Toen het Veulen nog een 'vulleke' was (20) 18 Tweede deel van de brief over oktober 1949 van het Veulens Thuisfront aan onze jongens in Indië. BOERENKERMIS!*) Hier zijn we dan met enkele fragmenten van de Boerenkermis, die op 2 en 3 October op de overdekte speelplaats van de schooi werd gehouden. Jullie zult wel gedacht hebben, afgaande op de naam dat dit een kermis was die wat bezoekers betreft bestond uit boeren. Dit was echter niet het geval. Want ook de boerinnen waren ruim vertegenwoordigd zowel oud als jong. Het zal ook jullie wel niet verwonderen dat van deze boerinnen de laatstgenoemde liever gezien waren dan de eerste. Dit is echter een verschijnsel dat volgens oude schrifturen al stamt uit de tijd van de Batavieren. Dus niets nieuws. Wel echter de Boerenkermis in kwestie. Op de overdekte speelplaats zagen wij n.l. met die dagen een bonte mengelmoes van kermisexploitanten. Het rad van avontuur werd bediend door Tinus Vennekens. Met zijn geweldige stem was hij zonder microfoon over het hele kermisterrein verstaanbaar, met zijn in het gezicht hangende haren en de broek onder op de schoenen was hij onverbeterlijk. Door het geweldige kabaal wat hij de eerste dag maakte kon hij er de tweede dag geen enkel verstaanbaar woord meer uitbrengen. Hij werd de tweede dag dan ook bijgestaan door Handrie Koenen van het Steegsbroek die wel een waardige assistent bleek. Na afloop van de kermis bond Handrie zich nog eens de witte schort voor en tezamen met Handrie Reintjes is hij toen aan het oliebakkenbollen gegaan. Dat ze in dit vak goed thuis waren bewijst wel het feit dat zij de lekkerste oliebakkenbollen klaar maakten van een mengsel dat door de dames van de olieboilenkraam als onbruikbaar was opzij gezet. Zij werkten in snel tempo. Dit was voor hen mogelijk daar zij niet alleen eenlingen bakten maar zelfs drie en vijflingen met hun toverstok uit de pan toverden. Soms vertoonden hun baksels de grilligste vormen doch het toppunt van hun prestatie bereikten ze toch toen zij een caricatuur van Churchill uit de pan opvisten, compleet met sigaar. Nadat echter het laatste schepje deeg in de olie was verdwenen, gebakken en verorberd werd de welverzadigde maar niet minder vermoeide mens naar bed gebracht alwaar zij nog het resterende deel van de nacht van een welverdiende rust konden genieten. Hier nog een overzicht van de vele stands die de kermis sierden. Allereerst de stand van ons thuisfront. Deze was bestemd om de mensen aan te sporen ons de middelen te verschaffen om aan hen, die ver van hier hun zware plicht voor het Vaderland vervullen passende kerstpaketten te sturen. Soms werden prijzen die bij het Rad van Avonturen gewonnen waren

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1999 | | pagina 19