22 mr M "t 'J* d Door enkele zieken is mij gewaagd iets te vertellen over de Heilige Olieên, en de verschillende parochies, ook de onze, zalf voor de dopelingen en de zalf die wijdt hij ook de Heilige Olie voor de Ziekenzalving voor wie van de kerkbesturen van Olieên gewijd. Naast de ig Vormsel wordt gebruikt et sacrament van de Ziekenzalving bestaat nog al wat verwarring, zo als herhaaldelijk blijkt. Het sacrament van de Ziekenzalving vroeger sprak men van de laatste sacramenten, wordt toegediend aan mensen die door ziek te of ouderdom verzwakt zijn. De naam Ziekenzalving duidt er op dat dit sa crament niet slechts bedoeld is voor mensen die stervende zijn. Na het over lijden kan men niet meer de ziekenzalving ontvangen. Ziekenzalving door wie De waag naar de ziekzalving wordt vaak gesteld wanneer parochianen ver blijven in het ziekenhuis of verzorgings-öf verpleeghuis. De meeste hiervan beschikken echter niet meer over een eigen gewijde priester of reetor. Wel heeft de directie pastorale medewerkers aangesteld, die de zieken en hun fa milie geestelijk bijstaan. Wanneer echter de Ziekenzalving niet door een priester of rector, maar door een pastorale medewerker is toegediend is dit geen geldig sacrament. Alleen een bisschop of priester mag dit toedien- nen. De pastorale werkers hebben immers niet de wijding van het priester- Schrift vinden wij in de Jacobusbrief; Laat hij de priesters van roepen; zij moeten een gebed over hen uitspreken en hen met olie zalven, in de naam bed zal de zieke redden en de Heer zal hem op gedaan, zal het hem vergeven worden. Jak. 5. per jaar is er gemeenschappelijke ziekenzalving een sacrament van toedient. Als men echter iri stervensnood komt, kan men evengoed no wens de persoonlijke Ziekenzalving ontvangen. Het sacrament is, zoal vermeld werd, bedoeld voor de levenden om er kracht en berusting uit ten en de angst voor de overgang naar het nieuwe leven weg te nemen.

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2001 | | pagina 23