Rooyse Wissel Naar aanleiding van overleg met het omwonendencomité van de Rooyse Wissel, waarin ook de dorpsraad Oostrum vertegenwoordigd is, willen wij u hierbij graag nader informeren over onze plannen omtrent de verlofafdeling van de Rooyse Wissel. Geschiedenis In maart 2000 werd FPI de Rooyse Wissel officieel geopend en op 27 maart van dat jaar werden de eerste patiënten opgenomen. Op dit moment worden er 82 patiënten in het instituut behandeld. Begin 2002 zal het aantal patiënten dat behandeld wordt oplopen tot 102. Daarmee is de maximale capaciteit aan behandelplaatsen binnen het instituut bereikt. Naast de 102 behandelplaatsen zijn er 12 resocialisatieplaatsen gepland. Doel van de tbs-maatregel is immers het veilig terugbrengen van patiënten in de maatschappij, zoals ook in onze missie staat weergegeven; Missie de Rooyse Wissel De Rooyse Wissel is een particulier forensisch psychiatrisch instituut ter verpleging en/of behandeling van, overwegend, tbs patiënten binnen een beveiligd kader. Het doel van de Rooyse Wissel is het tot maatschappelijk aanvaardbaar niveau terugbrengen van het delictgevaar, met als streven terugkeer of handhaving van de patiënt in de maatschappij. Zo'n drie jaar geleden heeft het college van B&W van de gemeente Venray een besluit genomen om deze 12 resocialisatieplaatsen van de Tbs-kliniek in Venray te plaatsten. Vervolgens zijn er vanuit de Rooyse Wissel geen verdere stappen op dit gebied ondernomen, omdat het instituut een populatie had die vooralsnog niet in aanmerking kwam voor buitenplaatsen. Inmiddels vindt er regelmatig verlof plaats vanuit de Rooyse Wissel en zal er op de middellange termijn een start worden gemaakt met het resocialiseren. Resocialiseren Bij de start van de kliniek werd afgesproken dat het resocialiseren zou gebeuren in een resocialisatieafdeling voor 12 personen, op het Seivaas-terrein. De visie op resocialisatie is inmiddels bijgesteld. In plaats van één manier van resocialiseren (via de resocialisatieafdeling) wil de Rooyse Wissel voor verschillende patiënten met allemaal een andere achtergrond ook verschillende wijzen van resocialiseren creëren. Zo kan maatwerk worden geboden voor de patiënten binnen de Rooyse Wissel waardoor de veiligheid nog beter gewaarborgd is. Het resocialiseren zal volgens de nieuwe visie op drie manieren gebeuren: Op de eerste plaats zal het resocialiseren al starten binnen het instituut. Voor bijvoorbeeld patiënten die al jarenlang zelfstandig hebben gefunctioneerd in de maatschappij, voordat zij de tbs-maatregel kregen opgelegd, betekent dit dat minder nadruk hoeft te liggen op dit aspect van de behandeling. Zij hoeven het zelfstandig wonen immers niet te oefenen. Verder zal er een verlofafdeling voor 6 patiënten worden gecreëerd op het terrein van de Rooyse Wissel, maar buiten de hekken. Op deze afdeling kunnen 6 patiënten, die van het Ministerie van Justitie het recht hebben verkregen om onbegeleid met verlof te gaan, oefenen met zelfstandig wonen. Tot slot zullen er 6 plaatsen voor patiënten die op het punt staan terug te keren in de maatschappij elders in het land worden ingekocht. Ook voor deze patiënten zal er regelmatig begeleiding plaatsvinden vanuit ons instituut. Met de komst van de verlofafdeling zou eventueel de eerdere optie die de Rooyse Wissel op het Servaas- terrein heeft, kunnen komen te vervallen. De verlofafdeling Op de verlofafdeling kunnen 6 patiënten die al langere tijd verlof hebben (eerst begeleid, later semi-begeleid en daarna onbegeleid) oefenen om weer zelfstandig te leven. Op vaste tijden zal er begeleiding zijn op deze afdelingen en alle patiënten moeten een daginvulling hebben. Dit kan werk zijn, vrijwilligerswerk of het volgen van een opleiding. Door de verlofafdeling op het terrein van de Rooyse Wissel te plaatsten kan de veiligheid maximaal gewaarborgd worden. Er zijn dan korte lijnen met het instituut en er is meer toezicht door de kliniek mogelijk. De Pompe-kliniek in Nijmegen heeft een jaar of zeven geleden een soortgelijke verlofafdeling gecreëerd. Deze afdeling functioneert naar tevredenheid en er hebben zich hier tot op heden geen incidenten voorgedaan. Voöfilthtingsavond Binnenkort zal erin het gemeenschapshuis van Oostrum een informatieavond worden belegd waarin de directie van de Rooyse Wissel haar plannen nader zal toelichten en waarin u de gelegenheid krijgt om vragen te stellen aan de directie. U bent hiervoor van harte uitgenodigd. De juiste datum wordt volgende week bekend gemaakt in het Oostrum's Weekblad. Forgnsisch Psychiatrisch Ir stituut

Oostrum's Weekblad | 2001 | | pagina 5