Een aantal verenigingen, organisaties en instellingen presenteren zich in standjes op een informatie-markt, waar men vanaf 13.30 uur terecht kan om zich te informeren inzake "vrouwen-aangelegenheden" op het gebied van educatie/zorg/vrijetijdsbesteding. Tot slot van de middag is er een optreden van de vrouwen joekskapel "Van toete noch blaoze" die speciaal voor deze gelegenheid een Venrays Vrouwenlied hebben ingestudeerd! Het beloofd een gezellige, leerzame middag te worden, waarbij alle vrouwen van Venray van harte welkom zijn! Het ontstaan van de Internationale Vrouwendag hangt nauw samen met de socialistische arbeidersbeweging die zich vanaf eind 19e eeuw bezig hield met het verwerven van kiesrecht voor iedereen en het verbeteren van de arbeidsomstandigheden. In Nederland werd in 1894 de Vereniging voor Vrouwenkiesrecht opgericht, met het enige doel: verkrijgen van kiesrecht voor de vrouw. De eerste Internationale Vrouwen dag werd gevierd in 1911. (In Nederland 1912). De datum 8 maart stamt uit 1917 toen op deze dag in Moskou voor het eerst vrouwen staakten en demonstreerden waarbij ze hardhandig in aanraking kwamen met de politie. Sinds 1921 wordt ter herinnering aan deze staking 8 maart als vaste datum "wereldwijd" de strijd die vrouwen hebben geleverd (en nog leveren) voor hun rechten op gebieden als werken, wonen, onderwijs en welzijn, herdacht. In Venray nam in 1989 het Katholiek Vrouwengilde het initiatief om samen met andere Venrayse vrouwenverenigingen een 8 maart manifestatie te or ganiseren. In volgende jaren is het voortouw genomen door de ambtenaar emancipatiezaken van de gemeente Venray, bijgestaan door de Werkgroep Emancipatiebeleid en diverse elkaar afwisselende vrouwenverenigingen en/of politieke organisaties. 8 Maart 1996 werd de Stichting Venrayse Vrouwenraad opgericht, die de organisatie voor de 8 maart-viering van 1997 op zich genomen heeft. De stichting Venrayse Vrouwenraad stelt zich ten doel de bewustwording van gelijkwaardigheid en volledige medeverantwoordelijkheid van de vrouw in de samenleving te bevorderen. De doelstelling wordt uitgedragen door een samenwerkingsverband van de aangesloten vrouwenorganisaties, die daarbij hun eigen karakter en zelfstandigheid blijven behouden. Voor meer informatie betreffende de 8-maart viering of de Stichting Venrayse Vrouwenraad kan men terecht bij de voorzitter van de 8-maart- werkgroep - tevens bestuurslid van de Vrouwenraad: Carla van Dijk, telefoon: 0478 - 511 502 of Lies v.d. Heuvel tel. 0478 - 546 271 -o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o 18

Oostrum's Weekblad | 1997 | | pagina 18