spreiding een representatief beeld zien van de situatie in Nederlandse gemeenten. Support our fight for human right*

Oostrum's Weekblad | 2007 | | pagina 14