Dorpsraad "werkcomité oostrum" TBS KLINIEK OOSTRUM U heeft al enige tijd niets meer van het actie comité vernomen. Dat wil echter niet zeggen, dat we gas hebben teruggenomen. Het tegendeel zelfs. Formeel moeten we de volgende stappen van de directie afwachten. Je kunt geen bezwaar maken, op iets wat nog niet heeft plaatsgevonden, zoals de aanvraag van de bouwvergunning. We houden de verdere stappen nauwgezet in de gaten. Op de bijeenkomst van de omwonende commissie en enkele genodigden, op 25 maart j.l. is op een vraag onzerzijds, of de grond reeds was aangekocht, door de heer de Beer geantwoord, dat dit officieel nog niet is gebeurd, maar dat het wachten was op de notaris, om de akte te laten passeren. Conclusie... de plannen worden vooralsnog voortgezet. Inmiddels krijgen we uit allerlei hoeken informatie door, omtrent ontwikkelingen binnen deze sector. Ook solidariteit betuigingen uit alle delen van het land komen binnen, al of niet vergezeld van informatie. Staatssecretaris Vliegenthart van Welzijn wil geld beschikbaar gaan stellen, om jaarlijks ongeveer 120 delinquente verstandelijk gehandicapten op te vangen en te behandelen Verstandelijk gehandicapten komen na het plegen van een delict, vaak in de gevangenis terecht, of in een van de vijf behandelcentra, zoals de Wendel, voor gedragsgestoorde verstandelijk gehandicapten. Enkele honderden zwakbegaafden verblijven in gevangenissen. De centra zijn niet op de opvang van deze groep ingesteld, waardoor steeds vaker incidenten ontstaan. Bovendien verdringen de delinquente gehandicapten in de behandelcentra, de oorspronkelijke populatie. Deze patiënten, zonder strafblad, moeten daardoor steeds langer wachten op behandeling, hetgeen hun situatie niet ten goede komt. Vliegenthart wil geen aparte voorziening voor forensische verstandelijk gehandicaptenzorg, maar zoekt een oplossing in uitbreiding van de vijf bestaande behandelcentra. Zo kan de bestaande kennis en expertise worden ingezet. De staatssecretaris benadrukt, dat het gaat om opvang van gehandicapten, die een reeel risico lopen op herhaling, of op een verharding van de gepleegde delicten. Bij nieuwbouw worden extra maatregelen getroffen, maar de gehandicapten behoeven niet het hoge bewakingsniveau van een gevangenis of een TBS kliniek. Volgens een onderzoeksinstelling leidt deze trend, om deze groep zelfstandig te laten wonen tot problemen. Dit betekent concreet voor Oostrum een nieuwe bedreiging. Moeten we ook dit maar weer pikken Zijn we al niet over verzadigd Vanuit het actiecomité, zal er een brief uitgaan naar de staatssecretaris, om de bestaande centra in Oostrum niet nog verder uit te breiden, gezien de toch al zware belasting voor een relatief kleine gemeenschap, bovendien in een zeer kwetsbare omgeving. Het actiecomité TBS.

Oostrum's Weekblad | 2002 | | pagina 7