JOZEF^ DE_VERGETEN_KERST)MAN_ÜIT_HET_GEBOORTEVERHAAL Hij lijkt tot de vergeten mensen te behoren op Kerstmis, die Jozef, de vader van Jezus. Hij is wel aanwezig bij het hele ge beuren, maar of hij veel gezegd heeft: we weten er niets van. Wie wel hun mond opendoen, dat zijn de engelen, de herders en de drie wijzen uit het oosten. En zij knielden vol eerbied voor het kind en de moeder. Misschien behoorde Jozef wel niet tot de praters. Misschien was hij veel meer luisteraar. Zo schildert hem tenminste Mattheus in zijn evangelie. Mattheus vertelt veel meer over Jozef dan Lukas doet. Die laatste vertelt weer meer over Maria. Maar Jozef zal wel een opmerkzame luisteraar geweest zijn en iemand die in alle stilte veel doorzag, met een heel goed kontakt met de wereld van God. Hij was het tenminste die als eerste doorzag hoe het nu eigenlijk zat met Maria en het Kind (van wie hij dit wist, hoeft U misschien niet meer te ra den). Leest U maar het begin van het Mattheus-evangelie Hij was het ook die tijdig begreep, dat hij terwille van de vei ligheid van het Kind naar Egypte moest vluchten. En weer was het Jozef, die in Egypte doorhad, dat ze weer terug konden ke ren naar Palestina en in Nazareth moesten gaan wonen. Nee, Jozef was beslist een heel opmerkzame luisteraar. Er ont ging hem niets als het ging over de wensen van God. Hij begreep en zag en deed wat van hem verlangd werd. Als beschermer en hoofd van het gezin heeft hij zo'n belangrijk werk gedaan in die voor de mensheid zo belangrijke dagen. Waren er maar veel meer mensen, die het helemaal doorzien wie dat Kind van Bethle hem eigenlijk is en dat het de moeite waard is om er alles voor over te hebben. Dat Licht is wel doorgebroken maar nog niet iedereen ziet het. Jozef was de man, die er voor zorgde, dat Jezus geboren werd uit het koninklijk geslacht van David, zoals profeten hadden voorspeld. Hij was dus echt het kind, dat beloofd was en waarop vele geslachten hadden gehoopt. Tenslotte: Jozef was geen oude man. Hij is waarschijnlijk nooit oud geworden. Tijdens de geboorte van Jezus was hij een gewone jonge bouwvakker met twee stevige knuisten; hij was timmerman. Als we hem maken tot een oude versleten man, dan maken we een karikatuur van hem en dat heeft die jonge en geweldige ziener en zwoeger niet verdiend. KERSTGESCHENK Denkt U aan het Kerstgeschenk voor onze Oostrumse Missionaris sen! Allen wat bijdragen, dan wordt het nog een mooi Kerstge schenk voor hen! 10

Oostrum's Weekblad | 1983 | | pagina 10