3 doelen. Vandaar dat in deze periode de Vastenactie plaatsvindt, de kerkelijke geldinzamelingsactie voor de misdeelde medemens in de ontwikkelingslanden. Daarover vindt men in een van de volgende edities van De Ruuper meer informatie. De Vasten begint met het tekenen van het askruisje op het voorhoofd. Maar waarom wordt hierbij as gebruikt? De naam 'Aswoensdag' komt van het gebruik in vroeger eeuwen om aan het begin van de Vasten as te strooien over de hoofden van boetelingen en degenen die vastten. Het was een teken van verslagenheid om het eigen falen. 'In zak en as zitten', is nog steeds een uitdrukking die gebruikt wordt als mensen zich even geen raad meer weten. De uitdrukking komt rechtstreeks uit de bijbel. Als mensen daar rouwen, zitten ze letterlijk in juten zakkenkleding en bestrooien zich rijkelijk met as. Het is een teken van armzaligheid, van nietswaardigheid. Met het liturgisch als ritueel heeft de Kerk - aan het begin van de lente - mogelijk voorchristelijke gebruiken willen kerstenen. In vroegere tijden waste men ook met as en kende men de zuiverende werking ervan. Niet al die gebruiken passen nog in de huidige tijd. Maar toch heeft de as op het hoofd zijn zin niet verloren. In onze tijd, waarin veel mensen denken zelf God te zijn in een maakbare wereld, roept de as in herinnering dat ieder mens vergankelijk is. De tekst bij uitdelen van het askruisje luidt niet voor niets: „Je bent stof en tot stof keer je terug" (Gen, 3,19). Alles gaat voorbij. God alleen blijft. Oftewel: „Bekeer u! Heb geloof in de goede Boodschap". (Mc 1,15). Bezin je op waar je mee bezig bent en kies dat, echt om gaat waar het in het leven Pastoor C. Muller. ff. Antonius van Padua Veulen Misintenties opgeven: Middels formulier achter in de kerk of telefonisch: N. van Staveren, 0478-585134, Bankrekeningnummer: 1281.02.594 Contactpersoon parochie: M. Geurts-Slangen, Lorbaan 9, 0478-588215 4 maart 2006 le zondag van de vasten. zaterdag 19.30 Uur: H. Mis An Janssen -Smulders. Jrd. Kinderen Willems. Jrd. Wim van Meijel. Misdienaars Amke, Lisanne, Fons, Joost, Evi G. Lector Annie Timmermans.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2006 | | pagina 4