i ff KLEINKINDEREN Zelfs als het grote druktemakers zijn, houden Ze iets vertederends. Je eigen krachten nemen duidelijk af en je staat steeds meer aan de kant. Maar vooral in je kleinkinderen besef je dat het leven doorgaat en dat een generatie op komst is. Ze zijn heel anders en toch hebben ze iets netje gemeen. Het komt niet door hun computerspelletjes, want die blij ven je toch tamelijk vreemd. Toch is er verwantschap, omdat er bij hen gewoon tes, waarden en tradities zijn die je bekend voor komen. Watje waardeert is vooral hun onbevangenheid, hun spontaniteit en (als ze wat ouder zijn) hun idealisme. Jonge kinderen leven in een heel andere wereld dan hun grootouders. Ze hebben de gevoelens van nationalisme tijdens de 2^ en de strijd voor eigen vrijheid, niet ervaren. Ze zün groot geworden in een welvaartsmaatschappij waarin op vele punten de zorg vroeger op de schouders van de familie rustte. Al- ierlei techische verworvenheden worden volkomen als beschouwd. Er is een zekere mildheid tegenover hen. Deze generatie leeft nu eenmaal echt heel anders. Men praat meer over levensbeschouwing dan over een samenhangend geloof. Zien we de 1ste communie, het vormsel of de heilige Eucharistie nog wel ais een sacrament Vaak durft men niet overgenomen over het praten, om de lieve vrede maar te bewaren. Men blijft men in contact over de dingen van elke dag. En genoegen te nemen met het grote zwijgen. Ze zijn zo lief en bedoelen het al lemaal goed. Men respecteert dat kinderen een eigen leven hebben en dus ook hun eigen inzichten over geloof en opvoeding. Menig opa en oma heeft daar moeite mee. Toch willen kleinkinderen zien van waar uit hun opa en oma leeft. Waar ze hun kracht uit putten. Geef dan ook een Ze zullen u er - misschien wel later - dankbaar voor zijn. van de week; moetje niet najagen, niet zoeken. In jezelf zitten de knoppen en toetsen tot het geluk "Negatief denken is de basis van De zegeningen tellen, is hetzelfde ais "positief denken" Weten is vaak vergeven vanwege het begrijpen"

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2001 | | pagina 20