20 Onthulling monument gedeporteerden Veulen Op zondag 10 oktober is het 60 j aar geleden dat vanuit Veulen tijdens een razzia, 14 jongemannen door Duitse soldaten opgepakt werden om in Duitsland tewerkgesteld te worden. Ten gevolge van de oorlog kreeg nazi-Duitsland te maken met een toenemend arbeidstekort in hun oorlogsindustrie en landbouw. De oplossing van dit probleem werd gevonden in het eenvoudigweg oppakken van mannen in de door hen bezette gebieden en deze afvoeren naar Duitsland, 'n Half miljoen Nederlandse mannen (op een bevolking van negen miljoen) werden het slachtoffer van deze mannenroof. Vanuit Veulen werden opgepakt en afgevoerd: Gerrit, Jan en Harrie Kusters wonende aan de Drabbelsweg. Ton en Frans van Ooi, Antoon Smedts, Sjeng, Piet en Ser Thissen, Joop en Karei NabuursHarrie Backus (onderduiker bij Teng Direks) en Theo Groetelaars, allen wonende aan de Lorbaan. Engel de Lauw, wonende aan de Veulenseweg. In april en mei 1945 zijn zij allen weer ongedeerd thuis gekomen. Als blijvende herinnering aan dit drama wordt in bijna alle Noord- en midden-Limburgse plaatsen van waaruit mannen gedeporteerd werden, een herdenkingsmonument onthuld. In Veulen gebeurt dit op zaterdag 9 oktober na de H. Mis van 18.00 u. HET PROGRAMMA VAN DEZE DAG IS ALS VOLGT: Om 18.00 u H. Mis opgedragen door kapelaan van Dijck. Tijdens deze dienst zal door de kapelaan en het kerkkoor ingespeeld worden op de deportaties van 60 jaar geleden. Om 19.00 u onthulling van het herdenkingsmonument door Joop Nabuurs en Frans van Ooi, de twee enige nog in leven zijnde ex-gedeporteerden uit Veulen. Daarna zal het monument door kapelaan van Verder zal dhr. B. Huijs van de 'Stichting deportatie oktober 1944 nog het woord tot de aanwezigen richten.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2004 | | pagina 21