Bezinning in de Vastentijd De veertigdagen-tijd (vastentijd) kan uitgroeien tot een opbloeitijd van ons geestelijk leven. Meer bewust leven, meer gericht op de Heer, en dus ook op de "naaste", meer aandacht voor het gebed. Als je zo gaat denken over de veertigdagen-tijd, dan moeten we ook nog be amen, dat de Kerk er heel goed aan doet ons deze tijd zo voor te houden. Dan is deze tijd, wat hij dient te zijn: een tijd van genade. 18 maart: Gezinsmis met presentatie van de kinderen die hun Eerste Communie doen op 14 mei. 25 maart: Toedoening van het sacrament van het Vormsel. uw pastoor -o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o-o- Stille Omgang Kring Noord-Limburg en Oost-Brabant Feestelijkheden rond 650 jaar Mirakel van Amsterdam Sinds 1881 wordt in Amsterdam jaarlijks de Stille Omgang georganiseerd. Ca. 10.000 pelgrims lopen tijdens een nacht in maart in stilte door de binnenstad van Amsterdam. Deze traditie is het vervolg op een tot het jaar 1573 gehouden processie, die haar ontstaan dankt aan het Mirakel van 1345. Het Mirakel Medio maart 1345 gebeurde er een wonder in Amsterdam: een zieke man ontving de heilige hostie (naar katholieke overtuiging het lichaam van Christus). Kort hierna moest hij overgeven, waarna het braaksel in het vuur werd geworpen. Tot verbazing van iedereen werd de hostie de volgende dag gaaf in de haard teruggevonden. Dit Mirakel had grote gevolgen voor Amsterdam. Op de plaats van het huis van de zieke man, gelegen aan de Kalverstraat verrees een prachtige gotische kapel: De Heilige Stede. Vele pelgrims trokken naar Amsterdam. Jaarlijks herdacht men het wonder met een processie door Amsterdam. De Reformatie maakte een einde aan de openlijke verering van het Mirakel. De Heilige Stede werd een protestantse kerk en het houden van processies werd verboden. De route van de processie raakte in vergetelheid. Pas in 1881 herontdekte men de route en er werd besloten de tocht in ere te herstellen. Vanwege het processieverbod koos men voor een stille tocht in de nachtelijke uren om zo min mogelijk aanstoot te geven: De Stille Omgang. Jaren geleden werd aan deze Stille Omgang uitsluitend door mannen deel genomen maar nu is dat veranderd en lopen vrouwen en mannen samen in deze stille tocht. 4

Oostrum's Weekblad | 1995 | | pagina 4