en Ellie hadden op dat moment wel kinderen, maar die waren nog te jong om de basisschool te bezoeken. Toch trad Bert alvast toe tot de ouderraad. Omdat de ouderraad weinig financiële middelen tot haar beschikking had, kwam Bert's handigheid als bouwvakker (hij werkt al 36 (I) jaar bij dezelfde baas) prima van pas. Hierdoor kon o.a. het dak van de fietsenstalling vernieuwd worden, werden bankjes gerepareerd en ook het hekwerk werd vervangen. Bert zou tot 1995, het jaar waarin de basisscholen in de gemeente Venray met elkaar fuseerden, lid blijven van de ouderraad. Het was ook in die tijd dat de in het Veulen op handen gedragen rector Hoogers veelal bij Bert aanklopte voor hulp. Ook de kerk had weinig geld en door verschillende lekkages sjouwde de rector dagelijks 60 tot 70 emmers water uit de kelder. Omdat het materiaal waarmee deze lekkages gedicht moesten worden "beetje bij beetje" aangeleverd werd, duurde het maar liefst 3 jaar voor de kelder weer helemaal droog was. Of die keer dat de rector Bert meldde "een paar tegels gekocht te hebben". En of Bert die "even" wilde leggen Samen met Toon Jacobs heeft hij toen maar liefste 120 m2 tegels gelegd...Zo heeft hij ook de kerk opnieuw getext en betegelings- en stucadoorswerk verricht. Samen met Harrie Reintjes heeft hij diverse werkzaamheden op het kerkhof uitgevoerd, o.a. het opknappen van de "rectorgraven" en het op orde brengen van de kruisen. Het betegelen van het toenmalige verenigingsgebouw in Veulen, het leggen van een voetpad vanaf de Voerleberg tot en met het eerste gedeelte van de Brugpas, de sokkel waar het kunstwerk "Veuleke" op werd geplaatst, het informatiebord in het centrum van het dorp, de tennisbaan voor de jeugd en het restaureren van de drie veldkruisen die het Veulen rijk is, allemaal klussen die met veel plezier door Bert opgepakt werden. Hij benadrukt echter altijd veel hulp van anderen gekregen te hebben I Maar het hart bleef ook kloppen voor de carnavalsvereniging. In 1992 werd Bert uitgeroepen tot Prins Bert I van "Ut Dartele Veulen". In 1995 trad Bert toe tot de Verenigingsraad, het overkoepelende orgaan voor de verenigingen in Veulen. Al snel werd hij gevraagd de functie van voorzitter op zich te willen nemen. Zijn grote "drive" was om ooit nog eens een nieuw verenigingslokaal, "een nieuwe Hoefslag" te kunnen bouwen. Het was toen nog een droom.... In 1997 werden Bert en Ellie gekroond tot Boerenbruidspaar. Het was in datzelfde jaar dat de gemeente plannen had om de verenigingsgebouwen te privatiseren. Bert gaf aan daar niet aan mee te willen werken, hij "ging voor nieuwbouw". Jarenlang heeft hij hiervoor gevochten én uiteindelijk gewonnen. Zowel de gemeente Venray als het dorp Veulen zijn trots op wat er in zo'n kleine dorpsgemeenschap tot stand is gebracht: een fantastisch verenigingsgebouw op de gewenste lokatie. Onder leiding van de bouwcommissie, waarvan Bert voorzitter was, hebben alle Veulenaren letterlijk hun steentje bijgedragen aan de totstandkoming van het gebouw. De Hoefslag is de kroon op Bert's werk. 't Gaolde Paerd krijgt hij echter niet alieen. Hij moet het delen met Ellie, die er altijd voor de kinderen was als Bert weer eens "iets voor het dorp moest doen" en die hem daarin ook .stimuleerde. Voor de nabije toekomst wil hij toch wat gas terug gaan nemen, gaan fietsen met Ellie en eens een keer op vakantie gaan. Maar hij zal altijd betrokken blijven bij het vrijwilligerswerk in Veulen. Inmiddels is hij lid geworden van het bestuur van Veulens Historie Herleeft en gaat hij zich nog meer toeleggen op het organiseren van motor-toertochten, één van zijn hobby's. Voor al deze dingen (én nog veel meer) ontvangt Bert Smets op carnavalsdinsdag uit handen van Prins Toon II de hoogste onderscheiding van carnavalsvereniging 'Ut Dartele Veule: "t Gaolde Paerd. 28

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2006 | | pagina 29