Vader". Maar het is de Vader in de hemel, die centraal staat in het gebed dat Jezus zijn leerlingen heeft geleerd en het bezoek van de paus is pas dan echt geslaagd, wanneer het leidt tot een groter vertrouwen in deze ene hemelse Vader, die alle mensen als broeders en zusters tot leven roept. Inderdaad: alle men sen. Hoe serieus Jezus dat bedoelt, blijkt uit Zijn woorden: "Noemt niemand van U op aarde vader; gij hebt maar één Vader, de hemelse". Waarom het "Onze Vader" als thema van het pausbezoek? Alle christenen kennen het gebed, vaak van buiten, maar soms zonder de rijkdom ervan te vermoeden. Als gebed van Jezus zelf is het "Onze Vader" bij de protestantse, de rooms katholieke en de oosterse christenen even geliefd. Het gebed laat ook zien hoe diep het Evangelie in joodse bodem is geworteld. Tenslotte is het "Onze Vader" juist daarom zo boeiend, omdat het in het gebed evenzeer gaat om God als om de noden van de mens. Het gaat om de heiliging van Gods naam, om de komst van Zijn rijk, maar ook om het dagelijks brood, om vergeving en verzoening tussen mensen en om bevrijding van wat mensen be dreigt. Kortom, het "Onze Vader" is het evangelie in een note- dop. Het "Onze Vader" is een gebed dat mensen bijeenbrengt. Het gaat uit van één fundamentele ervaring: het basisvertrouwen dat de Vader Zijn naam, Zijn koningsschap, Zijn bedoeling met de mensen wéér maakt. Daarom durft de leerling van Jezus te vragen om het brood voor vandaag, niet méér en niet minder, om verge ving van zijn schulden en om bevrijding uit de greep van aller lei machten, die hem bedreigen. Uit deze ervaring van vertrou wen putten mensen de moed om uit zichzelf te treden en op te komen voor elkaar en voor de wereld, die God hen heeft toever trouwd. Godsvertrouwen en menselijke verantwoordelijkheid, he mel en aarde, bidden en maatschappelijke inzet, verticaal ge loven en horizontaal geloven: wij hebben vaak de neiging deze dingen uit elkaar te trekken. In het "Onze Vader" raken mensen, hoe verschillend ze ook zijn, aan de éne bron van alle geloofs ervaring. Indien ergens, dan vinden ze elkaar hier. In dit te ken komt de Bisschop van Rome naar ons land ter bemoediging, opdat de "Naam van de Vader geheiligd wordt". ATTENTIE Op het feest van Maria Lichtmis, 2 februari 1985, zal Mgr. Gij- sen het H. Vormsel toedienen in onze parochie aan de vormelin gen van de zesde klas. ONTMOETINGSpAG^VOOR^KATHOLIEKE^JONGEREN Op zaterdag 27 oktober wordt in de Maresca-zaal bij de Veemarkt hallen te Utrecht de 7e Landelijke Ontmoetingsdag voor Katho- 7

Oostrum's Weekblad | 1984 | | pagina 7