24 ïw Parochie opbouw .VIII "EENPAROCHIE .TEAM dorpsraad voor de meeste,heel noodzakelijk parochies een parochie ver tegenwoordigd; afgevaardigden van de plaatselijke organisaties, verenigingen, dorpsbelangen, maar ook van verschillende vrijwilligers die in de parochie werkzaam zijn. aan een kerkbestuurslid, lector, collectant, koorlid, accoliet, parochieblad? mensen die de kerk poetsen en versieren, of anderen werkzaamhedenenz Zo'n team of raad heeft alleen zin. als het zich bewust is van de 'gees telijke opdracht" van de parochie. Het goed functioneren van een parochie gemeenschap is namelijk mede afhankelijk van een goed management mei goede organisatorische lijnen, afbakening van verantwoordelijkheden en bevoegdheden. Maar het moet ook oog hebben voor, de doelstelling en de taken van een parochie en de geestelijke belangen van de mensen. Sommi gen afspraken en taken moeten ook uitdrukkelijk schriftelijk vastgelegd worden, voor een goed functionerend pastoraat. Omdat de verantwoorde lijkheid, betrokkenheid en inzet van ieder parochiaan een steeds grotere rol gaat spelen, is er een structuur nodig, een Skelet, of een geraamte. Die structuur moet zodanig zijn, dat het geheel soepel functioneert. Dat betekent dat de verschillende organisatorische onderdelen van de parochie w elkaar afgestemd moeten zij n. Een voorbeeld hiervan catechese-groepen in onze parochie ais kinderwoorddiensten, misdienaars en acolieten groepen maken gebruik van het kerkzaaltje, en moeten zo htm bijeenkomsten op elkaar afstemmen. Daarnaast moeten de kinderwoord diensten en gezinsmissen elkaar niet onder de voeten lopen. En tijdig en goed bespoken en ingepland zijn, zodat de priester en het koor noodzakelijk, als een taak bij de samenwerking tussen school communicatiestructuur in de parochie en gezamenlijk moment van bespreking en be zinning zijn. Opnieuw een taak van bestuur. Vroeger was alleen het woord van de pastoor richtingbepalend, bemiddelend en alles zaligmakend. Meer inzet, betrokkenheid en verantwoordel ij kheid van de lekengelovigen wil jslissende inbreng en besluitvorming. Alleen als de zaken het geestelijke of inhoudelijke raakt beslist de pastoor of zijn geestelijke vertegenwoordiger, al vindt ook hij, dat hierbij de meningen

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1999 | | pagina 25