De devotie moet wel diepe indruk gemaakt hebben op de wijde omgeving,, In stichtte Johan van Broekhuysen, vóór zijn pelgrimage naar het Heilig Land, een klooster van ^egulï,.©re kc.nuiinikcn van Str Augusti-niisvlak naast de kapel In 1^68 riep Adolf van Gelder de kloosterlingen echter weer terug en wel naar Straelen, waar hij in 't and een klooster ging bouwen als dank voor een behaalde overwinning. Zo ging dat in die dagen: het ene klooster leeghalen om een ander te kunnen bevolken» In 1^73 wordt Betlehem (zo heette dat klooster) in bezit genomen door de reguliere Kanunnikessen van St. Augustinus uit Well (waar ze in moeilijkheden geraakt waren) en zijn er kunnen blijven tot het einde van de 18e eeuw, toen goe deren en gebouwen geconfisceerd werden» Betlehem, zusterklooster van het klooster Jerusalem in Venray, had nauwe relaties met de kapel in Oostrum, die ze geregeld gebruiken mochten, mits deze tevens beschikbaar bleef voor de pelgrims» Zelf hadden ze lange tijd geen eigen kapel» Van dat mede gebruik kwam ook het feit dat er regelmatig een zuster bij plechtigheden het orgel bespeelde» Schriftelijke op de devotie rechtstreeks betrekking hebbende bescheiden zijn helaas verloren gegaan» Toch is er wel iets. Zo staat er onder IÓ30 aangetekend door rector Ealx "dat dit ene capel- le is, waar in voertden veul miracelen plachten te geschie den" Een ander citaat uit hetzelfde jaar zegt:"die capelle is van alden tiden eene platse van groote devotie ter eeren van de H» Moeder Godts en de Magt Maria, die seer placht gevisiteerd ende gefrequenteert te worden van alle quar- tieren" HET BEELDJE» Het beeldje is niet hoger dan 33 cm», gemaakt van eikenhout en enigszins beschadigde-grote kunstwaarde heeft het niet» Oorspronkelijk was het mc-t een kroon of ander hoofdversier sel gedekt» De mantel is als een hul over het hoofd omge slagen en van weerszijden komen aan het hoofd lange haar vlechten uit. In het jaar 188^1- is het beeldje gepolychro meerd vóór de kroning namens Paus Leo 13 (waarschijnlijk gebeurde dit door Jan Vermeulen, koster van Venray, die daar ook een schildersbedrijf had; dit heeft hij zelf aan Pastoor Asselberghs verteld; ook de beelden van de kruis- groep) Het beeldje was jarenlang gekleed en zo werd, voor het 1 r ,mm m m 1 fli1

Oostrum's Weekblad | 1978 | | pagina 5