V/iüEKEND DIENST HP" IS ARTS EH Vanaf Zaterdagmorgen 8,00 uur tot Zondagavond 24«00 uur nemen waar, voor de patiënten van de huisartsen dr.Bloe men, Franken, v. Lankveld, en v. Thiels FRo FRANKER ALLEGROSTR45 tel, 2824 Voor de patiënten van de huisartsen, Fr. Beckers, Oorver PennersVercauterens Fr, PENNERS HENSEHIÏÏSSTR. 15a tel.1878. Spreekuur voor spoedeisende gevallen "bij "beide doktorens op zaterdag en zondag van 10-11 uur en van 17-18 uur. KLOOSTER BETLEHEMo Fe 15© eeuw - een tijd van "beginnend ongeloof, maar ook van de moderne devotie - is een tijd geweest van vele kloosterstichtingen. Meest "bescheiden van opzet, maar geboren uit eenvoudige en oprechte godsvrucht. Een van deze kleinere.stichtingen is het klooster Betlehem te Oostrum geweest. In 1450, ter gelegenheid van het Heilig jaar, maakte Jan van Broekhuizen, ridder van Geisteren en van Loe, zich op voor een pelgrimstocht, eerst naar Rome en ver der naar het H. Land. In het bewustzijn van de gevaren maakte hij in het slot V/is sen (bij Weeze) zijn testament. Het belangrijkste legaat uit dit uitgebreide stuk was on getwijfeld v/at hij 'bestemde voor de stichting van een bij de kapel in Oostrum, namelijk de hoven van Makken Yierlingsbeek) en ter Maze (Kevelaer), de tiend van Oostrum en een som van 400.= ineens. Hij dacht daarbij aan een mannenklooster. Hij keerde niet terug. In het Land is hij gestorven, vermoedelijk in 1451- Zijn executeurs testamentair hebben er geen gras over laten groeien bij de uitvoering van zijn laatste wil en het lag niet aan hen dat de stichting aanvankelijk niet goed van de grond wilde komen. Fe eerste kloosterlingen, reguliere kanunniken van St. Augustinus, vonden de plaats bij de kapel, die van den Broekhuizen voor de bouw van het klooster had bestemd, minder ge schikt, en klaagde over straatrumoer en overlast van de omwoners. Reden waarom reeds 15 maart 1452 kardinaal Nicolaas van Cusa - de beroemde geleerde en wijsgeer, vriend van de bekende Venrayse Pastoor Gijsbert van der Gaet - toestemming gaf een verder afgelegen en rustiger plek te zoeken. Fat werd de plek waarop thans de funda menten van het klooster Bethlehem zijn blootgelegd. Het verblijf der kanunniken duurde echter, om niet geheel ni 't .-lango In 1-470 verhuisde de hele

Oostrum's Weekblad | 1974 | | pagina 4