5 ONTMOETINGEN IN DE NACHT.... Kerstmis bij de S.O.S. Telefonische Hulpdienst Kerstnacht. Een kamer midden in de stad. Binnen verspreiden de lampjes in de kerstboom een warm licht. Buiten klinkt het geroezemoes van mensen die naar huis gaan. aan de muur hangen tientallen vrolijke kerst- en nieuwjaars wensen. Het gerinkel van de telefoon doet me even schrikken. Ik hoor door de lijn een ingehouden stem die vraagt' kan ik even met uw praten?' Natuurlijk kan dat en aarzelend vertelt de vrouw aan de andere kant haar verhaal. Een huwelijk dat niet gelukkig was. Een pijnlijke echt scheiding. En kinderen die hun eigen weg kozen. Morgen gaat ze bij vrienden eten. Maar nu. vanavond, is ze alleen met haar herinneringen. Door alle verdriet heen komen langzaam ook mooie beelden naar voren. In een lang gesprek neemt ze afscheid van wat was. Voorzichtig vraag ik naai- haar dromen. Ze zou graag iets voor iemand betekenen. Nuttig willen zijn. We bespreken een aantal mogelijheden...eens tudie, vrijwilligerswerk, een baan. Afscheid nemen is misschien ook een nieuw begin maken een letterlijk nieuw jaar. Haar welgemeende dank aan het eind van ons gesprek doet me goed. Er volgen nog meer 'telefoonontmoetingen'. Een man die zich vertwijfeld afvraagt hoe het het volgend jaar moet met zijn tuinbouwbedrijf. En zal hij daar nu wel of geen hulp voor vragen? We proberen er samen achter te komen waar liij wat aan zou hebben. De vrouw die regelmatig belt en me even een gelukkig kerstfeest wil wensen. 'Fijn dat jullie er altijd zijn'. De weduwnaar die juist met deze dagen zijn vrouw zo erg mist. 'Ze zeggen wel dat je je er overheen moet zetten mevrouw, maar het gaat nooit over. Het is alsof je een stuk van jezelf kwijt bent'. De jong e vrouw die zo verschrikkelijk opziet tegen het familiebezoek morgen. 'Eerst naar mijn schoonouders, dan naar mijn vader en daarna naar mijn moeder niet haar nieuwe partner. Het is zo'n gerén en hier thuis is het eigenlijk zo gezellig'. Ze besluit tweede kerstdag in elk geval alleen met haar eigen gezin door te brengen. Kerstnacht bij de Telefonische Hulpdienst. Een nacht vol telefonische kontakten met onbekenden. Een nacht waarin gehuild en getroost wordt, maar ook gerelativeerd en gelachen. Om 9.00 uur word ik afgelost door een collega. Terwijl we samen koffie drinken kijk ik nog even naar de lampjes en de kerstwensen. En als ik slaperig naar huis fiets vraag ik me af hoe het met mijn onbekende ge sprekspartners verder zal gaan....

Dorpsblad Leunen-Veulen-Heide | 1996 | | pagina 6