3 De negenjarige Maria moet het huishouden op zich nemen. De kleine Maria, die in 1890 als tweede van zes kinderen is geboren, hoor je echter niet klagen. Het vrome meisje kan dan weliswaar niet lezen of schrijven, maar alles wat haar moeder haar over Jezus vertelt, draagt zij mee in haar hart. Haar verlangen Christus te mogen ontvangen is zo sterk, dat ze - op de voor toen jonge leeftijd van tien - vraagt de communie te mogen doen. Maar dan moet ze eerst de catechismus kennen. Ze vindt een oplossing: ze staat dagelijks om drie uur op, vervult haar taken thuis en loopt zo'n tien kilometer naar een rijke dame in het dorp. In ruil voor wat huishoudelijk werk, leert die dame Maria de catechismus. Weer terug thuis, maakt ze haar werk daar af. Na maanden van voorbereiding ontvangt de overgelukkige Maria op Sacramentsdag 1902 haar Eerste Heilige Communie. De kracht die zij van Jezus krijgt, heeft Maria hard nodig. Het harde werken vindt Maria niet erg, maar wel de verschrikkelijke Alexander die zich steeds meer en meer aan de jonge Maria opdringt. Zij weet niet dat haar moeder al eens pornografisch materiaal in zijn kamer heeft gevonden. Ze bidt minstens even hard als Maria; dat het allemaal maar goed mag blijven gaan. Maar het gaat niet goed: op een dag dwingt Alexander Maria zich aan hem te geven. Het meisje verzet zich met alle macht: "Niet doen Alexander, het is een zonde. God verbiedt het. Je zult naar de hel gaan.Alexander ontsteekt in een tomeloze woede, grijpt een mes en steekt 14 keer op Maria in. Later doet het 12-jarige slachtoffertje de grootste liefdesdienst tot dan toe: tegenover de priester die haar nog een keer de communie geeft, zegt ze: "Ik vergeef Alexander en ik hoop dat hij op een dag bij mij in het paradijs komt.Voordat ze sterft - enkele uren later - wordt ze nog geopereerd en dat zonder verdoving! Hoewel rond het graf van het meisje en op haar voorspraak al snel wonderen gebeuren, maakt de pers onder invloed van de Serenelli's het meisje zwart; ze zou het zelf uitgelokt hebben. Het zal nog jaren duren voor de gevangengenomen Alexander ook maar enige blijk van spijt geeft. Maar na 6 jaar cel verschijnt Maria aan hem in een visioen. Voor elke wond die hij haar heeft toegebracht, geeft ze hem een lelie. Alexander ziet nu in wat hij heeft gedaan. Het is uiteindelijk zijn getuigenis dat de doorslag geeft voor de heiligverklaring van Maria Goretti. Hij is ten slotte de enige die kan getuigen van haar puurheid tot het laatste moment toe. En niet alleen dat ze haar maagdelijkheid heeft verdedigd, maar ook dat ze meer bezorgd was om de ziel van haar aanvaller dan om haarzelf. Wanneer paus Pius XII in 1950 de kleine maagd op het Sint-Pietersplein heilig verklaard, is het ongekend grote aantal van 250.000 mensen aanwezig. Het meest opmerkelijke echter in die menigte zijn twee mensen: de 82-jarige Assunta, de eerste moeder die de heiligverklaring van haar dochter meemaakt, en Alexander, Maria's vergeven moordenaar. Pastoor C. Muller

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2009 | | pagina 4