"WIE LIJKT HET MEEST OP OME JOOP Door de N.C.Ii.V. werd een wedstrijd op touw gezet om One Joop na te doen. De laatste maanden hoor je Veel kinderen de hese stem van Ome Joop imiteren met als gevolg dat daardoor kinderen hun stemmen misbruiken. Langdurig verkeerd gebruik van de stem kan tot heesheid leiden. Daarom heeft de vereniging voor Logopedie en Poniatrie een brief geschreven aan de N.C.R.V. om haar on gerustheid uit te spreken over deze rage. Ook K.N.O. - artsen sluiten zich hierbij aan (aldus de Volkskrant). Via deze brief willen wij U vragen om eens aandacht aan deze Ome Joop-rage in Uw gezin te besteden. Er is al zoveel lawaai in de omgeving van het kind. Denk maar eens aan straatlawaaitelevisie, radio e.d., waar ze boven uit moeten schreeuwen. Jjaarnaast nu al enkele maanden het imiteren van T.V.-ster ren. Dit alles bij elkaar leidt tot hevig misbruik van de stem, met als gevolg een toenemend aantal kinderen met hese stemmen op onze scholen en in onze gezinnen. Wat gebeurt er met de stembanden na veelvoudig imiteren van Ome Joop Vergelijk het met in de handen klappen. Als je hard klapt...worden je handen rood. Dat gebeurt ook met de stembanden als ze geforceerd worden. Op den duur kan die irritatie leiden tot knobbels op de stembanden die dan operatief verwijderd moeten worden. Wilt U de kinderen wijzen op de nadelige gevolgen van het meedoen met*deze rage. Een enkele keer een extra inspanning voor de stem kan gevolgen hebben, maar die gaan wel weer over. Maar als het maanden doorgaat, kunnen de gevolgen ernsti ger worden. Deze brief werd door-de schoollogopedisten gericht aan het personeel en is door ons aangepast. P.S. Andre van Duin krijgt ook stem-(spraak)les Personeel -k" V i 4 I

Oostrum's Weekblad | 1979 | | pagina 3