100 jaar ons Donatus kapelke. Ien dit gedicht wil ik ut heb be, over ut kapelke, beej van Meijel. Hoe dat die kapei uut 1900, dor wei is terêgt gekomme. Ut jaortal, dat stut ien enne stien, ien enne andere; de bouwhier. Ut is en aide geschiedenis, ze wier dur Grad van Rens gesticht. Den zaat ien de schaepenhandel, kwaam zoe ien hiel veul lande. Ut is al wer zoe lang geleeje, dat ge ien Rooi had schaopskompe- neeje. Ens was heej ok wer wiet van huus, zwierf rond dur ut land van den Pruus. De locht wier donker, de locht wier zwart, op een vlakte, wor ge gen schuulplats zagt. En zoë allién, en ien erme mold, zocht heej een schuilpldts, onder enne boëm. Toen heej amper gezëte haaj, ut was of de hel los gebroke waar. Donderslag en bliksemschicht, den de hiéle umtrek hel verlicht. Den rlgen gutste mit stroëme ner, den de grond gans durwèkt. Op éns, enne harde donderslag, mit enne bliksem, den ge as enne vuurbalzagt Den boem den stónd ien vuur en vlam. Grad den wier toen toch wel bang. Hee praotte tigge zien eige, van de schrik, en zej dor was Grad ter host gwist Ut is en wonder, dat ik ter levendig vanaf bin gekomme. Dat ik nog verder kan gaón, dat het de heilige Donatus gedaon. As patroên tigge enne plotselinge doéd, het heej, meej gered, van dees nutte schoër. Bedankt, en vur dat ik verder sjouw, ik geluufdat ik vur ouw en kapelke bouw. Mit dor ien en schönne nis, as iére plats, vur ouw beeltenis. Kom ik ien en durp of en stad, dan koép ik, ouw beeld al vast. Grad den kwaam behalve an ut Veulen wer, en bouwde dor Donatus zien kapelleke ner. Ze stót er nog hede ten dage, en zal de honderd jaor wel ha l,e. AI werd der nie veul mer ien gebid, sinds an ut Veulen en eigen Kerk is. Mar veur an, ien Muizers ziene hof, werde geej tot bidde uutgendt. Veul kapelkes zien ien verval gerakt, werre dur en stichting wer opgeknapt. Doch nie dat kapelleke hier. Bid vur de ziel van zaliger Grad van Rens, en bedank um, vur Ut jaorre lang onderhald van dees kapel,zegge weej; Familie van Meijel, dank ow wel. Harrie Janssen juli 1983. tl Aomê éocl ook op %on<f&c[ £&tdfu$éus

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2000 | | pagina 16