3 Kroniek Parochiecluster Leunen-Veulen-Heide I week 46 Sint Maarten (H. Martinus van Tours, bisschop) Martinus werd geboren in 316 te Sabria in Hongarije, in de landstreek Pannonie. Martinus liet zich als jongen van 10 jaar in de kerk: opnemen als catechumeen (doopleerling). Vijf jaar later trad hij in het leger en diende onder keizer Constantius en keizer Julianus. Op 18 jarige leeftijd werd hij gedoopt en bleef nog twee jaar in dienst. Bij de stadspoorten ontmoette hij eens een naakte bedelaar, die hem om Christus' wil een aalmoes vroeg. Omdat hiïj niets dan zijn wapen had, gaf hij hem een stuk van zijn soldatenmantel. In die tijd behoorde een helft van de kleding aan de keizer en de andere helft was persoonlij< bezit. In een droom verscheen hem de avond daarop Christus met de helft van zijn mantel om zich heen geslagen. "Wat je voor de geringste van mijn broeders hebt gedaan, dat heb je aan Mij gedaan". Zijn besluit stond toen vast. Hij begaf zich naar de H.Hilarius, bisschop van Poitiers. Deze werd de leraar en voorbeeld van Martinus. Onder zijn leiding leefde hij als monn ik en werd hij gewijd tot exorcist. Toen hij priester was begon hij als missionar is in zijn eigen geboortestreek. Zijn moeder zou als eerste zich bekeerd hebben. Woedende Arianen en heidenen verdreven Martinus uit zijn geboortestreek. Terneergeslagen begaf hij zich naar het eiland Gallinara voor de Itaiaanse Riviera. Daar leefde hij voor enkele jaren als kluizenaar. Zijn kin derdrocm was vervuld. In het jaar 360 werd hij door Hilarius, die reeds vanaf 35G bisschop van Poitiers was, naar Gallia teruggeroepen. Hij bouwde er ten zuide een kluizenaarscel en verbleef daar vele jaren. Uit deze eenvoudige cel zou later het eerste klooster van Gallie groeien. Hij werd in 372 door h»et volk en de clerus gekozen tot bisschop van Tours, waar hij een klooster bauwde en daar met tachtig monniken een buitengewoon heilig leven leidde. Hij wilde niet in het bisschopshuis wonen, maar verkoos liever de armoede. Z ijn vriend en levensbeschrijver Sulpicius Severus was vaak ooggetuige van zijn wonderdaden. Vol overgave verkondigde St.Maarten overal het H.Evangelie en bestreed het heersende heidendom. Hij was geliefd bij de gehele bevolking vanwege zijn gerechtigheid en voorbeeldig leven. De heilige Martinus stierf op 11 november rond het jaar 398 op 80 jarige leeftijd te Candes, een parochie in zijn bisdom.Sint Maarten is pairoon van de soldaten, cavaleristen, militairen, ruiters, hoefsmeden, wapensmeden, leerlooiers, wevers, armen, bedelaars, molenaars, gordelmak^rs, hoteliers, kleermakers, handschoenmakers, hoedenmakers,reizigers, gevangenen, wijjnboeren, borstelmakers, omroepers, geheelonthouders, herders, waarden. Hij wordt aange-roepen tegen belroos, uitslag, slangenbeten en voor een goede oogst. Pastoor C. Muller

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2009 | | pagina 4