Eén ding staat vast: men kan het tij niet keren. In zo'n situatie kan men beter zelf de touwtjes in handen nemen dan zich te laten leven. Deken Coenen beijvert zich dan ook om de clustering zo snel, maar ook zo goed mogelijk van de grond te krijgen. De eerste verkennende gesprekken binnen het dekenaat zijn thans door deken Coenen in een stroomversnelling gebracht. Hij vindt dit zo'n belangrijke ontwikkeling dat hij het kerkbestuur gevraagd heeft dit zelf aan u te mogen toelichten. Uiteraard voldoen wij graag aan zijn verzoek. UW PAROCHIE EN DE CLUSTERING - PLUSSEN EN MINNEN Zoals u wel gehoord zult hebben wordt er binnen het bisdom Roermond sinds een aantal jaren gesproken over "herstructurering en revitalisering". U vraagt zich wellicht af wat u daar nou concreet aan hebt, wat u daar nu concreet van merkt. Een gegeven is dat het priesterbestand hard achteruit gaat: veel verder dan ons eigen dekenaat Venray hoeft u niet te kijken om dit te constateren. Toch willen wij dat de Blijde Boodschap doorgaat: het is de moeite waard om katholiek christen te zijn, het is de moeite waard Christus' Boodschap door te geven en Hem te ontmoeten in gebed en Sacramenten, met name in de H. Mis. Wat de herstructurering wil is precies dit: zodanig een en ander organiseren dat de Kerk dóórgaat. Vanwege het dalend aantal priesters maar ook omdat het aantal andere christenen afneemt is het zaak te gaan samenwerken. Er is nog een ander, niet onbelangrijk aspect: toen er priesters genoeg waren, afgelopen eeuwen, zijn deze taken gaan overnemen die eigenlijk aan de andere gelovigen toekwamen. Het proces van revitalisering en herstruc turering wil óók weer iedere parochiaan de taak (terug-)geven die hem krachtens zijn Doopsel toekomt. Zo is het priestertekort ook een nieuwe kans om de Kerk zó in te richten zoals het oorspronkelijk bedoeld is. Concreet: Afgesproken is dat de parochies van Castenray, Oirlo en Oostrum in de toekomst één cluster zullen gaan vormen met - op den duur - één pastoor. Graag willen we dat in ieder van de drie dorpen ieder weekeinde een H. Mis is: dat betekent datje die mistijden op elkaar moet afstemmen, en dit liefst al vóór "de nood aan de man komt". Verder: Wil een toekomstige nieuwe pastoor dit alles aankunnen dan heeft hij hulp nodig van parochia nen. Van de andere kant: de parochianen doen die taak óók vanuit hun Doopsel en niet alleen om de pastoor te plezieren! En daarom zal er moeten worden samengewerkt, zodat we per cluster komen tot bijvoorbeeld een Avondwakegroep, een werkgroep Gezinsmis, een werkgroep rond Ontwikke lingswerk en Missie, een werkgroep Zorg voor zieken, enz. We doen dat per cluster omdat één dorp wellicht te klein is om dat alleen te kunnen, en omdat wat goed is bij de een ook goed bij de ander kan. Maar nogmaals: het aanpassen van de tijden van de H.H. Missen zal het meest ingrijpend zijn. Uw kerkbestuur, neen: de Kerk hoopt op uw medewerking! Laten we er 5

Oostrum's Weekblad | 1999 | | pagina 5