SLAVENHANDELAARs Ik heb een goede koop gedaan. De slaven heb ik eerst goed bekekens stuk voor stuk. De oude mannen en vrouwen heb ik aan de kant gezet; die wil ik niet, Alleen de jonge en sterke zwarten wil ik kopen. Daarvoor kochten ze negerkoningen ora. Die verkochten dan de mensen die krijgsgevangen waren gemaakt in oorlogen aan de blanken Ook organiseerden de mensen uit Europa overvallen op dorpenom zo aan slaven te komen. 8 V 2 s De meeste mensen in die tijd minacht,te de mensen uit Afrika. Zo erg, dat bijna iedereen het heel normaal vond dat je de negers als beesten behandelde. De negers die slaaf werden boften eigenlijk nog, zo dachten ze, want die hadden nu nog de kans om christen te worden. Zo kun je misschien begrijpen dat de meeste slavenhalers er echt niet als misdadigers uitzagen. Ze werden door iedereen beschouwd ais fatsoenlijke mensen. Ze dachten, dat wat ze deden hele maal niet fout was. MAN: Witte mannen in vreemde kleren keuren ons alsof we vee zijn. Ze knijpen in onze lichamen en sperren onze mon den open om erin te kijken. We zijn hang en vernederd. Wat zal er van ons worden? Wat willen de witte mannen ons aan doen? VROUWg Ik zie een groot gebouw met hoge witte muren op een zwarte rots aan de rand van het grote water. De muren zijn helwit en het kijken ernaar doet mijn ogen pijn. Ik ben moe en uitgeput en hongerig en dorstig. Mannen drijven ons op; ze slaan op ons in en schreeuwen tegen ons. Wat betekent het allemaal? MANs De rots gaat open onder het grote witte huis. Een donkere ruimte wacht ons. Het is kil en vochtig en donker. Aan de muren hangen grote ijzeren ringen. We zijn hier met velen, tè velen. Er is te weinig ruimte om te liggen. V/at gaat er toch gebeuren? Niemand weet een antwoord en de meesten zijn doodsbang. VROUW: Ze zeggen dat de blanken mensen eten. Het is een vreselijke gedachte. Ik moet denken aan ons dorp. Het lijkt al zo ver weg, toch was het pas gisteren dat deze 'nacht' begon. - MÜTR00S 2Met die zvartn moet je uitkijken. Ze zeggen dat het menseneters zijn. 3 6

Oostrum's Weekblad | 1974 | | pagina 3