3 Kroniek Parochiecluster Leunen-Veulen-Heide Jaar van het Religieus Erfgoed Onlangs werd 2008 uitgeroepen tot Jaar van het Religieus Erfgoed. Een jaar volop publieksactiviteiten om zelf te ervaren wat religieus erfgoed voor ons betekent: schoonheid, een plek van herkenning en ontmoeting, een deel van onze geschiedenis. Het behouden waard. Doel van het Jaar van het Religieus Erfgoed is de belangstelling voor en de kennis van het religieus erfgoed in Nederland te vergroten en een duurzame toekomst ervan te bevorderen. Nederland is zeer rijk aan religieus erfgoed. Maar het behoud ervan staat onder druk. Kerkelijke gemeenschappen hebben door het teruglopend kerkbezoek vaak grote moeite om een gebouw in stand te houden. Van de 19,000 kerkelijke bouwwerken die in het verleden in ons land zijn gebouwd zijn er nog maar 7.000 over, waarvan 4.000 meteen monumentale status. Alternatieven zijn sloop, of het vinden van een nieuwe bestemming. Maar er is meer dan gebouwen alleen. Ook meubilair, boeken, gewaden, orgels, klokken, beeldhouwwerken en schilderingen behoren tot de nationale schatkamer van geschiedenis en kunst. De komst van nieuwe Nederlanders met een andere levensovertuiging heeft daar ook weer nieuwe elementen aan toegevoegd. De stichting 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed constateert dat de belangstelling en de waardering voor het religieus erfgoed toeneemt. Met name kerken, kloosters, pastorieën en abdijen zijn vaak beeldbepalend in stad of dorp. Door middel van wandel- en fietstochten, concerten, festivals en andere evenementen wordt dit jaar een poging gedaan om publiek en erfgoed dichter bij elkaar te brengen. Op de website www.2008re.nl zijn over het hele jaar activiteiten te vinden. Die lijst zal overigens nog uitgebreid worden. Actie kerkbalans (I) De Actie Kerkbalans betreft de gezamenlijke inzamelingsactie ten behoeve van kerken in Nederland. Elk jaar zetten meer dan een half miljoen vrijwilligers zich in voor het behoud van de plaatselijke parochie, gemeente en kerk. In 2008 wordt de Actie Kerkbalans gehouden in de periode van 13-27 januari, met ais titel: "Een kerk Is van blijvende waarde". In Veulen hebben de parochianen hierover reeds informatie ontvangen. In de eerstvolgende editie van De Ruuper zal over deze actie aanvullende informatie worden verschaft. Pastoor C. Müller

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2008 | | pagina 4