1! y l 'eulen Veu/er.se weg NL 194.925-388.540 kad. nr. 0408 De bakstenen kapel heeft het jaartal 1900 in de deuromlijsting. Het dak is gedekt met leien-en gevat tussen twee topgeveiljes. Binnen in de ka pel is een smeedijzeren, vierkanten nis-traliewerk aangebracht en een ijzeren strip met kaarsenhouder. In de sluitsteen van de top van de deur omlijsting staat ,,G.V.RN (Grad van Rens) te lezen. Oorspronkelijk (vóór de tweede we reldoorlog) stonden in de kapel vier beeldjes van gips, met name van het H. Hart, de H. Antonius van Pa dua, de H. Donatus en een veel klei ner modern O.L. Vrouw-beeldje. Overgebleven is de H. Donatus, pa troon tegen onweer, waar Grad van Rens zo bang voor was. Toen Grad vanwege zijn leeftijd niet meer naar de kerk kon gaan, kwam hij hier bidden. Een bepaalde religieuze functie heeft het kapelletje in h Veulen verworven, als jaarlijks ver zamelpunt van de eerste communie- canties met de fanfare. Sinds 1984 is de kapel ook weer startpunt van de sacramentsprocessie. Qp augustus (en bij onweer) wordt gebeden tot de H. Donatus. Van zijn leven is rnaar zeer weinig bekend, zoals bij veel catacomben- heiligen het geval is. Hij was een Romeins officier en wordt in de re gel op die manier uitgebeeld. Als Christen werd hij een van de vroegste bisschoppen. De relieken van de H. Donatus werden in de 17e eeuw gevonden en zijn sinds 1672 in Muns-tereifel bij Bonn. De verering voor hem is in vroeger jaren redelijk groot geweest; mede door de in vloed van Capucijner monniken kwamen er meerdere broederschap pen van Donatus in de omgeving, onder andere in Over loon en Hele na veen. Mogelijk is van daaruit iets overgewaaid naar hei Veulen Donatus wordt aangeroepen als be schermer tegen donder, bliksem en brand, De klank van zijn naam heeft hem dit patronaat bezorgd. Vroeger hing in nagenoeg alle hui zen van katholiek Zuid-Nederland een hmszegen. Op de meest voorko mende, die van Scherpenheuvel, staat een afzonderlijk gebed ter ere van de H. Donatus.. ,,H. Donatus martelaar van Christus, bid voor ons. Laat ons bidden: Heer Jezus Christus, zoon van de levende God, verhoor de ootmoedige gebeden uwer dienaren en dienaressen, die in ernstige bezorgdheid tot u smeken. Laat onze verzuchtingen opklim men tot de troon van uw hemelse vader, sla uwe barmhartige ogen op onsJin onze benauwdheid en bevrijd ons van alle gevaren, die ons in het onweer belagen. Dit smeken wij u ootmoedig door de verdiensten van uw bitter lijden en door de voor spraak der glorierijke Maagd Ma ria, van de H. Donatus en al uwe Heiligen, Die leeft en heerst in de eeuwen der eeuwen. Amen". -> .ss 6 augustus vieren we het 100 jaar I i J" I I I I IIIIIB 'II i IIB imi ip™ i H.-Donatuskapel

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 2000 | | pagina 12