11 -reulekeshuus VENRAY 60 JAAR BEVRIJD (1944 - 2004) 15 oktober 2004 t/m 30 januari 2005 Museum Geschied- en Oudheidkundig Museum Venray Vanaf 15 oktober 2004 zal in liet Museum 't Freulekeshuus te Venray een tentoonstelling te zien zijn over de bevrijding van de gemeente Venray. Met medewerking van inwoners en instanties zijn er tastbare herinneringen en ook foto's bijeengebracht die doen denken aan deze periode die op vele inwoners uit onze gemeente diepe indrukken heeft achtergelaten. Tot op de dag van vandaag is de Tweede Wereldoorlog en vooral de bevrijdingsperiode in meer of mindere mate actueel. Op 9juni van dit jaar vond de plechtige begrafenis plaats van Evan Tom Davis, een Engelse soldaat die was omgekomen tijdens de bevrijding van Broekhuizen. Hij werd gevonden door 2 mannen die vanuit hun interesse voor deze periode op zoek waren naar spullen die daaraan herinneren. Op de Brabander vindt een grootscheeps onderzoek plaats naar munitierestanten uit de bevrijdingsperiode voordat dat gebied in gebruik genomen kan worden door nieuwe bewoners van onze gemeente. Op ]4 juli 2004 was er een klein gezelschap uit Engeland op het kerkhof van Venray. Zij waren daar met een speciale opdracht, namelijk volgens de laatste wens de as uitstrooien van hun tante wiens echtgenoot was omgekomen tijdens de bevrijding van Venray. Zijn graf was na de oorlog geadopteerd door de Venrayse familie Clephas. Direct na de oorlog had zoon Piet ook een bezoek gebracht aan Engeland en waren de echtgenote en familie ook het graf in Venray komen bezoeken. De weduwe is nooit hertrouwd. Jaarlijks komen veteranen en nabestaanden van Engelse bevrijders op uitnodiging van het Venrayse bedrijfsleven naar onze gemeente om liet graf van hun dierbaren te bezoeken. Tijdens dit bezoek logeren velen bij gastgezinnen. De oorlog leeft nog steeds voort in de herinneringen en verhalen van velen en zijn dermate aangrijpend dat al diverse boeken zijn verschenen met elk hun eigen boodschap en vaak indrukwekkend door het verhaal van gewone mensen uit onze gemeente die dingen hebben meegemaakt en ondergaan waar wij nu slechts bij benadering maar een voorstelling kunnen maken. Tijdens de tentoonstelling zullen ook enkele films over onze streek te zien zijn. De tentoonstelling zal worden geopend in het bijzijn van mensen die een actieve rol hebben gespeeld in deze dagen. De aandacht van de expositie richt zich vooral op het tijdsbestek van de bevrijding en een halfjaar daarvoor en daarna. De werkgroep die zich richt op de deportaties van september en oktober 1944 zal zich ook presenteren in het museum. Parallel aan deze tentoonstelling zal in de kelders van St. Servatius middels foto's aandacht worden geschonken aan het leven in de kelders van deze instelling waar velen tijdens het oorlogsgeweld een tijdelijk onderdak vonden. Met deze tentoonstelling zal getracht worden een monument in de tijd te maken voor allen die herinneringen hebben aan deze tijd en voor hen die het niet hebben meegemaakt. Want voor deze laatsten is het ook een deel van hun geschiedenis en zijn wij verbonden met alle Europeanen. Voor hen die er niet meer bij kunnen zijn, zijn er nauwelijks treffendere woorden dan die op het Engels kerkhof werden gesproken door een kameraad van Evan Tom Davies: They shall grow not old, as we that are left grow old Age shall not weary them, nor the years condem. At the going down of the sun and the morning We will remember them! U bent van harte uitgenodigd om de tentoonstelling te komen bezoeken. De tentoonstelling duurt tot en met 30 januari 2005.

Oostrum's Weekblad | 2004 | | pagina 17