3 Duurzame toekomst van indianen in Guatemala» 4 Arm zijn is erg. Arm zijn en niet gerespecteerd worden is nog veel erger. Het is de situatie waarin miljoenen Maya-indianen in Guatemala moeten leven. In alle opzichten worden ze gediscrimineerd, ze zijn minder gezond, ze hebben minder voedsel ter beschikking, minder onderwijs, minder geld, minder kansen. In de politiek, het leger en het bedrijfsleven wordt de dienst uitgemaakt door mensen die afstammen van niet-inheemse volkeren. Rigoberta Menchu kreeg in 1992 de Nobelprijs voor de vrede voor haar strijd voor de rechten van de Maya' s In Guatemala heeft ruim dertig jaar lang een gewelddadige burgeroorlog gewoed, waarbij vanaf het begin van de jaren zestig meer dan 200.000 doden vielen, vooral Maya-indianen. De media hebben daar nooit veel aandacht aan besteed. In 1996 werd de vrede gesloten en de rechten van de Maya's vastgelegd. De situatie van de Maya's is echter nog steeds verre van rooskleurig. De kindersterfte is hoog en uit een recent onderzoek bleek dat acht van de tien kinderen 's morgens met een lege maag op school komen. Veel kinderen gaan helemaal niet naar school. De meerderheid van de inheemse meisjes ziet een school nooit van binnen. Ten gevolge van de oorlog leven nu duizenden kinderen op straat met alle gevolgen van dien. De provincie San Marcos is sinds kort toneel van heftige grondconflicten Door de lage koffieprijzen zijn veel plantagearbeiders werkeloos gemaakt en dreigt er hongersnood. Veel arbeiders bezetten nu plantages om hun dagelijks voedsel, mals en bonen, te kunnen verbouwen. De grootgrond bezitters reageerden met woede en militair geweld op deze acties. De bisschop, die de wanhopige bevolking begeleidt met materiele ondersteuning en juridisch advies, is al bij herhaling met de dood bedreigd. Het "Sociaal Pastoraat" van het bisdom helpt de Maya's met ecologische landbouw, cultuur, mensenrechten, geestelijke gezondheid en verzoening. Vastenaktie steunt dit werk Dat kan alleen als u uw steun verleent aan Vastenaktie. Doet u mee? Samen maken we er meer van

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2003 | | pagina 4